ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2013
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 ani, 11 ani

Către satisfăcător

Un sejur relaxant

In sfirsit a sosit momentul pentru, speram, o vacanta relaxanta, asteptata cu nerabdare de toata familia.

Negocierea si rezervarea la acest hotel am facut-o direct cu proprietarul, salut Stelios, inca din luna aprilie, solicitind un apartament (sintem 2 adulti si doi copii, unul de 15 ani iar cel mic de 12 ani) renovat, iar masa in regim de demipensiune.

Despre drum nu am sa povestesc deoarece sint foarte multe impresii postate care fac acest lucru. Un singur lucru am sa subliniez si anume drumul de intoarcere prin Macedonia si Serbia, unde autostrazile sint ceva normal, contra cost intr-adevar, dar care cresc considerabil viteza de deplasare. Vestul tarii si al Europei foloseste numai acest drum pentru a ajunge in Grecia si Turcia. Atentie insa inainte de a pleca la drum sa verificati cartea verde a masinii.

Vreau sa subliniez de la inceput ca nu sintem o familie de simandicosi, frecventind in concedii atit locatii de 5*, de 2* cit apartamente inchiriate in regim hotelier.

Cu toate ca am ajuns destul de tirziu, am fost primiti foarte bine fiind invitati direct la cina. Apartamentul ne astepta si arata exact ca in pozele de pe site-ul oficial al hotelului.

Conditiile de cazare au fost bune, apartamentul fiind spatios, complet renovat anul acesta, cu balconul insa care dadea intr-o curte interioara, dotat cu aer conditionat in fiecare incapere si un mic frigider. Acest frigider, racitor de fapt, nu functiona decit pe perioada in care cardul era introdus in economizor. Din acest motiv nu am dat 100% la conditiile de cazare (nu sint adeptul "cardurilor Metro, Selgros, etc., oricum cititorul era cu cip magnetic). Curatenia in camera se facea zilnic, prosoapele erau schimbate la 3 zile, iar lenjeria de pat la 4 zile, deci totul a fost OK din acest punct de vedere. Baia destul de mica, iar dusul, fara perdea de protectie, stropea aproape tot in interiorul acesteia.

Referitor la mincare, din pacate, nu prea am cuvinte de lauda. Micul dejun (5 euro de persoana), din punctul meu de vedere a fost ca si inexistent asta ca sa nu folosesc cuvinte mai urite, avind in vedere ca primeai zilnic cite o felie de sunca si o felie de cascaval pentru fiecare persoana (in cazul nostru 4 felii de sunca si 4 de cascaval) (la orice alimentara din Potos gaseai pachetul compus din 20 felii de sunca si 20 felii de cascaval la marele pret de 2 euro). La 2-3 zile mai aparea si cite un ou fiert, nutela si iaurt. Puteai totusi sa "abuzezi" de gem si miere, unt/margarina sau cereale cu lapte. Primeai si cite o ceasca de cafea sau cei dupa preferinta. Prinzul sau cina, la libera alegere in fiecare zi, era compus dintr-o mica salata (varza, salata sau rosii cu castraveti) si un fel principal foarte gustos dar c-am putin (pui la cuptor cu 2-3 cartofi, fasole verde cu o bucatica de feta, vita cu orez sau cuscus intr-o farfurie in care se serveste de obicei la noi, aperitivul). Cit despre desert era bine cind era pepene rosu si mai putin bine cind ne serveau traditionalul iaurt cu miere sau o budinca dulce, rece sau calda. Meniul, contra cost, era diversificat si relativ consistent. Culmea este ca daca verificai preturile nu gaseai diferente intre costul mesei din bilet (8 euro/zi) si costul unui meniu (6-10 euro, functie de specialitate), diferenta venind de la componenta farfuriei, stiut fiind faptul ca un platou contine absolut tot (in general garnitura de cartofi prajiti, salata, tzatziki).

Barul bine aprovizionat iti punea la dispozitie, contra cost, absolut orice bautura, de la suc, bere si vin, terminind cu coniac, whiskey si traditionalul uzo.

Plaja, peste drum de hotel, este cu nisip si pietricele, iar apa cu pietricele mici la intrare. Se recomanda folosirea incaltarilor pentru a evita micile accidentari. Sezlongurile (2 buc. si o umbrela) se plateau cu 5 euro pe zi.

Tavernele din Potos si din celalate localitati pe unde am umblat (Limenaria, Skala Marioni, Golden Beach, Limenas) aveau oferte pe toate gusturile (de la fructe de mare proaspete, excelent preparate si pina la nelipsitul piept de pui la gratar) si pentru toate buzunarele.

La final nu pot decit sa confirm ceea ce am sperat la inceput si anume ca a fost o vacanta relaxanta, asteptata cu nerabdare de toata familia, iar in completare, intr-o insula foarte frumoasa si un hotel primitor.

Trimis de pavellaurentiu in 25.08.13 18:55:35
Validat / Publicat: 25.08.13 20:21:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Halkidiki - Ouranoupoli Atena

VIZUALIZĂRI: 2861 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pavellaurentiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 La revedere Thassos (pe bac spre Kavala)

[19.06.14 19:19:25]

@pavellaurentiu: Salut, chiar asa rau era micul dejun? Si eu am rezervare la acest hotel cu demipensiune inclusa insa daca asa stau lucrurile, sa-mi fie cu iertare, dar nici macar un copil nu se satura din acea portie, dar un adult!!! . Probabil voi renunta la demipensiune si voi alege sa mananc la taverne, oricum am platit doar un avans.

pavellaurentiuAUTOR REVIEW
    [19.06.14 21:41:24]

@mikulis: Salut. Prima zi e mai socant, dar te obisnuiesti. Poti, cu bani putini, sa mai imbunatatesti micul dejun astfel incat, totusi, sa fie suficient pentru un inceput de zi ce nu trebuie sa fie umbrit de o asa "problema".

Pana la urma, parerea mea, e ca ar fi pacat sa renunti la demipensiune. Oricum, la terasele din zona, era cam aceeasi oferta sau chiar mai putina mancare.

[19.06.14 21:58:18]

@pavellaurentiu: Ce inseamna cu bani putini?

Anul trecut am fost in Psakoudia la Philoxenia Bungalows si am stat 9 nopti, 10zile, cu demipensiune. Am platit 550 euro pt 3 persoane, iar micul dejun si cina au fost bufet suedez, mancai cat puteai, pe saturate.

Nu ma intelege gresit, nu fac parte din categoria celor care se duc doar pt mancare, dar aici platesc 65 euro pe noapte, pt 3 persoane, deci diferenta nu e mare ba chiar inexistenta daca fac un raport.

Si tine cont, era de 3 stele!! , camere destul de mari, curatenie zilnic, balcon mare, super ok. Am platit un avans de 130 euro si daca nu-mi va placea ce voi gasi cred ca mai mult ca sigur voi pleca sa caut in alta parte, pt urmatoarele 5 nopti.

Nu pot sa cred ce se scrie despre acest hotel, chiar am citit azi un post recent despre aceeasi problema, masa de dimineata si am ramas uimit. Poate e si vina mea ca nu am citit toate postarile, dar inclusiv pe siteul hotelului scrie breakfast buffet.

[19.06.14 22:13:22]

@mikulis: Tu ai dreptate. Philoxenia Bungalows împreună cu alte două-trei hoteluri sunt o excepție.

Asta pentru că au condiții excelente la prețuri foarte convenabile.

De aceea nu este de mirare de ce aceste hoteluri se vând integral încă din iarnă. Dacă nu te grăbești râmân celelalte.

Nu trebuie să te miri, micul dejun la restaurantele multor hoteluri este unul frugal. Dar nici la italieni nu e altfel...

[19.06.14 22:19:03]

@pavellaurentiu: Îmi cer scuze că îți spun - și mie mi se pare prețul destul de mare pentru un hotel de 2 stele.

Asta în ciuda faptului că fiind de fapt 3 persoane (căci la 15 ani de cele mai multe ori copilul devine adult în ochii hotelierului).

Poate ar fi bine să încerci un early booking mai agresiv.

Acum recunosc că și eu dau anul acesta 65 EUR pe camera triplă, însă doar cu mic dejun, dar măcar este în Peloponez.

[19.06.14 22:22:08]

@Dabator: Si atunci ce sa fac? Sa mai dau 20 euro in plus la micul dejun pt 3 persoane? Si la cina la fel? deci? Ce solutie as avea?

Fiecare are un buget, si in functie de el isi face o rezervare. Dar ce te faci cand ajungi acolo si vezi ca de fapt nu e ce scrie in oferta?

Nu cumva seamana cu o publicitate falsa si inselatoare? Mai poti fi fericit apoi in restul zilelor de concediu?

[19.06.14 22:25:56]

@Dabator: 65 euro pe noapte pt toti 3, nu e mult cu demipensiune insa dupa cum stau lucrurile nu e HB, mai degraba bonuri de masa cu valoare fixa, ca la noi, doar ca mai primesti ceva in plus. ofelie de sunca si una de cascaval??? sa fim seriosi, si la noi tot ai macar 2-3din fiecare, o cafea si ceai...

[19.06.14 22:32:41]

@mikulis: Dacă era cu demipensiune nu era mult . Însă așa cum am spus este doar cu mic dejun.

Și dacă vreau și masa de seară mă costă 10 EUR de persoană și masa este de tip bufet. Dar nu m-am hotărît, parcă aș merge mai bine la taverne. Am însă o variantă de rezervă.

Acum să vedem cum o fi, sper să mă învrednicesc să povestesc la întoarcere. Dar ăsta e cam cel mai mare preț plătit până acum în Grecia la condiții echivalente. Însă apropierea Atenei crește brusc prețurile. Recunosc că erau și variante ceva mai ieftine, tot pe malul mării, dar m-a cucerit aceasta.

[19.06.14 22:41:37]

@mikulis: De la început am spus că nu vrea să te supăr.

Înțeleg problema bugetului căci și eu o am și sunt nevoit în permanență să țin cont de ea.

De altfel tocmai această problemă m-a împins să fiu mult mai atent la ceea ce aleg.

Tocmai asta spuneam, că ar fi bine să te interesezi înainte. Există soluții mai ieftine (deci problema bugetului este rezolvată).

Te cred că practic astfel de probleme îți pot strica concediul. Dar Grecia este atât de frumoasă... Trebuie să încerci însă să treci peste ele atât timp cât tot nu le poți schimba. Din reviewul tău asta și înțeleg.

Încă o dată scuze, nu am avut intenția să te supăr.

Concedii cât mai frumoase îți urez.

Și, ca să nu uit, mi-a plăcut review-ul tău motiv pentru care l-am notat maxim (înainte de primul meu comentariu)

[20.06.14 09:35:21]

@Dabator: Nu m-ai suparat cu nimic, asta e realitatea. Nu inteleg insa cum unii care au fost acolo spun ca mancarea a fost buna, destula, etc, ca au avut super conditii, iar altii spun exact contrariul, doar e acelasi hotel, nu?

Promit ca la intoarcere voi scrie exact ce cum stau lucrurile acolo, detaliat si cu poze care sa reflecte realitatea.

Nu vreau sa-i schimb pe greci, dar cred ca daca luam un pic de atitudine fata de ce spun ca ofera si adevarul dela fata locului, poate se va schimba ceva, poate...

Imi place sa fiu obiectiv, nu e afacerea mea hotelul nimanui din Grecia si, de aceea vreau sa-i ajut pe cei care merg in acest minunat colt al lumii sa faca alegerea cea mai apropiata de realitatea de acolo.

Hotel de 2 stele, ok, camere mici, ok, mobilier simplu, ok dar in ceea ce priveste curatenia, lenjeria, utilitatile, servirea, si tot ce tine de hotel cred ca ar trebui sa fie in prim plan. Am inteles ca unele camere au fost renovate, daca nu chiar toate, dar indiferent daca au fost sau nu acesta nu e un motiv sa nu faci curatenie sau sa nu ai lenjerie curate, prosoape curate si in buna stare, saltele bune pt paturi, etc.

Cred ca un manager adevarat ar trebui sa se implice imediat in rezolvarea acestor probleme care au fost reclamate de cei ce au fost acolo.

Stiu ca nu ma duc la 7 stele, dar indiferent nu pot ramane, totusi platesc niste bani, iar acesti bani sunt munciti, nu furati, si sunt noi, intelegi?? Nu sunt deteriorati si din 100 de euro sa ramana cu 70, cred ca intelegi ce vreau sa spun.

mikulis, pavellaurentiu
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel [Pefkari]: