ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.08.2013
ÎNSCRIS: 23.12.09
AUG-2013

Pret corect

Salutari tuturor

In vacanta mea prin Turcia am ales ca la intoarcere sa vizitez si Istanbulul.

Am fost cazat la Hotel Santa Hill.

Hotelul este situat pe un bulevard principal, insa l am gasit foarte greu pentru ca GPS ul m a tot invartea pe niste strazi inguste cu sens unic pana ma ducea in diferite locuri unde circulatia era interzisa. Oribil.

Acum sa vorbim despre hotel:

Este amplasat foarte aproape de zona turistica Taksim Square - artera turistica Istriklal.

Dupa cum am spus este amplasat pe un bulevard mare si intens circulat. In spate, cladiri aglomerate, mizerie, o parte ruine, o parte locuite, zgarie nori etc. Am avut sansa sau nesansa (nu stiu cum sa i zic) sa schimb camerele, in prima noapte am avut vedere pe spate, iti era urat sa stai seara la balcon, iar apoi m-am mutat in camera cu vedere pe fata (foarte zgomotoasa fiind la strada).

Camerele- super ok, hotelul este nou lansat. Au prin camere certificate care atesta ca veti dormi pe cele mai bune saltele din lume, saltele organice etc. Interesant, nu m-am simtit mai bine ca in alta parte dar daca asa zic ei asa o fi.

Sa revin, deci camera super aranjata, curata, impecabila. In camera TV (cu antena satelit cu peste 700 de programe) AC, minibar, papucei, prosoape, oglinzi mari, motive turcesti peste tot, etc.

Baia - foarte frumoasa, mare, luminoasa, cabine de dus, cosmetice, telefon in baie (nu stiu cine l foloseste).

Parcare - in fata, la marginea strazii, gratis. Pun ei niste panouri cu hotel Santa Hill ca sa nu se agate politia de masina. In caz ca nu sunt locuri acolo, sunt parcari publice alaturi, dar pretul este imens pt o zi, aprox 25 de lire parca (45 lei).

Ce mi s a parut ciudat si nu am mai intalnit nici unde, mi au cerut cheile masinii. Au zis ca trebuia ca aceastea sa ramana la ei, motivand ca in caz ca vine politia si se cere ca masina sa fie mutata sa o faca ei daca eu sunt in oras etc.

La inceput mi a fost teama, parca ma vedeam sportiv cum vin acasa la ia-ma nene. Dar pana la urma n-a fost nici o problema.

Personalul - patronul este cumsecade, incearca sa se faca placut. Ofera indicatii despre oras, despre excursii optionale pe care le are in parteneriat cu alte agentii. Nu am cumparat nimic de la el (oferea croaziere pe bosfor, seara turceasca cu dans din buric, etc). Mi s au parut scumpe. Am facut vizitele respective pe cont propriu.

Ceilalti angajati nu prea stiu engleza insa la cat se pricep ei sunt amabili si zambareti.

Micul dejun - Este ok cu conditia sa nu va treziti mai tarziu de ora 8. Intr o dimineata am vrut sa mananc pe la 9.30 si n-am mai avut ce. Ceilalti turisti devorasera tot. In meniu ar fi apa, ceai, cafea, lapte, omleta, carnati, unt, gemuri, etc, pepene si prajituri. Cat de cat de bun simt, suficient as zice. Nu am ce sa critic.

Accesibilitate

De la hotel se traverseaza bulevardul intens circulat si se ajunge imediat pe strada Istriklal. De aici, la stanga se ajunge (pe jos sau cu tramvaiul nostalgicilor cum ii zic ei) spre Taksim. Iar la dreapta se coboara catre turnul Galata, la podul Galata si apoi in Cornul de Aur si zona muzeelor, moscheelor, bazar etc.

Nu am folosit transportul in comun cat am stat aici desi este o statie de autobuz chiar in fata hotelului.

In concluzie este realtiv aproape de obiectivele turistice. In max 40 de min de mers pe jos ati ajuns la bazar sau Agia Sofia.

Pretul: 35 Euro/ noapte (cazare + MD). Foarte convenabil avand in vedere preturile practicate de celelalte hoteluri din zona.

In conlcuzie, recomand doar dpdv pret. Totusi consider ca in Istanbul ar trebui o cazare in zona muzeelor (chit ca e mai scumpa). Doar acolo au ce cauta turistii. In rest mi s- a parut periculos.

In ultima noapte am prins un protest foarte urat, protestatarii au blocat strada, se agitau urlau, a venit politia in forta si i- a imprastiat. Eram la geam cu sufletul la gura avand in vedere ca masina mea era vulnerabila in strada.

N- am mai putut dormi dupa acel episod asa ca dimineata m- am urcat la volan la prima ora si dus am fost spre Romania.

Nu as putea sa dau un rw negativ hotelului din cauza acestui episod pt ca este independent de conditiile de cazare. Totusi sa te cazezi aproape de Taksim in aceste vremuri tulburi nu este recomandat. Eu m- am informat bine de tot in prealabil daca mai sunt sau nu proteste, inclusiv la colegi de serviciu turci, mi au zis ca este in regula. Dar nu a fost asa. Protestele sunt spontane, animate in general de tineri violenti de 20 de ani.

Despre vizita mea in Istanbul o sa fac un alt Rw.

Vacante multe si placute va doresc.

Trimis de gigioc in 30.08.13 12:47:09
Validat / Publicat: 30.08.13 14:25:54

VIZUALIZĂRI: 1537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gigioc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imagine din camera

webmaster [30.08.13 14:10:13] »

• SOCIALs