ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.09.2013
ÎNSCRIS: 23.02.12
AUG-2013

Hotel Oceanis Kavala - o experienta placuta

De ani de zile tot voiam sa ajungem in Kavala si pentru ca in anii trecuti ne propuneam sa ajungem aici la plecarea din Grecia si nu ne-am tinut de cuvand din diverse motive, anul asta am ales sa stam o noapte in Kavala la ducere! Am facut rezervare la Hotel Oceanis pe site-ul Hotelopia care avea un tarif cu 4 euro mai mic decat pe Booking (mare economie!).

Drumul fara peripetii prin Bulgaria, am ajuns in Kavala pe la 5 dupa amiaza, de data asta cu ceva peripetii din cauza sotului meu care a zis ca el nu alimenteaza ca ii ajunge motorina, dar ultimii 10-15 km pana in Kavala cred ca am mers cu vapori de motorina, la bord scria "0 km to empty"! Jur ca daca ramaneam in pana prostului pe autostrada acolo il lasam sa se descurce, faceam autostopul pana in Kavala si ma cazam, iar el treaba lui ce facea! L-am amenintat si ca iau toti banii cu mine (si toate cardurile) si el poate sa-si vanda trupul ca sa faca rost de bani (a scapat!) ! Recunosc ca pe autostrada nu sunt statii peco, dar i-am tot zis sa alimenteze, dar el nu si nu, stie el mai bine! E a doua oara cand face calcule gresite, daca se mai intampla si a treia oara aparem la stiri!

Am ajuns la hotel super usor, te duce drumul, nu ai cum sa gresesti, este foarte aproape de port. Ne-am cazat repede, am avut ceva emotii pentru ca a fost prima data cand am facut rezervare pe site-ul Hotelopia (care are adresa in Palma de Mallorca) si ma asteptam la orice. Hotelul are parcare proprie dar era plina. Receptionerul ne-a spus ca putem parca oriunde pe strada pentru ca fiind duminica acest lucru este permis. Asa am facut, am parcat pe o straduta chiar langa hotel (vedeam masina din camera) si nu s-a luat nimeni de noi.

Camera destul de mare, cu 2 paturi duble destul de mari si dotata cu frigider, televizor, aer conditionat, tot tacamul. Baia micuta, iar cada avea o forma foarte ciudata, era in trepte ca sa zic asa, o parte mai ridicata decat cealalta, lucru care nu se vedea ci doar se simtea, am scapat ca prin urechile acului sa nu cad.

La etajul 8 are o terasa foarte frumoasa de unde se vede tot orasul, a fost o placere sa stam si sa bem seara o bere.

Micul dejun a fost obisnuit sa zic asa, fara sa exceleze dar nici nemancabil. Cafeaua a fost in schimb groaznica! Am baut o cafea in oras ca nu se putea altfel!

Seara am mancat in oras, am intrebat un localnic unde ne recomanda sa mergem sa mancam si ne-a indrumat spre o taverna aproape de locul unde pleaca feribotul spre Thassos. Nu ma intrebati cum se numea pentru ca nu am retinut, va pot spune ca are o firma mare galbena, care seara este luminata. Era plina ca de-abia am gasit o masa libera, servirea rapida si mancarea bine preparata.

Kavala e un oras interesant, construit in trepte, are 2 drumuri principale si in rest stradute pe unde de-abia te strecori cu masina. Mi-a placut tare mult apeductul, e impresionant! Am vrut sa ajungem si la cetate dar in schimb am ajuns la o biserica cocotata sus pe deal, am renuntat pana la urma la cetate ca se facuse cald si mai trebuia sa si plecam la drum! Ramane pentru la anu!

La plecare spre Salonic nu am ales autostrada, ci am mers pe soseaua de pe malul marii, am gasit o plaja - Ammolofoi beach - unde erau hectare de masini parcate - inclusiv autocare, nu am vazut in viata mea asa ceva! Am zis ca trebuie sa fie vreun festival ceva pe acolo, asa ca ne-am oprit in inspectie. Aiurea, e o plaja super aglomerata, multi tineri, sezlong langa sezlong, muzica tare, in apa puzderie de lume, zau daca stiu de unde veneau acolo atatia oameni.

Noi am oprit la o plaja neamenajata sa facem o baie, eram decat noi doi pe toata plaja! Dupa ce ne-am racorit am decis sa mergem pe autostrada pana la Salonic (2,4 euro taxa) si de acolo in Kallithea!

Despre Kallithea, Salonic, Croaziera pe langa muntele Athos si diverse taverne unde am mancat bine va povestesc maine!

Vacante placute tuturor.

Trimis de ariella in 11.09.13 15:46:11
Validat / Publicat: 11.09.13 17:51:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2986 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ariella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Apeductul
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

[11.09.13 16:29:43]

@ariella, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[11.09.13 23:05:31]

@ariella: Cand sotul spune ca stie el pai... stie!! Deci nu ati facut "pana prostului". Alta data sa fiti si voi mai ascultatoare ca de aia a murit si Elodia... ca il cicalea pe om! : P

[12.09.13 09:13:58]

@vlado2: Da n-am facut, dar putin a lipsit! Voi barbatii astia! Ce le mai stiti pe toate.

doctorul45
    [12.09.13 10:00:40]

in ceea ce priveste motorina iti dau dreptate 100%. Cine cunoaste motoarele diesel stie ca daca se dezamorseaza pompa de motorina este ffgreu sa o pornesti iar daca nu ai bateria buna (la mine a trebuit vreo 20 de porniri +slabit conectori pe la injectoare-atunci cind am schimbat filtrul de motorina) risti sa nu mai pleci cu masina decit tractata.

Si ca o intimplare personala -noi am avut anul trecut o problema cu termostatul la masina pe autostrada salonic-igoumenitsa, am oprit la ioannina si am schimbat termostatul la un atelier linga autostrada.

Pret 50 euro pisa+manopera ceea ce mi sa parut f. ok si f. amabili nu te jecmanesc cind te vad la necaz. Am inteles ca in aceasta localitate traiesc multi aromini.

Despre benzinarii acestea sunt aproape inexistente pe autostrada sus mentionata am alimentat la Paramythia dupa ce a trebuit sa iesim vreo 10 km de pe autostrada.

Am remarcat pretul destul de bun al hotelului tau- noi am inoptat la Veria 1 noapte h Macedonia 4*-60 euro-2 pers

Vacante reusite tuturor

[12.09.13 11:10:23]

@doctorul45: sa nu iti inchipui ca sotului meu nu ii era teama ca ramanem in mijlocul drumului, dar ce era fraier sa zica ceva atunci. Dupa ce s-a vazut cu rezervorul plin a inceput sa trancane, se gandea ca spre Kavala trebuie sa cobori si ca ca tot picul ala de motorina care mai era in rezervor se strange intr-un coltisor si nu mai se alimenteaza. Mai auzisem (nu stiu daca e adevarat sau nu) ca daca ramai in pana (prostului) trebuie sa resetezi calculatorul masinii ca altfel nu mai porneste. Adica alti bani, alta distractie ca sa nu zic ca plecasem in concediu nu sa stau prin service. Oricum acum cand vad ca motorina e pe terminate incep eu sa "cotcodacesc" (citat sot) ca sa nu mai stau cu teama.

[12.09.13 11:32:11]

@ariella: De aia noi barbatii venim din concedii de cele mai multe ori mai stressati decat plecam. Asta ne este soarta. De parca noi ne-am baga sa facem zacusca sau sa "cotcodacim" ca trebuiau mai putine vinete si mai multi ardei.

Glumesc, evident. Imi pare rau ca nu mi-am facut timp sa vizitez Kavala laudata de mai multi colegi de pe site. Oricum am notat acest hotel in cazul in care am de gand sa stau si peste noapte acolo.

[12.09.13 12:33:27]

@vlado2: Nu, stai sa vezi ca barbatul meu cotodaceste ca sa ma enerveze si sa-l dau afara din bucatarie!

Iti recomand hotelul, eu am fost foarte multumita. Ca un fapt divers, seara am lasat banii in seif la receptie si a doua zi cand m-am dus cu cheia in mana sa ii iau, i-am zis receptionerului ca vreau banii, toti banii pe care ii are! Iar el a gustat gluma si a stat cu noi la taclale, deci nu scortos si nesuferit.

[12.09.13 13:05:31]

@ariella: Se vede clar, din felul de a povesti, ca si tu esti o persoana sociabila si placuta. Asa ca nu ma indoiesc ca ai face sa zambeasca si un scortos . Merci de pont oricum. Chiar am notat hotelul.

Vacante placute sa ai.

[12.09.13 14:05:52]

@vlado2: Multumesc frumos!

amero
    [12.09.13 14:46:17]

despre Kavala numai de bine iar rew. tau mi-a placut f. mult si eu m-am indragostit, la prima vedere mai ales ca eram in ajunul Pastelui si orasul arata superb si "mirosea" a sarbatoare.

in privinta aventurii cu alimentarea masinii mai stim si noi alti barbati hotarati sa mearga pana la ultima picatura. dar am luat seama si cand observ ceva in neregula la prima benzinarie vreau sa iau o pauza de nevoi speciale si atunci se rezolva si alimentarea. ce sa facem trecem la "diplomatie" last minute.

felicitari ptr. rew.

[12.09.13 16:22:51]

@amero: Multumesc frumos pentru cuvintele frumoase.

In ceea ce priveste diplomatia si eu as fi apelat la ea, numai ca pe autostrada nu sunt din pacate benzinarii, la iesirile de pe autostrada aratau ca la 5-10 km ar fi benzinarie dar cand am sugerat sa mergem mi-au auzit urechiusele mele sensibile lucruri de genul: nu ies de pe autostrada nici sa ma... omori! (asta e traducerea ca originalul nu poate fi postat).

De asta i-am si zis ca il las in mijlocul autostrazii sa-si vanda trupul daca cumva se opreste masina! Si nu ca nu i-ar fi auzit si lui urechile destule din partea mea!

Yersinia Pestis
    [04.12.14 18:28:53]

Kavala mi se pare un oraș tulburător de frumos, deși nu am stat acolo decât vreo 6 ore. Imaginea lui, văzută din largul mării, scăldată în lumina soarelui ce apunea, mi-a răms în memorie (atât a mea cât și a PC-ului, că am poza acolo).

amero, ariella, doctorul45, vlado2, Yersinia Pestis
    Alte impresii din această RUBRICĂOceanis Hotel: