ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.08.2013
DIN: Rosiori de Vede
ÎNSCRIS: 26.06.13
AUG-2013

Un mic concediu in Marginimea Sibiului

De cativa ani de zile ma bate la cap una din verisoarele mele din Dumbraveni sa mergem intr-o vacanta in Marginimea Sibiului, pentru ca este un loc extraordinar de frumos, asa ca am ascultat-o in cele din urma.

Satele sibiene reprezinta locuri minunate unde poti petrece o vacanta relaxanta la pensiune, in mijlocul naturii.

Frumusetea locurilor, ospitalitatea gazdelor, traditiile specifice zonei si bucatele delicioase sunt numai cateva motive pentru a vizita imprejurimile Sibiului si a gusta din pacea si linistea satelor. Localitatile de la poalele Muntelui Cibin formeaza o zona speciala Marginimea Sibiului: sate romanesti incarcate de istorie, cu biserici fortificate si case frumos colorate.

Zona ofera multe posibilitati de relaxare si petrecere a timpului liber. Am facut drumetii si am vizitat obiectivele din zona: biserica din Cisnadioara, bisericile din Rasinari, alaturi de Muzeul Etnografic, Casa Episcopiei, Castelul Feudal, precum si Casa Memoriala Octavian Goga. Castelul Mic si Castelul Lung din apropierea localitatii Orlat pastreaza urme foarte vechi ale fortificatiilor din diferite perioade istorice. Langa Gura Raiului, cea mai importanta intrare in Muntii Cibinului, se afla Rezervatia Naturala Cindrel.

Indiferent ce pensiune aleg, turistii sunt foarte bine primiti. Tarifele pensiunilor variaza intre 80 si 200 de lei pentru o camera dubla, cu mic dejun la doua, trei, patru margarete.

Bucatele servite la pensiuni sunt si ele pline de savoare: pastrav in fulgi de porumb, felurite ciorbe, ardei umpluti sau tocana cu carne si ceapa. Mancarea la fel este variata ca pret de la 8-10 lei o ciorba la 30-40 de lei un fel mai pretentios, dar calitatea intotdeauna este remarcabila, pentru ca sibienii prefera sa-ti serveasca numai produse naturale, de la ei din zona.

Va recomand doua pensiuni la care am stat: La Nana in Sibiel, unde tanti Ana face o mancare de te lingi trei zile pe degete si Lacul de Argint unde ai parte de un peisaj mirific, cu o curte plina de verdeata unde poti sa stai ore in sir sa admiri natura.

Mergeti si vizitati zona pentru ca merita si mai ales mai avem cat de cat un reper de cum ar trebui pastrate traditiile si curatenia in tara asta!

Trimis de Cristicop in 24.08.13 02:24:18
Validat / Publicat: 24.08.13 08:10:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI. A mai fost în/la: In multe zone

VIZUALIZĂRI: 2051 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Cristicop); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sunflower [24.08.13 09:02:33] »

Nu stiam ca s-a amenajat Casa Memoriala Octavin Goga, in iarna cand am fost eu ultima data in zona, nu era disponibila pentru a fi vizitata. I-ati trecut pragul??

webmaster [24.08.13 10:42:27] »

@Cristicop:

Păi ce-ar fi să ne povestești mai pe larg despre ele?

sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Mărginimea Sibiului: