ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2013
ÎNSCRIS: 24.01.10
AUG-2013
16 AD. + 9 COPII

Liniste, Odihna, Relaxare

S-a sfarsit si vacanta si iata ca este momentul impresiilor.

Pensiunea Mili. Adevarat, situata in Poiana Marului, la aproximativ 27 de Km de Otelu-Rosu.

Traseul: O parte din grup a venit Bucuresti-Pitesti-Craiova-Dr. Tn. Severin-Caransebes - Drum foarte bun, o alta parte Alexandria-Rosiori, Caracal-Craiova si de aici acelasi traseu. Pe portiunea Rosiori-Caracal se lucreaza, asa ca drumul este foarte prost.

De la Otelu-Rosu pana la Poiana Marului, de fapt de cand se vireaza dreapta la iesirea din Otel, drumul este prost, dar te obisnuiesti repede cu el. Daca prima urcare catre Poiana Marului a fost cu viteza redusa din cauza asfaltului, dupa cateva drumuri deja ignori calitatea si mergi mai tare ca sa ajungi cat mai repede.

Pensiunea Mili.

Ce pot sa spun? Evident ca orice loc din lumea asta are parti bune si parti rele. Eu nu o sa caut nod in papura penttru a gasi ce nu mi-a placut pentru ca este nesemnificativ in comparatie cu lucrurile pozitive.

Ce vreau sa spun este ca noi am fost un grup destul de mare, 16 adulti si vreo 9 copii asa ca pentru a satisface nevoile si dorintele noastre din partea gazdelor nu a fost un lucru prea usor, nu credeti?

Pensiuea in sine este foarte frumoasa, asezata pe o straduta linistita, cu o vedere superba din balcoane asupra muntilor (Tarcu cred, poate si Retezat). Ce te loveste de cand intri pe poarta este curtea imensa, cu flori, meri, loc de joaca, leagane si un foisor unde noi am luat masa in fiecare zi.

Camerele sunt exact ca in fotografiile de pe site: pat mare (am avut loc 2 adulti si 2 copii mici), canapea extensibila (utila pentru a tine hainele pe ea in cazul nostru :)), tv, (nu stiu ce posturi prindea pt. ca nu m-a interesat acest aspect), un racitor, dulap de haine, balcon cu masa si 2 scaune (ideal pt. baut cafeaua dimineata).

Gazdele noastre: Oana, Milko, Andrei si bucatareasa (care dupa 2 zile a plecat lasandu-ne gazdele cu fundu'n balta la propriu).

Gazdele noastre sunt persoane amabile, discrete, atente la nevoile si dorintele noastre, totdeauna dispuse pentru a depune tot efortul ca micul nostru grup sa se simta bine. Si ganditi-va, sa se aseze 24 persoane la masa si fiecare sa mai ceara cate ceva (ba un pahar, ba o scobitoare, ba o bere) nu-i lucru usor. Saracu' Milko, sute de ture facea pe zi de la bucutarie la foisor si retur. Si colac peste pupaza i-am mai baut si palinca (da am strans merele din curte, nu Milko?)

In camere s-a trecut in fiecare zi pentru a se strange gunoiul, a se schimba prosoapele unde era cazul, a se completa cu hartie igienica si alte lucruri.

Micul dejun teoretic se servea intre 8,30 si 10.30 (cred). Practi, noi incepeam sa iesim la masa de pe la 8.00 si terminam pana pe la 11-11.30. In tot acest timp, nimeni nu a venit sa ne reproseze ca nu respectam programul. Micul dejun este continental cu branzica, rosie, ou, gem, unt, sunca/salam, ceai, cafea sau lapte.

Pranzul se negociaza. Adica, mergeam s-o intrebam pe Oana (o bucatareasa foarte buna de altfel) ce ne pregateste si ii dam acordul sau ii sugeram noi un anume fel de ciorba. Ciorba de perisoare i-am sugerat-o 3 zile la rand, asa de buna a fost. Ba am mancat chiar si seara din ea. Desertul, facut de asemenea de Oana, delicios. (Mai ales prajitura cu alune)

Cina o comandam mai devreme pentru a fi gata in timp util. Asta nu inseamna ca nu am comandat chiar si la 9-10 seara o friptura sau un pastrav.

Intr-una din zile am cumparat pastrav de la pastravaria din localitate si ni l-am preparat singuri la gratar. Am rugat sa ni se dea doar mamaliga si mujdei. De lemne nu trebuie sa duceti grija ca are Milko curtea plina. La Mili preturile sunt mici, la fel ca la magazinul din Poiana (4 lei Ursusul la sticla, 5 lei Becks, 6-9 lei ciorba).

Ce poti face acolo? Sa te odihnesti, sa te relaxezi sau sa faci drumetii. Noi am fost mai lenesi si nu am mers decat pana la o cascada care se afla la 6 km, pe drumul forestier catre Muntele Mic.

Intr-o alta zi am mers la Hunedoara - Castelul Corvinilor si Manastirea Prislop. Am vizitat de asemenea si Sarmisegetuza, biserica din Densusi (foarte frumoasa, construita cu pietre de la Sarmisegetuza). Am mers si in Retezat, dar cu masina.

Pentru o plimbare cu vaporasul pe Dunare, am plecat la Orsova. Oricat de atractive vi se par ofertele din Orsova catre cazanele Dunarii cu salupa sau cu vaporul sa nu le acceptati. Mergeti cu masina catre Dubova pana la statuia lui Decebal si aici veti gasi barci mult mai ieftine si mai potrivite pentru o plimbare, mai ales daca aveti copii.

In Orsova nu existau decat salupe, iar pretul era 50 lei/pers. indiferent daca era vorba de adult sau copil. Plus ca trebuie sa tii copilul strans in brate. De la statuie, pretul a fost de 30 lei/adult, 15 lei/copil, barci acoperite pentru a te feri de soare care intra si in pestera.

Pentru o baie calda ne-am oprit la Herculane. Deprimant. Doar pt. strandul 7 izvoare merita sa te duci acolo.

In rest liniste, odihna, relaxare.

Sa stai atatea persoane cu atatia copii si sa nu ai nicio grija... ce ti-ar mai trebui?

Multumim Oana, Milko, Andrei

Trimis de dalumian in 02.09.13 16:20:59
Validat / Publicat: 02.09.13 18:37:04

VIZUALIZĂRI: 2426 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalumian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la Balcon: O parte din curte cu foisorul aferent

webmaster [02.09.13 18:29:45] »

@rick: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS, mai precis localizarea acestei unități pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [02.09.13 19:14:01] »

@webmaster: sigur e acolo!

dalumian [02.09.13 19:46:28] »

@webmaster: Da, acolo e.

dalumian