ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
AUG-2013

Doupiani House - un balcon catre Meteora

In drumul catre Lefkada am ales sa raman o noapte la Meteora. Asta pentru ca, spre rusinea mea, dupa 6 ani in care am mers consecutiv in Grecia, eu nu am vazut Meteora. Pentru ca pretul pentru sederea in Nidri-Lefkada a fost unul excelent, mi-am permis sa ma resfat un pic la Meteora... cu toate ca pentru o noapte de cazare –camera dubla cu mic dejun inclus - la Doupiani House am platit doar 107 euro. Exista 3 tipuri de camere – cu vedere catre gradina, catre munte sau catre Meteora. Am spus ca ne-am rasfatat pentru ca am luat cele mai bune camere – cu vedere catre Meteora, bineinteles.

Dupa un drum liber si nu chiar asa de lung pe cat imi imaginam, pe la ora 16 am ajuns in satul Kastraki si am gasit hotelul in doar 5 minute. Inca de cand urcam micuta panta catre hotel ne-am dat seama ca o alegere mai buna nu puteam face. Vazusem pozele de pe site-ul oficial si ma asteptam la un rasfat dar privelistea de la Doupiani iti taie rasuflarea intr-adevar.

Am fost intampinati foarte bine la receptie si nu ni s-a cerut nici un act de identitate. Nu anuntasem ca intre timp una dintre camerele duble vroiam sa fie tripla dar asta s-a rezolvat imediat. Inainte de a urca sa vad camera am fost fascinat de receptie. Cu siguranta hotelul este o afacere de familie, iar asta se vede din cit suflet si pasiune s-a pus in tot. Tavanele de lemn si candelabrele sunt adevarate opere de arta. Prima sala dupa receptie se numeste Ontas. Semineul din coltul parca recreat din "1001 de nopti" este senzational. Barul de lemn si toate obiectele ornamentale te fac sa te simti, daca nu acasa, cel putin intr-un loc la fel de cald si primitor ca si acasa. Ultima sala ce este folosita ca si sala de mic dejun se numeste Archontariki.

Uluit de toata zona receptiei am urcat catre camere si am fost din nou surprins de decoratiunile holurilor. Ma rog, tanti de la receptie ma astepta in fata usii zambind. Camera arata fantastic dar totusi am fost intrebat daca mi se pare ok. Nu a mai asteptat un raspuns de la mine pentru ca expresia fetei spunea totul.

Camera spatioasa, decorata cu mare, mare gust, iar curatenia impecabila. Aer conditionat, televizor cu canale prin satelit, seif, minibar, telefon, conexiune la internet, balcoane (normal) si bai foarte intime cu cada, produse de toaleta si uscator de par.

Dupa un drum totusi obositor, dupa ce am facut o plimbare prin satul Kastraki si dupa o masa greceasca am mers catre hotel pentru a ne odihni. Dupa o noapte foarte linistita, dimineata m-am trezit la prima ora pentru a prinde rasaritul peste Meteora de la balconul camerei. M-am trezit totusi cam devreme pentru ca a mai trebuit sa astept sa vad soarele de dupa stanci mai mult de 45 de minute. Dar asta nu mi-a facut decat placere pentru ca peisajul este idilic.

Am coborat pentru a servi micul dejun pe terasa din fata hotelului. La micul dejun am gasit iaurt de casa, fructe din gradina proprie, ceai, cafea, cascaval, ceva mezeluri, unt... nu un dejun foarte bogat dar unul pitoresc si ok in care m-am bucurat de mirosul plantelor de iasomie si floarea pasiunii (incredibil de mare crescuta).

Ne-am urcat bagajele in masina imediat dupa micul dejun pentru a avea timp sa vizitam pe indelete manastirile din Meteora si pentru a ajunge la o ora cat de cat decanta in Lefkada. Cu parere de rau am parasit Doupiani House. Nu stiu cand voi mai avea ocazia sa vizitez Meteora si daca planurile mele viitoare vor mai include o cazare in acele locuri uluitoare. Dar daca asta se va mai intampla cu siguranta voi reveni la acest hotel atat pentru frumusetea interioarelor cat si pentru gradina si pentru linistea zonei. Daca vrei un balcon catre Metora, Doupiani House asta este... un balcon catre poate cele mai impresionante stanci ale lumii.

Trimis de vlado2 in 02.09.13 19:32:44
Validat / Publicat: 02.09.13 23:27:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2679 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Barul de la receltia hotelului Doupiani House
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.00 EUR pe cameră

webmaster [02.09.13 23:26:58] »

vlado2 [03.09.13 08:35:03] »

Da, este ok pozitionarea. Multumesc

danamandache [11.05.14 21:38:27] »

107euro pentru o singura noapte? Am luat 2 nopti in luna iulie, cu mic dejun inclus la pretul de 130 de euro.

Mutumesc pentru impresii!

vlado2 [12.05.14 07:47:09] »

@danamandache: M-am uitat acum pentru septembrie 2014 (eu am fost in septembrie 2013). Camera DBL cu vedere la Meteora 58 euro cu mic dejun inclus. Ala a fost pretul cind am rezervat eu.

cam dbl Panoramic View Meteore = 107 EURO/CAMERA/BB

Probabil depinde foarte mult si cu cit inainte faci rezervarea

danamandache [12.05.14 20:21:13] »

@vlado2: Da, asa este! Noi ne vom opri aici la intoarcerea din Zakynthos. Sper sa fie usor de gasit, hotelul!

vlado2 [13.05.14 07:59:52] »

@danamandache: Este un pic ascuns asa ca va recomand sa va scoateti o harta. Oricum ati facut o alegere excelenta.

danamandache [13.05.14 08:30:38] »

@vlado2: Toate reviewurile de pe tripadvisor il recomandau ca un hotel excelent, insa impresiile tale mi-au dat siguranta ca alegerea este perfecta. Meritul pentru alegerea facuta este a lui@ionescunic.

Vacante placute iti doresc si o vara minunata!

danamandache, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂDoupiani House [Kastraki]: