ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2013
ÎNSCRIS: 04.07.10
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 10ani6ani

Merita pentru un hotel de 4*

Cu toate ca am mai fost in Bulgaria de 4 ori { Nessebar, Duni, Pomorie } pina acum am citit cu atentie impresiile celor care au fost pina acum la acest hotel.

Traseul pe care l-am ales a fost Brasov---Bucuresti---Giurgiu---Ruse---Varna---Sunny-Beach, Km 543, timp aprox 8 ore, cu o oprire in Varna unde am schimbat si ceva Euro, curs schimb 1 Euro--1,94 Leva, in statiune 1 Euro--1,91 Leva, nu e mare diferenta.

Parcarea hotelului este pazita are bariere si este gratis. Loc de parcare am gasit repede, fiind ajutati de baiatul care se ocupa de parcare, fara sa dam bacsis.

Hotelul: -este situat in centrul statiunii, avind camere cu vedere spre stataiune, care au probleme seara cu galagia din statiune si camere cu vedere la mare undesi acestea au ceva galagie seara de la turisti care stau la lobi -bar, dar au avantajul unei superbe privelisti dimineata la rasaritul soarelui si dupa ora 14:00 racoare in camera.

Are un restaurant principal, 2 restaurante a-la carte, unul Chinezesc si unul Bulgaresc la care iti trebuie rezervare cu cel putin o zi inainte si se intra cu tinuta de seara, doua baruri, unul la piscina, iar celalalt sub terenul de tenis unde se afla si sala de spectacole, un teren de tenis de cimp, gratuit, mese de biliard, sala de forta, gratuita, teren de golf, teren de volei, 2 piscine exterioare

Cind am ajuns la receptie am fost preluati imedit de receptionere ni s-au dat cardurile de la camere, ne-au pus bratarile si ne-au comunicat ca putem sa mergem la masa de prinz. In camera am intrat la ora 14:00. Receptionerele sunt zimbitoare, stiu engleza si nu a trebuit sa dam bacsis.

Camerele destul de spatioase, dotate cu un pat dublu si o canapea extensibila si un LCD. Baia mare, cu dus, uscator de par si recipiente cu sampon si gel de dus carese schimbau zilnic daca le goleai. Lenjeria a fost schimbata 0 data pe sejur, iar prosoapele zilnic, fara sa dai bacsis.

Curatenia in camera Ok, se aspira zilnic.

Mic dejun: -dimineata avem la masa, fructe-potocale, banane, mere, grape-fruit, 4 feluri de iautruri, 3 feluri de compot, cereale, clatite, crema de ciocolata, cremvusti, bacon, cirnati, 5 feluri de brinza, 4 feluri de mezeluri, miere, dulceturi, 2 feluri de omleta, oua fierte, legume, 2 feluri de masline, cafea care se servea la masa, sucuri naturale din portocale, pepene galben, banane, iar in diminetile in care nu dadeau suc natural acesta era inlocuit cu spumant, intradevar micul dejun l-am avut la fel pe toata durata concediului, dar trageti dumneavoastra concluziile daca aveati ce minca. Daca faceti comparatia cu un hotel de 5* din Turcia s-ar putea sa nu va placa, totusi e un hotel de 4* din Bulgaria.

Prinz: -aici aveam tocanite, legume, fructe, pepene, rosu, galben, nectarine, struguri, 2 feluri de peste, carne de pui, supa, prajituri care nu erau chiar bune, inghetata de 6 feluri buna care se servea de la ora 12:00 pina seara, pizza, brinzeturi... etc...

Cina: -seara aveam pe linga cele enumerate la prinz, carne de porc, vita, iepure, curcan, coste de porc in sos de miere, brinza cu mucegai, brinza de burduf cu piper, cascaval, cartofi prajiti, cartofi copti, dupa parerea mea aveai ce minca.

Am inteles ca o data pe saptamina se facea o seara cu tematica, noi am prins o seara cu tematica Italiana unde sa servit pe linga cele enumerate, somon, lazania, paste.

A era sa uit iar daca nu te satuai avea un restaurant secundar linga piscina unde puteai servi de la ora 10:00 pina seara pizza foarte buna, fructe, carne la gratar, inghetata, legume, ... etc...

Piscinele: -doua la numar, una situata in mijlocul hotelului, avea o sectiune si pentru copii, apa curata si destul de calda, aici se tineau si putinele activitati de distractie, polo, aerobic. Prosoapele erau gratis si se scimbau zilnic pe baza cartelelor. -a doua identica era situata in spatele hotelului, aici dezavantajul cadupa ora 14:00 o parte din sezlonguri nu mai aveau soare. Pentru a ocupa sezlonguri trezirea se facea la ora 6:30 dimineata, dar gaseai si putin mai tirziu dar nu pozitii asa de bune si se tineau ocupate pe toata durata zilei si nu numai de romini ci si de englezi, nemti sau alte nationalitati.

Animatia: - foarte slaba, putini animatori, lipsiti de imaginatie, activitati, volei, biliard, polo, aerobic iar seara erau spectacole, care se tineau la bar-salon sub terenul de tenis la fel de slabe si ele. De la ora 20:30 era mini disco pentru copii, o jumatate de ora, de unde copii plecau dezamagiti, dupa care urma spectacolul pentru adulti la care daca beai ceva in plus te simteai bine.

Barurile: -doua unul linga piscina, care era deschis de la ora 10:00------23:00 ude puteai servi vin de doua feluri, alb si rosu la dozator si destul de slab, bauturi autohtone slabe la fel ca la toate hotelurile din Bulgaria, sucuri la dozator foarte diluate, cocktailuri slabe, barmanii fiind lipsiti de imaginatie, dar aveau si bauturi internationale Votca Absolut, Whisky, Baileys, Coniac, Campari, cu care barmanii te serveau fara sa dai bacsis, numai trebuia sa specifici ce bautura vrei. Barmanii destul de serviabili, zimbitori si nu faceau diferente intre romini si celelalte natii bine-nteles daca lezimbeai si tu.

Plaja: -ca la Mamaia, primele rinduri de la mare erau ocupate cu 5,6 rinduri de sezlonguri, care se plateau, 1 sezlong -8 Leva, o umbrela -8 Leva si o parte unde puteai sa stai pe prosoape. Aici gaseai la ori ce ora loc, la fel si pesezlonguri. Nisipul fin, destul de curat cu excentia mucurilor de tigare care erau tacticos lasate pe nisip de toate persoanele care fumau. Distanta intre plaje si hotel aprox 20 metri si era destul de aproape si locul de unde puteai sa aduci pe plaje sucuri sau bauturi aprox 50 metri.

Apa: -intrarea in apa lina, foarte buna si pentru copii, am prins 3 zile cu alge, meduze, dar in rest destul de Ok, apa destul de calda 25 grade.

Sper ca acest review sa va ajute in a lua cea mai buna decizie. Tineti cont este un hotel de 4* si din Bulgaria.

Trimis de arin in 07.09.13 12:04:23
Validat / Publicat: 07.09.13 18:09:04
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, hotel Sol nessebar; Duni, hotel Marina Palace; Pomorie, hotel Festa Via Pontica

VIZUALIZĂRI: 5179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (arin); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P29 cina

arin