ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.09.2009
ÎNSCRIS: 25.09.09
SEP-2009

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel ok!!

MERABA. M-am intors vineri din aceasta vacanta in Turcia. Am plecat cu agentia Christian Tour din Bucuresti cu autocarul pe 9 sept 2009. A fost ok drumul. Am plecat al 14.30 din Bucuresti si pe la 11.30-12 a doua zi am ajuns la hotel Esat, in statiunea Kusadasi. Am asteptat vreo 2 ore pana ne-au cazat.

Referitor la masa pot spune ca a fost ok in general. Nici pretentiile nu ar trebui sa fie f mari. Cine face figuri sa se duca la 5 stele. Conditiile din camera sunt ok, curat, tv, a/c, balcon cu masuta si scaune. Noi am avut vedere la piscina pt ca aveam camera tripla. Mancarea la pranz si seara era ok, gasesai ce sa mananci in orice zi. Micul dejun a fost acelasi... zilnic. Asta a fost ce m-a cam deranjat. Aveai ce sa alegi, dar... Erau cereale cu lapte, oua fierte, omleta, branza, un salam gen parizer, masline, salate, unt, gemuri, miere, etc. Era ok in final, gaseai ce sa iei. Cafeaua din restaurant era cam slaba. Cafea buna o sa gasiti la expressorul de la bar, jos la piscina. Si un capuccino f bun gasiti acolo. Se deschide la 10 si se inchide la 23. 00.

Piscina e ok, apa curata... stateau multi in piscina, chiar si cand ploua. De la hotel pana la faleza, plaja privata sau publica faci cam 5-10 minute. E mai greu la intors ca trebuie urcat un deal. Dar dupa atata mancare... trebuie sa faci si sport. Oricum pana la bazar e destul de mers, cam 2 min cred. Cui ii este greu sa mearga pe jos, desi este f frumos pe faleza, poate sa ia microbuzul din fata hotelului care etse 1, 5 lire sau 2 lire. Apropo sa schimbati euro in lire la bancile turcesti sau la casa de cshimb valutar. Ele va dau la un euro 2, 14 sau 2, 17 lire. La receptia hotelului dadeau 1,85 lire pe un euro. Sa nu va luati dolari, nu e nici o smecherie. In bazar trebuie sa fiti tari, sa aveti nervi de otel.

Turcii sunt f obositori, vb f mult, incearca sa insele. Sa fiti f atenti si plecati cand nu va convine pretul... daca vrea sa vanda vine dupa voi. Oricum mare lucru nu o sa luati... se gaseste ceai turcesc, narghilele, tucisme. Am fost cam dezamagita de shopping... lucruri de calitate nu prea gasesti. Au si magazine cu lucruri ok, dar f scumpe. Gasesti lucruri mai bune in Viena.

Am fost si la plaja privata din fata hotelului Ozcelik... era 5 lire sezlongul si umbrela cu acces la dus si toaleta. Dar plaja aia privata... nu era curata deloc. Iar apa a fost murdara... pt ca fiind port... este mizerie. Sa mergeti la plaja la Ladies Beach sau al Long Beach cu autobuzul.

Miercurea este un targ de haine... mergeti cu microbuzul... spuneti la market. Este totul mai ieftin decat in bazar... dar f obositor... multi turci.

In rest... va doresc vacanta placuta... nu va lasati impresionati de altii. Megeti acolo si creati-va propia impresie. Depinde ce vrea fiecare de la vacanta. Eu al banii care i-am dat pe excursie pot spune ca a fost ok. Si asat doar pt sunt realista. Din 210 euro transportul este cam 60-70 euro, restul ramane pt cazare, masa. In Romania nu o sa va duceti niciunde la banii astia. Am uitat sa va spun ca statiunea Kusadasi este in plina dezvoltare, se tot construiesc hoteluri... poate investiti. Acolo preturile sunt mai mici decat la noi. Peste tot gasiti palmieri, leandrii si maslini... e frumos. Este o tara frumoasa, pacat ca ei... sunt mai tigani decat ai nostrii...

Trimis de RalyB in 25.09.09 11:21:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2968 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RalyB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂEsat Pigale Panorama Hotel: