ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.08.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2013

Primul drum spre sudul litoralului bulgăresc

Drumul Bucureşti – Sunny Beach

Aşadar plecăm spre Sunny Beach într-o dimineaţă de vineri 12 iulie, în jurul orei 9.00 dimineaţa, 4 adulţi şi 2 copii, iar după ce studiasem variantele de traseu în zilele ce-a precedat plecarea m-am hotărât pentru varianta clasică şi anume Giurgiu – Shumen – Varna – Sunny Beach pentru a evita orice surpriză (era pt prima dată când mergeam pe litoralul bulgăresc într-o staţiune de la sud de Varna, până atunci mai vizitând pe cele din nord –Balcic, Albena şi Nisipurile de Aur, cu sejururi în ultimele 2), urmând ca la întoarcere să abordez varianta Provadia, de care aflasem de la @Victoras cu lux de amănunte.

Plecând din sudul capitalei puţin înainte de ora 9.00 am ajuns în jur de 9.45 la OMV Giurgiu unde am zăbovit vreo 25 de minute pt mic dejun, cafea, cumpărături (eu aveam plinul făcut dar e recomandabil să alimentaţi pt a evita surprizele de la vecini!), am trecut foarte repede de vama noastră fără să fim verificaţi, am plătit doar taxa de pod – 27 de lei, în 5 minute am ajuns la vama bulgărească unde am prezentat doar buletinele şi procura pt însoţire minori – asta nu înseamnă că nu trebuie să aveţi şi cazierul judiciar, împuternicire dacă maşina este pe firmă, carte verde, talon, permis etc

Din comoditate, dar şi pt faptul că nu aveam leva la noi, am preferat să achiziţionăm vigneta de la baraca din sensul giratoriu situat imediat după vamă, plătind 12 euro pt 2 săptămâni (japcă pe faţă, aşa cum la români e taxa de pod!), cea de-a 2-a săptămână o plăteşti efectiv decât pt ziua de întoarcere după un sejur de 7 zile, fiind a 8-a – şi aceasta mi se pare o mare escrocherie mai ales că în ultimii ani m-am lovit mai tot timpul de ea în drum spre Grecia, Turcia şi litoralul bulgăresc. Este indicat să le lipiţi pe parbriz pt a evita opririle inutile, cu toate că eu n-am văzut poliţie nici la dus, nici la întors. Puteţi achiziţiona vigneta pt 5 euro de la benzinărie dar aici primeşte doar leva şi plata cu cardul (personal evit acest ultim procedeu pe cât posibil!).

Odată intraţi pe drumul expres de la marginea oraşului Ruse (păstraţi limita de viteză totuşi!) aveţi mare grijă să nu rataţi ieşirea spre Varna, oraş care se află în stânga direcţiei de mers dar pt care se virează a 2-a stradă la dreapta din zona podului, pe o bretea care te bagă iarăşi la dreapta, pe sub podul pe care tocmai l-aţi traversat şi care se continuă în faţă cu şoseaua spre sudul Bulgariei. Dacă rataţi această ieşire va trebui să parcurgeţi o distanţă apreciabilă ca să întoarceţi – la primul drum am comis-o! La ieşire din Ruse spre Varna, pe partea dreaptă se află un OMV unde găsiţi şi vignetă.

Porţiunea de drum dintre Ruse şi Shumen, care trece pe lângă Razgrad, este destul de bună, cu multe porţiuni proaspăt asfaltate şi lărgite, pe care am circulat destul de bine în ciuda faptului că, în câteva locuri unde se lucra, circulaţia era dirijată de muncitori cu palete.

De la Shumen până la Varna este o autostradă destul de neîntreţinută, care s-a degradat în timp şi care îmi aduce aminte de A1 Bucureşti – Piteşti la câţiva ani de la Revoluţie, reparată pe ici-colo (peticită!) dar de mântuială şi având o suprafaţă rugoasă foarte neplăcută (care numai asfalt nu se poate numi!) şi care produce trepidaţii la viteze ceva mai mari. Dar e totuşi autostradă şi nu este aglomerată! La ora 12.30 trecute fix intram în Varna!

La ducere am ales centura oraşului Varna (cam îngustă şi aglomerată!) care oferă la un moment dat priveliştea unui cartier mizerabil, cu locuinţe insalubre, căruia nu-i pot găsi corespondent în România iar la întoarcere prin oraş, pe lângă celebra catedrală cu turle poleite, unde am făcut la la stânga. Dacă luăm în consideraţie şi faptul că, la ducere, de pe centură se reintră foarte greu pe drumul principal spre Burgas (atenţie se intră de pe banda din stânga chiar dacă Sunny Beach este în dreapta!) eu vă recomand să mergeţi pe drumul spre centrul Varnei iar la biserică viraţi dreapta spre Burgas – în ciuda semafoarelor nu se pierde mult timp!

După ce am ieşit din Varna, traversând podul dintre lacul ,,Varnensko ezero’’ şi golful în care se află portul oraşului am mai mers pe o porţiune de autostradă de cca 12 km (mă felicitam că n-am ales varianta Provadia!) iar în continuare până la Bjala pe o şosea bună dar îngustă, cu multe porţiuni cu linie continuă pe care nu puteai să depăşeşti, traversând localităţi micuţe cu limitări de viteză, o rezervaţie naturală – Kamcija- situată pe malurile râului cu acelaşi nume şi făcând joncţiunea cu cealaltă variantă de traseu în localitatea Staro Orjahovo, de unde s-a mai aglomerat puţin circulaţia.

Totuşi porţiunea cea mai puţin plăcută din acest traseu dpdv al şofatului a fost între Bjala şi Sunny Beach, mai exact începând cu staţiunea Obzor (micuţă şi aglomerată, dar unde am remarcat câteva hoteluri foarte frumoase!) şi continuând cu şoseaua parcă şi mai îngustă care traversează munţii depărtându-se de mare, cu serpentine enervante (poate şi datorită oboselii şi nerăbdării celor mici!) şi fără posibilitatea de a opri într-o parcare amenajată. La ora 14.15 am ajuns în Sunny Beach dar pt că am ratat intrarea în hotel am mai pierdut vreo 15 minute prin staţiune.

Aşadar cam 370 km parcurşi în cca 5 ½ ore pe varianta clasică, prin Varna.

Cealalta variantă n-am putut s-o probez la întoarcere deoarece cei mici nu s-au simţit foarte bine, după un mic dejun consistent, sucuri de la dozator de proastă calitate, agitaţia cu bagajele şi plecatul, serpentine ,,la greu’’ până la Obzor, în urma cărora am oprit de vreo 2 ori (ne gândeam la celebra enterocolită cu care ne speriase @Victoras, cel pe care vă rog să-l consultaţi pt varianta Provadia pe care a făcut-o de mai multe ori!), aşa că, pt siguranţă am ales tot varianta Varna, cu oprire la OMV Shumen pt servit masa, fără probleme la vama (2 euro taxa de pod la bulgari faţă de 6 euro la noi!), oprire pt 10 min la OMV Giurgiu. Plecat din Sunny Beach la 11.30 şi ajuns în Bucureşti (acasă) la 17.00, deci acelaşi timp ca la dus.

Recomandare: deoarece Sunny Beach este o staţiune imensă (cca 8 km lungime!), care are mai multe intrări din şoseaua Varna – Burgas, localizaţi şi identificaţi cu atenţie hotelul unde vă cazaţi pt a evita traversarea staţiunii pe bulevardul principal care este foarte aglomerat şi plin de semafoare, mai ales în plin sezon estival!

Trimis de marocanu21 in 27.08.13 19:57:50
Validat / Publicat: 27.08.13 23:12:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 4857 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe anumite porţiuni asfaltul e impecabil

iulianic
[28.08.13 10:29:38]

@marocanu21: În legătură cu vignetele afirmi că

Este indicat să le lipiţi pe parbriz pt a evita opririle inutile…

Aş zice că nu e doar indicat, ci chiar necesar a le lipi pe parbriz.

În drum spre Grecia, pe teritoriul Bulgariei (cam pe la ora 2 noaptea), am fost opriţi de un echipaj de poliţie şi am fost sigură că taman asta urmăreau. Înainte de orice, cu lanterna aprinsă, poliţistul a studiat îndelung vigneta. Apreciez că a o lipi pe parbriz de la bun început, te mai poate scuti şi de un dialog caraghios în englezo - ruso - bulgară picantată pe alocuri de gestica veche ca şi de ceva timp pierdut pentru asta.

valimi
[28.08.13 12:35:24]

@marocanu21:

plata cu cardul (personal evit acest ultim procedeu pe cât posibil!)

Nu pricep de ce te feresti de plata cu cardul, e foarte lesne si economic de folosit, eu rar schimb lei in leva cand trec la vecini, altfel scot de la bancomat sau platesc direct cu cardul.

marocanu21AUTOR REVIEW
[28.08.13 16:07:02]

@iulianic: In ultimii ani am tranzitat Bulgaria prin Razgrad-Targovishte-Kotel-Yambol-Elhovo-Hamzabeyli si nu prea am vazut politia pana la vama, acolo unde ne-a cerut chitanta vazand ca n-o avem lipita.

In schimb, in drum spre Grecia, prin Sofia, vreo trei ani la rand nu am scapat niciodata de echipajele de politie (ce-i drept o mai si ,,calcam''!).

Nici spre litoralul bulgaresc nu ne-a oprit nimeni in cele patru drumuri pe care le-am facut!

marocanu21AUTOR REVIEW
[28.08.13 16:13:57]

@valimi: numai la benzinarii am aceasta teama deoarece am vazut un reportaj mai acum vreo doi ani cu niste ,,baieti destepti'' care lucrau la casa de marcat cu niste metode foarte destepte de scanat carduri!

valimi
[28.08.13 16:46:54]

@marocanu21: bine, asta nu-i valabil doar pentru Bulgaria, se pot intampla de-astea si la noi, daca nu cumva riscul e mai mare in tara...

iulianic, marocanu21, valimi
Alte articole din această RUBRICĂDrumul către sudul litoralului bulgar: