ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2009
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 02.09.09
JUN-2007

In doar 2 zile

Parisului i s-au rezervat 2 zile din turul nostru al Europei. Foarte putin... dar asta a fost, contra cronometru si mereu pe fuga am reusit totusi sa vedem cate ceva si sa ne facem o idee despre ce inseamna Parisul.

Prim problema pe care am avut-o a fost cu parcarea. Hotelul la care ne-am cazat nu avea parcare proprie asa ca dupa ce ne-am invartit destul pe stradute inguste in cautarea unui loc de parcare in cele din urma am gasit o parcare subterana unde am putut sa lasam masina. prisul este un oras foarte aglomerat si fara prea multe locuri de parcare exact ca Bucurestiul nostru.

Am calatorit cu metroul... foarte aglomerat si foarte multi oameni de culoare care tot incercau sa-ti vanda ceva mai ales in zona obiectivelor turistice.

De vizitat am zizitat cam ce se viziteaza in Paris si no o sa insist prea mult pe asta. Voi spune ce m-a impresionat: turnul Eiffel - privelistea de la al treilea etaj al turnului asupre Parisului este extraordinara; bazilica Sacre Cuore interiorul iti taie rasuflarea si cartierul Monmartre (al artistilor). Restaurantele din acest cartier sunt senzationale, daca iti doresti sa cunosti Parisul cel mai bine este sa vi aici.

Cu siguranta voi reveni la Paris pentru a aprofunda anumite lucruri.

Trimis de lalena in 26.09.09 12:36:44

VIZUALIZĂRI: 4345 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lalena); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din turnul Eiffel

[27.09.09 16:32:32]

Mi-ar fi placut sa fiu eu aceea care apasa pe declansatorul ap foto... Cum ti s-au parut preturile?

Multumesc!

[28.09.09 11:17:16]

Daca iti propui sa mergi la Paris o vei face, la urma urmei Parisul nu e la capatul lumii.

Preturile mi s-au parut maricele dar comparabile totusi cu alte orase din Europa. Nu imi mai amintesc exact toate preturile dar stiu la hotel am platit in jur de 200 euro pe noapte fara mic dejun in conditiile in care am gasit un apartament pentru 5 persoane ( am fost 2 familii in vacanta 4 adulti si un copil de 10 ani ) la 10 min de mers pe jos de Champ Elisee. Intrarea la obiectivele turistice cam piperata 8 euro de persoana iar la turn parca am dat 12 de persoana dar a meritat toti banii.

De mancat am mancat in oras dar nu la restaurantele alea sofisticate despre care se tot vorbeste. Mie personal nu imi place cum mananca ei... masa incepe musai cu vin dupa care urmeaza o salata cu niste sosuri ... mai mananci ce mai mananci si ajungi la desert unde te asteapta un plateau de fromages adica branzeturi.

Mi-a placut foarte mult in cartierul Monmartre la restaurantul Chez Eugene datorita atmosferei si nu a mancarii. Mesele erau mici si joase totul foarte inghesuit chelnerul nostru pus pe glume ( era imbracat strengareste ) si muzica live ( canta un tip la pian iar o tipa chansonete frantuzesti ).

A fost superb, daca ajungi la Paris neaparat sa nu ocolesti acest cartier.

[28.09.09 15:58:35]

Multumesc mult!

Preturile nu sunt exagerate (am platit si mai mult la muzeele din Viena).

Si cred ca merita, sa ajungi sa vezi Parisul e visul oricarei fete (cel putin).

Sper sa ajung in vacanta din 2010!

cristi_an3000
[28.09.09 16:31:58]

Preturile la hoteluri sunt destul de OK, gasesti pentru toate bugetele. Daca nu ai bani stai undeva la periferie (atentie, asta nu inseamna ca hotelul este naspa sau ca se ajunge greu in centru) si dai pana-n 50 de euro/noapte/camera. Daca stai mai bine cu banii, mergi mai catre centru, imi amintesc ca eu dam dat la hotel Express by Holiday Inn*** (place d'Italie) aprox 85 EUR/noapte/camera dubla cu mic dejun.

Insa la preturi, in special in restaurante, mancarile sunt mult mai mari decat ceea ce am fi noi obisnuiti. De exemplu am intrat la un fast food undeva aproape de Musee d'Orsay (mese mici intalte, se statea in picioare): cea mai ieftina chestie de mancat era un meniu format dintr-un sandvich si un suc sau o bere la 0.33: 8,5 EURO. O sa mai dau exemple la intamplare: la un restaurant din Place d'Italie unde am mancat intr-o seara: cea mai ieftina chestie era un sandvish cu niste salam uscat - 4.5 EURO. Imagineaza-ti ca iei de la noi de la patiserie un corn cu 50 de bani, il tai in doua pe lungime si bagi in el 3 feliutze subtiri de salam uscat, asta era toata marea afacere pt care dadeai 4,5 euro. Apa plata cea mai ieftina - 3.5-4 EURO la 500 ml. O bucatzica de pizza (un triunghi) undeva la 8-9 euro. Ca idee, in Viena pentru un sfert de pizza de-aia mare cu diametru de 40 am dat 2.5 EURO, iar in paris cam pentru jumatate cantitatea dadeai minim 8 EUR. La un alt restaurant, japonez, tot undeva in Place d'Italie, am luat o cina intr-o seara, eu cu nevasta-mea si am dat aprox 50 de euro, asta fara sa ne intindem (am mancat ceva destul de soft, baut 1 bere + 1 vin la sticlutza de-aia de 0.33 cum au ei peste tot). Si cum zicea si autoarea review-ului, este destul de stanjenitor sa manci intr-un restaurant in Paris, in special daca esti intr-o zona mai aglomerata, la o ora aglomerata. Mesele sunt foarte mici, aproape lipite (uneori chiar lipite - la propriu) si frantzuzu vine si se aseaza pe scaun langa tine fara sa intrebe daca locul e liber, nu-l deranjeaza deloc ca in timp ce mancatzi o sa va inghiontitzi reciproc cu coatele din cauza lipsei de spatiu.

mirelab
[28.09.09 16:44:31]

ms65, pentru Paris te poti baza oricand si pe lantul hotelier Etap la preturi mai mult decat rezonabile: acces facil la mijloace de transport, ff curat, exact ce iti tb pt un concediu de acest gen.

Spui ca ai vrea sa ajungi in concediul din 2010: ar fi bine ca acest concediu (ca de altfel cam toate vizitele in marile capitale ale Europei) sa nu fie in toiul verii... ar fi pacat sa vezi parisul cautand la fiecare pas umbra unui copac.

[30.09.09 17:13:01]

mirelab si cristi_an3000 va multumesc pentru detalii... este exact ce vroiam sa aflu.

La hotel ETAP am stat si in Viena si am fost multumita.

Sigur voi ajunge in sept 2010!

[01.10.09 09:37:22]

Personal nu iti recomand periferia Parisului, o zona destul de periculoasa unde ai putea intampina neplaceri. Parisul nu se compara nici pe departe cu Viena, e un oras plin de imigranti, sa nu te surprinda daca o sa intalnesti aici "doamne cu fuste" care doresc sa-ti ghiceasca viitorul sau cersetori la tot pasul ...

Noi am vrut sa ramanem cu o amintire placuta despre Paris si din acest motiv am ales un hotel mai din centru. Chiar inainte cu un an sa mergem noi unor prieteni de-ai mei li s-au furat bagajele intr-un cartier de la periferie asa ca ... fiecare alege cum considera dar nu uita sa iei in calcul si acest aspect.

Vacanta placuta !

[02.10.09 19:03:48]

Multumesc Lalena!

M-ai surprins putin cu raspunsul tau... Am mai stat la periferie si in Budapesta si in Viena dar, sincer, nimic nu mi-a dat de inteles ca mi s-ar putea intampla ceva... (m-am intors si la 3 noaptea in camera). Periferie insemnand la 15 min cu metroul pana in centru.

Dar ai dreptate, merita sa ma gandesc bine la alegera pe care o voi face!

cristi_an3000
[02.10.09 21:07:22]

Cand spui periferia Parisului, nu te referi neaparat la cartierele marginase si intr-adevar dubioase ale Parisului. Da, exista si asa ceva, dar eu m-am referit la vecinatatea imediata a orasului, cu alte cuvinte in afara acestuia, adica la comunele din jur.

De exemplu mergi pe booking. com si selectezi sa-ti caute cazare in Paris, pe o raza de 30 km. O sa vezi ca iti gaseste hoteluri in comune precum Roissy Cdg Cedex, Claye-Souilly, Vigneux Sur Seine, Orly, etc. in care eu as indrazni sa spun ca esti mai in siguranta decat in centrul unui oras mare din Romania. La astfel de hoteluri preturile pleaca de pe la 30-35 eur/noapte/camera. Dar ma rog, ca in orice domeniu nu e recomandat sa alegi chiar cel mai ieftin hotel pentru ca probabil si conditiile vor fi pe masura.

Mai vezi tu, eventual iti alegi locatia hotelului si in functie de aeroportul unde o sa aterizezi, sa nu trebuiasca sa traversezi degeaba tot Parisul. De exemplu daca aterizezi la Orly, iti cauti cazare undeva in sud, daca la CDG sau Beauvais, in Nord. Nu ca ar fi o mare problema traversarea Parisului, dar oricum, se pierde ceva timp.

[02.10.09 21:12:11]

multumesc mult!

Costi
[22.12.09 17:11:34]

@ lalena - "Personal nu iti recomand periferia Parisului, o zona destul de periculoasa unde ai putea intampina neplaceri. Parisul nu se compara nici pe departe cu Viena, e un oras plin de imigranti, sa nu te surprinda daca o sa intalnesti aici "doamne cu fuste" care doresc sa-ti ghiceasca viitorul sau cersetori la tot pasul... "

Cred că în cele două zile nu ţi-ai făcut o impresie foarte exactă despre Paris şi se pare că nici nu ţi-ai pregătit foarte bine excursia. De ce spun asta?

Păi, când pleci cu maşina, obligatoriu când faci rezervarea la hotel, mai întâi te uiţi dacă are parcare. În cel mai rău caz, optezi pentru a lăsa maşina într-un P+R, dar în niciun caz nu te duci în necunoscut.

Pot spune că aţi avut noroc că aţi avut unde lăsa maşina, pentru că în Paris nu există locuri de parcare gratuită, chiar şi parizienii plătesc un abonament lunar, indiferent de zona unde locuiesc.

Apropo de periferie, nu ai nimerit-o nici aici.

Simplul fapt că la periferie sunt imigranţi nu înseamnă mare lucru, sunt şi ei tot oameni. Pe de altă parte, Viena cred că are, proporţional, mai mulţi imigranţi decât Parisul.

Nu ştiu de câte ori ai întâlnit în cele două zile "doamne cu fuste", dar eu, în august 2008, în cele 8 zile petrecute la Paris, am întâlnit o singură dată aşa ceva.

Am călătorit numai cu metroul (maşina am lăsa-o în parcarea subterană a hotelului Etap, de la "periferia", unde am stat) dar acesta nu mi s-a părut mai aglomerat decât în alte oraşe (să nu mai vorbesc de Bucureşti) si nu am întâlnit "oameni de culoare care să încerce să-mi vândă ceva", asta o poţi spune doar celor care nu au fost acolo şi care nu ştiu că este interzis comerţul ambulant şi cerşetoria în metrou şi nu numai, iar în Paris asta se şi respectă. Singura chestie întâlnită în metrou sunt cântăreţii ambulanţi, de toate neamurile, dar care sunt total inofensivi, dimpotrivă, este plăcut să-i asculţi şi chiar poţi să le şi dai ceva mărunţiş, ei nu-ţi bagă mâna-n buzunar.

În privinţa "oamenilor de culoare", care sunt şi ei, dacă nu ştiai, tot oameni ca noi, i-am întâlnit încercând să vândă câte ceva doar la obiective turistice, m-am şi conversat cu ei, de exemplu la Sacre Coeur, sau La Versailles şi am şi cumpărat de la ei vederi şi mici prostioare care prin magazine costau de cinci ori mai mult.

Mai spunea pe-aci cineva că în Montmartre nu a remarcat decât mizeria, dar asta este doar o cârcoteală nedreaptă din partea unui bucureştean care trăieşte într-un oraş cu adevărat mizerabil şi nu vrea să recunoască acest lucru.

Parisul este un oraş viu, care-şi merită pe deplin faima.

Spui: "Noi am vrut sa ramanem cu o amintire placuta despre Paris si din acest motiv am ales un hotel mai din centru. "

Poate aţi rămas cu o amintire placută, dar ea este cu siguranţă artificială, este imaginea acelui Paris străbătut în fugă de turişti grăbiţi să mai bifeze un obiectiv.

Adevăratul Paris este cel de pe străduţele liniştite, din tavernele în care nu intră niciodată turiştii, din metrou, acolo unde te simţi ca acasă.

Stop!

M-am cam întins la vorbă, pentru că eu iubesc Parisul, cu tot ce este el.

Ah, să nu uit!

Este drept, pentru ca să te simţi ca acasă în Paris, trebuie să vorbeşti franţuzeşte, parizienilor nu le place să-i iei pe englezeşte. Mai bine le vorbeşti în spaniolă sau portugheză, dar cel mai bine în limba lor.

Iar aici, fără să mă laud, trebuie să spun că pe la muzeele pe unde am fost şi unde peste tot se face o statistică privind provenienţa vizitatorilor, am fost întrebat nu din ce ţară, ci din ce departament (adică judeţ franţuzesc) vin.

[22.12.09 22:09:39]

Va felicit pt limba franceza vorbita de dvs atat de bine si ma bucur pentru ca v-ati spus parerea. La urma urmei acest site este facut tocmai pentru ca oamenii sa-si spuna parerea fie ea buna sau rea iar cititorii din atatea pareri spuse sa hotarasca ce e bine pentru ei si ce nu.

Vacante placute in continuare !

Costi
[23.12.09 12:22:11]

@lalena

Mulţumesc pentru felicitări.

Tocmai asta spuneam şi eu, sunt păreri şi păreri, oricum sunt subiective, că de-aia sunt păreri.

Eu am spus chestia cu limba franceză pentru a da o posibilă explicaţie faptului că aceleaşi locuri au generat impresii atât de diferite.

Vacante placute in continuare şi ţie!

Îţi doresc să te duci cât mai des la Paris, pentru a-l cunoaşte din ce în ce mai bine.

[26.12.09 18:37:21]

multumesc pt parerile postate!

e adevarat ca ele pot fi diferite,in fct de timpul avut pt vizita dar si in functie de scara de valori personalizata pt fiecare...

oricum,e bine sa aflam cat mai multe ca sa avem idee ce putem intalni sau ce e mai interesant sa vedem.

abia astept sa ajung sa va spun ce si cum,din pct meu de vedere...

[27.12.09 13:36:29]

lalena... nu te simtii prost ca nu esti vorbitoare de limba franceza... si tu esti "om"... nu te simtii prost nici macar ca ai "bifat" un oras, in lungul sir al calatoriilor tale, mai lungi sau mai scurte. Esti fericita ca poti bifa... sunt atat de multi oameni care nu isi permit acest lucru, si doar viseaza si asculta cu placere parile altora... iar tu... cu pareri bune sau rele esti in masura sa povestesti.

Si daca in cele 2 zile petrecute acolo "nu ti-ai facut o impresie exacta" e bine... esti un om normal. Nici daca stateai o luna nu aveai cum sa iti faci o impresie exacta.

Nu te simtii prost nici pentru ca nu "ai simtit adevaratul Paris" unde te simti ca acasa... sa stii ca sunt putine locuri unde din prima secunda "te simti ca acasa".

Si cand mai scrii... nu te stradui "sa o nimeresti" cu nimic. Scrie in continuare ce ai vazut si ce ai simtit tu.

[27.12.09 14:45:38]

ce inseamna "simtii"??

[27.12.09 14:50:57]

ca eu am "comis-o" si ca tu iti iei puncte.

[27.12.09 14:56:49]

o comiti cam des din pacate, si imi dai ocazia sa acumulez muuulte puncte

[27.12.09 15:03:20]

Ai dreptate. Pentru mine e mai importanta ideea pe care o transmit... pentru tine greselile gramaticale si punctele... fiecare cu " bucuriile " lui.

[27.12.09 16:16:07]

bucuria de a-ti demonstra [... - termeni cu potential jignitor; stersi de webmaster ] este "nepretuita". Riscul de a-mi lua cartonas este mare... dar asta-s eu nu ma pot abtine... ma mananca dejtele, sper ca webmaster sa ma inteleaga. Chiar nu observ "ideea" pe care ai transmis-o.

PS1 nu inteleg de ce te bagi ca "musca"-n lapte la unele reviewuri (vezi postul lui Alex Macedo cu Japonia). Citeste postul inainte de a arunca ecouri pe piata

PS2. rog webmaster sa-mi anuleze cele 150 pcte aferente acestor 3 ecouri

PS3 tocmai am ramas fara curent, multumim electrica sa, bateria e veche si nu tine, asa ca inchei aici.

[27.12.09 16:30:07]

ati luat-o prin balarii si ati reusit sa va faceti deservicii in primul rand voua insiva.

Thread closed.

Molko, ai avertisment, nu pot tolera un asemenea nivel de agresivitate pe site. Sunt sigur ca ma intelegi.

Fir de discuție ÎNCHIS - nu se mai pot scrie ECOURI.

[pentru solicitari de redeschidere, scrieti-mi pe Feedback]
Daca ai fost acolo si doreşti sa ne povesteşti experienţa ta: Scrie impresii

Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: