ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 12.09.11
AUG-2013

Cu maşina în Istambul

Anul acesta am hotărât ca, înainte de concediul din Kusadasi (Surmeli Efes - pentru care am postat un comentariu separat), să schimbăm puţin traseul şi să facem o scurtă oprire (de 3 zile) în Istanbul.

Evident că înainte am studiat hărţi, trasee, comentarii şi, bineînţeles, am făcut o rezervare prin booking.com la un hotel din Sultanahmet, în apropierea principalelor (sau celor mai recomandate) obiective turistice din Istanbul. Nu vreau să insist în acest comentariu asupra obiectivelor turistice din Istanbul, o să încerc să fac referiri decât asupra traseului.

La aproximativ ora 01,30 am trecut vama către Bulgaria. După ce treceţi graniţa, pe partea dreaptă, sunt case de schimb şi, din acelaşi loc, vă puteţi achiţiona vigneta pentru Bulgaria - 10 leva/săptămână.

În BULGARIA: RUSE - RAZGRAD - TARGOVISTE - OMURTAG - YAMBOL - EDIRNE. Recomand acest traseu, deoarece mi se pare mult mai liber. Eu l-am parcurs noaptea şi vreau să vă spun că nu am văzut nici o maşină de poliţie iar traficul aproape zero. Atenţie în zona localităţii KOTEL (între OMURTAG şi YAMBOL), deoarece în apropierea trecerilor de pietoni sunt nişte denivelări pe drum (în genul celor din plasic care sunt şi pe la noi prin ţară) din beton/asfalt şi foarte late. Acestea sunt şi semnalizate prin indicatoare pe marginea drumului. Sincer, porţiunea de drum între OMURTAG şi YAMBOL (aproximativ 100 km) este cam "sinistră" - se circulă mai mult prin pădure, curbe multe... În rest drumul este în regulă, mai puţin ultimii 15-20 km. înainte de vama turcească care este puţin "vălurit".

În TURCIA este mai simplu, deoarece drumurile sunt excelente şi foarte bine semnalizate - din EDIRNE urmaţi indicatoarele de ISTANBUL şi nu aveţi nici un fel de problemă. Aproape tot traseul este numai pe autostradă. La intrarea pe autostradă este staţia de taxare, de unde se poate achiziţiona sticker-ul OGS (care a înlocuit cardul HGS). Când ajungeţi în acest loc trebuie să opriţi, să faceţi puţin slalom printre benzile de pe autostradă (locaţia este pe celălalt sens de mers) şi să achiţionaţi acest "abţibild" care se lipeşte pe parbriz, sub oglinda retrovizoare. Din păcate, când am ajuns acolo, coadă mare... şi, după aproximativ 15 minute, ni se spune că sunt probleme cu sistemul informatic şi că o să plătim la ieşirea de pe autostradă, adică la intrarea în Istanbul. Nu ai ce face decât să treci prin unul din culoarele de taxare, se aude o sirenă... dar asta e.

Pe autostradă, care în Turcia are minim 3 benzi se circulă excelent. Mai greu cu şoferii turci care, în marea lor majoritate, nu ştiu că au şi sistem de semnalizare pe maşini. În jur de ora 09,00 eram la aproximativ 20 km de Istanbul (mai exact faţă de hotelul la care trebuia să ajung, în Sultanahmet) şi parcă au apărut toate maşinile din Turcia pe autostradă. Aglomeraţie mare, 4 benzi şi se mergea bară la bară. Am făcut 15 km în aproximativ 60 de minute.

La ieşirea de pe autostradă am oprit la staţia de taxare pentru a achiziţiona sticker-ul OGS. Pentru asta vă trebuie paşaportul şi certificatul de înmatriculare. Este cam greu să vă înţelegeţi cu personalul de acolo - engleză cam NU. Până la urmă i-am spus traseul şi, neavând lire turceşti, am plătit 20 euro. După ce am plătit, am luat sticker-ul şi pe factură am văzut că am plătit 5 TRY pentru sticker şi 43 TRY credit (un curs de aproximativ 2,4 TRY/euro - i-a rămas şi lui ceva, dar asta e).

După ce am intrat în Istanbul a început nebunia. Traficul este infernal.

Dacă aveţi rezervare la un hotel din cartierul vechi - Sultanahmet (eu am avut rezervare la Sultanahmet Suite Life Hotel) este o adevărată aventură să ajungeţi acolo. Străzile sunt foarte înguste, nu se ţine cont de străzile cu sens unic, prioritate... sincer, parcă nu există reguli de circulaţie. Cu toate hărţile listate şi GPS-ul care arăta că sunt lângă hotel, până la urmă am oprit maşina, am mers pe jos până la hotel (care chiar era în apropiere, numai că o străduţă mai încolo), am văzut traseul exact şi... în sfîrşit am ajuns cu maşina la hotel.

Chiar dacă, în momentul în care faceţi rezervarea, vi se confirmă ca hotelul are şi loc de parcare, nu vă aşteptaţi să găsiţi o parcare imensă în care să vă alegeţi locul. De obicei parcarea este în faţa hotelului, pe stradă, cât mai aproape de trotuar.

Câteva recomandări, dacă vă hotărâţi să mergeţi cu maşina personală în Istanbul şi, în mod special, în Sultanahmet:

- la GPS încercaţi să aveţi cele mai noi hărţi - eu am avut hărţile din martie 2012 şi tot au apărut erori;

- pe lângă GPS este bine să aveţi şi câteva hărţi listate cu itinerarul de deplasare;

- încercaţi să ajungeţi în Sultanahmet până la maxim 07,00 dimineaţa sau după 19,00. între 19,00 şi 07,00 (din ce am observat personal şi din discuţiile cu managerul hotelului în care am stat) circulaţia este foarte redusă;

Referitor la oraş/obiective turistice probabil o să postez un comentariu la rubrica special destinată. Pentru precizări suplimentare, cu cea mai mare plăcere.

Vă doresc concedii plăcute!

Trimis de raducos in 11.09.13 23:30:08
Validat / Publicat: 12.09.13 00:33:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 5724 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.09.13 00:31:37]

ne-am bucura să putem citi și impresiile de la Sultanahmet Suite Life Hotel scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

GYL*
[12.09.13 12:11:24]

Util revie. Felicitari!

Circulatia in Istambul e infernala, am "simtit-o" pe pielea mea, dar acolo din cate am inteles singura regula universal valabila este ca indiferent ce face, cum face masina din fata ta, fereste-o indiferent cum si prin ce mijloace ca la randul tau vei fi ferit de cel din spatele tau. Foarte important este sa nu te enervezi in trafic, ca la cum se merge risti sa faci infarct. Drum bun!

ionescunic
[19.09.13 10:12:15]

OGS nu a inlocuit HGS, ele merg impreuna, iar noi romanii trebuie sa luam HGS, despre OGS nu stiu nimic absolut.

Cred ca te referi la defunctul KGS, oricum o porcarie pentru ca HGS nu se gaseste de vanzare decat la PT, adica posta turca, pui bani pe el si cum il reincarci?

Eu sunt un om care isi alearga masina, nu stau pe loc si chiar nu inteleg aceste lucruri restrictive, chiar nu putea fi o taxa fixa sau sa poti plati oriunde trebuie chiar la poarta, nu inainte ca la c... e?

[02.11.13 11:20:45]

@webmaster: Articolul este unul foarte interesant dar nu inteleg de ce nu s-a corectat greseala din cuvantul IstaNbul; se scrie cu N si nu cu M

[02.11.13 11:28:50]

@GabrielaG:

În general, nu ne permitem să facem modificări în textele postate de utilizatori. O facem doar atunci când ne-o cere autorul, sau atunci când forma poate crea confuzii, sau poate duce la informaţii greşite.

Modul în care scrie cineva face parte din personalitatea respectivului şi îl caracterizează.

[02.11.13 11:39:36]

@webmaster: Corect dar am vazut ca destul de multa lume, din pacate scrie numele acestui frumos oras cu M si nu cu N. Se poate spune ca pe tastatura literele se afla alaturate, dar de cele mai multe ori greseala se produce din cauza lipsei de cunostinta a persoanelor in cauza, care scriu aceste comentarii.

Multumesc oricum pentru raspuns.

raducosAUTOR REVIEW
[13.11.13 20:18:09]

@GabrielaG: Chiar apreciez spiritul tau de observatie. Extraordinar! Adevarul este ca in titlul articolulului chiar este scris cu "M". Sau mai bine zis, decit acolo. Sau ai vrut, in mod indirect, sa ataci administratorii site-ului? In pagina de prezentare a locatiilor din Turcia este scris tot cu "M".

Referitor la "lipsa de cunostinte a persoanelor in cauza", cred ca ar trebui sa ne abtinem de la astfel de comentarii. Este cel mai frumos mod in care pot sa iti spun ca nu esti in masura (nu suntem in masura) sa apreciezi (sa apreciem) nivelul de cunostinte, pe baza unor articole scrise in cu totul alt scop. Sincer, cred ca ai vrut sa postezi pe al site. Cine intra pe acest site are, cu siguranta, alt obiectiv decit sa analizeze greselile de scriere.

Cu respect,

Radu

[14.11.13 14:11:37]

@raducos:

Domnule Radu,

Chiar nu vreau sa credeti ca acel comentariu al meu a fost facut cu rea intentie. Am vrut doar sa sesizez acest lucru deoarece am vazut aceasta greseala de scriere de prea multe ori.

Nu vreau sa atac pe nimeni si chiar nu cred ca s-a simtit nimeni ofensat de comentariul pe care l-am facut,

Numai bine,

Gabriela