ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.08.2013
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 31.08.13
AUG-2013

Am fost si as mai merge...

Plecarea: par avion Bucuresti H. Coanda - Beauvais Paris. Cind ajungi acolo, exact in locatia de unde iti ridici bagajele de cala, poti cumpara biletele de autobuz cu cardul, sa nu mai stai la coada afara. Poti ajunge la Paris cu bus shuttle, care se ia la iesirea din aeroport. Se sta la coada, pentru ca de acolo se poate pleca in mai multe directii (inclusiv Disneyland). Fiecare cursa de avion care soseste are alocat busul sau (sau mai multe - dupa caz)

Sosire in Paris: bus-ul te lasa in Port Maillot, la o autogara de unde il vei lua la intors. De acolo pina la metro este f. putin (sint cam 3 intrari la metrou). Cind coboriti din shuttle o sa observati cladirea congresului european (e mare si lata); noi am gasit accesul la metrou chiar la coltul estic al cladirii. Intrati, cumparati bilete sau abonament chiar de la metrou, fie cu cardul fie cash (atentie la cash: o sa observati ca daca platiti cash comerciantii vor fi destul de suspiciosi la bancnotele mari). Obligatoriu luati o harta a metroului; acolo sinteti pe magistrala 1 (galben); noi aveam cazare la Jaures (pe magistrala 2 - albastru) asa cam mers la Charles de Gaulle (2 statii) si am schimbat pe magistrala 2 (albastru). Metroul merge bine (des si repede) dar atentie ca m-ai sint intreruperi tehnice (nu am prins pe traseele noastre dar am auzit cind anuntau).

Cazarea: hotel Buttes Chaumont in statia de metrou Jaures (magistrala 2 - albastru) - e modest dar ok pentru excursii de citeva zile, are in apropiere MC Donald's pentru copii si diferite supermarketuri pentru cumparaturile de zi cu zi.

Citeva observatii:

- Versailles - se ajunge cu RER-ul care este un tren care se ia in Paris din statiile de metrou (vezi harta metrou); nu ne-a placut organizarea (am stat in soare la coada cam 3 ore in total); atentie daca vreti sa luati trenuletul pentru a vizita gradinile/parcurile/celelalte cladiri: te cam scutura la fiecare 50 m iar daca este foarte cald nu o sa fie prea placut.

- Pompidou - s-ar putea sa nu va placa daca nu sinteti din domeniu;

- Luvru - fara cuvinte.

- Catedrala Notre Damme + Saint Chapelle - aproape una de alta. O sa observati ca pe insula sint f. multe obiective; ca sa descoperiti obiectivele este recomandat sa faceti la pas.

- Sacre Coeur - acces cu metrou, se poate urca cu funicularul (bilet de metrou valabil - se poate cumpara bitel si de la baza) sau pe scari.

- H. Invalides - pentru copii: exista o expozitie de arme care e de vazut.

- Disneyland - acces: RER rosu; noi am luat RER-ul din statia Nation spre est; atentie ca se desparte in 2 destinatii (1 este Disneyland, 1 este altceva). In statia de metrou, cind asteptati RER-ul sint monitoare care va spun destinatia urmatorului tren; este aglomerat. Am rezervat biletele de acces la Disneyland prin FNAC (am platit pe NET rezervarea cu cardul) - sint mai ieftine. Se ridica de la magazinele lor sau comercianti agreati (lista este pe site la ei). Noi le-am luat chiar de la un magazin FNAc de pe Champs Elysees (cobori de la Arcul de triumf, magazinul este pe stinga, cobori la demisol si in fundul magazinului este partea de bilete si rezervari - cu cardul cu care ai achizitionat biletele si buletinul le ridici).

- turnul Eiffel - cozi mari pentru acces la lifturi si scari; fiecare picior la turnului este botezat pentru a putea sa te orientezi; lifturi nu sint la toate picioarele. Se vinde alcool prin parcul respectiv, asa ca o sa obervati figuri mai dubioase.

- tur cu autobuzele descoperite; sint mai multe companii/autobuze; atentie ca daca plecati dimineata este f. posibil sa fie destul de racoare in autobuz pe timpul calatoriei (este indicat o bluza si pantaloni lungi, mai ales la copii si femei). daca vreti sa faceti poze evitati autobuzele care au acoperis retractabil, pentru ca acel acoperis presupune existenta unei structuri metalice la partea superioara care va va impiedica sa faceti poze reusite din autobuz pe timpul circuitului.

Altele:

- pentru transportul local am luat citeva bilete simple de 1.7 euro si Paris Visite pentru 5 zile.

- pentru accesul la muzee am avut Museum Pass de 2 zile; avantaje: la unele obiective nu mai stai la coada - chiar e ok.

- luni, patiseriile din cartiere sint inchise (au niste tarte... super)

- mincarea: copilul la MC Donalds, noi sandwich-uri si diverse. inghetata de la Haagen Dazs e f. ok; nu luati pizza; sandwish cu ton - ok; sandwich de la Subway - ok. Mincaruri asiatice - ok.

- atentie la buzunare: nu e de gluma... si nu va bagati in sufletul persoanei din fata dvs. cind stati la o coada, ca o sa observati ca incepe sa-si verifice buzunarele si sa fie mai nervoasa...

- vedeti pe net programul de la metrou; in general este pina tirziu (12... 1 noaptea)

- apa se cumpara;

- toaletele: pe linga cele fixe, la fiecare obiectiv si in zonele turistice importante, o sa observati toalete mici automatizate (cam de marimea unui chiosc de ziare); dupa ce iese persoana de dinainte din toaleta, se asteapta pina ce toaleta se autodezinfecteaza si permite accesul (semnalizare led dupa terminarea ciclului), apesi pe buton pentru intrare si, dupa folosire, pentru iesire; sint gratuite.

- ne-a placut cartierul latin (merita facut la pas); in zona respectiva o sa gasiti fel de fel (noi am vazut o trupa de jazz);

- merita sa stati pe malul Senei la terasa

- foarte haioase sint podurile cu lacatele

- daca puteti sa stati mai mult noaptea prin partea turistica - e foarte frumos si o sa gasiti fel de fel de curiozitati (am prins la Luvru un nene care desena pe asfalt cu creta colorata; facuse un ditamai desenul...)

La plecare

Pentru aeroportul Beauvais, mergeti tot la statia de metrou Port Maillot; fiecare plecare de avion are o cursa corespunzatoare de autobuz (orarul acestora o gasiti pe net); noi am avut avionul la 10:05 iar busul era la 07:05, dar noi am plecat mai drevreme. Metroul incepe sa circule cam pe la 05:30 (orarul il gasiti pe net); sa va lasati timp suficient pentru autobuz - face cel putin 1 ora si 15 minute pina la aeroport. Plecarile sint de pe 2 terminale (T1 si T2) - sa va uitati la care aveti zborul.

Distractie placuta.

Trimis de valcic in 31.08.13 11:51:20
Validat / Publicat: 31.08.13 12:59:08
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 4934 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (valcic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster87 [31.08.13 12:59:45] »

@valcic: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Costi [31.08.13 13:15:33] »

@valcic:

Pompidou - s-ar putea sa nu va placa daca nu sinteti din domeniu

Perfect de acord.

Dar, pentru că există şi un "dar", tot acolo, în Piaţa Pompidou, se poate vizita Atelierul Brâncuşi, care, cu siguranţă, place oricui.

L-ai vizitat? Sper că da!

Utile informaţiile tale. Cu precizarea că se poate evita coada de la Versailles (prima coadă, cea de la bilete), dacă ai Paris Museum Pass.

A doua coadă, cea de la controlul la intrare nu poate fi evitată, dar oricum este mult mai mică (se aşteaptă mult mai puţin).

Atenţie, Paris Museum Pass nu trebuie confundat cu Paris Pass, care îl include pe precedentul, dar mai are şi alte facilităţi, inclusiv transport gratuit pe liniile de metrou, motiv pentru care este mai scump. De exemplu, pentru două zile, Paris Museum Pass costă 39 euro, în timp ce Paris Pass costă 105 euro.

Silviu Lache [31.08.13 22:59:54] »

O vedere excelentă a Parisului de la înălţimea de 210 metri este posibilă cu un preţ mai mic (13,50€) şi fără cozi exagerate, de la etajul 59 şi de pe terasa zgârie norului Tour Montparnasse.

Mai sunt două avantaje – se vede şi turnul Effel, dar nu se vede în schimb enormitatea hidoasă numită Tour Montparnasse.

Biletele se pot lua de pe saitul edificiului (tourmontparnasse56.getati ... com/Offres.aspx) şi sunt valabile un an de la data achiziţionării.

Din păcate, al treilea punct de belvedere de pe axa marilor clădiri din Paris, de pe terasa acoperişului Grand Arche din La Défense, este închis din anul 2010, pe durată nedeterminată, din cauza problemelor tehnice ale liftului.

O vedere gratuită, de la o înălţime mai mică, este posibilă de pe terasele marilor magazine Lafayette şi Printemps de pe bulevardul Haussman.

Silviu Lache [31.08.13 23:08:21] »

@Costi: Bilete la Versailles se pot cumpăra şi on line la: billetterie.chateauversai ... s-lgen-pg1.html

valcic [31.08.13 23:48:47] »

@Costi: Nop; La Brancusi nu am ajuns... : - (Programul de vizitare nu ne-a permis (atentie ca se deschide undeva pe la ora 13, pe cind Pompidou la 11). Referitor la Versailles, pot sa certific ca am avut Paris Museum Pass si tot am stat la coada, cu toate ca am intrebat in 2 locuri pe oamenii de ordine si ni s-a indicat de fiecare data aceeasi coada...

Michi [22.05.14 08:27:35] »

Superbonus. Toate observaţiile sunt la obiect.

Michi, Silviu Lache, valcic
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța / city-break la Paris: