ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.09.2013
    AUG-2013

Foarte nemulțumit
    Foarte nemulțumit
    Sub orice critică

Ceea ce as fi dorit sa stiu despre hotel inainte de a cumpara biletul

Dupa cum am scris si in titlu vreau sa scriu cateva impresii, pe care nu le am citit pina acum, si care cred ca sunt necesare.

Complexul este unul situat chiar linga drumul de acces in statiune cu circulatie permanenta zi noapte (nota 4). Este situat la aproximativ 18 minute de mers vioi de plaja, plaja care e 95% cu umbrele sezlonuri, care va coasta aprox 15 euro pe zi fara a mai lua pat copilului (copiilor).

Plaja pe nisip (free) e foarte aglomerata asa ca dupa prima zi veti lua (inchiria) sezloane.

Parcarea e OK daca gasiti locuri si va coasta 60 euro pe 12 zile, mi se pare un pret cam mare avand in vedere costul cazarii.

Apartamentul e situat intr un complex in care sunt vandute apartamente, sunt si turisti si sunt cateva puse la vanzare, de aici rezulta struto-camila cu masa care incepe la 08 30? , n am inteles de ce dar asta e daca vrei sa duci mancare pe plaja amenda e de 20 Euro (managementul hotelului a hotarat asta) asa ca va trebui sa te inghesui intr o sala mica avand in vedere nr de turisti de multe ori sa astepti 1/2 ora ca sa prinzi o masa (nota 4).

Design ul deosebit al salii de mese cu pasari impaiate m a impresionat mult (nota 4). Apartamentul e ok spatios curat (nota 9), dar depinde si cine va face curatenie, noi am avut noroc.

Masa e un dezastru "paine si circ", de dim omleta uleioasa ou fiert un singur fel de salam, cas si telemea care nu s au schimbat 12 zile, si cireasa de pe tort un gris care nu se poate descrie, mai e ceva gem si alternativ polonez prajit sau fiert oribil, apa pt ceai se aduce cu cana din wc -ul situat in apropierea salii de mese, cafea oribila stai la coada 10 minute la singurul dozator (nota 3). Amiaza si cina sunt de groaza aceleasi feluri cu deosebire ca la cina se foloseste ceea ce nu se consuma la amiaza si se produce un terci de groaza, Pui prajit, vesnica tocana de carne, rar un peste uscat osos, pireu din fulgi de cartofi, cartofi prajiti si ceva orez, dupa 12 zile mananci numai paine prajita de sila. Bauturi bere acra bulgareasca, un vin servit direct din pungile de aluminiu netrecut macar prin dozator, daca vrei o tarie gin coniac sau rom (autohtone de calitate oribila) trebuie sa mergi in holul hotelului deoarece in sala de mese nu servesc doar bere si vin. Bautura o gasiti in holul hotelului in sala de mese doar bere si vin si la piscina unde chelnerul joaca table sau e plecat, daca l prindeti sa comandati mai mult ca s ar putea sa asteptati dupa aceea dupa el. AI-ul se termina 21 30, dar hotelul a deschis o alimentara de unde sa va cumparati mancare si bautura daca aveti nevoie doar sunteti la ALL inclusive.

Program de seara gen Turcia, Egipt, Tunisia, Spania = zero sunteti la inmormantare, program de copii nici vorba, nici macar o muzica de ambianta, la 21 30 va puteti culca sau sa cheltuiti in alimentara lor.

Personalul indolent, nepregatit nu vorbeste limba engleza, sfideaza, chiar te ignora daca nu esti rus ucrainian sau bulgar. Nu mai are rost sa scriu e prea mult de scris imi pare rau de timpul pierdut, este ceea ce ne doream demult romanii sa avem mancare in cantitate nu calitate, bautura din belsug, numai ca preturile mi se par cel putin deraiate in raport cu serviciile, dar asta e "Sa auzim de vacante fara evenimente".

Trimis de malyn* in 14.09.13 09:31:49
    Validat / Publicat: 14.09.13 11:22:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Sunny Beach

VIZUALIZĂRI: 6709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malyn*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Aceasta poza evidentiaza belsugul (abundenta produselor), ordinea tavelor de sus in jos: 1 tava cu terci, 2 tava cu ceva carne arsa, 3 o tava goala, 4 niste graunte de porumb (ca la...), 5 ceva fasole pastai, 6 niste resturi de pui, Pofta buna
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

[14.09.13 11:22:28]

@malyn: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [20.09.13 11:58:44]

1. Ai mers la un aparthotel si nu la un hotel, scrie clar sus in titlu, cine trebuia sa stie ce e ala un aparthotel si ce conditii ar putea oferi un asemenea stabiliment? Probabil ca tu si nu te-ai mai fi mirat de nimic.

2. Pretul platit nu cred ca se regaseste in tarile specificate de tine in conditii de AI in plin sezon, simplu pentru ca nu se justifica. Conditii de masa bune inseamna cam de la 60-65 de euro de persoana pe zi, orice e mai jos deja e periculos si poate dubios.

3. Alta data alege cu grija, nu dupa pret si nici dupa ureche, alege ce ti se potriveste, intreaba, casca ochii, asculta toate parerile si cauta informatii, nu te duce in orb, decat daca iti asumi ca acolo ar putea fi un fiasco.

4. Nisipurile sunt prea aglomerate, alege altceva mai aerisit pentru vacanta de vara.

malyn*AUTOR REVIEW
    [24.09.13 20:20:46]

@ionescunic: Pai da, dar dupa aceasta teorie ca trebuie platit mai mult de 60 euro de pers / zi inseamna ca 80 % din ofertele alpharooms.com sunt tzepe (cateva zeci de mii de bilete pe an vandute englezilor sunt tzepe ceea ce nu mi vine a crede,

de ex. Hotasa Puerto Resort Ex Canarife and Bonanza 4*, 01st October 2013 (14 Nights) 2 Adults, Double/Twin Standard Balcony/Terrace All Inclusive Accommodation €772.11, sau Daima Resort 5* Kiriş Sahilyolu Kemer Turkey 01st October 2013 (14 Nights) 2 Adults, Double Room All Inclusive Accommodation €703.09 , deci tarife de 25 euro pe zi la hoteluri in Tenerife si Kemer nu in Bulgaria !!!), eu i am recomandat in RO, desi acum nu mai ofera servicii romanilor, dar nici HSM care a ridicat o firma de turism din RO la gradul de tur operator dupa modelul rezervare online HSM si bilete pe Wizz air si pt acest efort firmele isi pun adaos de 40 - 120 % pt ce? , deoarece serviciile nu sunt prestate de tur operator, dar asta e sa platim mult ca sa aiba companiile de turism profit, dar conform unui SMC (sist de manag al calitatii, chiar si in turism), pret mare nu inseamna servicii de calitate!!! , eu nu am auzit de asa ceva, doar faptul ca poate firmele de turism nu vor avea atatea probleme reclamatii, dar atat.

Dar sa revenim la aparthotel, nu are nici o treaba aparthotelul cu o piscina mica, neingrijita, nici cu servicii exclusiv in bulgara (personal neinstruit), nici cu mancare de calitate proasta. Cred ca are cu ideea de calitate care nu tine de pret, mai departe fiecare o stie pe a lui.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [25.09.13 08:45:48]

1. Nu exista calitate la pret mic nicaieri in lumea asta.

2. Aparthotel = mancare slaba, apartamente inchiriate ce apartin unor terti, piscina mica, personal slab pregatit, in general servicii slabe la pret mic dar spatiu mare de cazare.

3. Despre ce vorbim? Nu stii nimic se pare despre turismul din Bulgaria, dar fiecare o stie pe a lui, pai eu stiu clar ca nu am luat inca teapa in Bulgaria, ciudat, dar de fiecare data m-am informat si am plecat cu asteptarile normale si firesti si la Victoria Palace si la Casablanca, dar si la Miramar, Sol Mare sau Viva pe litoral sau in marile lor statiuni montane pe care le-am vizitat pe toate trei pentru o buna imagine.

4. Siteurile mentionate de tine: sa fie sanatoase, poate turistul englez stie ce e ala aparthotel, tu se pare ca ai omis informarea prealabila.

5. Ce e ieftin deobicei e si prost, foarte rar se intampla ca la un pret mic sa primesti calitate, cand se intampla asa ceva e o promotie, anul urmator minunea nu va mai exista cu siguranta.

6. Mi-ai dat exemple din octombrie... sa fim seriosi eu sunt un om care nu compara mere cu prune niciodata, ai fost in plin sezon, compara sezon full, nu extrasezon.

7. De ce nu te-ai dus tu in Kemer sau Tenerife? daca preturile sunt asa de mici la asa de multe stele si curge acolo miere la robinet si lapte la fantana....

malyn*
    Alte impresii din această RUBRICĂAparthotel Paradise Green Park: