ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
ÎNSCRIS: 31.07.12
AUG-2013

Foarte bine!

Este pentru a doua oara cand venim la acest hotel, si recunosc ca prima oara mi-am bazat decizia pe impresiile citite pe acest site. Experienta a corespuns exact asteptarilor noastre, motiv pentru care am revenit si in acest an.

Hotelul are o locatie avantajoasa, pe malul marii, iar acest lucru ofera o priveliste minunata. In 2010 am avut o camera cu vedere la mare, iar in acest an cu vedere la gradina, insa deoarece era situata pe colt am avut o vedere splendida si catre mare, poate cea mai frumoasa.

Hotelul isi merita toate cele 4**** si este un loc unde zicala “omul sfinteste locul” se adevereste. Diferenta o fac serviciile si felul in care acest hotel este condus. Intr-o perioada in care turismul intern se prabuseste si locuri minunate sunt deliberat lasate in paragina pentru a putea fi cumparate mai apoi pe un pret de nimic, Afrodita face diferenta. Atat hotelul, cat si restaurantul lasa impresia ca toata lumea are rolul sau pe care-l stie foarte bine si il face firesc si competent, si nu doar de ochii sefului.

Hotelul are un singur corp de cladire. Camerele sunt foarte curate, dotarile includ minibar, televizor LCD, aer conditionat, telefon, internet wireless, uscator de par, halate de baie, papuci pentru camera, prosoape separate pentru piscina de alta culoare, ventilator in baie conectat cu intrerupatorul de lumina. Mocheta de pe jos este foarte curata si ofera si o buna antifonare. Camera se aspira zilnic, tot zilnic se schimba prosoapele iar lenjeria la trei zile, de catre personal care te intampina cu un zambet. Peste tot este o atmosfera calda si prietenoasa.

Restaurantul este la parter si se poate manca fie inauntru, fie afara pe terasa, langa piscina. In luna august au deschis pentru masa de pranz si linia de autoservire in fata, cu preparate variate la pret de 19 lei meniul, cu supa, felul doi si desert. Pentru noi este al treilea an in care mancam aproape exclusiv la Afrodita si aceasta se datoreaza calitatii produselor, modului in care sunt servite, faptului ca se pot adapta la cerinte speciale si nu in ultimul rand as mentiona ca mancarea servita aici poate fi oferita cu incredere copiilor. Micul dejun este inclus in pretul cazarii, este bogat si cuprinde atat preparate de bucatarie (oua, ficatei, dovlecei pane, budinci, pate de ficat, icre etc) cat si cereale, branzeturi, mezeluri, suc, iaurt, cafea, lapte, unt, gem, miere, fructe proaspete, produse de patiserie. Noi am mancat mereu aici pranzul si cina si chiar ne-am simtit foarte bine. Preparatele sunt variate si foarte bune, iar experienta este mult mai mult decat culinara: ospatari in tinuta, in special seara (vesta de satin, papion, manusi albe), pahare separate de vin alb si vin rosu, spectacol live in fiecare seara pe terasa, lumanari pe mese, joc de lumini. Nu in ultimul rand as mentiona faptul ca dimineata si seara devreme se canta live la pian – aspect sofisticat, elegant si rafinat, o idee care face diferenta si un “Chapeau bas” celor care au avut aceasta initiativa. Atunci cand rareori se intarzie comanda as sugera sa se observe ca la fiecare masa servesc cel putin doua persoane, un ospatar si un ajutor, ca mancarea nu se aduce niciodata la temperatura de fierbere ci la cea potrivita de a fi mancata si ca restaurantul isi pastreaza cu clasa cele 4 stele. Spectacolul este de bun gust, mai multi interpreti si dansatori stiu sa te faca sa petreci timp de calitate. Pentru cei care au camera cu vedere la gradina spectacolul poate fi urmarit chiar din balcon. Personalul din restaurant este condus de o doamna cu o prezenta foarte discreta, dar care a stiut sa aseze fiecare piesa si fiecare persoana la locul sau. Ca o nota-bene, acum doi ani la restaurant erau evenimente in fiecare week-end, fie nunti, fie botezuri iar organizarea lor dura cam doua zile. In acest timp noi, ca turisti, nu numai ca nu eram deranjati cu nimic, dar chiar beneficiam de aranjamente florale deosebite, ghirlande si alte decoratiuni. Anul acesta nu am prins nici un asemenea eveniment, insa as da nota 10 pentru prestanta restaurantului.

Piscina este situata pe terasa si are adancimi intre 1.60 m si 1.90m. Este cu apa de mare si foarte curata. Exista de asemenea posibilitatea sa cumperi acolo preparate de bar: cafea, sucuri, inghetata. Seara programul se incheie spre ora 18.30, cu un motiv bine stabilit: se strang sezlongurile si umbrelele, se face curatenie pentru a pregati scena pentru programul de seara de la restaurant. Plaja privata este situata frontal, sub camerele cu vedere la mare si nu are din pacate acces la mare, se poate face baie doar la piscina. Noi am facut plaja foarte bine la 5 minute distanta inspre stanga, la plaja privata de la Hotel Club Safir unde am petrecut prima vacanta de la mare din acest an – detalii la Hotel Club Safir

Afrodita este un hotel la care vom reveni cu siguranta de cate ori vom avea ocazia. Ne-au facut sa ne simtim cu adevarat bine, fara sa vedem in vreun fel eforturile pe care cu siguranta cei de acolo le fac in acest scop. Cum spuneam si la inceput, oamenii fac diferenta. Si acestora le adresez un mare Multumesc!

Trimis de Storia in 23.08.13 20:39:26
Validat / Publicat: 23.08.13 21:46:31

VIZUALIZĂRI: 3179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Storia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere spre piscina seara, cand se pregateste de fapt scena pentru spectacolul ce urmeaza sa inceapa.

rentea
[24.08.13 09:50:16]

Felicitari pt vacanta. Subscriu celor spuse de tine, accentuand faptul ca hotelul are tinuta de 4 stele, iar la aceasta contribuie si calitatea oaspetilor sai.

StoriaAUTOR REVIEW
[24.08.13 10:48:14]

@rentea: Multumesc frumos. De asemenea m-am bucurat sa vad ca ati ales tot Afrodita si ca ati avut o vacanta frumoasa. Si noi am ales Afrodita cand am mers cu bebe mic pentru prima oara la mare, iar felul in care am fost primiti a contat cu siguranta la intoarcerile noastre ulterioare. In plus mi se pare ca Venus are cel mai mare potential de dezvoltare din zona, cu arii pline de vegetatie bogata, herghelie pentru echitatie, spatii ample care asteapta sa fie valorificate.

rentea
[24.08.13 11:35:48]

@Review: asa este. e frumos si hotelul de langa afrodita, inter... dar am spus-o... sa fie cu destinatie turistica si nu pentru spalat bani... sa pui preturi de 200 euro pe noapte si sa nu ai decat 3 clienti in weekend... cred ca e clar ce se intampla acolo, nu?

StoriaAUTOR REVIEW
[24.08.13 22:52:55]

@rentea: Am explorat si eu posibilitatea pentru vacanta din iulie, am abandonat atunci cand am vazut costul unui apartament. Eu cred mai degraba ca hotelul corespunde unei anumite tipologii contemporane, este ca o extensie a ego-ului celui care il detine.

rentea, Storia
Alte impresii din această RUBRICĂAfrodita Hotel: