ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.08.2013
ÎNSCRIS: 27.08.13
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 2-6

Nu mai este ce a fost

In perioada 5 - 12 august am efectuat concediu la acest hotel pentru a 4-a oara consecutiv cu sotia si cei 2 copii unul de 2 ani si celalalt de 6 ani. Am facut din pacate o mare greseala revenind pentru a 4-a la acest hotel bazindu-ma pe experienta placuta din anii trecuti.

Camerele sint micute dar curatele. Curatenie era si se facea temeinic in anii trecuti, anul acesta ne-am intors de multe ori de la plaja pe la 11:30 si inca nu era facuta curatenie in camere. Cind am sesizat acest lucru la receptie au trimis pe cineva si ne-a facut curat si s-au scuzat ca lipseste din personalul care face curatenie, penibili de-a dreptul. Nu ne venea sa credem ca dupa 3 ani absolut reusiti suntem tot in acelasi hotel, efectiv ne parea rau ca nu am mers in Turcia sau Grecia.

La receptie cei de acolo zimbesc ca niste [...], au zimbete dea dreptul [...] si se prefac ca lucreaza dar de fapt se complac in continua stare de improvizatie..

Am fost treziti din somn dupa amiaza de catre femeile de serviciu care veneau pe la 14-15 sa faca curat, exact cind dormeam si noi cu copii dupa ce mincasem la restaurantul hotelului.

Apropo de restaurant. De la an la an portiile s-au tot micsorat, va spun ca in 2009 efectiv nu puteam minca tot, anul trecut era inca bine, anul acesta numai satui nu am fost.

Mincarea de la prinz si cina a fost slaba calitativ, nu mai era mincare gatita propriu zis ca acasa(nici anii trecuti nu prea era ) , ci feluri gatite rapid, ex: gratare batute si intinse subtiri stravezii sa para cit mai mari dar de fapt insuficiente, portii de piure sau de orez infime, rulou Tomis in care bucatarul refoloseste tot ce a ramas de la micul dejun sau de la alte mincaruri etc. Daca vrei o musaca de exemplu sau de un ciolan afumat sau o fasole cu cirnati nu gasesti asa ceva ci numai mincaruri cu denumiri italienesti. Nu suntem oameni gurmanzi, nu am venit sa mincam dar fata de anii trecuti Tomis a regresat foarte mult. Preturi foarte mari, portii mici, servirea greoaie, multa improvizatie. O parte din chelneri sint tot cei de anul trecut nu inteleg cum anul acesta se miscau atit de prost. Probabil sint mai putini si nu mai fac fata.

Despre plaja ce sa va zic, se cunoaste ca nu au mai facut nimic, aceelasi sezlonguri de plastic, cu saltele imputite si rupte elasticurile de prindere, nisip murdar, cu mizerii si chistocuri de tigari, iar 3 zile a fost cumplit cu algele, ne-au invadat algele, de trebuia sa mergem in apa departe pina la git intram cu tot cu copilul de 2 ani si cu cel de 6 ani ca sa putem inota intr-o apa cit de cit mai curata. Algele din mare erau ca o salata marinata gretoasa, dese si axfisiante pentru celelalte vietuitoare ale marii, astfel gaseam pesti morti, meduze mari alb albastre de cca 40 cm, tot moarte, pampersi, rahati etc. Scirbos, scandalos de murdar pentru o plaja privata a nunui hotel chipurile de 3 stele. Am auzit de la alti turisti ca la alte hoteluri se facea curat si se stringeau algele, la noi in nici una din zile nu a venit nimeni macar sa incerce ceva. Noroc cu curentii care au mai curatat in ultimele 2 zile algele si ne-au adus valuri mari si agitate placute pentru izbit si inotat.

La micul dejun, sunt multi romani nesimtiti care-si iau cafeaua direct in sticle de 0,5 litri, sau sucurile la fel, mincarea e buna dar sint aceleasi feluri in fiecare zi, noi intr-o zi mincam ceva, in alta zi ceva, cei care luau din toate isi faceau movile de mincare in farfurii apoi o luau pe plaja sau in camere sau o abandonau, pacat de mincarea irosita degeaba dar intr-un fel ii inteleg, la cit au platit pe bilet macar de un pachetel cu mincare pe plaja sa beneficieze si ei.

Au adus si 2 actori pe plaja asta imputita ca sa-i incinte pe copii si a fost un moment dragut dar cu o floare nu se face primavara...

Imi pare rau ca dupa 4 ani am ajuns sa scriu aici impresii nefavorabile despre acest hotel. Nu vom mai reveni pentru multi ani de acum incolo si vom evita acest hotel si cred ca si intreg litoralul romanesc pentru a mai merge in alte tari mai civilizate. Cine zice ca acest hotel merita 4 stele ori nu stie ce inseamna conditii de hotel 4 stele ori nu a fost in viata lui in alte hoteluri cu adevarat de 4 stele. Acest hotel merita in acest an 2 stele cel mult. In anii anteriori 2009, 2011, 2012, merita 3 stele cu plus.

Locul de joaca pentru copii este acelasi, vechi, fara iarba, pe pamint direct, doua tobogane de tabla vechi, doua leagane, urit si mizerabil.

Cam atit, o experienta neplacuta, ne-am simtit inselati anul acesta si pacaliti de experienta avuta la hotel Tomis Mamaia 2013, am simtit mereu senzatia de delasare.

Reveniti-va sau va pierdeti clientii stimabililor de la hotel Tomis Mamaia.

Trimis de kafer in 28.08.13 00:27:50
Validat / Publicat: 28.08.13 01:53:53
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: HOTEL Tomis in anii 2009,2011,2012, in alti ani in celelalte statiuni ale litoralului romanesc (Hotel Sirena Saturn, Cleopatra Saturn, etc) si in circuite cu autocarul sau masina personala in afara tarii.

VIZUALIZĂRI: 3634 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kafer); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In imagine se vad algele din mare la plaja Hotelului Tomis Mamaia, 9 august 2013, la mal apa era foarte imputita.

[28.08.13 01:51:59]

@kafer: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[27.09.13 13:33:31]

Foarte bun review... din pacate imediat "fanii Tomis" s-au sesizat si au adaugat un review de nota 9 si ceva... pai cum sa le strici domne rating-ul...

Din pacate (cel putin legat de litoralul nostru), multe din review-urile postate pe AFA nu mai garanteaza si realitatea la fata locului... sunt locatii hoteliere ce isi fac reclama mascata postand review-uri false sau si mai rau, imediat ce un user de buna credinta posteaza un review negativ, posteaza imediat si ei unul sau mai multe review-uri super pozitive pentru a ridica rating-ul locatiei...

[27.09.13 13:55:02]

@matrix74: în timp te vei convinge de cel puțin două lucruri

1. tentativele de reviews-urile false (destul de multe) nu trec de filtrele și verificările AFA (extrem de complexe, te asigur)

2. nu există doar "alb și negru" - ce ție-ți place, unui altui turist e foarte posibil să-i displacă (și viceversa), fără să însemne că vreuna dintre impresii e "falsă"

Reviewul la care faci referire, de exemplu, e scris de către un turist din Târgu Cărbunești (verificat). [...]

[27.09.13 13:55:55]

@matrix74:

Cu părere de rău ținem să te anunțăm că astfel de practici nu doar că nu sunt permise pe AFA, dar echipa tehnică face tot posibilul ca să nu fie publicate articole de la falși turiști.

Acum, că unii patroni/responsabili/etc. de unități de cazare promit unor foști clienți diferite bonus-uri dacă vor scrie un articol favorabil... e altă poveste. Sau poate că alții, neavând termen de comparație, consideră că au fost la cele mai înalte cote ale turismului, e iarăși o poveste diferită. Dar de aceea existăm, să publicăm toate articolele (de bună credință) primite, pentru ca informarea cititorilor noștri să fie cât mai cuprinzătoare.

[27.09.13 14:25:06]

@Admin: cu scuzele de rigoare, nu am banuit moderatorii sau adminii site-ului de rea credinta...

imi pare rau ca prin ecourile mele am deranjat, eu unul am vrut doar sa trag un semnal de alarma cu privire la unele review-uri ce nu reflecta realitatea din teren... eu unul in ultimii ani imi aleg sejurul exclusiv in functie de review-urile postate pe acest site si sincer nu vreau sa am surprize cand ajung la fata locului si in loc de miere gasesc altceva...

Alte impresii din această RUBRICĂTomis Hotel: