ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.09.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
AUG-2013

Scorpios - file de poveste

Am promis sa revin cu impresii despre ziua petrecuta pe mare, in jurul insulelor ce se invecineaza cu Lefkada. Intr-una din dimineti, obositi de drumuri abrupte si plaje izolate, am lasat masina in parcare si am plecat catre portul din Nidri cu gandul de a face o plimbare pe mare. Am gasit repede o barca ce ne-a convenit si ca pret si ca marime, Ne-am asezat confortabil si ne-am lasat condusi de Capitanul Spiros, un pusti de 12 ani insotit desigur de mama si bunicul sau, catre insulele din jur. Pretul convenit pentru aceasta plimbare a fost de 170 de euro pentru grupul nostru de 7 persoane. Am preferat sa alegem noi ce sa vedem, unde sa ne oprim si cat sa stam. Nu am optat pentru o croaziera din cele trei care pleaca din Nidri pentru ca nu ne vedeam in stare sa facem fata aglomeratiei, iar unele dintre punctele de oprire ale croazierelor le vazusem deja. In plus informatiile despre imprejurimi pe care ni le-au dat gazdele noastre cu siguranta nu le primeam de niciunde. Se pot inchiria si barci fara skiper dar nu stiam incotro sa ne indreptam, ce sa vedem si cum putem evita stancile de linga plaje...

Dupa ce am poposit cateva minute in fata casei poetului Aristotelis Valaoritis (1824 - 1879) din insula Madouri ce in prezent apartine stranepotilot sai, Eleni Karapanayioti si scriitorului Nanos Valaoritis, am plecat mai departe, iar ghizii nostri ne-au atras atentia asupra grupului de insule Scorpios - Sparti - Scorpidi: cele trei insule ce au apartinut celebrului Aristotel Onassis.

Insula Scorpidi a fost cumparata in anul 1963 de catre Aristotel Onassis de la magnatul Stavros Livanos, tatal primei sale sotii Athina Mary Livanos. Dupa ce a cumparat insula arida Scorpios, tot in anul 1963, Onassis a decis sa cumpere si insula Sparti pentru fiul sau, insula pe care vroia sa construiasca un aeroport si un sat de vacanta pentru copiii defavorizati.

Scorpios a fost cumparata de la statul elen cu suma de 3,5 milioane de drahme (aprox. 12.000 euro) si a fost transformata in scurt timp dintr-o insula arida, fara nici o sursa de apa potabila si fara nici un drum intr-un paradis natural. Au fost plantate peste 200 de specii de plante si arbori si a fost adus nisip (se pare ca din insula Mykonos... parerile sunt multe) pentru una dintre plajele preferate. Au fost construite vile si locuinte pentru personalul ce se ocupa de bunul mers al lucrurilor pe insula dar si o capela, o ferma si o livada cu maslini. Pe insula se afla un heliport, un port, un teren de tenis, taverna si plaja pentru oaspeti.

Aristotel Onassis s-a casatorit pe 28 decembrie 1946 cu Athina Mary Livanos (Tina). Impreuna au doi copii: pe Alexander (30 aprilie 1948 - 23 ianuarie 1973) si pe Christina (11 decembrie 1950 - 19 noiembrie 1988), ambii nascuti in New York. Se pare ca dupa aventura din 1947 cu Evita Peron, Ari (cum era alintat) a continuat cu escapadele amoroase. De fapt chiar el spunea: “Dacă femeile n-ar exista, toţi banii din lume n-ar mai avea nici un rost". Pe 3 septembrie 1957, la un bal organizat la Venetia de catre jurnalista Elza Maxwell in cinstea sopranei Maria Callas (23 aprilie 1923 - 16 septembrie 1977), Aristotel Onassis a facut cunostinta atat cu celebra Callas cat si cu sotul acesteia Gian Battista Meneghini. Dupa mai multe intalniri, cine luxoase si buchete de flori impresionante, in septembrie 1959 cuplul Callas- Meneghini este invitat pe celebrul iahtul “Christina” al lui Onassis, vas in care investise peste 4 milioane de dolari. In timpul acestei vizite pe iaht, Tina ii surprinde pe cei doi facand dragoste intr-una dintre cabine, lucru pe care I l-a dezvaluit si lui Meneghini. Ambele cupluri divorteaza in scurt timp.

Cei 9 ani de relatie intre Aristotel Onassis si Maria Callas au fost plini de pasiune dar si de moment mai putin placute. Dupa multe promisiuni facute, inclusiv ca ii va construe o opera la Monte Carlo, dupa ce daduse unei nave numele mamei sopranei: Evangelia (Evangelia Dimitriades), atunci cand Maria Callas declara presei ca este pe cale de a oficia aceasta relatie, Aristotel declara ca soprana isi face doar iluzii. Dupa ce in 1965, in spectacolul “Tosca” sustinut pe una din scenele Londrei, vocea Mariei Callas nu a mai fost la inaltime, Aristotel Onassis spunea: “e un nimic, o simpla femeie cu un fluier in gat, care nici macar nu mai functioneaza. ” Maria Callas, sfasiata de vorbele iubitului ei contracara: „Nu vocea îmi lipseşte, nervii mei sunt la limită. ”

Pe data de 20 octombrie 1968 Aristotel Onassis si fosta Prima Doamna a Americii, Jackie Kennedy, se casatoresc la capela de pe insula Scorpios. Maria Callas a citit in ziar stirea, intr-o dimineata. Probabil a fost devastate si pentru ca locul ales de cei doi pentru oficierea casatoriei era unul dintre locurile ei preferate dar mai ales ca astfel pierdea marea sa iubire. Se pare totusi ca Aristotel si Maria au continuat sa se intalneasca mult timp la Paris, acolo unde soprana s-a retras dupa ce renuntat la viata artistica.

Relatia dintre Aristotel Onassis si Jackie Kennedy nu a fost una infierbantata. Pobabil ca Onassis a vazut in ea un pasaport catre America, acolo unde el avea deja afaceri dar era inca numit "Grecul", iat Jackie a vazut sursa inepuizabila de bani dupa care tinjea. A fost numita "Degetul de Aur" deoarece era de ajuns sa arate cu degetul intr-un magazin ce doreste si totul era trimis la adresa indicata. Chiar s-au vehiculat zvonuri ca armatorul grec i-a platit Primei Doamne a Americii suma de 3 milioane de dolari pentru ea si cite 1 milion pentru fiecare copil al ei din prima casnicie (Caroline şi John Kennedy Jr. ). Aristotel era cu 29 de ani mai invarsta si cu 7 cm mai scund fata de Jackie. In vara anului 1971 cateva fotografii ale fostei Primei Doamne a Americii aveau sa faca inconjurul lumii. Este vorba de fotografiile ei nud surprinse de un fotograf italian pe plaja din insula Scorpios. Multi editori au refuzat publicarea lor, ele fiind publicate pentru prima oara in revista italiana Playmen. In America au aparut abia in 1975, in celebra revista Hustler, iar vanzarile au intrecut orice asteptare. Poate este bine de stiut ca plaja in care au fost surprinse aceste fotografii este singurul loc in care turistii au voie sa ancoreze si unde pot face baie. Nu am gasit acolo nici o vedeta, nici pe doamna Kennedy ci doar o apa incredibil de limpede si o plaja mica cu pietricele. Intr-adevar, peste gard se vad anexele in stilul caselor grecesti, cateva statui si un baldachin neamenajat. Si niste scari care duc... undeva...

Undeva in anul 1972 Aristotel Onassis il contactase deja pe avocatul Roy Cohn pentru a inainta actele de divort. Numai ca tragicul eveniment de la inceputul anului urmator l-a facut pe Ari sa uite de tot.

La data de 22 ianuarie 1973 avionul pilotat de Alexander Onassis s-a prabusit la decolare pe aeroportul Ellinikon, aeroportul international al Atenei la acea vreme. El a suferit o trauma severa la cap si leziuni ale creierului si a murit a doua zi. Onassis nu si-a mai revenit niciodata dupa aceasta tragedie, Fiul sau a fost ingropat pe insula Scorpios, acolo unde, doi ani mai tarziu, avea sa fie inmormantat si Aristotel Onassis. Onassis a murit intr-un spital din Paris pe data de 15 martie 1975. In momentul cand anuntul a fost facut public Jackie se afla intr-un coafor din New York de unde a iesit impasibila, iar Maria Callas, distrusa de durere, a strigat: “Am ramas vaduva! ”.

Tetamentul lasat de Onassis prevedea ca 55% din avere sa ii revina fiicei sale Christina, iar 45% s-a indreptat catre Fundatia “Alexander Onassis” infiintata de Onassis in amintirea fiului sau. Se pare ca din aceasta afacere Jackie s-a ales cu 26 sau 37 de milioane de dolari (sursele dau sume diferite si nimeni nu o sa stie niciodata adevarul).

[b[Iahtul “Christina O” pe care urcasera celebritati ca Marylin Monroe, Greta Garbo(iubita de o vara a lui Onassis), Frank Sinatra, Elizabeth Taylor si Richard Burton sau John F. Kennedy a fost donat la un an de la moartea lui Onassis de catre fiica acestuia statului elen care i-a schimbat numele în “Argo”. Astazi el se afla in posesia unui prieten al familie Onassis, John Paul Papanicolau. Acesta a redenumit iahtul “Christina O” si dupa ce a reamenajat apartamentul de lux si cele 18 cabine acum il inchiriaza pentru excursii de lux....desigur, pentru sume exorbitante. Cine isi doreste sa inchirieze vasul poate accesa acest site dar trebuie sa stie ca pentru o saptamana pretul este de 455.000 euro/saptamana.

Din ziua mortii lui Onassis, Maria Callas nu a mai vrut sa fie vazuta de nimeni altcineva in afara servitorilor ei. Incepe totusi pe ascuns repetitiile intr-o sala inchiriata a teatrului Champs- Eysées. Intr-una din zile un fotograf o surprinde si publica fotografiile insotite de randuri defaimatoare. Callas refuza din acel moment orice revenire convinsa fiind ca tot ceea ce a avut de dat lumii a dat deja.

Ea a murit la 16 septembrie 1977, singura, uitata de public. Unii au speculat ca soprana s-a sinucis insa Placido Domingo, un bun prieten al ei a spus: “…n-avea nevoie sa se sinucida. Era destul sa se lasa sa moara de durere”.

Urmand dorinta ei, in anul 1979, cenusa i-a fost imprastiata pe Marea Egee, locul poate cel mai drag ei, marea in mijlocul careia a trait clipe minunate alaturi de iubirea vietii ei.

Vaporul “Evangelia” (Evanghelia) ce poarta numele mamei celebrei soprane zace in apropiera plajei de la Costinesti, dupa o "esuare" voita si poarta acum numele de “Epava de la Costinesti”. In decembrie 2012, in urma unei furtuni, aceasta s-a rupt in doua urmand ca in viitorul apropiat sa nu ramana nimic mai mult decat un morman de fiare vechi pe care timpul si mare le vor inghiti.

Christina Onassis a fost casatorita de patru ori. In timpul ultimului sau mariaj cu Thierry Roussel s-a nascut fiica sa Athina Roussel. Aceasta mostenise conturi in mai multe banci ale lumii, o valoroasa colectie de obiecte de arta, case la Atena, Paris, Acapulco sau New York si nu in ultimul rand insula Skorpios. Dar asta nu a ajutat prea mult. Asa cum Onassis spusese dupa moartea fiului sau: "Nu sunt fericit. Nu intotdeauna milioanele rezolva nevoile unei persoane", asa nici Christina nu a reusit sa faca fata unei asemenea presiuni a bogatiei decedind in anul 1988, la numai 38 de ani, de edem pulmonar (sau in urma consumului de droguri), intr-un club din Buenos Aires. Christina Onassis a fost inmormantata, alaturi de tatal si fratele ei, pe insula Scorpios. Presa de la acea vreme a relatat pe scurt evenimentul “Prietenii si familia s-au adunat pentru înmormântare doamnei Onassis la Catedrala Sf. Fotini din districtul Nea Smyrni din Atena. In partea dreaptă a sicriul a stat fostul ei sot, Thierry Roussel. Doamna Onassis, care a murit in data de 19 noiembrie, va fi îngropat astăzi alături de tatal său, Aristotel, pe insula Skorpios. ” (sursa: Agence France-Presse).

Una dintre bunele prietene ale Christinei Onassis isi aminteste: “ Nu am petrecut niciodata mai bine decat am petrecut in insula Scorpios. Eu si Christina am trait cele mai mari bucurii dar si necazurile noastre acolo. Imi amintesc cind am stat cu Aristotel, cu Christina, Caroline, John-John (Kennedy Jr.) si el ne-a vorbit ore in sir despre cum a transformat insula intr-un paradis. Am petrecut in fiecare an intreaga vara acolo. Ce-mi amintesc in primul rand? ... Petreceri pana in zori, cum inotam in jurul insulei, faceam sky-jet pina in Nidri, regii si celebritatile care vizitau tot timpul insula, frumusetea insulei Scorpios. Ne trebuiau luni intregi pentru a ne reveni dupa petrecerile care durau pana dupa miezul nopții. Fiul lui Jackie Kennedy, John-John, a iubit Skorpios foarte mult. Perioada in care stateam acolo era ca o magie. Aceasta insula este o "bijuterie" pentru Grecia. Dar amintiri frumoase se amestece cu cele urate. Chiar si pietrele au plans la inmormantarea lui Alexandros. O liniste grea si doliul au cazut peste insula. Am stat acolo urmatoarele 20 de zile care au fost nesfarsite pentru noi toti. "Capitolul" Skorpios s-a terminat pentru mine atunci când am condus-o pe Christina pe ultimul drum. Durerea era de nedescris. Dupa un timp m-am dus singura sa aprind o lumânare la mormântul ei, dar a fost foarte dificil pentru mine sa fiu din nou acolo.... ”

La inceputul anilor 1980 Jackie Kennedi s-a retras din viata publica si a locuit mai multe luni pe an pe insula Martha’s Vineyard crescand cei trei nepoti daruiti de Caroline. Dupa moartea lui Onassis si cateva operatii estetice traise la New York refuzind toata viata milioanele de dolari propuse pentru a isi scrie memoriile. In ultimii ani ai vietii a trait alaturi de bijutierul Maurice Tempelsmann, un bogatas insurat care o iubea fara a astepta nimic in schimb. Jackie a murit la data de 19 mai 1994 datorita unui cancer limfatic.

In anul 1999 John Kennedy Jr. moare intr-un accident aviatic, alaturi de sotia sa, Carolyn Bessette Kennedy, si sora acesteia, Lauren Bessette. Avionul era pilotat chiar de John, iar cei trei au murit la impactul cu Oceanul Atlantic, in largul insulei Martha’s Vineyard.

Carolina Kennedy a fost numita in anul 2013 de catre presedintele Statelor Unite, Barack Obama, ambasador S.U.A. in Japonia, urmaind cariera politica a tatalui ei.

Astfel ca singura mostenitoare a averii familiei Onassis a ramas micuta fetita de 3 ani Athina Roussel. Athina a crescut alaturi de familia tatalui sau. Ea nu cunoaste limba greaca( desi vorbeste fluent mai multe limbi) si se pare ca nu doreste sa isi aminteasca prea mult de trecutul familiei sale in Grecia. A vizitat Grecia doar de doua ori dupa moartea mamei sale. Prima oara a venit pentru a oficia o ceremonie in memoria Christinei Onassis. Cu toate ca presa elena i-a acordat toata atentia, populatia din Lefkada a ovationat, iar postul national de televiziune si-a interupt programul pentru a anunta stirea si a transmite imagini, Athina a parasit foarte repede insula Scorpios si Grecia.

Athina este casatorita in prezent cu Alvaro Alfonso de Miranda Neto (Doda), un cunoascut campion la echitatie brazilian, iar din anul 2003 ei locuiesc in Sao Paolo fiind in continuare pasionati de echitatie si crescind cai.

In aprilie 2013 Athina, care cauta de mult un comparator pentru insula Scorpios, a reusit sa o vanda chiar daca presa elena a descoperit ca in testamentul lui Onassis statea scris ca in cazul in care familia nu mai poate intretine insula, aceasta va intra in posesia Olympic Airlines, companie pusa pe picioare de armatorul grec.

Actualul proprietar este Dmitri Ribolovlev, proprietarul clubului de fotbal AS Monaco si actionar la Bank of Cyprus, cel care a daruit insula fiicei sale de 24 de ani, Ekaterina Ribolovlev. Tot Dmitri Ribolovlev a cumparat si insula Sparti. Cu toate ca presa vorbeste despre o suma impresionanta de bani pentru care omul de afaceri rus a cumparat insula se pare totusi ca este vorba doar despre un contract de leasing pe termen lung, testamentul armatorului grec stipulind clar ca insula nu poate fi vinduta. Primarul insulei Meganisi, responsabil administrativ pentru Skorpios spunea: "Am trait cu legenda Onassis si niciodata nu va disparea". Grecii sunt inca foarte suparati pe decizia Athinei de a instraina insula si spera ca macar aceasta sa fi pastrat aleea care duce catre mormintele mamei, unchiului si bunicului ei.Am mai intrebat despre proprietarul insulei cat timp am stat in Lefkada insa nici un grec nu mi-a spus ca insula este vanduta. Ei vor sa creada ca insula este doar concesionata...

La fel ca si atunci cand insula se afla in proprietatea familiei Onassis, si acum, turistii nu pot vizita insula. Aproximativ 600 de persoane se ocupa de chestiunile administrative si de paza insulei. 24 de ore salupe cu oameni de paza plutesc pe apele din jurul insulei, atenti la orice apropiere suspecta. Se pot face fotografii catre insula insa nu mai poti surprinde nici cu cel mai bun aparat foto inima sau respiratia insulei. Dupa ce am aflat intreaga poveste m-a cuprins o tristete si m-am gandit din nou la viata oamenilor in general, la ce cred cei care mor ca vor lasa in urma lor, la cum fac cei ce raman praf dorintele celor ce nu isi pot apara visele. La tot ce stringem toti in viata, noi astia fara insule,... fotografii, albume de calatorie, mici souvenir-uri din locurile dragi... si cum toate ajung intr-o sacosa uitata in pod..in cel mai bun caz.

Am scris acest review deoarece atunci cand am vizitat insula nu stiam decit o parte din povestea vietii lui Onassis. Am ajuns seara in camera si am rasfoit cateva ore pe net sa descopar secrete din viata sa. Nu au fost prea multe facute publice. Atat Onassis cat si familia sa au fost foarte atenti ca viata lor privata sa nu devina una publica. Am cautat cateva zile informatii pentru a scrie despre viata lui Onassis si despre anii '60 si '70 traiti de el in insula preferata. Foarte putine informatii au aparut chiar si acum, in 2013. Nici un "prieten' nu s-a trezit sa povesteasca despre petrecerile de acolo, nici o "ruda indepartata" nu a spus nimic despre secretele familiei. Fapt ce demonstreaza ca Onassis a stiut sa se inconjoare cu oameni de calitate. Insa atat cat am aflat am considerat ca este util oricui ajunge in apropierea insulei Scorpios.

Vizita noasta a continuat catre insula Meganis despre care deja v-am vorbit. Fie ca alegeti o excursie private sau una din cele 3 croaziere oferite din portul Nidri, nu ratati o plimbare pe mare, printre insulele de linga Lefkada, imprejurul insulei Scorpios, acolo unde s-au nascut si au incetat atat de multe pasiuni, acolo unde Arsistotel Onassis a trait adevarata lui viata ! .

Trimis de vlado2 in 09.09.13 22:15:17
Validat / Publicat: 10.09.13 17:12:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 16825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Paznicii familiei Ribolovlev

[09.09.13 22:50:15]

Multumesc

[10.09.13 00:51:40]

De fapt... cred ca mult mai bine se potriveste

[10.09.13 08:21:44]

Am adăugat şi melodia solicitată de autor. Audiţie plăcută.

miru2006
[10.09.13 18:23:53]

Minunat articolul, documentat si foarte frumos scris! Multumim pentru randurile scrise!

traian.leuca †
[10.09.13 20:15:53]

Un review pe care l-am citit cu deosebită atenţie şi totodată cu multă plăcere.

Felicitări!

ariella
[13.09.13 09:58:38]

Foarte frumos articolul!

Cred ca toti incercam sa facem in viata cat mai multe si sa adunam lucruri care ne sunt mai mult sau mai putin necesare. O colega care a avut o experienta trista, atunci cand i-am aratat pozele din concediul de anul acesta mi-a zis cu lacrimi in glas: daca as putea sa iau viata de la capat nu as mai face decat sa ma plimb si sa traiesc clipa! toti ar trebui sa ne bucuram de fiecare zi asa cum este ea! Banii nu cumpara chiar tot pe lumea asta.

mecut
[13.09.13 16:51:15]

Extrem de interesant rw-ul, felicitari!

miru2006
[13.09.13 17:07:05]

@ariella: Nimic mai adevarat! Asa este!

[13.09.13 17:27:41]

Multumesc tuturor. Am incercat sa vad peste copacii de la mal si peste balizele puse de rusi imprejurul insulei. Dupa cum am spus, seara, intors in camera, am cautat pe net incercand sa aflu cat mai multe despre istoria insulei. Kassiani, mama capitanului Spiros, ne-a vorbit destul de mult despre Onassis si a incercat sa ne ajute sa reperam toate constructiile din Scorpios, facandu-ma astfel sa fiu si mai curios. Am gasit diverse stiri dispersate si m-am gindit sa incerc sa le pun cap la cap atat pentru mine cat si pentru voi. Am adormit tirziu, cu gindurile pe care le-am expus in ultima parte acestui review.

[13.09.13 20:04:38]

@ariella: Cu siguranta ca vom ramane doar cu ceea ce am facut pentru noi si pentru sufletul nostru. Amintirile palpabile vor ajunge, cum spuneam, intr-o sacosa uitata in pod... Doar cu celelalte plecam...

le_maitre
[14.09.13 00:29:49]

Foarte tare rew, am zis! Respect, man!

simona sabau
[20.09.13 17:04:54]

Tocmai m-am intors din Lefkada. Inima mi-a ramas acolo, pe veci, desi nu am reusit sa gust macar un sfert din cate ai vazut tu... Rewiuul cu Insual Skorpio m-a impresionat pana la lacrimi si mi-a oferit informatiile pecare nu le aveam cand am facut croaziera in jurul insulei. Mi-a placut in mod iremediabil oraselul Fiskardo din insula Kefalonia. M-am indragostit de albastrul Lefkadei si de legendele traite de zei acolo. Articolul tau merita toata atentia si aprecierea! Felicitari!

dank
[17.07.14 13:09:52]

Tocmai m-am intors din superba Lefkada si nu ma pot abtine sa nu-ti multumesc pentru acest articol.

Bineinteles, am facut si noi croaziera cu unul din vasele mari si am trecut pe langa Scorpios. Articolul tau il vazusem, il copiasem intr-un document word, dar nu reusisem sa-l studiez.

Am facut croaziera, am vazut insula, iahtul, nu am inteles nimic din ce a spus crainicul in engleza-greaca, asa ca m-am conslat cu gandul ca acasa voi citi cu atentie postarea ta.

Eu si sotul suntem fani Maria Calas, stiam de relatia lor, de iubirea lor, de aceasta insula, dar tot ce ai scris tu am savurat cu toata setea de cunoastere.

Felicitari inca odata pentru articol si multumim ca ai impartasit cu noi aceasta poveste de viata: Aristotel Onasis.

Multumim de asemenea si pentru poze, pt ca noi nu am reusit sa vedem mai nimic din insula.

[17.07.14 13:13:50]

@dank: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[05.10.14 07:20:29]

Mutat în rubrica "Excursii opționale din Lefkada, LEFKADA" (nou-creată pe sait)

dnip
[19.02.15 13:28:42]

Super articolul. Multumesc pt. informatiile utile.Curiozitatea mea creste si parca imi doresc tot mai mult sa vizitez in vara aceasta Lefkada si imprejurimile ei. O vara frumoasa tuturor

Lucian28*
[09.06.15 01:20:21]

Wow un rewiew care ma lasat masca!!

DOINITAPHONE
[28.08.22 11:29:10]

Ce poate fi mai frumos decât sa citești un asemenea articol, stand pe plajă și privind spre insula Scorpions... Minunat! Felicitări și mulțumesc frumos pentru informațiile oferite!

ariella, dank, dnip, DOINITA, le_maitre, Lucian28*, mecut, simona sabau, vlado2
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale prin/din Lefkada: