ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.10.2009
    ÎNSCRIS: 03.10.09
    JUL-2009

Prima data (nu si ultima) in Thassos

Salut,

Eu am fost la sfarsitul lui iulie in thassos, impreuna cu 5 amici, am fost cu o masina si o motocicleta, am plecat la 4 dimineata din bucuresti si la 7 seara eram deja pe insula, bineinteles am facut multe opriri pe drum, am avut si o pana, am mai facut si poze. Am trecut vamile lejer, si drumul a fost ok, nu am intalnit politie in bulgaria, in grecia am vazut o masina de politie parcata, pe insula nu am vazut.

Am stat in skala rachoni, cea mai linistita zona de pe insula, ideala pentru familii si pentru cei ce vor liniste si relaxare.

In rest foarte frumos, nu am vizitat decat orasele aflate intre limenas si potos, adica rachoni, prinos, limenaria etc. nu are rost sa vorbesc de peisaje si apa marii, preturile au fost ok, eu am facut mereu comparatie intre mamaia si thassos, la preturi, ca la servicii nici nu poate fii vorba, o masa in doi la taverna irene, care cica e cea mai tare in potos, a costat in fix 25 de euro plus 1 cola si 3 pahare de vin, si desert din partea lor, si vreau sa spun ca portiile au fost destul de mari. eu unul am avut la mine fix 520 de euro din care am dat la cazare 120-7 nopti, 50 de euro am cheltuit pe drum, dus-intors, am facut o mini excursie pe mare care ma costat 10 euro, am inchiriat 3 zile scuter-8 euro pe zi, am fost la karting, 6 euro/5 minute sau 10 euro/13 minute, am luat si suveniruri de vreo 15-20 euro si am mai avut si 12 euro pentru o sticla de jack la intoarcere la duty-free la bulgari.

Insula este foarte frumoasa, si nu poti in 7 zile de exemplu sa o vizitezi pe toata, poti urca pe munte, ai pesteri, cascade, muzee, sit-uri arheologice, statui antice, manastiri, insula krambousa, piscina naturala, karting, rent a car, rent a bike, ai supermarketuri ieftine, oamenii sunt sociabili si toti vorbesc engleza. Ai panouri de informare pentru obiective, drum si autobuz, este un centru din asta chiar in limenas cand cobori din ferry in fata, langa politie. parerea mea este ca cel mai bine sa mergi cu masina personala, in primul rand pentru ca poti opri oriunde pentru poze, si credeti-ma sunt destule de fotografiat.

Nu trebuie ratat cafe-barul anonym de pe plaja din potos, patronul este un grec pe nume iorgos, foarte sociabil si cumsecade, preturile sunt ok, dar ai parte de multe din partea casei, asta cu conditia sa stai la palavre cu domnul grec, barul este pe plaja langa terasa irene dar il recunosti dupa multimea de steaguri si fulare ale echipelor de fotbal din europa, inclusiv din romania, care il impodobesc practic, plus ca are acolo digi tv!!!

Ce sa spun, peisajele sunt super, este liniste, apa este curata, nisipul foarte fin, oamenii sunt ospitalieri, multe taverne cu mancare delicioasa, sunt o gramada de locuri de vizitat si multe lucruri de facut.

In 2010 o sa merg din nou in thassos, in luna august, cu un program bine stabilit, pentru ca acum din cate am citit pot sa spun ca am vazut cam 40% din insula, deci...

Eu unul am pastrat legatura cu grecul amintit mai sus, el are 2 vile, hause sonia si vila ioanis, pentru cazare. in principiu a ramas sa mai vorbim pe mail. dar sunt o gramada de site-uri care ofera cazare in thassos, plus ca poti gasi camere si daca te duci fara rezervare.

Personal prefer sa ma duc cu masina sau autocar prin agentie, dar fara cazarea lor, anul asta doar drumul a costat 3 milioane, dus intors.

Desi este foarte devreme acum pentru eventualele planuri, daca cineva este interesat sa mearga la anul in thassos, poate facem un schimb de impresii si informatii utile care ne-ar putea ajuta reciproc.

Numai bine si vacante de neuitat!

P.S. --nu am putut incarca poze,dar pot trimite pe mail

mi-ar prinde bine orice informatie despre orasul Kavala

Trimis de cupcake* in 03.10.09 22:07:05
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4747 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cupcake*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 o plaja micuta,foarte izolata,undeva langa astris

argus
    [03.10.09 22:16:52]

Din experienta mea de anul acesta, in Potos recomand taverna/terasa Piatsa Michalis, clar peste Irene si preturi identice, mai putin la bauturi, unde sunt ceva mai mari. Ne-a gatit Mr. Michalis un lobster pe care inca nu l-am uitat... micut de 2. 5Kg

Mai merita si taverna San Antonio pentru priveliste, dar e sensibil mai scumpa.

cupcake*AUTOR REVIEW
    [03.10.09 22:54:25]

da da, foarte tare acolo, am fost, dar uitasem, am zis de irene, pentru ca toata lumea mi-a spus de ea. bafta

[04.10.09 00:02:37]

cupcake - daca vrei sa incarci poze, foloseste butonul de pe coloana din dreapta, "ADAUGA POZA" (sau acest link)

[01.03.10 12:01:04]

mutat la 'Descopera Thassos'

ancamariagadea*
    [12.04.10 18:05:23]

Unde sunt facute pozele P05 si P11?

argus, cupcake*
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Thassos: