ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.09.2013
ÎNSCRIS: 26.06.11
SEP-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 3 si 8 ani

OK dar se putea si mai bine

Dupa 5 ani de mers in Bulgaria, anul acesta am ales Turcia, Hotel Limak Arcadia, despre care voi lasa cateva impresii dupa cum urmeaza:

* Locatia si plaja - de la cladirea I unde am stat noi (considerata cea mai indepartata cladire din complex) si pana la plaja, faceam cu copii, mers lejer cam 3-4 min. PLaja curatica, foarte lata, sezlonguri destule libere, fara a fi nevoie sa le ocupi din timp. Marea curata, fara alge... noi am prins valuri mari, spre deliciul baiatului mare.

* CAMERA - initial mi-am exprimat dorinta, in scris, pe mail, ca dorim camea in cladirea principala; studiind mai bine problema, mi-am dat seama ca nu vom avea nopti f linistite (muzica f tare de la partyuri, barul Odeon dedesubt) si numai bine ca la receptie ni s-a recomandat, pe motiv ca nu erau disonibile, o camera in cladirea I, unde ne vom putea odihni fara probleme. Cand ne-am dus sa o vedem am constatat ca de fapt era vorba de apartament, cu doua camere, una pentru copii, cu pat dublu, dulap, tv, iar pentru noi o camera imensa separata de un intrand cu canapea si fotoliu, unde se afla si usa de la terasa, imensa si ea. A fost ideal pentru noi, si ne-am simtit f bine, mai ales ca nu era deloc departe de restaurantul din cladirea principala, intr-un minut ajungeai la masa si la plaja in 3-4 min dupa cum am scris mai sus. Baia f ok si ea cu o cabina de dus maricica, halate, papuci, si tot necesarul. Minibarul se umplea zilnic, fara probleme. In schimb curatenia nu s-a putut face zi de zi pentru ca venea femeia exact cand imi dormea baiatul mic... Pe la ora 22.00 eram in camera si dormeam in liniste.

MASA - eh, aici e-aici! : D Micul dejun repetitiv de ti se lua... in afara de omleta pe care ti-o facea pe loc cu cascaval, branza, rosii, castraveti murati, si de care nu iti venea sa te saturi ca era f buna intr-adevar, restul... mancai cu pofta 2-3 zile dupa care... ti se cam lua... fructele f bune... Pranzul - bunicel, dar... cam slabuta oferta: aveau cam un singur fel de gratar, ori de piept de pui, ori friganele, ori de curcan... dupa 3 zile de de gratar, am dat-o pe mancare chinezeasca... si nu sunt fan... in penultima zi a noastra au avut o friptura de vita la cuptor f buna... Cina: un pic mai bine... diferenta era ca la pranz restuaurantul de afara era inchis... iar la cina deschis cu o varietate mai mare de mancare. Ce m-a deranjat pe mine a fost lipsa gustarilor intre orele 16.00 si 19.30 cand incepea cina. Copilul dormea la pranz pana la orra 16.30, ajungeam pe plaja la 17.00 iar barul cu snackuri se inchidea la ora 16.00... si nu se mai servea decat bere. :(Iar intre 10-12.30 cand incepea pranzul, nu aveau decat un fel de clatite pe care le faceau niste femei la coffee house... a, si iaurturi, tot de-acolo. O singura data am reusit sa ma duc la McArcadia de pe plaja si sa iau hotdog si McTurkey si recomand cu caldura sendvisul cu curcan, e f bun, in schimb hotdogul groaznic.

Vaaaai sa nu uit: mi s-au parut groaznice torturile: erau umplute numai cu budinca (eu nu o suport); cam 3-4 feluri de torturi toate cu budinca:( ( ( (Prajiturile bineintels si ele tot umplute cu budinca sau si mai bine, doar din gelatina din aia sau tot cu budinca... :( ( ( (

Entertaiment: sotul a fost incantat de tras cu arcul si tir cu pusca. In rest nu prea am putut sa ne desfasuram cu copiii pe langa noi: D

Piscinele: cel mic e mai fricos sa intre in apa, insa a intrat fara probleme in piscina mica, s-a dat si pe cele 2 tobogane de acolo; iar cel mare f incantat de piscina mai mare cu cele 3 tobogane. Au o piscina adanca, de 1.60 m, una de 1,40 m, piscina cu tobogane, de 1.30 m parca si cea mica pt copii.

COpiii au fost incantati sa se intalneasca cu broasca testoasa, pisicute, le-au mangaiat, s-au jucat cu ele. Dar nu toate pisicile sunt prietenoase, era una mai nevoasa care maraia daca te apropiai de ea, pe cel mic l-a lasat sa puna mana pe ea, pe mine a vrut sa ma zgarie, a dat cu laba. :))))

Intr-una din seri am luat cina la restaurantul italienesc La Cucina, am fost foarte multumiti, recomand din suflet. Mancare foarte buna, servicii ireprosabile, o atmosfera de vis. Se plateste coperta 8 euro/pers, copiii au gratuit.

Spectacole: nu au excelat in fiecare seara... de ex prima seara, au stat copiii nemiscati, au fost multe scene de comedie, insa a doua seara... s-au ridicat ca vor sa plece... : D...

Partyurile: white party f frumos, in schimb oldies but goldies... a lasat de dorit.

Animatorii fac atmosfera, au coregrafii pregatite pentru multe cantece si daca nu le stii... destul de greu sa le faci fata;

Am conversat cu o familie din Sinaia (fara copii) care erau familiarizati cu Turcia si mi-au spus ca li s-a parut hotelul slab si ca au facut foamea. : D

Nu pot sa confirm ca faci foamea, dar nici nu vii cu kg in plus acasa. : D

Perioada in care am fost noi mi s-a parut ideala: 4-10 sept, intre 36-41 de grade :)

Cam atat despre sejurul nostru la Belek, sper sa va fie de folos.

Trimis de OnitzaC in 12.09.13 12:12:12
Validat / Publicat: 12.09.13 13:37:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OnitzaC); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.50 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂLimak Arcadia Golf & Sport Resort: