ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.09.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 21.08.12
AUG-2013

Un concediu linistit si relaxant

Este un Hotel situat in Sarti Nou, un hotel de familie, nu au angajati lucreaza doar membrii familiei. Este despartit de plaja de o strada ingusta, de pe terasa balconului vedeam plaja si auzeam valurile. Se poate comunica foarte bine, toti vorbesc limba engleza.

Este un hotel pentru iubitorii de liniste si plaja lina si curata.

Camerele (am avut camera 216), sunt foarte spatioase si amenajate cu mult bun gust; exista un spatiu de bucatarie cu dulapuri, chiuveta, aragaz si frigider unde poti si gati daca vrei, o camera cu pat matrimonial foarte mare si un pat gen canapea, o baie destul de spatioasa unde era chiar si un scaunel de plastic si un lighean unde se poate spala haine. Terasa balconului mare cu o masa si 2 scaune si o priveliste nemaipomenita spre mare, si aer conditionat.

Sus pe hotel (are doar 2 etaje) este o terasa cu baldachine si sezlonguri si un spatiu de gatit de aici de sus se poate admira toata statiunea si plaja cu apele sale frumoase, si poti sta sa servesti un vin la apus.

Micul dejun de buna calitate, nu era foarte variat dar era feta de casa, miere facuta de ei, masline de foarte buna calitate din productie proprie, oua, gemuri, un iaurt extraordinar de gros, croisante calde, fructe.

Hotelul foarte curat, ingrijit. In camere se face curat la 2 zile.

Langa hotel este un restaurant Paradise exact pe plaja se mananca foarte bine si preturi ok, tot ei au si sezlonguri cu bar pe plaja unde daca consumi de minim 3 euro nu mai platesti sezlongul.

Plaja curata, cu nisip foarte fin, intrarea in mare foarte lina cam 50 de metrii te poti plimba linistit si abia apoi incepe sa creasca nivelul peste bust, nisipul in apa fin fara pietrii.

In apropiere era si un minimarket unde gasesti de toate inclusiv fructe proaspete.

Mai jos de Sarti Nou sunt multe plaje micute si deloc aglomerate una la aproximativ un km erau doar vreo 4-5 oameni si faceau plaja si baie dezbracati :)

Este frumoasa si plaja din Sarti nou, dar acolo este nisipul mai pietricios putin si mai abrupta intrarea in apa. Un jogging dimineata pe plaja era foarte frumos si sa admiri in acelasi timp si rasaritu de pe Muntele Atos care se afla exact visa-vis.

Intre Sarti Nou si cel vechi este o distanta cred de maxim 1 km si e placut sa te plimbi seara si inainte si dupa cina, si sa cauti taverne, restaurante si magazine si apoi sa te intorci catre hotel. Noi mancam in Sarti vechi si datorita unui review despre restaurantul TA BPAXAKIA, am mancat acolo 4 seri, este exact in capatul opus la Sarti Vechi, dar se merita tot drumul pana acolo deoarece mancarea a fost extraordinara, servirea la fel, tot un restaurant afacere de familie, desertul era din partea casei. Portiile sunt foarte consistente nu trebuie sa iei prea multe feluri pt ca nu le poti consuma si e mare pacat ca sunt delicioase, si preturile foarte ok nici o cina nu am platit peste 30 de euro 2 persoane si am mancat de toate plus si bautura. Este foarte ok si pt cei cu copii deorece este plaja exact langa cu cateva stanci unde copii se jucau cu mare drag. Aici trebuie neaparat rezervare in week deoarece este foarte aglomerat, erau multi care prefereau sa astepte si o jumatate de ora sa manance acolo, desi erau foarte multe taverne si restaurante unde erau locuri libere.

Este si o Gelaterie Italiana, pe langa un parculet, unde au o inghetata exact ca cea din italia delicioasa, este chiar a unui italian care este stabilit in Sarti de 12 ani, am aflat asta ca servea el intr-o zi si a intrat in vorba cu sotul meu (si el italian) si a zis ca foloseste lapte direct de la caprele si vacile taranilor si este adevarat ca se simtea la gustul extraordinar.

Am petrecut un concediu relaxant si foarte placut, vom reveni in Grecia si in aceasta zona si la anul cu mare drag.

Recomand cu placere si hotelul si zona.

Efharisto!

Trimis de ruxycio in 01.09.13 14:44:30
Validat / Publicat: 01.09.13 17:56:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Vourvourou, Tassos

VIZUALIZĂRI: 6327 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ruxycio); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.09.13 15:27:52]

@ruxycio, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

[01.09.13 17:54:02]

[02.09.13 07:19:55]

@webmaster:

Sunt ok coordonatele GPS

[09.02.14 07:26:00]

Buna ziua,

Sunt interesat sa merg in aceasta vara in locatia descrisa de dvs. Deplasarea o voi face cu masina personala.

Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii:

- exista locuri de parcare?

- un copil in varsta de 9-10 gaseste activitate?

- sa inteleg ca sunt destule taverne unde se poate manca?

- prin combinarea celor 2 localitati Sarti ai suficiente moduri de a iti petrece serile?

- acum 2 ani am fost in Thasos la o locatie asemenatoare si totul a fost ok, anul trecut am fost in Olympic Beach la un hotel si a fost totul ok. Daca aveti experienta in mersul in Grecia, imi puteti spune daca exista similitudini cu alte locatii (eventual cele descrise de mine)

- imi puteti da o adresa de mail a celor de la Agni pentru a purta o corespondenta cu dumnealor?

- dvs ati cum ati achizitionat vacanta si cat v-a costat?

- orice alt sfat/idee sunt binevenite.

Va multumesc anticipat.

[09.02.14 07:44:51]

@andrei2577: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

[09.02.14 10:19:19]

Buna ziua,

Noi avem experienta pe plajele din Italia, in grecia doar in Sarti am fost si vrem tot acolo sa mergem si in acest an.

Pt un copiil de 9-10 ani: se va putea juca in apa linistit deoarece intrarea in mare este foarte lina aproximativ 20 de metrii nu imi trece peste brau. si plaja este cu nisip. aproape de plaja de langa hotel este amenajat si un spatiu de joaca pt copii, undeva in partea dreapta de hotel o vedeti la circa 5 min de hotel.

In Sarti Nou sunt doar 3 taverne si un magazin, dar intre cele 2 localitati exista o distanta de circa 1,5 km, este frumoasa plimbarea seara pe faeza, si in Sarti Vechi sunt foarte multe taverne, magazine. Una spectaculoasa este TA BPAXAKIA chiar pe plaja si are si stanci micute, acolo se jucau copii toata seara, indiferent de nationalitate si il recomand ca si mancare, este cel mai bun din Sarti.

sunt spectacole, dansuri etc

Adresa de mail daca intrati pe site o gasiti si acolo sau pueteti trimite direct mail pe site-ul lor. (reservations@siropoulou. gr). Noi am cerut o oferta de pret, am vb la telefon si dupa am facut rezervarea, ne-a trimis factura si am achitat 50% inainte. Costul a fost de 75 euro pe noapte cu mic dejun inclus. ei mai au un Studio si in Sarti Vechi dar paremise era 90-100 euro pe noapte. dar in sarti vechi plaja nu este asa frumoasa, si preferam sa mergem seara la cina acolo si in rest sa fim aproape de o plaja lina si linistita.

Daca va mai pot ajuta cu ceva va rog sa imi spuneti.

Ps daca doriti puteti da numele meu la Hotel ca aveti recomandare poate va face un discount ca am lasat o impresie frumoasa acolo si am primit si noi pt urmatorul concediu discount bun. Numele este Dentini

Concediu placut!!!

[09.02.14 17:59:56]

Buna seara,

In primul rand incep prin a va multumi pentru raspunsul foarte prompt si in acelasi timp extrem de elaborat.

In al doilea rand va multumesc pentru adresa de email pusa la dispozitie, trebuie sa recunosc ca desi sunt un "butonar" nu am reusit sa gasesc site-ul hotelului.

In alta ordine de idei: aveti vreo recomandare la traseul auto? Am observat ca sunt mai multe discutii privind ruta. Dvs ce traseu ati urmat?

In caz ca mai am alte intrebari, le pot adresa PM?

O seara placuta!

[09.02.14 19:01:15]

Situ hotelului este: siropoulou.com/el/hotel-agni

Noi am plecat de la Sibiu, pe la Portile de fier si am trecut Dunarea in Serbia pana la Nis, apoi la Skopjie (Macedonia), Salonic si apoi Sithonia

total 1200 km autostrada toata Macedonia, si putin in grecia dar drumul e ok si in Serbia este drum drept am mers media cu 90.

La intoarcere am venit pe la Bulgari, 900 de km dar drumul foarte rau si in tara pana la Craiova groaznic.

L-am facut tot in acelasi timp ca si cel de 1200 de km cu tot statul in vama la Macedonieni cam o ora. Dar sincer prefer sa stau in vama la Macedonia decat sa mai merg pe la bulgari . Mai ales ca la vama Bulgariei cu Romania, vamesii au fost foarte impertinenti, l-au intrebat pe sotul meu de ce vorbeste romaneste (este italian), si i-a zis ca sta in romania de 7 ani dupa care ne-au controlat tot porbagaju, parca eram infractori

Dumneavoastra alegeti drumul care considerati ca va avantajeaza mai mult.

O seara minunata!

[09.02.14 19:50:29]

@andrei2577: Site-ul hotelului este prezent si pe aceasta pagina, imediat sub voturi, dar si pe pagina principala a hotelului, asa cum e normal la fiecare hotel in parte: amfostacolo.ro/hotel.php? ... thonia&id=15286.

[10.02.14 10:26:51]

Buna ziua,

Aveti vreo recomandare pentru camera (gen camera la etaj sau camera pe colt) ?

In cursul zilei de azi voi lua legatura cu dumnealor.

Multumesc inca o data pentru toate informatiile.

@webmaster22:

Am retinut notificarile dvs.

Pe viitor voi fi mai atent.

Multumesc.

[10.02.14 10:51:28]

@andrei2577:

Noi am stat la etajul 1, vederea era spre mare, toate sunt ok si spatioase.

Daca mai doriti in acea zona mai sunt pensiuni frumoase le-am facut poze cu datele de contact, daca le doriti si pe acelea vi le pot trimite pe mail-ul dumneavoastra daca mi-l dati

o zi buna

[13.02.14 11:07:09]

Buna ziua,

Doresc sa va adresez o intrebare printr-un mesaj privat. Dar asa cum spunea si "webmaster 22" trebuie sa aveti aceasta optiune activa.

Citat: "Notă: Este necesar ca destinatarul să aibă opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI bifată. Opțiunea respectivă se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU. "

P. S. Am luat legatura cu familia Agni, am stabilit perioada, tipul de camera, etc. Au fost extremi de amabili si v-au transmis si dumnealor calde salutari.

Multumesc anticipat.

[13.02.14 11:42:34]

@andrei2577:

Sunt intradevar niste persoane deosebite si foarte amabile, si vorbesc chiar foarte bine engleza. La plecare am primit chiar un cadou de ramas bun de la ei, nu ne asteptam deoarece am mai vazut persoane care au plecat si nu am vazut sa le dea cadou, poate dau la toti si noi nu am vazut sau chiar le-am facut impresie buna. Chiar si dupa plecare am primit un mail de la ei prin care ne-a transmis salutari si o oferta pe viitor foarte buna de cazare.

V-am trimis eu un mesaj privat si puteti sa imi adrsati intrebarea acolo.

o zi minunata

[13.02.14 12:34:23]

@ruxycio:

V-am raspuns. Sper ca am folosit corect functiile (e primul pe care l-am trimis)

Multumesc.

Tabita
[17.04.14 18:17:41]

Buna ziua,

Multumesc de review. Foarte folositor! I-am contactat si eu pe cei de la hotel Agni si mi-au trimis o oferta cu mai multe variante pe mail. Ce doresc sa va intreb este daca stiti ce diferenta este intre tipul de camera dublu standard si dublu superior. Noi suntem o familie cu un baietel de aproape 3 ani si dorim sa mergem in iunie pt 2 saptamani. Am inteles dintr-un review de pe un alt site ca nu toate camerele sunt renovate. Cum pot sa ma asigur ca primesc una renovata? Ati putea sa imi trimiteti si mie datele de la celelalte pensiuni pe care ati spus ca le-ati vazut in zona pt ca in perioada solicitata de mine sunt disponibile doar camerele de la parter, iar cele de la etaj sunt disponibile doar daca plecam cu o saptamana mai devreme, ceea ce nu e la fel de convenabil datorita temperaturii care este mai scazuta in prima jumatate a lunii iunie. Va multumesc anticipat!

[17.04.14 18:39:38]

Buna seara,

Nu inteleg ce ziceti prin camere renovate si nerenovate. Agni este un hotel nou, noi am avut camera normala, si avea un pat matrimonial, o canapea foarte mica pt stat asa la cafea, bucatarie baie si balcon cu terasa in care exista o masuta cu scaune. la fel am vazut si la cele de la parter.

In zona de Sarti Nou este cel mai bun hotel si sincer nu o sa fiti dezamagiti, noua ne-a placut mult si vom merge in august tot acolo.

eventual sa va uitati pe www.sarti. gr si sa vedeti acolo ce gasiti.

[17.04.14 18:42:28]

@Tabita:

sau pe un mail privat pot sa va dau unele poze cu contacte

O seara buna

Tabita
[17.04.14 19:39:59]

@ruxycio: Am citit un review in italiana, in care zicea ca sunt unele camera mai noi, si anume cele care au mobila maro, si dl. respectiv era nemultumit ca a primit o camera mai veche la acelasi pret cu cele noi... Mie mi-a placut si vila Kostas, dar acolo nu este optiunea de mic dejun. Adresa mea de e-mail o scriu aici, ca nu vad unde este optiunea de a trimte mesaj personal? multumesc frumos de raspuns.

[17.04.14 21:07:15]

@Tabita:

Vila Kostas este in Sarti Vechi, acolo e aglomeratie si plaja nu este la fel de frumoasa ca si cea din Sarti Nou unde este intrarea foarte lina si nisip, desi este o distanta de 2 km intre cele 2.

Din cate ai scris inteleg ca ai un copiil micut, pt el este perfect in Sarti Nou deoarece plaja are intrare lina si se poate juca in apa cca 10 m si este linistit.

maria55 †
[19.04.14 05:31:35]

@Tabita, dupa parerea mea, Kostas Studio este in Sarti Nou! Are o pozitie excelenta, de plaja despartindu-te doar cativa pasi!

Urmareste te rog pozele atasate de mine la un review, din rubrica "Descopera Sarti" si intr-una din poze ai sa vezi Kostas Haus cu insasi proprietara in fata vilei... retine ca poza a fost facuta in luna mai si poti remarca cat de ingrijita si frumoasa era, pregatita pt a primi turisti! Zona nu este aglomerata, Sarti Vechi fiind la 10min de mers pe jos.

Lyssys
[09.06.14 20:01:37]

@ruxycio:

"Este frumoasa si plaja din Sarti nou, dar acolo este nisipul mai pietricios putin si mai abrupta intrarea in apa. "

Cred că este o scăpare, despre Sarti vechi se poate spune aşa... Rugaţi eventual un web să corecteze, altfel se mai pot crea confuzii!

Zona "Sarti nou" începe din dreptul stadionului şi al "Pansiunii Vrahakia", uşor de reperat după culoarea "bleu un picuţ cam strident".

Agni Hotel se află poziţionat perpendicular pe mare, în prelungirea clădirii Tavernei Paradise, despre care faceţi şi dumneavoastră vorbire. Am fost la sfârşit de iunie anul trecut în Sarti, la Hotel Pontos, tot în Sarti nou, pe care l-am ales în final, deşi primisem de la Agni o ofertă de 50 euro/noapte, faţă de 60 cât am dat acolo (60 pentru iunie, că pentru iulie am plătit 85, dar sejurul nostru a intrat doar cu o zi în iulie...) Grădina superbă a Pontosului versus terasa de pe acoperişul Agni... a făcut toţi banii... "Părerea mea!"

Oricum, sunt câteva hoteluri frumuşele de la începutul Sarti-ului nou până la Agni, şi toate au câte o grădină amenajată, spre deosebire de aglomerările de pensiuni din Sarti vechi.

Aţi vrea să mai fiţi acum în Sarti? ... Eu da!...

[19.07.14 15:01:10]

Buna ziua tuturor,

... Si multumesc Ruxycio pentru recomandare.

In acest moment sunt la Agni... Si toate sunt exact ca in descriere, dar voi reveni cu un review la intoarcere.

Cred ca pot elucida misterul intrebarllor despre camere puse de Tabita: tripla normala este amenajata atat ca si mobilier cat si tv sau alte dotari un pic mai clasic, in ce tripla superior are mobilier modern, tv lcd, chicineta un pic diferita...

Explicatiile sunt de la doamna Agni. Daca reusesc sa vad ("cu ochii mei") diferentele, revin cu o noua postare.

VenusDor
[16.08.16 18:26:37]

Mi-a placut ce am citit despre aceasta locati si o sa-i cer si eu o oferta de pret pt concediul meu de la mijlocul lunii septembrie. Arata bine locatia, din poze si descrieri. sa vad ce adresa de mail gasesc pe site-ul scris de tine. Sa vad si ce preturi ofera, ca de pe site nu le-am vazut afisate!!

Multumesc!

andrei2577, Lyssys, maria55, ruxycio, Tabita, VenusDor