ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
AUG-2013

Maraton Lefkada 2013

anna vissi - Atmosfaira Ilektrismeni

He, he! Nu! Nu am sa expun impresiile unui maraton la care au participar zeci de sportivi. Am sa va prezint maratonul meu si al amicilor mei intre plajele din Lefkada. Daca in ultimul meu review vezi impresii va povesteam despre insula Lefkada si satele sale, astazi vreau sa intorc pagina incercind sa va spun de ce merita Lefkada: pentru pitorecul plajelor! Trebuie sa stiti insa de la inceput ca dupa orele 17.30-18, plajele din est nu mai sunt scaldate de soare. De aici rasare soarele. Plajele din vest incep sa fie rasfatate de soare dupa ora 11. Deci puteti sa va organizati ziua alegant dimineata o plaja din est si dupa amiaza o plaja din vest. Dar ma indoiesc ca, dupa cateva zile petrecute in insula, cineva mai doreste sa prinda 12 ore de soare. Deasemenea trebuie sa stiti ca plajele din partea de vest sunt periculoase pentru copii datorita valurilor. Nu exista salvamari. Iesirea din mare de cele mai multe ori a fost dificila pentru ca pur si simplu valurile ne izbeau la 2 m de plaja si ne dadeau cu cracii in sus. Ne regaseam esuati pe plaja dupa cateva tumbe. Desigur era un lucru amuzant dar am vazut si femei in toata firea jenate si cu lacrimi in ochi. In schimb partea estica ofera liniste, ape fara valuri, cat de cat mai potrivite cu familii cu copii. Insa si aici apa se adinceste la citiva metri de mal.

M-am tot gandit daca sa fac un top al plajelor (top care ar fi fost personal), daca sa scriu despre cele din est si apoi despre cele din vest si in final am decis sa le trec in functie de locurile de unde se poate ajunge in ele.

Pentru ca am ales sa ma cazez in Nidri vezi impresii am sa incep cu plajele apropiate acestui sat.

Plaja Nidri este o plaja in care majoritatea spun ca nu merita sa petreci prea mult timp, citiva o lauda. Parerea mea este ca in aceasta plaja din port raman numai cei care ajung intr-o excursie cu autocarul sau avionul si nu au chef sa se deplaseze zilnic. Nu mi-am dorit sa fac vrodata plaja intr-un port insa in prima seara cand am ajuns destul de obositi ne-am dorit sa na balacim nitel. Unde? La cativa metri de hotel, pe plaja din port, linga un stufaris. Apa limpede si calda, liniste, pietricele, obligatoriu papuci de baie.

Doamna Kassiani, ghidul nostru intr-o excursie pe mare vezi impresii, ne-a recomandat plaja Pasa tinand cont ca ne-am intors din croaziera pe la 17.00 si mai aveam vreme pentru o baie. Plaja Pasa este ideala pentru snorkeling dar si pentru cei care cauta apa cristal si liniste. Se afla la cca 1,5 km de Nidri, dupa Parigiali, catre Lefkada Town. Nu exista indicator catre ea asa ca va trebui sa intrebati. Sau, daca vedeti 2-3 masini parcare pe marginea drumului, opriti si voi acolo. Se coboara prin acea padurice 2-3 minute.

Asa cum spuneam, dupa amiaza nu am mai gasit soare pe plaja Pasa dar ne-am bucurat de liniste. Plaja este ingusta si nu foarte lunga, dar indeajuns pentru a ne gazdui pe noi si alti 10-12 turisti. Din moment ce am spus ca este ideala pentru cei pregatiti cu ochelari de apa si labe, evident ca aici exista si arici de mare. Deci – obligatoriu papuci de apa! . A fost un sfarsit de zi perfect.

Cine vrea sa petreaca mai ceva ca la Amara poate merge in plajele din Nikiana sau Ligia, plaje aflate la 3-4 metri de sosea. Sunt plaje insa curate ce ofera si umbra. Daca nu trecea soseaua atat de aproape de aceste plaje le-as fi trebut in categoria celor perfecte pentru cei care nu vor valuri mari ci doar liniste.

Plaja Mikros Gialos se afla la aproximativ 16 km de Nidri catre Vasiliki. Trebuie sa ajungeti mai intai in Poros. De aici gasiti indicator catre “ Mikros Gialos beach” si un drum de 4 km, deloc dificil. Este o plaja amenajata cu umbrele si sezlonguri (4 euro/set) si aici se gasesc 2 taverne si un market. Plaja cu pietre destul de incomode pentru cei care vor sa ajunga desculti in apa. De asta recomand papuci de baie. In rest, in apa, este ok si fara. Cu toate ca si la prima si la a doua vizita plaja era plina, toata lumea respecta locul, iar linistea este deplina. Recomand aceasta plaja chiar si pentru petrecerea unei zile intregi. Normal ca vorbesc frumos despre aceasta plaja deoarece aici am trait o dragoste la prima vedere: cainele unor italieni, un caine destul de neprietenos dupa cum mi-au spus stapinii, s-a indragostit de mine, iar eu de el!

Am coborat si catre Sivota dar am gasit aici un mic port si nu cred ca este un loc pentru plaja.

Ca o copie a plajei Mikros Gialos este plaja Desimi aflata un pic mai aproape de Nidri, la cca 6 km, vis-à-vis de insula Meganisi. Dupa ce treceti de Vlicho, in directia Vasiliki, o sa gasiti un indicator catre Desimi beach. Urmeaza un drum simplu, de 2 km, pina la plaja. Cu putin noroc puteti vedea in apropierea plajei si delfini.

In plaja Afteli am ajuns doar pentru o scurta vizita coborand 4,5 km din drumul principal, urmand drumul catre satul Evgiros. O plaja linistita, fara nici un val, excelenta. Nu exista nici o tavern sau market in apropiere asa ca este bine sa faceti aprovizionarea pe brum si sa aduceti umbrela de soare cu voi. Intrand pe cateva site-uri grecesti am observant ca pentru aceasta plaja (si nu numai) ne recomanda sa aducem cu noi o crema bio pentru a proteja plaja si mai ales ecosistemul.

Deja m-am apropiat de Vasiliki asa ca o sa incerc sa va recomand cateva plaje spre care puteti pleca din acest sat. Prima este cea in care se ajunge pornind cu un boat-taxi din portul Vasiliki. Pretul 6 euro dus/intors. Destinatia: plaja Agiofili, o plaja la care este bines a ajungeti dupa ora 10-11 daca doriti si ceva soare. Taxi-boat-ul porneste la ora 10 si merge acolo din ora in ora pina la ora 17 cand pleaca ultima cursa. Intoarcerile se fac incepind cu 13.30, iar ultima cursa este la 18.30. Noi am ajuns pe la ora 12 si am fi dat orice pentru o palma de umbra. Echipati cu 2 genti izoterme, 2 corturi de plaja, o umbrella, apa si …normal, ceva bere, ne-am imbarcat de vaporas. Plaja nici vazuta de pe mare, nici la fata locului nu este una foarte mare, dar a fost suficienta pentru cei probabil 100 de oameni aflati in acea zi acolo. Vapoarele de croaziera nu au mai avut curajul (sau permisiunea) de a acosta pe plaja oferind clientilor lor doar 10-15 minute de baie mai in larg. Nu am avut parte de adieri ale vantului, efectul de sera fiind resimtit din plin. Am scapat cu totii doar pentru ca 2 ½ ore din cele 3 petrecute aici am stat in apa, o apa calda si cu ceva valuri, nerecomandata celor care nu stiu sa inoate. Dupa cativa metri de la mal deja apa ma acoperea. Pe plaja exista un bar. Gunoiul strins pe plaja insa nu trebuie aruncat in tomberonul acestui bar ci la cosul de gunoi al boat-taxi-ului. Nu exista W. C. asa ca…pipi in apa.

Ne-am intors in Vasiliki pentru a servi masa la una din tavernele din port, o masa de care ne-am declarat multumiti. Plaja Vasiliki nu mi s-a parut importanta asa ca nu pot spune decat ca este cu pietre, intr-o zona cu vant, ideala pentru windsurf.

Din Vasiliki se porneste catre Komilo, iar din Komilo catre Athani. Din Athani puteti strabate 3,5 km pe serpentine catre plaja Gialos. Nu am ajuns acolo asa ca …va pot vorbi despre plaja Porto Katsiki. Un drum intortochiat dar nu neaparat greu. Dupa ce am lasat masina in parcare, contra cost, am coborat treptele catre cea mai vestita plaja din insula. Frumoasa, ce sa zic?! Dar am gasit aici acelasi efect de sera, sufacator. Am trecut peste disconfort, incercand sa ne bucuram alaturi de ceilalti turisti (ca furnicile intr-un musuroi eram acolo) de cea mai frumoasa plaja din Grecia – cum este trecuta in unele topuri. Dasfa corturile, umbrela, ascunde apa la umbra, da-te cu crema (nu bio) si gata…burta la soare sau la umbra. Imposibil!!! Soarele te topea. Asa ca fuga in apa. Taverne exista dupa ce urcati treptele. Pe plaja nu exista toaleta si ma indoiesc ca urca prea multi scarile pentru a gasi o toaleta la taverne. Plaja nu este amenajata cu umbrele sau sezlonguri. Oricum eram super fericiti ca scapasem de acele multe scari despre care citisem ca trebuie sa le uram. Aici, in Porto Katsiki, am coborit si am urcat pina intr-o suta de trepte si mi-am dat seama ca eu tinusem minte total aiurea abia spre dupa amiaza cand am ajuns in plaja Egremni. Cam cu 2 km pina sa ajungem in parcare ne-am dat seama ca nu mai putem inainta printre masinile parcate si pe stanga si pe dreapta drumului. Am coborat pina intr-un loc in care am reusit cu greu sa intoarcem si am uracat din nou pina am reusit sa parcam microbuzul nostru intr-un loc in care sa nu o ia la vale. Am coborit fluierind, fascinati de culoarea marii, cei 2 km incepind deja sa ne facem griji pentru drumul de intoarcere. Abia cand am dat de indicatorul pe care scrie “350 trepte” mi-am dat seama ca am incurcat plajele. Oricum mi-as fi dat seama ca am incurcat ceva doar privindu-mi amicii. Dupa coborarea deloc dificila ne-am instalat “tigăneste” (corturi, umbrela, saltele, etc.) si ne-am bucurat de tot ce ne inconjura. O plaja fantastica! Nu ne-a prea stat insa gandul la frumusetile ei si am avut dreptate. Intoarcerea catre masina avea sa ne usuce de-a dreptul. Cele 350 de trepte nu le-am urcat greu. Char deloc. Insa drumul catre masina ne-a omorit si chiar nu a meritat efortul. Ok, acum, cu fundul pe scaut, as spune ca oricum trebuia sa vad Egremni. Nu-s un puturos, dar sa uric la 6 dupa amiaza o panta cca 2 km nu e o chestie prea placuta. In plus, tot drumul este acoperit de un praf alb pe care am reusit sa-l mai scoatem din plamani abia la plecarea din insula. Oricum am ajuns pur si simplu cu chilotii fleasca la masina. Nu as mai repeat experienta! Deci aviz amatorilor: daca vrei sa va bucurati de plaja Egremni mergeti dimineata ca sa gasiti loc in parcare pentru ca cele 350 de trepte nu reprezinta o provocare. Altfel renuntati! Plaja este amenajata cu sezlonguri si umbrele pentru amatori si exista si o taverna ce serveste sucuri, apa, bere si alte bauturi. Va recomand mojito - fetele il fac delicious (7 euro). La bar veti primi pungi si o sa fiti rugati sa va stringeti gunoiul si sa il luati cu voi. Nimeni nu sta sa urce 350 de trepte cu tomberoanele in spate! Plaja este excelenta! Lunga si lata. Apa perfecta ce se adanceste imediat, valuri mari.

“Scapati” de asa zisele cele mai pitorest plaje ale insulei, va ofer cateva informatii despre plajele in care puteti ajunge usor din Agios Nikitas.

Prima plaja este chiar cea din Agios Nikitas, o plaja prea “la vedere”. Am mers in aceasta plaja dorind sa prind un boat-taxi catre plaja Milos. Ghinion! Din cauza vantului aceasta barca nu facea drumul catre Milos, iar noi lasasem acesta plaja pentru sfarsitul vacantei. Astfel ca am ratat sa mai vad si Milos dar credeti-ma, vazusem deja destule. Chiar nu am regretat si, cu taote ca nu suntem lenesi, chair obosisem de atatea drumuri si am refuzat sa mai luam muntele pieptis pentru un drum pe jos. Totusi cei care vor sa ajunga in Milos sa nu uite ca de pe plaja din Ag. Nikitas circula acest taxi-boat ce va duce si va aduce in / din Milos. Am papat ceva la tavern Poseidon din Agios Nikitas si am plecat catre plaja Megali Petra. Facand planul de dimineata aveam de ales intre Milos si Megali Petra. Deoarece citisem ca Milos este fabuloasa alesesem Milos. Dar atat in acea zi cat si acum nu voi regret niciodata ca boat-taxi nu a mers. Drumul catre Megali Petra si Kalamitsi (sau Kavalikefta) este poate cel mai dificil dintre toate. Se coboara 6 km destul de abrupt, iar ultima portiune este semnalizata ca drum ingustat. Norocul nostru a fost ca ne-am intilnit doar cu 2-3 masini pe portiuni putin mai late. Privelistea asupra plajei este de senzatie. Am lasat masina intr-o parcare unde exista si un mic bar ce serveste bere, cafea, sucuri si gustari. In prima plaja se pot inchiria umbrelute si sezlonguri. Prietenii mei au ales sa petreaca acolo ziua cu toate ca le-am “promis” o plaja de vis la 5 minute distanta. Au privit in stinga, au vazut stencile si au spus ca le-a ajuns pentru aceasta vacanta. Sunt fericit ca nu mi-am luat una in freza. Eu si prietena am plecat catre plaja de dupa… si a fost (cred) ca si atunci cind “aterizezi” in camp de verdeata, in Rai… ceva fantastic! M-am simtit pentru cateva ore in mijlocul oceanului. La asta au contribuit si valurile mari care acopereau toti bolovanii plavaliti pe plaja. Dupa aceasta plaja mai urmeaza inca una preferata de catre nudisti. Am vazut intinse mai multe corturi si m-am gandit ca mi-as dori sa petrec cateva zile in acest fel. Gasisem locul pentru care venisem in Lefkada chiair daca la sfarsitul vacantei. Chiar daca fericirea imi era umbrita cand imi aminteam de ce drum ne astepta, urcusul nu s-a dovedit atat de periculos sau greoi.

Foarte aproape de Agios Nikitas se afla si enorma plaja Katisma, poate cea mai cautata de turistii obositi de slalomurile din aceasta insula. Katisma este super lata si super lunga. Parcarea se afla la 5m de plaja si exista atat locuri gratuite cat si cu plata, la umbra, pentru 4 euro. Exista tavern multe, chiar si cluburi de noapte. Sute se sezlonguri si umbrele care nu se platesc daca comanzi ceva. Berea costa 3 euro, la fel si cafeaua. Ne-am simtit perfect aici si ne-am bucurat de valuri si de apa foarte curate. Intrare abrupt in apa, plaja cu nisip.

Cam astea sunt plajele pe care le-am vazut (sau ratat... ca Milos) in Lefkada. Si pot spune ca a meritat sa alerg zilnic, sa fac acest maraton. Le recomand pe toate! Pe cele din vest pentru peisajul incredibil si combinatia intre culoarea apei si rocile muntilor si pentru valurile uneori immense, pe cele din est pentru liniste, pentru snorkeling, pentru claritatea apei, pentru faptul ca sunt amenajate. In orice sat va cazati, daca nu aveti masina, nu ezitati sa folositi autobuzul local (vezi rutele disponibile) pentru a ajunge in toate satele (de unde puteti ajunge la plaje cu taxi-boat-ul) sau chiar in plaje ca Kathisma sau Gira. Pentru ca o insula se diferentiaza de alta prin plajele sale si prin atmosfera, iar noi alegem sa petrecem o vacanta intr-o insula tocmai pentru a o vedea si a o simti.

Trimis de vlado2 in 14.09.13 18:36:28
Validat / Publicat: 14.09.13 20:03:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7280 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P14 Plaja Katisma, Lefkada

[14.09.13 18:55:23]

Sterge te rog nota pentru cazare (din nou probleme la salvare - nu ma lasa sa reeditez pina nu dau nota pt camere)

Fond sonor http://www.trilulilu.ro/muzica-diverse/anna-vissi-atmosfaira-ilektrismeni

Multumesc

[14.09.13 19:06:50]

@vlado2: Rezolvat.

traian.leuca †
[14.09.13 20:20:13]

Am onoarea pentru primul vot.

Un review bine detailat şi frumos prezentat.

Felicitări!

[14.09.13 20:50:56]

@traian. leuca: Multumesc (cred ca votul mi l-ai dat ca sa il impart cu Anna Vissi). Cind te hotarasti sa pleci in Grecia te rog sa ma contactezi ca sa iti fac un itinerariu pentru 31 de zile... Cred ca abia dupa o astfel de vacanta as spune ca imi ajunge cu Grecia... sau poate am sa ma indragostesc si mai tare.

le_maitre
[14.09.13 23:26:50]

@Vlado2: My man, e imperios necesar să te felicit pentru descriptio de mai sus și, cu siguranță, pentru foto... mi-ai încântat ochiul și mintea cu albastrul lefkadian.

Apoi, trebuie să-ți mărturisesc că master @Alex_Macedo va fi cu siguranță gelos nevoie-mare când îți va citi rew, iacată că nu numai dânsul a servit bere la frapieră ca balaurii... vezi P15

În rest, urările de curtoazie nu-și mai au sensul... chapeau bas!

[15.09.13 07:40:34]

Alex_Macedo
[15.09.13 08:16:44]

Un review complet care "curge" ușor de la prima citire. În afară de asta se simte și amorul dedicat pentru această parte a Terrei, numai privind fotografiile atașate review-ului. Desigur... sunt într-o "undă" de subiectivism, pentru că și eu, la rândul meu, am o dragoste specială pentru Grecia.

Felicitari, Vlad!

Master @le_maitre

He, he, adevăr grăit-ai... dar numai prin faptul ca m-a lovit aleanul elen ))) ! Adevărul e ca mi-a plăcut găleata în care stau leneșe licorile de răcire a palatului. Găleata, are o simplitate romantică, o rusticitate fără fasoane, o invitație la o răcoreală în stil Hemingway!

Bine ai revenit acasă de pe plaiuri cu șosele... bombardate!

mauricius*
[15.09.13 10:00:49]

Excelent "maraton" și îți mulțumesc pentru bogăția de informații care în pofida frumuseții locurilor, m-au convins încă o dată că această destinație nu este pentru mine. De când mi-am luat lecția pe plaja Koukounaries din Skiathos, am devenit mai precaut și caut locuri în care întreaga familie să se simtă bine iar la sfârșitul vacanței să aud acel "tati am fost în paradis", pe care atât de frumos l-a sintetizat @crima într-un review.

[15.09.13 18:52:03]

@mauricius: Chiar asta am incercat sa fac prin randurile mele. Sa atrag atentia tuturor ca Lefkada este pentru o parte dintre turisti. Este pacat sa ajunga acolo ca sa isi dea seama ca era mai bine daca alegeau alta insula potrivita varstei sau familiei lor. Mie mi-a placut per total insula dar nu am copii si inca ma mai tin picioarele (cu toate ca la Egremni am injurat si am dezverginat toata insula cu plajele ei virgine). Dar la Megali Petra prietena mea nu a vrut deloc sa intre in apa din cauza valurilor. Nu stiu ce ma faceam daca ajungeam cu copiii acolo.

mecut
[19.09.13 09:07:58]

@vlado2

Trebuie sa-ti multumesc pentru acest rw, mi-a convins jumatatea sa luam in calcul aceasta insula pentru concediul de la anul.

[19.09.13 11:50:17]

@mecut: Poti citi si celelalte impresii pe care le-am scris despre insula. Sper sa te ajute si pe tine si pe alti calatori.

dan sorin
[29.05.16 12:54:24]

@vlado2 - Buna... stiti cumva cum sunt plajele din Perigiali (hotel Nostos) si Ligia (Polixenis room) pt. ca acolo am facut rezervare si vreau sa ma hotarasc in functie de plaja la care ramin. ? De plaja din Ligia am auzit ca este cu pietre... cum este cea din Perigiali?

Multumesc si astept un raspuns. felicitari pt. articolul mai mult decat complet.

Alex_Macedo, dan sorin, le_maitre, mauricius*, mecut, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: