ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2013
ÎNSCRIS: 19.08.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 7a si 1a,3l

Concediu la superlativ!

Am sa incep review-ul prin a preciza ca acesta este primul sejur, in afara, in regim hotelier. De aceea impresiile mele nu pot fi raportate la alte asemenea calatorii, insa se vor referi la impresiile celorlalti care au postat aici.

Pentru o imagine mai clara asupra acestui sejur si pentru a veni in sprijinul celor care merg pentru prima data in Turcia am sa ating mai multe detalii pentru care, cand am plecat, nici eu nu am avut datele necesare. Astfel:

DRUMUL CATRE HOTEL - Am plecat dintr-o localitate din judetul Constanta, asa ca iesirea catre Bulgaria am facut-o prin punctul de frontiera NEGRU VODA / GENERAL TOSHEVO (granita RO-BG) » DOBRICH » VARNA » BURGAS » MALKO TARNOVO / DERECOY (granita BG-TR) » KIRKLARELI » INECE » HAVSA » GELIBOLU » ECEABAT (aici se traverseaza stramtoarea Dardanele cu ferryboat-ul catre localitatea urmatoare) » CANAKKALE (aici poat fi vizitate ruinele Troiei si vestitul cal troian) » EZINE » KUCUKKUYU » IZMIR (localitate din care se intra pe autostrada, dar se poate ocoli autostrada pe alte drumuri naionale) » GERMENCIK » SOKE (la iesire din aceasta localitate sunt multe outlet-uri unde noi am gasit ce cumpara) » DIDIM » HOTEL VENOSA.

Pentru noi drumul a avut o distanta de 1150 km dus si putin mai lung la intors, 1175, deoarece am trecut prin EFES ca sa vedem casa Sf. Fecioare Maria (din criza de timp nu am mai intrat si la ruinele din Efes). La dus am oprit in Kucukkuyu, sa ne odihnim, fara sa ne fi rezervat ceva inainte si am gasit cazae la un pret foarte convenabil, iar la intoarcere am facut drumul dintr-o bucata.

Plata taxei pe autostrada (sticker HGS) se plateste la iesire de pe autostrada sau in termen de 7 zile la orice oficiu PTT (ofici postale turcesti). Poate nu e adevarat dar, m-au facut sa cred ca nu prea doreau sa le puna la dispozitie turistilor deoarece la iesire de pe autostrada ne-au zis ca s-a stricat sistemul, desi dupa noi au intrat altii sa plateasca si au stat cam mult ca sa nu fi platit, iar la oficiul din Didim am fost de 3 ori pana am reusit sa achizitionam sticker-ul. In prima zi au zis ca s-au terminat, a doua zi a cumparat, in fata mea, prietenul cu care am plecat in concediu iar mie mi-a zis "finish today" si abia ziua urmatoare am reusit sa cumpar, iar fata oficiantului a exprimat o parere de rau ca imi vinde sticker-ul respectiv.

SFATURI: Luati-va un GPS, va fi de folos, daca plecati doua masini luati-va statii emisie receptie, vor fi de folos si mai ieftin decat costul suplimentar la mobil, alimentati (faceti plinul) la iesire din RO si la iesire din  BG, in TR carburantul este aproape dublu.

LA HOTEL - Am intrat cu masinile in parcarea hotelului si ne-am indreptat spre receptie (ca sa nu facem un drum inutil am hotarat sa luam si cate o geanta - GRESEALA - hotelul dispune de o masinuta de transport bagaje si de persoane care se ocupa special de tansportul acestora pana in camera) unde am fost intampinati de reprezentanta unei agentii de turism din Romania care a facilitat discutia cu cei de la receptie (stia limba turca), desi te puteai descurca si in limba engleza cu cei de la receptie. Reprezntanta in cauza si-a oferit disponibilitatea pentru orice fel de problema si pentru toata perioada sederii, intr-un program orar stabilit, noi am apelat si s-a dovedit serviabila si utila.

Chek-in-ul s-a realizat rapid in circa 5 min.

CAMERA - Cu vedere la mare, ca toate camerele hotelului, de altfel. Aceasta nu era prea mare, insa, avand in vedere ca nu vii sa iti petreci concediul in camera, acest aspect poate fi trecut cu vederea. Camera era curata si avea in dotare doua paturi, care in circa un sfert de ora de la cazare a fost transformat intr-unul mare de catre personalul care se ocupa de curatenie (mai mult pentru cel mic s-au oferit sa ne dea un patut de bebelusi, din acela de panza, extensibil, pe care l-am refuzat fiindca cel mic nici acasa nu vrea sa doarma in patut), un fotoliu extensibil, un mini frigide care zilnic era alimentat cu o sticla de apa plata de 1,5. Baia era curata cu dus si uscator de par si era curatata zilnic, iar prosoapele scimbate de asemenea. Lenjeria a fost scimbata de 2 sau 3 ori in 7 zile iar curatenie s-a facut aproape zilnic, cred ca doar o zi au omis-o.

RESTAURANTUL - Spatios, curat, multe mese la interior si pe terasa. Personalul de la bucatarie, bar si restaurant foarte serviabil, mesele erau debarasate imediat, mancarea din belsug (supele erau numai crema cu crutoane, felul doi de toate sortimentele, multe salate, sosuri, dulciuri, fructe) care ar fi saturat si pe cel mai pretentios turist. Apa plata servita era imbuteliata de cei de la Coca-Cola, sucurile cu acid erau la dozator din gama celor de la Coca-Cola, iar cele neacidulate tot la dozator. De asemenea, berea si cafeaua erau tot la dozator, iar ceaiurile de toate felurile, la pliculet sau gata preparat.

SNECK BAR-UL SI CORTUL DE PE PLAJA - Servesc mancare, dulciuri si bauturi intre 12 - 18 si sunt OK mai ales pentru cei care vor sa ramana la plaja si la pranz si nu vor sa mai intre la restaurant pentru masa de pranz.

PISCINELE - 3 la numar, cea mai mare cu o adancime de 135cm, cea mijlocie are 120 cm care deserveste si topoganele cu apa, iar cea mai mica 35 cm. Apa in piscine era curata, iar la cea mijlocie era un angajat care ruga copii mai mici decat adancimea si care nu stiau sa inoate sa iasa afara sau sa isi puna vesta sau colace pentru brate.

MAREA - Foarte aproape de hotel cu un nisip de o granulatie asemanatoare celui din Eforie, apa limpede si curata (fara alge). Pestisori sunt dar eu nu am vazut foarte multi si nu i-am simtit deloc cigulindu-ma de picioare. Apa mult mai sarata decat cea din Marea Neagra.

Sezlonguri suficiente, prosoapele la piscina curate si se schimbau zilnic pe baza cartelelor primite in prima zi de cazae.

ECHIPA DE ENTERTEINMENT - Se vedea ca nu erau profesionisti ci doar niste amatori, dar pe parcursul sederii noastre acolo si-au dat tot timpul silinta sa antreneze turistii la tot felul de jocuri, iar seara la diverse spectacole.

SAUNA SI SALA DE FITNESS - Sunt gratuite si sunt OK eu nu am apucat decat sa le vizitez din pacate.

VREMEA - Foarte placuta, cald si soare, in ultima zi pe 31 a inceput sa bata vantul. Din impresile postate aici eu deduc ca iunie si septembrie nu sunt cele mai potrivite perioade in ceea ce priveste vremea, asa ca recomandabil ar fi iulie si august.

WI-FI - Au e gratuit dar nu prea merge din camera.

SFATURI - Luati din tara € pe care sa ii schimbati la casele de schimb valutar din oras sau retrageti de pe card la un bancomat din TR o suma mai mare, care credeti ca ar acoperi cheltuielile in TR. Se poate plati si direct cu cardul si este convenabil la conversie dar e cam riscant, a patit-o un alt prieten anul trecut cand i-au retras de doua ori suma de plata.

Daca vreti sa si vizitati diverse locuri in Didim - Templul lui Apollo, seara faleza orasului pentru suveniruri si bazarul de la iesire. Soke pentru cumparaturi din Outlet-uri, pentru pasionati rezervati-va ceva timp, aveti ce rascoli. Efes pentru ruine si casa Sf. Fecioare Maria. Vizitele v-as recomanda sa le faceti fie pana va cazati, fie la plecare sau in timpul sejurului imediat dupa masa de pranz, intrucat fiind in regim all inclusiv riscati sa ramaneti flamanzi.

Cu siguranta ar mai fi multe lucruri pe care le-am omis sau altele care ar interesa pe altii, dar pentru detalii sau alte impresii pot fi contactat pe adresa de mail.

Pe 30 august s-a sarbatorit ziua Turciei, o petrecere reusita. Voi incerca sa postez si cateva poze

CONCEDIU PLACUT!

Trimis de mihaif82 in 13.09.13 15:45:59
Validat / Publicat: 13.09.13 18:37:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaif82); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina mare fotografiata de pe unul din topoganele de apa.

[13.09.13 17:43:53]

@mihaif82: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

mihaif82AUTOR REVIEW
[13.09.13 21:43:54]

@webmaster14: e prima data cand postez, asa ca nu am stiut prea bine cum sa fac, insa pe viitor am sa fiu mai atent, eventual am sa intreb cum sa fac!

mihaif82
Alte impresii din această RUBRICĂVenosa Beach Resort & Spa [Isilkent]: