ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2008
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
APR-2008

Paradis turistic

Am fost pentru prima data in Muntenegru (Crna Gora) si am ramas cu o impresie deosebita. Am fost cazat la o vila la aprox 400 m de mare cu tot confortul necesar (ac--apa calda -frigider-tv-balcon)

Budva e cea mai cunoscuta statiune din Muntenegru dar tot litoralul e plin de statiuni si ce mi-a placut cel mai mult a fost zona celui mai sudic fiord din Europa care incepe la citiva kilometri de Budva si e un adevarat paradis turistic.

Tara nu e in ue dar moneda e euro. Cit am stat acolo nu am auzit vorbindu-se romaneste nici un cuvint poate ca nu era sezon dar erau destui nemti in general in virsta si in grupuri si erau cazati la o statiune separat la 2 km de Budva.

Drumul din Timisoara l-am facut cu trenul pina in Belgrad si de acolo tren direct pina in Bar si mai departe cu taxi sau autobuz 30 km pina in Budva. Am plecat dimineata la 6 din Timisoara si la 9 seara am fost in vila. Ultimele vagoane la trenul Belgrad--Bar erau pline cu masini fiinca drumul este foarte greu numai printre munti.

A fost o mini vacanta de inceput de an chiar reusita.

Trimis de Nicu in 11.04.08 03:07:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MUNTENEGRU.

VIZUALIZĂRI: 5488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Traversarea cu fery la citiva citiva kilometri de Tivat
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 0 PMA (din 0 vot)

stighi
[20.04.09 13:35:22]

Salut,

Am nevoie de cateva informatii:

- trenul Timisoara - Belgrad a avut intarziere? ai reusit sa prinzi legatura Belgrad-Bar de la 10.10?

- care a fost pretul biletului dus - intors Timisoara - Bar?

Multumesc mult,

[22.04.09 19:00:53]

Am fost de 2 ori - o data l-am prins adoua oara nu - dar e un tren de seara care are si vag de dormit sau cuseta.

Pret bilet persoana peste 26 ani bilet balkan flexi pas valabil 5 zile in o luna - 86 euro+vag de dormit sau cuseta care e necesar numai seara dar trenul de seara e indicat ca ajunge in Bar dimineata si in spatele garii e autogara pt toate directiile.

In acest pret iti mai ramane un drum dus intors in aceias zi Timisoara Belgrad.

aldeandrea
[26.04.09 10:22:05]

Salut,

As avea nevoie de o informatie si eu in legatura cu trenul din Belgrad spre Bar. Noi am vrea sa mergem la vara cu masina, am inteles ca se poate pune masina pe tren. Rezervarile ptr bilet la cuseta de dormit+masina trebuie facute din timp? unde se pot face? stii cat ar costa si care este procedura? cam nainte de plecare cu cat timp a trebui sa fim acolo? Orice informatie pe care o ai ti-as multumi anticipat.

O zi faina!

[26.04.09 19:20:53]

Rezervarea pt cuseta sau vag de dormit pt tren de la ora 22 am facuto cu 2 ore inainte de a pleca trenul din Belgrad. Cuseta e ieftina.

Pentru masina nu stiu dar am auzit ca din cauza cererii mari trebuie facuta rezervare cu mai mult de o luna inainte pe net... vezi aici http://www.zeleznicesrbije.com/

mirceap
[17.06.09 14:51:32]

Am venit pe zi de la Bar la Belgrad cu trenul, pret bilet clasa I aprox. 35 EURO. Drumul superb dar prea multe tuneluri (peste 200), in general spuneau sirbii ca trenul are intirziere cel purin 1 ora.

Incercati cu avionul (eu am fost anul trecut in iulie de la Belgrad la Tivat, aprox. 50 EURO de persoana si face cam 50 min.

Trenul la ei curat si nu era aglomerat (am venit cam in jur de 5 august).

Oricum, jos palaria pentru aceasta tara si pentru oamenii de acolo.

Gabryel
[25.07.11 21:15:21]

Am cateva intrebari legate de tren.

Cat costa cuseta de la Belgrad la Bar? (in cazul in care nu il prindem pe cel de dimineata)

Cat te-a costat taxiul de la Bar la Budva?

La intoarcere, la ce ora sunt trenurile?

Multumesc anticipat

[25.07.11 22:33:49]

Trebuie sa cobori din tren la Sutomore penulltima statie nu la Bar si din spatele gari gasesti taxi, valabil daca ajungi seara cu plecare din Belgrad la 10 dimineata, daca ajungi dimineata atunci mergi la capat la Bar si iei autobuz din spatele gari. La vagon clasa la ei nu trebuie loc.

Pret cuseta aprox 10 euro dar in sezon nu mai gasesti loc.

Pret taxi Sutomore-Budva 20 euro negociabil.

La intoarcere ai tren inapoi seara la ora 10 dar mai bine verifica ce am scris mai sus.

Tine cont ca inapoi spre Ro ai doar un tren pe zi cu plecare dupa masa aprox ora 16 din Belgrad.

tutuhugoneata
[07.05.12 12:37:24]

Ahoe tuturor! Foarte pretioase informatiile! Rugamintea mea este, daca stie cineva dintre cei care au utilizat Balkan Flexipass, in gara Belgrad (la dus) se aplica vreo stampila? Caci vestea proasta (pentru cei ce vor pleca cu trenul) e ca sunt slabe sanse sa mai prinda trenul de zi deoarece trenul Belgrad-Bar pleaca la 9.10 a. m. si nu 10.10., cum era pana anul trecut, iar sansele ca trenul 360, de la Timisoara, sa n-aiba intarziere sunt foarte mici: 8.45 a. m sosirea... In rest, mi-ati putea spune-cei ce au vizitat deja - platile la autobuzele spre Kotor si Herceg Novi se pot face in euro? La fel, la supermarket si localuri, precum si la plaje? Mi-am permis sa intreb, caci cineva m-a "bagat in ceata" pe aici: amfostacolo.ro/intrebare- ... hp?iid=2518&a=1 "Asta este valabil şi pentru Muntenegru, plata în euro nu este permisă oficial"... Mulztam fain!

[08.05.12 22:42:10]

Daca totus prinzi trenul de dimineata o sa ajungi tirziu la Bar sau Sutomore depinde unde vrei sa cobori si te descurci mai greu noaptea, mai bine e cu trenul de seara din Belgrad si ajungi dimineata la destinatie.

Legat de euro e valabil peste tot in Muntenegru numai cu euro vei platii si la supermarket si la transport, peste tot cu euro.

Doar in Serbia ai nevoie de schimb valutar abica trebuie sa schimbi in dinari la casa de schimb sau bancomat, trebuie sa ai euro sau dolari.

Daca ai bilet Balkan Flexipas nu trebuie nici o stampila pe tot parcursul, doar daca vrei loc la vag de dormit sau cuseta. Atentie cum complectezi (scrii) biletul.

tutuhugoneata
[08.05.12 23:19:25]

@Nicu: Multumesc din tot sufletul, pentru tot, mai ales pentru ultima informatie, caci fiecare minut pentru mine va conta la Gara Belgrad... Insa eu prefer sa ma odihnesc noaptea, la sosire, dupa o noapte cu autobuzul 8 ore Brasov-Timisoara si 12 ore de mers non-stop cu trenul... Ultimul amanunt important pentru mine e daca stiti cumva pretul mediu al unei curse de autobuz din Budva spre Sveti Stefan, Kotor, Lovcen si Herceg Novi, caci vreau sa vizitez cat mai multe locuri din Splendorile acestei zone, la care abia astept sa ajung!!! (nu am de gand sa-mi "astern" acolo burta la soare, cu berea in nisip, ca la Mamaia manelistica, a zilelor noastre...)

MitruIulia
[14.07.13 16:04:03]

@Nicu: salut... nu stiu cum pot sa rezerv loc la cuseta pe ruta beograd-bar?

[16.07.13 17:02:43]

@MitruIulia

Nu știu dacă aveți informații despre trenul direct București - Belgrad, nu mai este așa ceva.

La Belgrad se ajunge din ro în alt mod cu trenul.

Daca doriți info scrieti aici.

Loc la cușeta pentru trenul de noapte la Bar am luat din gara centrală aia veche de la info din hol spre ieșire nu de la casele de bilete care au intrarea de pe peron linga restaurantul gării.

Acest loc este lînga schimbul valutar, trebuie plătit în dinari.

Loc am luat la cușetă in ziua plecării trenului cu cîteva ore înainte de plecarea trenului dar nu era sezon, în sezon sunt mai multe trenuri.

Info găsiți și pe site-ul afișat de mine mai sus la un ecou.

Nu am specificat in titlul reviewului numele vilei unde am avut cazarea la Budva, se numește Vila Kentera

Vad că au apărut multe reviewuri negative despre Budva și această vilă,

Așa de rău a fost în Muntenegru atunci în 2008 și mai era și extrasezon că am mai mers de cîteva ori în Muntenegru de atunci, ultima dată tot în extrasezon în octombrie anul trecut.

Muntenegru este și va fi... paradis turistic... cu toate ca și aici mai sunt multe de pus la punct,

Dar peisajul e în top 10 în lume.

aldeandrea, Gabryel, mirceap, MitruIulia, Nicu, stighi, tutuhugoneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budva: