ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
DIN: Tulcea
ÎNSCRIS: 22.08.13
OCT-2009

Luna de miere perfecta

Stiam ca voi pleca in Mexic dupa nunta ca doar eu am vrut sa ajung acolo si sotul meu la fel dar asta nu inseamna ca nu aveam emotii. Era prima data cand zburam cu avionul si acum aveam de zburat cu 3. :)

Dupa check-in la care am ajuns foarte devreme, am decolat si de cum a inceput avionul sa zboare am fost sigura ca imi va placea la nebunie. Am avut escala de 6 ore in Amsterdam, stiam de la socrul meu ca este foarte mare acest aeroport. Am incercat sa ne ocupam timpul cu prvitul la vitrine, am incercat sa luam o gustare la Mac si a cam trecut timpul.

Din nou in aeronava de data asta Klm pentru un zbor de 11 ore. Am mai dormit, la un moment dat imi era frig desi aveam paturica de la avion, sotul meu mi-a spus ca i-a fost rau cuiva pe avion dar eu chiar nu am auzit nimic, cred ca ma relaxasem prea tare.

Am ajuns in Mexico City si trebuit sa luam un autobuz aerotren ii spuneau ei sa mergem de la un capat al altuia al aeroportului de unde aveam urmatorul avion. Aici a fost putina nebunie, dar ne-am descurcat si am ajuns la aeroport. Imens si acesta dar pana am ajuns la el a trebuit sa suportam o coada de oameni transpirati si suparati care completau hartii pentru ce perioada stau si daca au simptome de gripa, era nebunia cu gripa aviara. Am remarcat ca multi din cei suparati erau rusii care aveau si rezerve de vodka fara nici o jena.

Apoi din nou emotii: eu plecasem fara sa imi schimb pasaportul era pe numele de fata la fel ca si rezervarea si la un moment dintr-un grup de turisti m-au pus sa stau in fata unui dispozitiv si am zis ca gata asta e s-au prins mexicanii ca buletinul are coltul taiat si circul ilegal.

Am trecu si de asta a venit avionul nostru, eram deja extenuata de schimbarile bruste de temperatura, tin minte ca am mancat niste caju pe avion si ca erau foarte multi tineri in avion. Am atipit din nou dar l-am trezit pe sotul meu cand am ajuns in Cancun. Cand am coborat din avion m-a izbit un val de caldura, sotul meu imi spunea ca este caldura motoarelor de la avion, eu i-am spus ca nu are cum sigur e foarte cald acolo. Am avut dreptate desi era cam 11 noaptea, blugii si pulvoreul cu care venisem imbracata erau de nesuportat dar se simtea si o umiditate foarte mare.

A venit o masina care ne-a luat de la aeroport si ne-a dus la satul Club Med. Drumul ocoleste statiunea Cancun, acest sat Club Med este exact unde se termina portiunea de pamant si este cu circuit inchis. Primirea a fost wow ne-au astepat cu prosoape rulate pentru maini si cu ceai rece si foarte primitori. Cum a fost drumul, sunteti bine? Credeam ca sunt pe alta lume, nu prea auzisem pe la noi sa fim intrebati lucruri de genul asta. Am fost condusi in camera noastra care era la etajul 2 al unei casute.

Ca sistem de cazare au casute cu 2 etaje cu cateva apartamente deasupra apei. Camera superba dupa cum veti vedea pozele. Aveam de toate: cafeteria, ceai Ac, seif. Ne-am sunat rudele primul lucru si apoi la odihna. A doua zi imi revenisem dupa drum si am plecat sa descoperim club med. Toata lumea de la menajera pana la seful satului era foarte respectuoasa si primitoare ne salutau de parca ne stiam de cand lumea. Ne-a placut acest lucru.

Micul dejun ca si restul zilelor era bufet suedez cu de toate. Am mancat foarte multe fructe in aceea saptamana erau atat de bune. Am invatat sa fac omleta ca a lor tragand cu ochiul la cum faceau bucatarii pentru ca o faceau in fata ta cu ce doreai. Aveau 3 restaurante, cel la care am mancat cel mai des era in centru si 2 pe plaja. Am mancat si acolo pranzul de cateva ori. In fiecare seara aveau un dress cod afisat in vitrina boutiqului care era rotund si am incercat sa respect culorile cerute asa de dragul distractiei nu la modul serios.

In fiecare seara la restaurantul din centrul care era si el rotund seful satului Oliver Sanchez primea oaspetii si am fost foarte placut surprinsi cand a inceput sa fredoneze un cantec in limba romana. Cat am fost cazati acolo nu au mai fost romani si era ciudat sa vorbim doar in engleza si spaniola in permanenta. M-am simtit mandra ca sunt romanca ca cei de acolo stiau de Nadia Comaneci si Hagi. E drept ca a fost si un francez care m-a suparat facand aluzie la tiganii din Franta dar am incercat sa il ignor.

Cred ca tot la conditiile de cazare ar trebui sa precizez ca snorkelingul, vela sailing, water ski, sala de fitness, accesul la piscina erau incluse in pret. Masajul si tenisul nu erau incluse. Le-am incercat pe toate cel mai palpitant a fost la water ski cand ma tragea salupa pe schiuri si cadeam stiind ca in apa aceea sunt crocodili, doar vazusem zilele trecute de la geamul restaurantului unul care parca special aparuse sa il pozam noi.

Dupa cina aveau langa piscina in fiecare seara altceva pentru a distra turistii. In prima zi/seara am participat la defilare costume baie/rochii de seara si chiar nu mai facusem asa ceva. Au mai avut spectacol de circ, dansatori nationali de ai lor, mariachi am fost chiar si la teatru au si asa ceva unde am ras de ma gandeam ca voi lesina de atata ras. Actorii erau angajatii satului care ziua serveau la bar, restaurant iar seara ne distrau pe noi. Am avut intr-o zi si bataie cu baloane cu apa iarasi a fost fun.

Curatenie se facea zilnic in camera, ne inlocuia ce consumasem, cafeaua era foarte buna la ei. Aveau si un club de noapte pe malul opus al satului, am fost doar o data, pentru sotul meu era cam ciudat sa mearga noaptea sa nu calce pe vreo iguana erau peste tot cum sunt la noi pisicile. Aveau bar langa piscina se putea servi orice bauturi mai putin niste bauturi scumpe care oricum nu ma tentau. Aveau si lectii de dans: salsa, merengue acolo nu m-am bagat tot inclus in pret era.

Ce sa mai spun: a fost de vis pentru ca eu nu am visat niciodata sa ajung in Mexic! Pentru ca erau atat de primitori m-am imprietenit cu Alina care lucra la magazin si in 2011 a fost la mine in vizita la Tulcea, am o strangere de inima ca atunci cand a venit ea o aveam pe mama in stadiul terminal si nu m-am putut ocupa cum mi-as fi dorit dar am incercat sa fiu o gazda buna si sa ii arat tara noastra frumoasa.

Locul este superb, apa in ocean era foarte buna pentru luna octombrie, soarele nu ardea atat de tare, in nisip nu vezi mucuri de tigari ca la alte plaje. Cel mai mult mi-a placut la snorkeling ca puteam vedea atatia pesti colorati de aproape si aproape puteam sa ii ating, crabi tot ce mai era pe acolo si servirea fara cusur a angajatiilor.

Trimis de MarianaSaru in 23.08.13 09:33:26
Validat / Publicat: 23.08.13 13:08:37
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 5441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MarianaSaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Receptia Club Med Cancun Yucatan

[23.08.13 10:04:37]

[23.08.13 10:45:16]

@webmaster87: Este ok cu coordonatele.

heruvimi
[23.08.13 13:42:17]

Felicitari ca ati ajuns in Mexic. Vad ca asta a fost de fapt in 2009 dar chiar si acum va doresc casa de piatra.

N-am inteles de ce v-ati dus cu avionul pana in Mexico City si de acolo in Cancun, pt ca sunt multe curse care merg din Europa direct in Cancun. Asa e mai ieftin cred si nu dureaza asa mult totusi.

Cat v-a costat excursia si ati cumparat-o de la o agentie romana sau straina?

Toate cele bune

adri-nico
[25.08.13 10:17:51]

crocodil!!! si eu care ma temeam de un biet sarpe in Delta...

[26.08.13 08:31:59]

@heruvimi: Multumimi! Nu stiu din pacate pretul excursiei pentru ca nu am platit noi pentru ea, dar stiu ca agentia care s-a ocupat de rezervari este din Romania si au fost foarte profesionisti, ne-au trimis acasa etichete pentru bagaje chiar suficiente mai am si acum.

Excursia a fost rezultatul muncii sotului meu unde pe baza unui concurs la nivel de tara care a durat aproximativ un an a primit acest premiu.

[26.08.13 08:39:11]

@adri-nico: Am mai vazut un crocodil mai de aproape intr-una din excursii si era imens. Impune respect vazandu-l de aproape. Serpii din Delta nu cred ca sunt periculosi asa ca nu te teme.

adri-nico
[26.08.13 08:45:07]

@MarianaSaru: draga mea,

corecteaza repede ecoul unde pui numele agentiei, daca aceasta e din Romania, ca vine "nenea webmasteru" si te articuleaza la palma. nu e voie sa faci reclama. daca agentia e din afara, poti sa lasi acolo.

[26.08.13 08:53:25]

@adri-nico: Am corectat, multumesc frumos! Voi trimite mesaj privat pentru @heruvimi.

adri-nico, heruvimi, MarianaSaru