ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.09.2013
DIN: Târgovişte
ÎNSCRIS: 12.08.12
AUG-2013

Zilele Cetatii

Am Fost Acolo de cand ma stiu... Si de cand ma stiu, zilele orasului Targoviste sunt superbe. Nu am inteles niciodata lipsa publicitatii, a televiziunilor si a stirilor de 5 minute in ceea ce priveste zilele Cetatii. Este ceva ce ar trebui vazut nu doar de cetatenii orasului, ci de toti oamenii care doresc sa isi rapeasca o zi sau doua pentru a vizita un oras plin de istorie, dar atat de putin mediatizat.

Locuri de cazare sunt destule in Targoviste si imprejurimi (dupa cum se poate vedea si din review-uri), insa daca doriti, puteti sa "sacrificati" doar o singura zi, venind din orasele apropiate, precum Bucuresti, Pitesti, Ploiesti. O seara in Targoviste in timpul festivitatilor este ca o intoarcere in timp.

De cativa ani incoace, scena se amplaseaza in Parcul Chindia, langa ruinele Cetatii, cu Turnul Chindia in spate, ceea ce ofera o panorama excelenta. Aici au loc concerte de neuitat, cu trupe mari, dar si cu artisti locali. Spre exemplu, anul acesta, vor veni cele doua targovistence care au participat la Vocea Romaniei, Smiley si VAMA. Asta ca sa va faceti o idee, poate doriti sa dati o fuga tocmai maine.

Parcul, dar nu numai, chiar intreg orasul, este impanzit de miros de kurtos (nu ca ar fi traditional din Targoviste, dar lumea s-a obisnuit sa asocieze acest miros cu zilele de sarbatoare), de tarabe cu fel de fel de lucruri hand-made, turta dulce si alte maruntisuri de ti-e mai mare dragul sa te uiti (si sa cumperi). Nu suntem in piata din Viena, asa ca preturile sunt adaptate unui oras mic si cochet, cum e Targovistea. Puteti gasi si bunatati, precum pastrama, branza, cas si chiar tuica, la preturi foarte bune, vandute chiar de taranii din imprejurimile orasului.

In parcul Mitropoliei, celalalt mare parc din oras, se amplaseaza o alta scena, unde copiii talentati ofera spectacole grozave. Dansuri populare, cantece care iti fac inima sa salte cat colo si jocuri pentru cei mici.

Bineinteles, dupa ce va plimbati de colo colo (nu, nu trebuie sa va ganditi la transport, pentru ca se poate vizita pe jos, fara probleme) trebuie sa va asezati sa si mancati sau sa beti ceva in Cetate. Legat de transport, caci tot veni vorba, e bine sa lasati masina in parcari mari, precum cele de langa Primarie, BRD, Kaufland, XXL sau unde gasiti loc. Nu se ridica masinile in Targoviste, insa, daca vreti sa fiti convinsi ca este un loc in completa "legalitate", va uitati daca mai sunt masini in jur. Parcarea nu se plateste in majoritatea locurilor. Daca doriti sa veniti cu altceva, spre exemplu, de la Bucuresti, exista microbuze la intervale foarte dese (30 de minute-1 ora), care va lasa langa Gara. De asemenea, trenul e o alternativa foarte buna. Daca ati obosit cumva, batand la picior Targovistea, taxiurile par (si chiar sunt) mai scumpe decat in Bucuresti (1,70 lei/km), insa compenseaza cu distantele foarte mici. O cursa dintr-o extremitate a orasului pana in centru costa in jur de 5 lei. Nu o sa aveti probleme cu taxiurile, nu am auzit de "fraude" ca la Bucuresti.

Revenind la mancat, caci in Cetate se mananca foarte bune. Desi este plin de terase improvizate cu ocazia zilelor orasului, eu va recomand sa va indreptati spre un local care exista tot timpul anului, cu bucatarie, si nu spre bancutele cu gratarele alaturate (desi sunt o alternativa mai ieftina). Se bea bine in Parcul Chindia, chiar in apropierea scenei, la Beraria Vlad Tepes sau, cum iesiti din parc, pe stanga, la Towers Pub (unde se mananca grozav de bine) si la Alexo. Incercati pizza OZN de la Towers, este ceva divin. O pizza costa cel mult 20 lei (iar daca nu stiai, in Targoviste se face cea mai buna pizza din Romania, pe cuvant de targovistean), iar o bere undeva la 5-6 lei.

Pe centru vechi, in apropierea primariei si a parcului Mitropoliei, veti gasi numeroase restaurante si pub-uri, numai ca majoritatea vor fi ocupate. Trebuie sa aveti rabdare si veti gasi un loc. Se mananca bine la Belvedere si San Marco. Se asculta muzica tare la Mosu'. Se bea bine... oriunde. Concurenta fiind atat de mare in aceasta zona, preturile sunt mici, iar calitatea foarte buna.

Zilele orasului au inceput astazi, 6 septembrie si tin pana duminica, 9 septembrie. Daca nu le prindeti anul acesta, la anul sa nu le ratati! Nu o sa regretati!

Trimis de cloverina in 06.09.13 17:48:30
Validat / Publicat: 06.09.13 20:16:18

VIZUALIZĂRI: 2857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cloverina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.09.13 20:30:37]

@cloverina: Foarte util şi foarte bun review! De asemenea, un foarte bun îndemn de a vizita oraşul Târgovişte de către cei care n-au făcut-o până acum mai ales că se prefigurează petreceri la sărbătoarea oraşului.

cloverinaAUTOR REVIEW
[06.09.13 22:03:42]

@iulianic: Mulțumesc mult! Noi, târgoviștenii, ne iubim tare-tare orașul și suntem mândri nevoie mare de orașul nostru minunat. Așteptăm cât mai multa lume sa vina si sa vadă frumusețe de Cetate, care, deși nu e mediatizata precum altele (a se vedea Sighișoara), are un trecut si un prezent muuult mai bogat!

iulianic CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[06.09.13 22:14:49]

@cloverina: Ştiu, ştiu, am văzut şi eu cetatea, Turnul Chindiei, Mitropolia şi Mănăstirea Stelea. Chiar am scris câte ceva pe aici despre aceste obiective.

Nu ştiu dacă vom putea să ajungem în acest weekend la Târgovişte să vedem oraşul în sărbătoare.

cloverinaAUTOR REVIEW
[06.09.13 22:24:23]

@iulianic: Am citit acum si review-ul tau! Foarte, foarte frumos povestit despre frumusetile Cetatii. Recomand din tot sufletul Gradina Zoologica, pentru copii si nu numai. O sa scriu un review curand. Am avut de multe ori placerea ca atunci cand ma prezint ca fiind din Targoviste sa mi se spuna "ah, unde e zoo acela superb! ".

Si nu-i bai daca nu ajungeti weekendul asta, caci Targovistea merita vizitata oricand. Zilele astea e putin mai speciala decat e de obicei!

padureanu
[08.09.13 20:51:27]

felicitari pentru review.

apreciez utilitatea articolului dar mai ales felul in care va promovati orasul. iar pentru acest ultim aspect ma inchin in fata dvs!

cred ca promovarea zonelor/oraselor din tara noastra ar trebui sa plece de la noi de la fiecare cetatean al tarii.

ca exemplu, apreciez Grecia dar in afara litoralului lor, eu sunt CONVINS ca avem mult mai multe de aratat si nu am vazut grec sa imi spuna de orice oras sau loc din tara lui ca e urat sau asa si asa! toti recomanda toate locurile.

trebuie sa reanvatam sa fim mandri de ceea ce avem in tara noastra!

cloverina, iulianic, padureanu
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Târgoviște și împrejurimi: