ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.08.2013
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 08.09.10
JUN-2013

Muzeul de arheologie din Limenas - o surpriză plăcută

Muzeul de arheologie din Limenas este reamenajat după toate regulile muzeografice moderne, prezentând artefacte deosebit de valoroase într-o expunere coerentă, însoţită de o foarte utilă macroetichetare bilingvă.

Segmentarea circuitului de vizitare este realizată pe trei sectoare distincte: unul documentar, însoţit de fotografii vechi, ilustrând derularea celor mai timpurii săpături arheologice din Thassos, care au scos la iveală o parte din patrimoniul expus, un sector întreg dedicat statuii de dimensiuni monumentale – denumită Kouros (sectorul include statuia menţionată şi un o sală apendice unde sunt expuse mai multe panouri cu texte şi imagini referitoare la modul în care se realiza o astfel de statuie, alte descoperiri arheologice similare…), iar cel de-al treilea sector, cel mai mare dealtfel, este reprezentat de expoziţia de bază, alcătuită din obiecte arheologice descoprite pe insulă, organizate cronologic şi tematic.

Expunerea artefactelor începe de la cele mai vechi descoperiri, aparţinând perioadei paleolitice. Am apreciat foarte mult caracterul educativ, mai ales în zona cu descoperirile preistorice. Aici există displayere pe care sunt montate replici fidele după unele exponate (ceramică, unelte din piatră, os sau corn) putând fi atinse şi studiate de aproape - sistemul Please touch.

La intrarea în acest sector, pe un panou mare, este redată grafic o secţiune dintr-o săpătură arheologică, ilustrând foarte bine ceea ce înseamnă stratigrafia şi modul în care arheologii efectuează săpătura. Totodată, pe acelaşi panou este subliniat caracterul interdisciplinar al arheologiei, modul în care alte ştiinţe îşi aduc contribuţia la descifrarea descoperirilor dintr-o săpătură şi cum arhelogia nu se limitează la excavarea de pe sit.

Preţul este unul foarte mic – 2 euro – în raport cu ceea ce are de oferit acest muzeu. În 2010, spre exemplu, am vizitat Muzeul de Arheologie din Corfu Town şi am fost foarte dezamăgită (expunerea îmi amintea de muzeele de la noi din ţară amenajate în perioada comunistă).

Nu se oferă ghidaj, însă consider că parcurgerea textelor de sală şi a etichetelor este absolut suficientă.

Singurul punct slab, care nu scade însă cu nimic valoarea acestui muzeu, îl reprezintă magazinul. Nu există un ghid al muzeului tipărit, suvenirurile nu sunt personalizate cu imagini ale artefactelor din expoziţie, iar preţurile pentru produsele vândute este unul destul de mare.

Trimis de Cleopatraa in 29.08.13 22:05:28
Validat / Publicat: 30.08.13 06:10:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia Katerini, Meteora, Atena, Corfu

VIZUALIZĂRI: 2577 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cleopatraa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kouros

maryka [30.08.13 11:44:21] »

Buna!

Si eu am fost in 2011 la acest muzeu (vezi rw), mi-a placut foarte mult pentru multitudinea de exponate, ulterior am aflat ca este unul din cele mai bune muzee din Grecia.

Totusi nu multi stiu de el, sau pur si simplu nu vor astfel de activitati pt o vacanta la mare. E pacat, pt ca este si foarte accesibil atat din punctul de vedere al pozitionarii cat si al costului biletului de intrare.

Felicitari pt rw! Vacante placute!

Cleopatraa [30.08.13 17:36:10] »

@maryka:

Buna Maryka!

Multumesc pentru apreciere!

Într-adevăr, muzeul nu este unul cunoscut şi din păcate nici semnalizarea prin panouri nu este făcută aşa încât să atragă vizitatori.

Pe de altă parte, cred că foarte multă lume optează pentru o vacanţă în insulele greceşti mai ales cu scopul de a face plajă şi eventual drumeţii.

"Vinovaţi" de faptul că muzeul nu este foarte vizitat de către români se fac şi reprezentanţii agenţiei de turism partenere de acolo. Spre exemplu, la clasica întâlnire de la începutul sejurului nici măcar nu a fost menţionat muzeul ca obiectiv de vizitat. Personal, chiar mă îndoiesc că vreunul din ghizii români de pe insulă a mers în vizită la acest muzeu, altfel nu îmi pot explica de ce nu îl recomandă.

webmasterX [04.10.14 05:13:57] »

Mutat în rubrica "Descoperă Limenas, THASSOS" (nou-creată pe sait)

nicubrt [21.09.15 01:14:49] »

cum e vremea sfarsitul lui mai si in prima jumatate a lunii iunie de regula in thassos, e mai cald decat la noi, apa marii in acea perioada este mai calda decat apa marii negre?

va multumesc

maryka [21.09.15 17:03:37] »

@nicubrt

Păi ce să spun, noi am fost în 2011, în iunie, a fost foarte cald, apa numai bună, acum depinde, din cele scrise de cei care au fost anul acesta vremea a fost mai capricioasă în iunie, cu destule ploi. Concedii frumoase!

Cleopatraa [21.09.15 17:25:42] »

@nicubrt - Maryka are dreptate, vremea este tare capricioasă. Din păcate, în 2013, când am fost noi în Thassos, chiar la sfârșit de mai, început de iunie, din 7 zile ale sejurului 3 au fost cu ploaie , iar în cele cu soare temperatura nu a trecut de 25 grade. Pe de altă parte, în 2009 am fost în Paralia Katerini, la mijlocul lunii mai și vremea a fost chiar bună, cald bine. A plouat într-o singură seară - furtună de vară.

În ceea ce privește apa mie mi s-a părut destul de rece, iar în Thassos nu am făcut deloc baie , dar și aici ține de cât de friguros ești. Soțul meu nu a avut nici o problemă

calatorul [24.08.16 23:42:29] »

@Cleopatraa: Noi in acelasi an in Thassos am avut o vreme minunata la sfarsitul lui septembrie, iar apa marii era calda si placuta. Ce-i drept in ultima vreme am fost surprins sa intalnesc ploi in Grecia, dupa 10 vacante fara nori. Ma bucur sa adaug votul de SB si urarea de vreme buna si vacante frumoase!

calatorul, Cleopatraa, maryka, nicubrt
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Limenas și împrejurimile: