ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.09.2013
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 28.07.13
SEP-2013
team-building

Cu durere, despre durere.

Nimic de ras deocamdata, desi articolu' asta o sa fie in acelasi stil jeggy cu care v-am obisnuit...

In lumina unui apus perfect din Sighet si stand la o terasa de fite la care scaunele sunt al naibii de inconfortabile, cu soarele'n ochi si contempland frumusetile patriei care se plimba pe strasse ca vitelu' cu doua capete si patru picioare (adica in perechi), cu laptopu' mai avand cam juma' de juice in baterie si cu o cafea bestiala sub nas, o sa va spun cateva chestii pe care ar trebui sa le faceti in viata.

Pe langa faptu' ca la Marmatia, hotel de 4 stele in Sighet, daca iti pica o viespe in cafea, moare instant si din cauza asta ti se face frica s-o mai bei, azi am trecut printr-una din intamplarile intr-adevar dureroase din viata.

Aviz amatorilor si celor care urmeaza sa-mi dea peste nas cu privire la problemele lor din viata. Aviz celor care-si imagineaza ca au suferit in viata si celor care-si imagineaza ca sufera in continuare. Aviz tuturor celor care-si imagineaza ca pot face rau, ca au facut sau ca vor face. Sunteti toti, copii mici.

Conceptul de durere in fapt, e perceput de fiecare dupa anumite norme personale. Fizica sau psihica, durerea e o chestie ce poate fi definita. Ce ziceti de una care nu poate fi? Pur si simplu s-o citesti, s-o vezi, chiar s-o mirosi pe niste pereti proaspat varuiti? S-o identifici la colturi, s-o atingi pe unele obiecte si sa simti nevoia sa fugi din locul respectiv. Sa simti efectiv un amestec de dureri pe care alti oameni le-au avut si le-au putut defini. Cumva, oamenii aia au reusit sa transmita intr-un prezent oarecare, momentele acelea. Momente pline de urlete infioratoare de durere muta, care din pacate, trebuie sa se perpetueze, pentru a nu cadea in umbra uitarii.

Imi bate soarele'n ochi si probabil asta e scuza pentru care am o lacrima mica in coltul ochiului, asa ca nu cautati alte motive. Ce ar trebui sa cautati pentru o zi in care trebuie sa simtiti altceva in afara de durerea voastra egoista, e adresa Memorialului Durerii din Sighetul Marmatiei. O sa primiti o lectie de durere, care o sa va schimbe integral parerea despre conceptul pe care l-ati avut pana acum infiletat in creier. Durerea e intr-un mare fel, orice masochist care are impresia ca stie ce-i aia, sa vina la Sighet. Poate n-o sa aiba orgasme da' sigur se vindeca.

Durere ambalata si luata la pachet, gandita si pusa in cuvinte. Asta e definitia mea, voi poate o sa aveti alta. O sa va holbati la pereti albi si reci, o sa vedeti vitrine aranjate si fotografii multe. O sa aveti un deja'vu vazand vitrina comunista sau biroul securistului, unde lumina iti bate direct in ochi. O s-o vedeti pe "Neagra" si daca pana acum, definitia organului sexual feminin a fost "neagra" pentru voi, o sa scoateti asta din context. O sa vedeti mii de nume si mii de fete, mii de documente si mii de amintiri. O sa ganditi altfel cand o sa vedeti nume ca 'Iuliu Maniu" sau "Bratianu" si n-o sa mai faceti mutre la mancare dupa ce-o sa vedeti hardaul in care se aducea mancare detinutilor. Vi se pare patul inconfortabil? Stati sa-l vedeti pe ala din celule. Nu va mai zic, aveti destule aici ca sa va feriti ca de dracu' in caz ca va e frica. Aveti destule aici ca sa va luati copilul de craca si sa-l duceti la o lectie de istorie. Aveti destule aici ca sa va urcati in masina si sa faceti o vizita unui concept de durere pe care l-au lasat mostenire, miile de nume de pe peretii curtii interioare.

In final, tin sa va asigur ca la Marmatia am reusit sa-mi termin cafeaua desi viespea care aterizase in ea, murise imediat ce atinsese lichidu'. Ce nu te omoara, te face mai puternic zice o vorba. Mna, in Sighet au murit oameni da' memoria noastra face puternic crezul pentru care au murit. Indrazniti sa luati o portie de durere, e doar 6 lei biletu' de intrare.

Cu durere, al vostru.

Eu.

Publicat si pe ghostradio.ro (blog personal)

Trimis de RAIDER in 07.09.13 08:24:29
Validat / Publicat: 07.09.13 10:09:04

VIZUALIZĂRI: 1965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RAIDER); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

diana-camelia*
[07.09.13 11:05:03]

da... fara cuvinte... eu am receptionat ce ai vrut sa transmiti...

sunflower
[07.09.13 15:30:36]

Acum o saptamana, cam la aceasta ora, eram in interiorul acestei Dureri despre care atat de extraordinar ai scris, am vizitat-o cu ochii in lacrimi, e atata durere intre aceste ziduri, incat cuvintele se dovedesc a fi neputincioase in a o zugravi... Te felicit pentru stilul extraordinar, atipic cu care ai scris despre Memorialul de la Sighet!

danamandache
[08.09.13 00:38:11]

Extraordinar de frumos! N-am cuvinte... Felicitari!

dorgo
[12.09.13 21:06:51]

Din dragoste si in durere ne nastem, in uitare sau durere murim... "Viata este un biliard, cu oameni uneori veseli, uneori tristi dar cu adevarati fericiti cati? unu la, o suta, la o mie, la un miliard? La ruleta vietii sunt multe prea multe bile negre si doar cateva albe, pazite de un jandarm care rosteste mereu imperial "Le jeu sont faits, rien ne va plus, mon gars! "...

danamandache, diana-camelia*, dorgo, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Locuri de vizitat în Sighet: