ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.09.2009
ÎNSCRIS: 21.09.08
SEP-2009
[?] AD. + 2 COPII

Exceptional [Kamelya Village]

Sejurul la Kamelya a fost unul exceptional. Complexul e superb, ai libertate de miscare si in celelalte 2 resorturi-Fulya si Selin. Sincer nu am reusit in 11 zile sa vedem totul, este imens. Au fost postate impresii de la Fulya, intr-adevar MINUNAT, renovat, elegant, curat...

Sa revin la Kamelya Village, Casuta in care am stat noi era renovata, ceea ce am stiut de la plecare pt. ca am avut delux room. Era amplasata in zona Garden langa intrarea hotelului Fulya. Foarte frumoasa camera, mare spatioasa si eleganta. Curatenie si prosoape, sapun sampon - zilnic, asternuturile la 2 zile erau schimbate, minibarul completat zilnic, totul a fost ok. Nici urma de santier in zona, aleile erau impecabile - lucrau baietii toata ziua la intretinerea gazonului si a florilor, superb si f. f. multa liniste fata de alte resorturi. Nota 10 personalului care muncea extraordinar de mult, parca erau roboti, la cati turisti erau in complex, si inca seara la ora 10 stateau drept si iti zambeau amabili.

Piscinele sunt multe de tot si de nota 10, pt. toate gusturile, cea de la Fulya era mai relax deoarece punctul forte de distractie era la Kamelia Village in zona Dinozaurilor, muzica, concursuri, locuri de joaca pt. copii afara inclusiv un miniclub care era atractia copiilor iubitori de desen si pictura-in aer liber.

Atatea terase nu am vazut la nici un hotel de-al turcilor, la tot pasul te loveai de ele, Bauturi si locale si nu numai, insa nu aveau sistemul chelner, acesta doar debarasa mesele. Trebuia sa te servesti la bar. Nu ne-a deranjat e mai bine decat sa astepti dupa chelner. Exista inclusiv un bar in apa, in piscina, f. relaxant sa stai pe scaun in apa. Unele terase erau elegante inclusiv divane turcesti cu zeci de perinite, altele insa nu aratau a terasa de 5 *, mai puteau fi dichisite dar hai sa nu fim carcotasi, oricum nu mergi acolo sa cauti nod in papura, important e ca pe oricare ai fost era distractie. Super tare e Casa vinului si a berii, chiar pe plaja, Seara era muzica, canta tipu' de numa', se si danseaza daca vrei.

Mancarea a fost exceptionala, diversificata si f. f. multa. In alte resorturi anii trecuti aveam surpriza seara pe la 8. 30 sa stranga platourile, aici la ora 9 inca le completau, prajeau saracii non-stop si se miscau cu o viteza sa nu stai dupa ei. Platourile erau pline pana la inchidere, mult prea multa mancare. In timpul zilei erau peste tot, pe toate terasele fructe, gyros, prajituri, cartofi si copti si prajiti, pulpite crocante, salate... In 3 sau 4 zile nu am mers la masa de pranz ca nu mai puteam, oferta era la tot pasul si nu stiai unde sa stai.

Seara evident spectacole si minidisco frumos realizate, repetau ziua de numa'. Si acuma un punct slab... m-am saturat de rusa si germana, sa imi fie cu iertare dar si cand vb. engleza parca suna nemteste. Slab de tot stau cu limba, baietii aceea fotografi ce mai stiau, restul o rupeau greu. Oricum galagioase natii si rusii si nemtii, si mari iubitori de bautura!

Pe plaja minunat, f. lata, curata, sezlonguri saltele, apa cu intrare lina pt. copii. Ma gandesc la tigania de la noi, paturi lipite, tipete si manele, seminte si gunoaie... vai de noi, pacat ca avem mare in tara si nu stim face turism. Niciodata nu va fi ca la turci. de altfel si altii au de invatat de la ei, nu degeaba se spune Mergi la turci si vei stii ce e un sultan! te rasfata pur si simplu (si nu sunt la prima vizita).

Ok tot complexul Kamelya: Fulya si Selin sunt superbe iar casutele renovate sunt cu f. mult bun gust, parca ar fi o oaza de liniste. Minunat!

Sa nu uit de centrul Spa de la Fulya unde mi-am petrecut clipe minunate: baie turceasca, sauna, piling, baie de spuma, masca, masaj de relaxare, masaj cu pietre incinse (unele incluse in pret)... Pe langa acestea Husnu Iosun - terapeutul te servea cu ce doreai cafea, fresh-uri numai sa te simti bine. Centrul Spa de la Fulya are un coordonator Hasan, locuieste in Germania, insa a fost singurul care a stiut ce inseamna SALUT, CE FACI? A fost placut surprins ca suntem romani, ne-a vizitat tara si el si are chiar frati aici, se lauda ca stie cateva cuvinte in limba noastra. A meritat experienta... din plin.

Am spus multe dar nu tot. Zilele au fost prea putine pt. posibilitatile de distractie. Voi raspunde oricui pt. eventuale completari sau intrebari. Urmeaza sa atasez si fotogtafii.

Kamelya World este minunata, conteaza de fapt sa te simti bine, sa mergi pregatit de relaxare si distractie. Poti aduce reprosuri oriunde, chiar nici la alte resorturi celebre nu e totul perfect, insa aici chiar a meritat fiecare banut. Noi cu siguranta vom revenii anul viitor.

Mergeti cu toata increderea la Kamelya

Trimis de ramo in 24.09.09 11:12:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya zona Lara

VIZUALIZĂRI: 8964 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ramo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 imag. camera kamelya village
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

jokermen2001
    [25.09.09 09:57:39]

Buna ziua, daca se poate sa-mi spui un pretz per. persoana cu transport si fara, si cu ce agentzie ati fost? Multzumesc.

[25.09.09 16:49:27]

pt. jokermen2001

Salut. Noi am fost 4 pers, 2 adulti si doi copii (4 si 12 ani) si ne-a costat 2.400 euro cu toate taxe incluse, inclusiv aeroport.

Am zburat cu Atlasjet, Turoperator TEZTOUR. E o echipa de profesionisti, f. prompti si din cate stiu au si dintre cele mai bune preturi. Sory ca nu stiu pretul / persoana sau fara transport. Daca ai vazut, la Fulya 2 adulti [era] cu transport 1.500 euro, cu taxe.

Daca te mai pot ajuta cu ceva... cu placere

Concediu placut si ne auzim.

[25.09.09 18:33:18]

buna ramo! cand ai fost plecata si prin cine ai luat biletele? de unde ai zburat? pretul pare destul de bun!

[28.09.09 00:27:56]

Si tie buna, eduard

Noi am fost plecati din 31 aug. pana in 10 sept. 2009. agentia a fost Panorama Tours iar tur-operator Teztour. plecrea din Timisoara cu Atlasjet. totul a fost ok.

Daca e sa revin cu unele completari, complexul e super ok. face toti banii, daca esti un om care stii sa te dstrezi, fara sa fii carcotas. neajunsuri sunt, dar noi am inchis ochii... doar am mers sa ne distram, nu sa ne "luam nevasta".

Inca odata, merita. Nu e de nivelul Delfinului, Royal Wings, SU SESI din belek sau altele... Cine are mari pretentii poate nu ar aprecia Kamelya. Dar e renovat, oamenii sunt ok. E f. mare si ai posibilitatea sa alegi ce vrei.

Intr-un cuvant, merita!

Ne mai auzim...

[29.09.09 22:05:19]

buna ramo! ne-am hotarat si mergem aici! am ales acest resort pentru plaja si pozitie plus posibilitatile multiple de relaxare! noi l-am vazut anul trecut, am stat la royal dragon si am trecut prin dreptul locatiei! aveai cam mult de mers pana la plaja daca ai fost cazata la intrarea hotelului? chestia buna este ca am gasit un pret bun, numai 1000 euro, doua persoane cu un copil de 7 ani si plecarea... din timisoara ca din bucuresti e full! multumesc de raspuns!

[30.09.09 10:44:41]

salut eduard

ma bucur pentru voi, sper sa va simtiti bine. nu eram cazati la intrarea in complex. eram chiar in mijlocul lui, langa intrarea de la Fulya. este foarte putin de mers, ai si mai multe variante, de exp. pe langa anfiteatru sau printre casute si Fulya tot drept. noi mergeam pe la amfiteatru pt. ca ne opream la casa vinului si a berii - la Dragon si apoi mergeam la piscine (era cald si pe pa 11-11.30 ne retrageam la piscine). pretul vostru e super, camerele sunt delux? sper sa nu va fi bagat pe gat camere nerenovate de e asa ieftin!!! in alea stateau rusii... La Kamelya Village mergeti? sau Fulya? si cat? si de cand?

sa nu regreti ca pleci din Timisoara pt. ca sunt f. operativi banaternii. cu ce zburati? si ce touroperator aveti?

multe intrebari... abia astept sa va intoarceti si sa imi scrii impresiile. sunt convinsa ca va veti simti bine. saluta-i pe cei de la Spa Fulya din partea mea: ma refer la Hasan cel care a fost in Ro si la Husnu Iosun cu care m-am inteles f. bine. daca ai timp...

toate cele bune si... ne auzim

[30.09.09 10:57:09]

eduard, am uitat un sfat...

de care te rog sa tii cont...

pune in bagajul fiecaruia dintre voi...

... buna dispozitie...

primesti si acolo indiferent unde ai fi...

dar stii tu cum e...

niciodata asta nu e in plus...

salutari, si sa stii ca va invidiem

[30.09.09 21:23:12]

buna ramo! sa-ti raspund! mergem la Kamelya, camera delux, pret cam 1100, cu TEZ, prin Balkan Air! de zburat cred cu Atlas Jet ca si anii trecuti! trebuia sa plecam din timisoara pe 5, dar am reusit sa gasim 3 locuri in avionul de pe 3. 10 din bucuresti! o sa le transmit salutari la prietenii tai, stiu limba turca! ai dat ceva la receptie la cazare? spre exemplu anul trecut am vrut sa dau 20 euro la royal dragon si am avut mare scandal cu tipa de la receptie! esti din Oradea? imediat dupa intoarcere pe 14 o sa fiu in zona 3 zile in Oradea! multumesc pentru gandurile bune!

[01.10.09 14:28:38]

buna eduard, sa stii ca sotul meu a pus euro in primul pasaport, nu i-a refuzat, a zambit si ca urmare am primit camera la parter-asa am vrut, si o casuta nu indepartata de centrul complexului. pentru asta ne-au dus cu masinuta si pe noi si bagajele pana la casuta si ne-au explicat prin zona ce unde gasim, numa ca nu ne-au si descaltat.

referitor la pretul de la Spa, daca il cauti pe Hasan vei primi reducere, mai ales daca esti din Bucuresti, are 'cusins' insurati cu romance in Bucuresti, a fost in urma cu 5 ani in B. si i-a placut.

eu am platit 50 euro cu fiica mea impreuna: baie turceasca, sauna, foam masaj, peeling masaj, masaj de relaxare, masca hidratanta. si totusi 2 pers. incearca, tipu' iubeste romanii.

daca vrei poze, cel mai meserias e Yasin, un turc mic, cu cioc si cercel in ureche. se chinuie sa invete ro. spune-i "ce faci" "bine" "salut". noi l-am invatat si era tare incantat. il vei cunoaste ca vin baietii si iti fac instantanee pe plaja, la piscine... si a 2a zi le afisaza pe un panou sa le vezi. asa se mandresc cu clientii lor.

ma bucur daca treci pe la ei sa-i saluti. daca mergi la masaj zi sa iti dea terapeut pe HUSNU IOSUN e priceput baiatu, se stie.

da sunt din Oradea, ma bucur ca treci prin Oradea, poate ne auzim! afaceri? cum de stii tuceste? fericitule...

ok, sa ne auzim cu bine!

[03.11.09 20:35:10]

Bună

În afară de LOCAŢIA în care eşti cazat (cu camera şi restaurantul principal aferent), mă puteţi lămurii ce alte diferenţe mai există între sejurul la una din cele trei (Kamelya Holiday Village HV1, Hotel Fulya 5*, si Hotel Selin 5*), toate fiind în cadrul Complexului Kamelya World Tatil Koyu, ... cum ar fii de exemplu: diferenţe de calitate/varietate la mâncare, sucuri, băuturi, aquapark, comfort, etc. între turiştii celor trei locaţii.

Există şi diferenţe de preţ la sejur între cele trei locaţii? , dacă DA, sânt justificate?

Care din cele trei locaţii din cadrul complexului sânt mai potrivite pt. cei cu copii (ex. 8 ani) ?

Şi cel mai "important", unde găsesc oferte bune la acest complex, pentru sezonul 2010??? , poate fii şi rezervare pe net, site-uri străine, deoarece NU mă interesează cu transport.

Aştept răspuns eventual chiar şi pe PM (mesaj privat)

Mulţumesc anticipat.

[03.11.09 22:26:12]

buna aysha! am incercat sa-ti trimit un mesaj privat, dar ai blocata aceasta optiune!

La intrebarile tale o sa-ti raspund prin faptul ca acest complex se intinde pe o suprafata foarte mare cu hotelurile pe care le-ai amintit! Da, diferente sunt. In primul rand Selin este cel mai bun! si cu diferenta de pret aferenta, ce e drept nu prea mare! cam 200 euro pe sejur pt doua persoane! La fel si la masa in main restaurant, in Selin [e] calitatea mai mare! Am vizitat si am vazut! Se uitau cei din sala de mese la bratarile noastre ca nu cumva sa luam ceva sa mancam! Ciudati! La mesele principale nu aveai voie decat in main restaurantul propriu! Si am spus ceva diferente erau!

Ca si pret eu am dat 1100 in 3 octombrie doi adulti si un copil de 7 ani! cu taxe si avion! Si a fost cald, in jur de 36 de grade! chiar exagerat!

Pentru la anul oferte nu am vazut inca! o sa scriu in curand despre acest complex si cu fotografiile aferente! Iar despre agentii, pentru oferte o sa-ti dau in mesaj privat cand o sa-l activezi!

[04.11.09 03:50:15]

pt. EDUARD1

Multumesc pentru promtitudine, si scuze pentru setare obtiune PM, acu am rezolvat (activat) si mi-am tras si doua perechi de palme.

tdinulescu
    [12.02.11 21:15:56]

--sucurile fresh erau gratuite? daca nu cat costau?

teodora

[12.02.11 23:55:15]

pt. tdinulescu

Anul trecut (2010) noi am stat in Fulya, unde fresh-ul de portocale era gratuit, si la discretie.

Trebuie tinut cont si de faptul ca de la un an la altul pot aparea schimbari in conceptul All Inclusiv.

tdinulescu
    [21.02.11 00:26:41]

ramo,

spune-mi te rog daca fresh-urile de fructe erau gratis la kamelya village?

aysha, bobyrodin, EDUARD1, jokermen2001, ramo, tdinulescu
    Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Aishen K Club (ex Holiday Village) [Evrenseki]: