ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2013
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 04.01.12
AUG-2013

Către satisfăcător

Prea liniste, totul pe bani

Statiunea Malgrat de Mar este linistita, potrivita in special pentru turistii de virsta a 2-a si a 3-a dar si pentru jogging pe aleea de linga plaja, ciclisti, skateri sau rolleri.

despre hotel

M-am informat inainte si am aflat ca e un hotel mare, bine cotat, cu piscina interioara/exterioara, wireless, entertainment, sala de fitness si jocuri, baruri, central, aproape de plaja, magazine, restaurante si de gara pt trenul care ne va duce la Barcelona etc. Mi s-a parut hotelul cu cel mai bun raport calitate/pret din zona.

Probabil in privinta pretentiilor si asteptarilor suntem si tributari obiceiurilor hoteliere balcanice si all inclusive-ului dar in Malgrat de Mar la hotelul Aqua Bella Playa lucrurile stau astfel:

minusuri:

Desi hotelul este destul de mare si de aproape de gara lipsesc indicatoarele. Ti se arata unde e primaria, politia spitalul dar nu si hotelurile. Noroc cu gps-ul pe telefon.

Distanta mare fata de Barcelona. Trenul face o ora si jumatate pina la Barcelona + timpul de asteptare si costa cam 6 eur/ persoana dus-intors. Atentie un bilet dus-intors e valabil 3 zile!

Masa este de tip bufet suedez DAR orice bautura se plateste: 1 bere mica (pahar) 3 eur, 1 apa la litru 2,5 eur, 1 sticla de vin (prost) 13 eur.

Plata bauturilor nu se face pe cont deschis la receptie si la finalul sejurului ci la iesire din restaurant.

Wireless-ul se plateste 10 eur/7zile.

Minibar (frigider) se plateste 3 eur/zi

Parcare asfaltata si pazita- 7 eur/zi

Cintar pt bagaj - 1 eur/valiza

Seif in camera pe bani. Nu stiu cit ca nu m-a interesat

Entertainment-minim

Piscina principala e mica si daca se organizeaza jocuri sau aqua-gym poti sa-ti iei adio de la scalda. Prosoapele costa 1 eur/zi. Probabil d-aia nu se practica rezervarea sezlongurilor cu prosopul inca din zori.

Piscina quiet (silence sau adult pool) plina de pusti cu colace si saltele care sar in apa si stropesc parintii binevoitori.

Piscina interioara neaerisita, cu dusuri care pe hol au gresie antiderapanta dar in vestiar si in toalete iti rupi gitul.

Sala de fitness si jocuri are 2 mese de ping-pong, citeva aparate de spining, hockey si fotbal de masa. Pe bani, bineinteles, ce credeati?

Orice excursie luata de la receptie costa cu 2-3 eur/pers mai mult decit la agentiile din statiune. Adica normal!

La tv din camera se pot urmari cele mai anoste posturi de stiri englezesti, frantuzesti, spaniole si rusesti + canalul intern al hotelului care are o muzica de film psihedelic si arata niste poze+vorbe. ATIT! fara muzica, sport, filme, eventual desene animate.

Masa de seara se termina la ora 21 adica trebuie sa plecati din Barcelona cel mai tirziu la ora 19 pentru a prinde cina.

Eliberarea camerei se face la ora 10! Am incercat sa platesc in plus ca sa pastrez camera pina la ora 14 pt ca aveam avion din Barcelona abia la ora 19. Mi s-a comunicat ca nu se poate. Ne-am petrecut citeva ore la piscina cu bagajele lasate in camera speciala.

Micul dejun in proportie de 95% absolut acelasi in fiecare dimineata. Nelipsit cascavalul, bacon prajit, aceleasi feluri de salam, oua fierte, ochiuri si omleta, painici bune de citeva feluri, inclusiv iahnia de rigoare pentru englezi de am zis ca ma ia ficatul. Doar rosii si salata verde la micul dejun. In rest, castraveciori murati minusculi, arpagic si usturoi murat numai bun la iahnia cu bacon prajit dimineata ca sa-ti fie aerisita viata. La croissante, cereale si iaurt nu comentez ca nu-s specialitatea mea.

In august, cind am fost eu, era foarte mare aglomeratie in ultima jumatate de ora la mic dejun si la cina cu scene penibile de vinat masa libera, de ocupat mese deja ocupate in pofida marcajelor rosii/verzi cu ocupat/liber.

Aerul conditionat in restaurant foarte puternic, naucitor, chiar si in zile cind afara era inorat iar temperatura rezonabila.

Cafeaua absolut mizerabila in orice varianta de la dozator. A doua zi ne-am luat un borcan de ness care era bun si ca sa ne ocupam masa pina reveneam cu farfuriile. O frantuzoaica nu s-a jenat sa se aseze la masa pe care o ocupasem si cind am intrebat-o daca n-a vazut borcanul mi-a zis ca nu-i al ei si s-a facut ca ploua.

Paturile sunt metalice si au o saltea deasupra destul de "miscatoare" astfel incit daca te straduiesti suficient si/sau ai o noapte agitata risti sa te trezesti noaptea pe jos.

Joia e zi de tirg pe stradutele din jurul hotelului care se umplu de tarabe ca la noi in obor, cu acelasi gen de comercianti (cam si cu aceeasi marfa doar ca mai scumpa).

Plusuri

Personalul este foarte amabil si saritor in special romanii care lucreaza acolo dar si restul personalului.

Curatenie normala, cu prosoape schimbate daca le lasai pe podea si marker lasat pe pat daca doreai schimbarea lenjeriei.

Bideu in baie.

Draperii dintr-un soi de musama care facea un intuneric in camera ca puteai linistit developa poze de pe film

Se poate schimba dejunul cu cina sau invers dar nu micul dejun cu vreo alta masa.

Masa de prinz buna si neaglomerata.

Masa de seara, mai ales in weekend, absolut remarcabila si de neratat. Au avut fructe nemaipomenite, prajituri, curcan, scoici imense, creveti, somon afumat (din pacate in aceeasi seara cu somon la gratar).

La micul dejun se servea zilnic sampanie!!!

Toti turistii cumpara bautura (si mincare) de la market, inclusiv apa de baut pe care o consuma pe unde au chef. In prima seara l-am rugat pe barman sa ma ajute cu un tirbuson si nu m-a refuzat, desi n-a fost prea fericit.

Recomand croaziera cu vaporasul si vizitarea cetatii din Tossa de Mar.

Nu am gasit magazine non stop iar magazinele alimentare (si de bauturi/tigari) inchid la ora 23 FIX! .

Nu recomand hotelul decit pentru tranzit, odihna citeva zile dupa vizitarea Barcelonei sau turistilor mai putin mofturosi si/sau doritori de liniste. In nici un caz nu recomand cum am procedat eu, ca baza de plecare catre excursii zilnice in Barcelona.

Pe Costa Brava exista impresionant de multe hoteluri chiar si pe plaja, vile si blocuri cu apartamente sau garsoniere de inchiriat la care sunt convins ca se pot gasi oferte de cazare mult mai avantajoase sau mai aproape de Barcelona iar masa se poate rezolva mai putin monoton la restaurantele si terasele din apropiere.

Trimis de mango2000 in 04.09.13 16:41:01
Validat / Publicat: 04.09.13 18:21:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 8204 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mango2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.13 18:21:34]

mango2000AUTOR REVIEW
[04.09.13 19:15:52]

@webmaster87: intrarea in hotel este in coltul dinspre strada al L-ului format de cladire deci coordonatele exacte (dupa GPS-ul meu) ar fi: N41.64187*, E2.73575*

[04.09.13 19:20:08]

@mango2000: mulțumesc. Am actualizat coordonatele: amfostacolo.ro/harta-span ... lla-playa__8057

nicole33
[04.09.13 19:42:45]

@mango2000:

Prețul afișat include și transportul cu avionul?

commandorsteel*
[04.09.13 20:11:17]