ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2013
ÎNSCRIS: 11.08.09
APR-2013

Crama Sibiul Vechi - un local care nu trebuie ratat

sibiulvechi.ro

Pentru noi este restaurantul de referinta in Sibiu, un local unde ne intoarcem de cativa ani cu mare placere si stim ca ceea ce servim are gust autentic si este gatit ca la mama acasa.

Sibiul de altfel este un oras care nu duce deloc lipsa de restaurante bune, insa noi ne-am obisnuit cu acest local si aici “tragem” aproape de fiecare data.

Crama este localizata pe strada Papiu Ilarian (pe strada N Balcescu strada care duce la Piata Mare dupa Billa faceti dreapta ), la subsolul unei cladiri, restaurantul fiind cu specific ardelenesc, dar gasiti si preparate cu influente ale bucatariei sasesti.

Ospatarii va vor intampina imbracati in port national sunt bine pregatiti, adevarati profesionisti, majoritatea pot purta o conversatie in limba engleza, cel putin. Probabil ca stiu si ceva germana.

Bazati-va pe recomandarile lor si nu o sa va para rau!

Preparatele sunt foarte gustoase –cu un plus pentru ciorba de burta, slabiciunea mea –iar un gurmand ca subsemnatul nu poate “dovedi” doua feluri pentru ca portiile sunt... ca la Sibiu :).

Mititeii sunt de-a dreptul gustosi, cred ca sunt preparati in casa, dupa gust si consistenta. Recomand de asemenea cotletele de berbecut si mai ales platourile traditionale. Muraturile sunt productie proprie si au un gust deosebit.

Tot aici puteti incerca o palinca autentica sau un vin de Alba.

Seara au si o mica formatie care face atmosfera tare placuta si cred ca am mentionat ceea ce era mai important :ambianta.

Este un loc care te face sa te simti bine, aici concurand ospatarii, formatia si nu in ultimul rand calitatea mancarii, care insotite de un vin bun sunt garantia unei seri reusite.

Preturile sunt corecte pentru calitatea oferita.

Va recomand sa le treceti pragul si veti fi multumiti.

Altceva nu stiu ce ar mai fi de mentionat, asa ca inchei aici.

Trimis de padureanu in 13.09.13 22:01:20
Validat / Publicat: 13.09.13 23:14:20

VIZUALIZĂRI: 1991 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (padureanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[13.09.13 23:18:06]

Am retras nota pentru cazare, acordată cel mai probabil din greşeală.

padureanuAUTOR REVIEW
[13.09.13 23:28:01]

@webmaster: Multumesc. a trebuit sa il editez si cand am incercat sa il salvez imi solicita si nota la cazare.

padureanu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Sibiu și împrejurimi?: