ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2013
AUG-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Vila La Sosta... o particica din Firenze

Vara 2012, in sfarsit visul s-a implinit. O mini vacanta la Florenta. Dupa indelungi cercetari, avand in vedere recenziile altor utilizatori ai booking.com, am facut rezervare la Vila la Sosta Firenze.

Drumul spre Italia l-am parcurs in doua etape cu oprire pentru noapte in Slovenia la Vodole (o locatie perfecta).

Cu ajutorul gps-ului am gasit locatia de cazare relativ usor. Aici eram asteptati de proprietarul vilei - Antonio, un tip foarte prietenos care ne-a spus incantat ca il cunoaste pe Adi Mutu personal, de cand juca la Firenze. Ne-a fost prezentata camera, modul de acces in vila, o proprietate mare si foarte frumoasa pe care Antonio ne-a spus ca a mostenit-o de la tatal sau care a fost perioada indelungata atasat diplomatic in Africa, aspect pe care l-am remarcat si noi prin modul de amenajare si decorare al unor incaperi ale vilei cu multe obiecte de arta africana originala.

Camera mare spatioasa, cu aer conditionat, cu ferestre pe doua laturi ale cladirii, mobilata in stil vintage, de bun gust. Un pat dublu pentru noi si un pat de o persoana pentru fiica noastra (majora). Baia la fel cu instalatii sanitare si robineti in stil vintage, curate, dotata cu de toate.

Accesul in vila se face pentru oapeti printr-o aripa separata de accesul proprietarilor. Toata proprietatea este imprejmuita de o mare, frumoasa si ingrijita gradina, cu bazin cu pestisori, o imensa pergola sub care poti lua masa in aer liber, arbusti ornamentali, flori, dafini.

Parcarea se face in siguranta in curtea proprietatii fara niciun cost suplimentar.

Micul dejun se serveste dimineata intre orele 7,30 - 10 si consta in mezeluri, branzeturi, cereale, croisante (delicioase), unt, gem, fructe, sucuri naturale si nelipsita cafea lavaza.

Inca din prima seara, gazda noastra ne-a facut rezervari telefonice la toate obiectivele pe care doream sa le vizitam, un lucru extraordinar, avand in vedere cozile la care se asteapta pentru a intra de exemplu la Galeria del Academia sau Ufizzi. A doua zi cand am vazut puhoiul de turisti ce astepta la intrarile galeriilor am fost foarte fericiti ca noi ne-am prezentat pur si simplu la ghiseul de prenotatti am prezentat un numar pe care ni-l comunicasera telefonic cu ocazia rezervarii si am si primit biletele.

Tot gazda noastra ne-a dat harta orasului, ne-a facut o multime de recomandari dandu-ne si bilete pentru transportul in comun, statia fiind chiar in fata vilei, iar cu autobuzul nr. 25, in 7 minute erai in Piata San Marco, de unde incepea orasul vechi.

Cele patru zile au trecut in zbor, ne-am bucurat de o vacanta minunata, am vazut lucruri extraordinare, cu lacrimi in ochi am admirat lucrarile celor mai mari maestrii ai lumii, nevenindu-ne se credem ca ne bucuram de o asemenea ocazie.

In acele momente, avand in vedere abundenta de informatie, de locuri vizitate, de opere celebre, de frumos, emotiile traite, nici nu mai poti procesa totul la capacitatea normala, insa, cand te introci acasa incepi sa dapeni totul pe indelete, privesti fotografiile facute iti amintesti acele momente iti spui: DA… SI EU AM FOST ACOLO…am stat langa David, am aprins o lumanare la Biserica Santa Maria del Fiore, am pastrat un moment de reculegere la mormantul inegalabilului Michelangelo, am plans in fata Primaverii lui Botticelli, am vazut lucrari ale maretului Da Vinci, am traversat Ponte Vechio spre frumoasele gradini Bobolli, am mancat inghetata de la gelaterii cu traditie, am baut chianti…. am vazut…am simtit…... am fost acolo….

Trimis de anidance in 17.09.13 23:48:37
    Validat / Publicat: 18.09.13 06:32:28

VIZUALIZĂRI: 2815 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anidance); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Interior camera La Vila Sosta
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 74.25 EUR pe cameră

[18.09.13 00:08:59]

Ne poţi spune dacă-i ok? (măreşte zoom-ul de pe hartă cât e necesar, până la afişarea poziţionării / încadrării la nivel de stradă etc).

Totodată, te rugăm să ne spui ce reprezintă suma de 460 şi despre ce monedă este vorba.

[18.09.13 08:34:59]

@webmaster33: Multumesc, localizarea este buna, in privinta costurilor, este vorba de 460 euro pentru trei persoane, imi cer scuze am omis sa precizez.

[18.09.13 09:58:21]

@anidance: Multumim. Am adaugat "euro" in casuta tehnica.

Dragoș_MD
    [18.09.13 10:12:11]

@anidance: „La Sosta” = „Oprirea”. Păcat că nu te-ai oprit și să faci niște poze, să ni le arăți și nouă...

[18.09.13 10:26:30]

@Dragos: am si fotografii o sa le caut nu mai stiu in ce fisiere le-am salvat si voi posta cate ceva. Oricum am mai postat la alte impresii despre Florenta, scrise de alti utilizatori.

Eugenia55* †
    [19.09.13 18:30:22]

Daca pozele de pe site-ul oficial al vilei sunt "pe bune", pai vila asta, gradina, arata intr-un mare fel. Poate gasiti ceva poze personale, mai comparam si noi...

[19.09.13 21:37:13]

@Eugenia55: da sunt pe bune... este o locatie pe care o recomand din toata inima...

anidance, Eugenia55*