ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2009
ÎNSCRIS: 28.07.08
SEP-2009

Western Mediteranean / Vacanta vietii

Enya - "Sail Away"

M-am intors si eu din prima croaziera, anume "Western Mediteranean" pe vasul "Norwegian Gem". Ruta a fost Barcelona - Malta - Napoli - Civitavecchia (Roma) - Livorno (Florenta) - Cannes si inapoi la Barcelona.

Pe scurt:

- imbarcarea si debarcarea din/in Barcelona nu au fost foarte "smooth" din cauza infrastructurii limitate din zona portuara; am pierdut mult timp asteptand autobuzul apoi fiind blocati in trafic pe cei 2km de sosea intre "oras" si "terminal".

- vasul in sine nu e atat de mare pe cat pare la prima vedere si in mod cert nu e cel mai mare dintre vasele de croaziera. Am avut o cabina exterioara cu "pothole" de ajunsesem sa glumim ca suntem cazati "la servitori". Am preferat totusi sa cheltuim diferenta pana la o cabina mai bine plasata sau mai bine dotata pe alte lucruri si sa ne multumim doar cu un spatiu unde sa dormim si unde sa ne spalam. Ce m-a surprins a fost cat de bine au compartimentat spatiul de ~12mp (incluzand baia) - aveai loc de pus hainele, aveai masuta, in baie nu dadeai cu genunchii de pereti cand stateai pe vasul de toaleta. Prizele - exista o priza pe sistem american usor accesibila (chiar pe "birou") si una pe sistem european bine ascunsa pe sub minibar, greu utilizabila. Banuind "problema" am venit pregatit cu un adaptor pe care l-am folosit din plin. De asemenea antifonarea a fost surprinzator de buna. Un singur minus - debarcarea se facea pe la "etajul" nostru - se formau cozi de la prima ora dimineata chiar la usa noastra. Dar si sa mergi numai 10 metri de la intrarea pe vas, dupa-amiaza cand te intorceai asudat si incarcat de suveniruri...

- restaurantele - existau 4 restaurante "gratis" si inca 9 cu "extra charge" ($10-25 de persoana). Am incercat toate cele 4 restaurante gratis si unul singur cu taxa suplimentara (cel mexican). Fiind un animal urban de Bucuresti obisnuit doar cu shaorme si pui la gratar am mancat aproape numai la "autoservire" unde iti facea burgers pe loc, iti taia puiul rotisat in fata ta, ... etc; ) Dimineata se faceau omlete la comanda, seara se faceau clatite - nebunie!

- bauturile - apa tip "robinet" gratis, dimineata mai aveai suc natural de fructe si ice tea. Restul se platea - de la $2 cola si $6 paharul cu orice alcool. Exista un "abonament" pentru cola (suma fixa, consumai cat puteai) insa eu, bautorul profesionist de pepsi, nu am reusit sa beau suficient sa economisesc ceva bani cu abonamentul ala. De asemenea orice consumatie la bar se suprataxa cu 15% "standard tip"; de asemenea nota de plata continea spatiu pentru "extra tip". A, cand se cobora in port era in hol unul care vindea apa imbuteliata la $4, 50 sticla de 1 litru... maaaare teapa!

- "magazinele" - exista pe vapor spatii duty-free (nu adaos-free: P), deschise doar cand vaporul e pe mare - in special bijuterii (gen lant suflat cu aur la $1-$2 / inch = 2. 54cm dar si bijuterii pe bune cu diamante, pietre pretioase), nimicuri gen "orice produs la $10", ceasuri de firma la preturi comparabile cu cele din oras sau produse promotionale cu brand-ul companiei/numele vasului - bluze, magneti, pixuri etc.

- "spectacole" - in fiecare seara existau show-uri in sala de teatru (da, exista asa ceva, incapeau cateva sute de persoane in ea) ; am vazut 2 show-uri de "magie", unul de dans si muzica iar in ultima seara au venit toti ofiterii si capitanul sa ne multumeasca pentru prezenta.

- "legatura cu exteriorul" - internetul se taxa cu 0. 75$ pe minut indiferent ca foloseai computerele lor sau aveai un laptop si intrai prin wi-fi. Am rezistat tentatiei; ) In larg se activa o retea gsm pe standard american (gsm-850) - aparent dintre telefoanele comercializate in. ro doar cele "quad band" o pot accesa. Oricum tarifele incepeau de pe la 4-5$ pe minut...

- se puteau lua excursii in port direct de pe vas insa preturile nu erau numai prohibitive ci de-a dreptul nesimtite (gen $100 pe cap de vita furajata numai sa te duca din port pana in Roma la un punct de intalnire si sa te ia inapoi ceva mai tarziu in cursul zilei).

- romani pe vas - nu ne-am intalnit cu alti turisti romani (ni s-a spus ca ar mai fi fost) ; pe vas lucrau insa ~20 de romani: majoritatea personalului de la "magazine", 2 dintre dansatorii de la teatru - dar si directoarea de la "excursii".

- personalul de pe vas - la "munca de jos" (camere, servire etc) erau aproape numai filipinezi si indieni. Munceau aia de ma intrebam cum mai pot sa zambeasca! Cei cativa negri pareau cu totii extrem de "botosi": D

Porturile:

- Malta - am regasit-o mai trista si mai saraca decat acum 2 ani. Am inteles ca ar fi trecut printr-un proces de deflatie dupa trecerea la euro. In cele cateva ore am fost pana la Rabat/Mdina, am vizitat niste catacombe, ne-am cumparat cateva nimicuri apoi ne-a prins ploaia si ne-am intors pe vapor.

- Napoli - un oras urat, sarac, cu trafic haotic. Trenul spre Pompei a ramas la un moment dat fara curent in catenara si am stat intr-o statie vreo 20 de minute. La Pompei ne-am cam prajit printre ruine, am vazut ce era de vazut (casa cu faun, teatrul, forumul, fast food-urile, bai etc). La Sorrento ne-a placut, e un oras turistic ingrijit, chiar potrivit pentru o vacanta mai lunga.

- Roma - aglomeratie la Vatican, la suveniruri se vand monede euro emise de Vatican - am intrebat la 3 magazine si am primit 3 preturi diferite pentru acelasi set (95, 130, 160 euri) ; in final am luat de la posta de acolo o moneda comemorativa de argint cu valoare numismatica. Apoi Fontana din Trevi, columna lui Traian, Forumul, Colloseum-ul si zona adiacenta.

- Florenta - am avut "rezervari" la Uffizi (picturi si sculpturi) si Accademia (statuia lui David), altfel cozile erau descurajante. Orasul e frumusel, de fapt intreaga zona iti da impresia ca e "alta Italie", nu cea vazuta la Napoli sau chiar la Roma.

- Cannes - scump! Poze la palatul festivalurilor (ala cu covorul rosu), am lichidat ultimii bani de vacanta pe cateva scumpeturi (da vorba aia, scumpeturi din Cannes! ) si gata vacanta.

Tragand linie - s-a meritat. As mai merge intr-o croaziera? Nu stiu. M-as mai bucura de vreo alta vacanta? La fel, nu stiu, deja standardele s-au ridicat foarte mult, e prea putin probabil ca undeva sa primesc la fel de mult precum am primit aici, la aceiasi bani. Om trai si om vedea!

Trimis de DanCld in 28.09.09 19:40:47

VIZUALIZĂRI: 3772 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DanCld); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 \"Gemma\"

mirelab
[28.09.09 19:52:13]

waw, daca nu gresesc cred ca ai spart gheata pe AmFostAcolo cu aceste impresii dintr-o croaziera .

Spui ca a fost "Vacanta vietii"... eu iti urez sa fie doar inceputul acestui "virus" al croazierilor... din cate am inteles cine se imbolnaveste de el nu mai scapa.

Multumesc pentru calatoria care ne-ai oferit-o!

cristi_an3000
[28.09.09 20:26:51]

Nu ne zici si un pret? Nu de alta doar sa ne calmezi pe astia care speram si noi la asa ceva (ma refer la cheltuieli totale inclusiv drumul din Buc si intoarcerea)

[28.09.09 21:00:27]

am prieteni mari admiratori ai acestui gen de calatorie (nu locuiesc in Romania) pentru faptul ca se simt rasfatati de fiecare data , insa mi-au povestit ca au fost cazuri in care din cauza marii prea agitate au petrecut si cate 3 zile doar la orizontala !!!

DanCldAUTOR REVIEW
[28.09.09 21:41:26]

Pret: no comment (mai putin decat isi imagineaza majoritatea)

Rau de mare: nu. Oricum jos "la servitori" miscarea navei se simtea destul de putin. Chiar si in prima noapte cand am avut valuri de 3 metri si spectacol de fulgere nu s-a simtit mare lucru. Insa la ultimele etaje miscarea navei se simtea uneori destul de tare, nu cat sa iti zboare farfuria din fata dar... se simtea

mirelab
[29.09.09 09:04:06]

DanCld, nu o sa iti comentez decizia de "no comment" vis a vis de pretul platit de tine...dar il pot asigura pe cristi_an3000 ca o astfel de vacanta are costuri pamantene...undeva pe la 1000 si ceva de euro/persoana o cabina bunicica (preturile sunt in functie de categoria din care face parte cabina), excursiile optionale sunt undeva la 4-500 euro/pers, iar transportul pana la destinatia de imbarcare, dupa cum bine stim, in functie de data la care facem rezervarea.

Nu vreau sa se traga concluzia ca 3-4000 euro nu este o suma f mare...dar nu este de neatins daca iti doresti o astfel de vacanta!

[29.09.09 20:55:59]

am gasit si eu in vara aceasta oferte, europa de vest incepind de la 165 euro/noapte/persoana, Barcelona, Ibitza, Malta, Tunisia, Livorno, Barcelona

DanCldAUTOR REVIEW
[29.09.09 21:10:57]

La croaziere de obicei "compania mare" impune anumite preturi (fixe) de vanzare catre clientul final, agentia (intermediarul) avand parte de un comision mai mic sau mai mare in functie de cati clienti aduce. Noi am rezervat excursia printr-o agentie din SUA, platind totul prin card bancar. Ne-au trimis o hartie (un soi de contract respectiv angajament de plata sau ceva de genul) pe care a trebuit sa o semnam si sa o trimitem inapoi prin posta uzuala dar cam asta a fost contactul cu ei. Banii de pe card ne-au fost debitati de catre Norwegian, nu de catre agentie; probabil s-au "inteles" ei ulterior. Dpdv financiar aranjamentul ne-a convenit de minune, platind o suma pe care altii o platesc doar sa se duca la 5* in Antalya, de exemplu (na ca am zis-o).

[11.12.09 21:08:09]

cred ca pe muzica navigam cu totii in conditii mai bune

webmasterXY*
[11.12.09 23:37:18]

DanCld, am atasat la impresiile tale coloana sonora propusa de Cristian. In cazul in care melodia crezi ca nu se "muleaza" pe amintirile din Vacanta vietii, da un ecou si dorinta iti va fi indeplinita.

IUBONI
[28.05.10 10:08:28]

Salut!

Corect, daca te 'virusezi" nu mai scapi... Te cam uiti la toate ofertele de croaziere, chiar daca ramai cu uitatul stiti cum este: visatul este liber...

Chiar nu sunt total inaccesibile, mai ales in extrasezon. Am fost deja in doua si sper sa mai merg, ca doar speranta moare ultima.

Sa fiti iubiti si sa ne intalnim... pe un vas de croaziera!

[10.07.10 17:29:49]

mutat in noua sectiune 'Croaziere", infiintata intre timp pe site

Diaura*
[21.10.10 19:23:18]

Avand in vedere ca nu ai pomenit nimid depre raul de mare inteleg ca nu ai avut. Nu se simte tangajul sau ai luat ceva preventiv?

bitnic
[31.10.11 21:26:54]

Am platit avansul pentru o croaziera aproximativ pe acelasi traseu, dar cu vasul Norwegian Epic. Cum ati facut excursiile in porturi, pe cont propriu? Noi nu cunoastem deloc Italia si imi este teama ca nu ne descurcam singuri sau mai grav ca nu ne incadram in timpul pana la imbarcare! Multumesc pentru eventualele lamuriri si ma bucur ca am la cine sa apelez pentru nelamuriri.

alex_iasi
[25.11.11 11:03:28]

@bitnic: ti-o spun din experienta unor prieteni de ai mei care au mers in croaziere, eu inca nu am fost dar imi doresc in viitorul apropiat. mai mult ca sigur atunci cand se face cate o oprire in porturi, dupa ce cobori din vas gasesti relativ usor reprezentanti locali, independenti de vas, care iti ofera excursii la preturi chiar sub jumatate din pretul oferit pe vas. ideea e sa vorbesti cu ei, le spui ora la care trebuie sa va intoarceti ca sa ajungi la timp pentru imbarcare. dar in privinta aceasta nu o sa fie probleme, ei stiu in general cam cat sta un vas de croaziera in port, cat dureaza o excursie in zona si o sa iasa treaba ok. daca e mic spatiul de vizita veti merge pe jos, daca e mult de vizitat si distantele sunt mai mari veti avea micobuz. oricum timpul va fi suficient pentru toate inclusiv cumparaturi.

concedii placute bitnic!

bitnic
[25.11.11 18:01:43]

Multumesc pentru incurajari. Pana in septembrie mai avem timp sa ne documentam ce si cum.

aida2010
[25.05.12 18:18:55]

@Diaura:

Imi permit sa va raspund eu dupa o experienta de 8 ani pe diverse vase de croaziera si companii de profil.

Miscarea vaselor difera in functie de marime si de marea sau oceanul unde navigheaza. Se simte mai mult in partea din fata. Deasemenea fiecare persoana are o perceptie diferita. Exista, deobicei la Reception Desk, diverse pastile sau plasturi speciali care pot fi folositi preventiv. Mediterana este o mare "foarte linistita" comparativ cu altele.

Sper ca v-am putut ajuta.

Va doresc croaziere frumoase.

aida2010
[25.05.12 19:03:12]

@bitnic:

Imi permit sa dau si eu cateva sfaturi:

Este bine sa alegeti excursiile pe cont propriu, mai ales din punct de vedere financiar, insa aveti grija in cine va incredeti. Ar fi bine sa mergeti impreuna cu un grup mai numeros. Trebuie sa va luati o marja de eroare in privinta timpului. Daca imi aduc bine aminte, pasagerii erau acceptati pe vas cel tarziu inainte cu 1/2 h ca vasul sa paraseasca portul. Nu va faceti probleme, atunci cand vasul ajunge in port se anunta aceasta ora prin PA (public adress sistem) de mai multe ori; sunt foarte organizati.

Va doresc o croaziera frumoasa, fara rau de mare.

aida2010, alex_iasi, bitnic, Cristian_h*, DanCld, Diaura*, IUBONI