ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2013
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 09.08.13
AUG-2013

Delta Miraj - Mirajul Deltei

Am stat 10 nopti la aceasta pensiune si va pot spune ca a fost un concediu foarte reusit. Despre mine si sotia: locuim in strainatate de cativa ani, ne place sa calatorim (vara la mare, iarna la schi in special in Austria si Germania) si am stat in multe locatii de toate categoriile, majoritatea prin Europa dar si in afara ei.

Pe scurt: sejurul la pensiunea Delta Miraj ne-a depasit asteptarile.

Dar acum mai pe larg.

Transport: de la Tulcea la Sulina am luat nava rapida (1.5h). Atentie! Nu este o calatorie de placere, in care iesi pe punte, te plimbi si faci poze cu frumusetile Deltei. Pentru asa ceva exista varianta care face 3-4 ore si pe care noi am decis ca o vom folosi atunci cand vom avea mai mult timp la dispozitie. Pentru salupa rapida este indicat sa va rezervati biletele din timp si sa nu aveti bagaje multe si voluminoase, locurile si spatiul fiind limitate (aprox. capacitatea unui autocar).

Masina am lasat-o in parcare la hotelul Delta din Tulcea (20 lei/zi) si am gasit-o intacta la intoarcere (cineva zicea ca se poate folosi gratuit parcarea primariei situata in apropierea locului de imbarcare, dar asta am aflat doar la inapoiere).

Microbuzul curat si confortabil al pensiunii Delta Miraj ne-a asteptat la Sulina si ne-a dus la destinatie. La fel si la intoarcere. Multumim lui Vladut pentru amabilate si ajutorul acordat la bagaje.

Statia pentru transportul public - asigurat prin microbuze care trec la fiecare 30 min - este exact in fata pensiunii (1.5 lei un bilet), iar marele avantaj il reprezinta faptul ca intotdeauna am gasit locuri in drumul spre oras sau spre mare. La revenirea de la plaja am prefarat uneori taxiul (aprox 15-16 lei de la plaja la pensiune) deoarece s-a intamplat sa fie cam aglomerat pentru gustul nostru. In plus, soferii sunt draguti si au fost de acord sa facem o scurta oprire in centru pentru achizitii de vederi si timbre spre exemplu.

Locatia: pensiunea este situata pe malul Dunarii, catre capatul vestic al localitatii Sulina, ceea ce ii confera farmecul aparte al unui colt de paradis. Ne-a ramas in suflet apusul molcom printre salciile care imbraca pontonul si in fiecare seara am amanat sa-l fotografiem, caci placerea de a-l savura a fost mult mai tentanta decat reglarea obiectivului aparatului foto. Pozele se pot rataci, se pot deteriora, pot fi mai putin reusite, dar emotia, pacea si romantismul clipelor minunate vor ramane gravate adanc atat cat vom dainui.

Cazarea: camerele sunt foarte curate, cu mobilier modern, bine intretinut, decorate cu bun gust, de o dimensiune confortabila, prevazute cu aer conditionat, frigider, televizor cu satelit, o baie moderna, practica, care iti ofera posibilitatea sa te desfasori in largul tau cu toate cutiutele si flacoanele de care nu te poti lipsi in vacanta. Ferestrele sunt prevazute cu plase de tantari, astfel incat pe toata durata sederii n-am avut de pierdut timpul cu vanatoarea creaturilor care imediat ce incerci sa inchizi ochii incep sa bazaie enervant. Oricum, in camera am gasit un aparat de tantari + 2 pastile pentru bagat in priza (gazdele s-au gandit si la acest detaliu), dar acolo au ramas si probabil ca o sa experire termenul de valabilitate inainte sa-si gaseasca intrebuintarea.

Modul in care s-a gandit alimentarea cu electricitate in camera este modern si ingenios: o cartela electronica (atasata la inelul cheii) face contactul pentru aer conditionat, prize, lumini. Frigiderul in schimb este alimentat independent, ceea ce permite pastrarea la rece, chiar daca ai scos cartela si ai plecat hai-hui.

Piscina: un bonus deloc de neglijat, pensiunea dispune de o piscina (cca 10m x 5m), adanca de 1.4m, care iti permite sa inoti sau doar sa te racoresti daca ai lipsit la cursul de natatie. Am profitat si noi de relaxarea pe sezlongurile care incadreaza piscina in cateva dupa-amieze, in special in zilele in care dimineata am fost in excursii prin Delta. De altfel, dupa spusele gazdelor, pentru moment este singura pensiune din Sulina care are aceasta facilitate, iar pentru noi, care am facut rezervarea in luna mai, a fost o surpriza extrem de placuta (piscina a devenit functionala din 15 iunie 2013), caci ne-am facut un obicei de a lenevi la piscina cu o carte – din metrul de carti care ne insoteste in vacanta de vara. Si pentru confortul de la piscina gazdele s-au gandit la un detaliu placut: prosoape pentru sezlonguri, care se pastreaza intr-un dulapior pe terasa si care dupa folosire se colecteaza intr-un cos special destinat la marginea piscinei. Masute de sezlong si scrumiere pentru cei interesati sunt la indemana, astfel incat sa te simti cat mai confortabil.

Acces la Internet: in zona barului ai acces WiFi gratuit. Poate se prinde si in anumite camere din apropiere. Eu am stat la bar din cand in cand si mi-am rezolvat corespondenta, iar in felul acesta sotia mea n-a fost bosumflata ca stau intr-una cu nasul in tableta.

Mancarea: am ales varianta cu demipensiune (mic dejun si cina), in ideea de a avea libertate de miscare peste zi, dar am servit si cateva mese de pranz, in zilele in care nu ne-am dus la plaja, mai ales ca maiestria d-nei Gina (bucatareasa) intrece cu mult meniurile de pe malul marii.

Pranzul se compune din trei feluri de mancare (supa/ciorba, fel principal si desert), iar cina din doua feluri de mancare (principal si desert). De baza este pestele, ceea ce mi se pare absolut firesc, deoarece s-ar presupune ca ai ales Delta si pentru specificul ei pescaresc, nu doar pentru ca o data in viata trebuie sa mergi acolo. In fiecare dimineata personalul verifica daca te-ai razgandit si vei servi si pranzul, daca doresti meniul zilei sau ai alte preferinte (pui sau porc).

Nu este doar de complezenta: noi am vrut de multe ori ceva diferit, pentru ca perioada de concediu ne-a prins exact in mijlocul unui regim de slabire, si de fiecare data am fost rasfatati cu delicioase preparate dietetice, care ne-au permis continuarea dietei fara probleme. Multumim inca o data gazdelor pentru intelegere si eforturile facute pentru particularitatile de meniu pe care le-am solicitat - si pentru care le suntem foarte recunoscatori.

Cele doua bucatarese sunt geniale: meniurile sunt rafinate. Eu nu sunt un mare amator de peste (spre deosebire de sotia mea): ei bine, timp de 10 zile am mancat la pranz si seara doar pe baza de peste (diferiti si pregatiti de sa te lingi pe degete) si as mai fi continuat daca nu se termina concediul. De fapt corect ar fi sa spun "nu am fost", pentru ca, dupa un timp am intrebat daca nu se poate sa avem si desertul din peste!

La intoarcere in Tulcea am servit o masa la restaurantul hotelului Delta (4 stele in Tulcea: bors pescaresc si apoi nisetru la gratar) si va pot spune ca nu s-au ridicat la gustul si calitatea de la Delta Miraj (desi pretul a fost de peste 2 ori mai mare). Servirea este impecabila: Mihai si Petrica doi baieti de toata isprava, cu zambetul pe buze de dimineata pana seara.

Tantarii: prima noastra vacanta in Delta, inarmati cu povesti despre tantari si cu Autan creme/sprayuri impotriva lor :) Dimineata tantarii dispareau inainte ca noi sa iesim la micul dejun pe terasa (intre 8 si 8.30). Peste zi, nici urma de tantari, nici pe Dunare, nici pe plaja, iar seara apareau dupa ora 20.00, cand lasam soarele sa apuna la debarcader si intram pentru cina in sala de mese eleganta si racoroasa, atrasi de miresmele mamaligutei fierbinti care urma sa stea alaturi de un peste proaspat la gratar. Dupa primele zile am abandonat Autan-ul. In 10 zile m-au piscat de vreo trei ori.

Plaja din Sulina: un alt bonus. Noi intentionam o vacanta in Delta si ne-am trezit in plus cu o plaja cu nisip fin, deloc aglomerata, cu sezlonguri si umbrele de inchiriat (total 15 lei pe zi de persoana). Bar pe plaja fara coada – bere, cafea, inghetata la 10 m de sezlong. Doua terase pe plaja, fara aglomeratie, cu mese la umbra si cu o muzica placuta in surdina (nici vorba de manele) unde am servit de cateva ori pranzul (tot felul de pesti cu mamaliga si mujdei). Au si aici pui, gratare, etc dar n-am incercat.

Excursiile: pensiunea organizeaza 2 excursii: la lacul Rosu (50 lei/pers) si la varsarea Dunarii, golful Musura si alte canale (60-80 lei.). Le recomand pe amandoua, iar daca va permiteti luati-o pe cea mai lunga, are niste canale in plus, inclusiv unul care este exact de latimea barcii - interesant! . In ambele Alex va va arata tot felul de frumuseti (cormorani, lebede, pelicani, nuferi albi si galbeni, etc). Alex iti multumim inca o data pentru respectul pe care il ai fata de frumusetile Deltei si pentru felul in care ne-ai ghidat printre ele. Ca sa intelegeti ce vreau sa zic, va dau un mic exemplu: in excursia pe canale, la o "trecere de pietoni" Alex a oprit barca pentru un pui de gainusa de balta. In opinia mea, daca nu ai prea mult timp la dispozitie, cele 2 trasee sunt suficiente, dar necesare, caci altfel nu poti spune ca ai inteles cu adevarat ce inseamna Rezervatia Naturala Delta Dunarii si de ce ai facut drumul pana acolo. Ar mai fi traseul la Padurea Letea, insa noi am lasat-o pentru data viitoare, ca o promisiune ca va fi o data viitoare. Pensiunea organizeaza partide de pescuit, erau turisti care au profitat, dar noi nu suntem pescari asa ca nu ne-am dus.

Am lasat la urma punctul forte in opinia mea: gazdele, d-na Adriana si dl Marius. De la rezervare si pana la plecare, s-au comportat ireprosabil, cu profesionalism si competenta. Sunt niste oameni care isi respecta clientii, pun suflet in ceea ce fac, sunt prezenti de dimineata pana seara si incearca sa satisfaca toate pretentiile (uneori chiar mofturile :) clientilor, ridicandu-se cu mult peste nivelul celor 3 stele de pe firmamentul pensiunii pe care o conduc. Cuvintele Parintelui Arsenie Boca se potrivesc intregii echipe ca o manusa: "Când dai, la început dai din ceea ce ai, apoi, de la un moment dat, dai din ceea ce esti. "

Iar aceasta impresie o impartasesc si prietenii nostri din Braila (am fost un grup format din 2 cupluri mature fara copii). Apreciem din suflet, ne-ati oferit un concediu de neuitat! Sau cum se spune pe la Cluj: Multam fain de omenie!

Am fost acolo si am petrecut o vacanta care ne-a oferit confortul cazarii, calitatea mancarii, relaxarea pe malul apei in mijlocul Deltei Dunarii - una din ultimele zone salbatice ale Europei - si ca bonus o plaja neaglomerata cu nisip fin. Va recomand cu caldura sa incercati pensiunea Delta Miraj din Sulina.

Trimis de samcluj in 23.08.13 08:14:00
Validat / Publicat: 23.08.13 13:11:09

VIZUALIZĂRI: 3258 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (samcluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Stiuca umpluta la restaurantul Delta Miraj. Alaturi de salaul la gratar, a fost printre preferatele mele.

[23.08.13 08:44:20]

@samcluj: Foarte bun articol de debut!

Bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Eugenia55* †
    [30.08.13 21:33:19]

Scuze, e ceva ce nu inteleg! Sunt 9 votanti, unul dintre ei este "delta miraj" care, in usercard, apare ca proprietar, pot vota si proprietarii?

[30.08.13 21:52:45]

@Eugenia55: da, nu există, în acest moment, vreo restricţie în privinţa dreptului de vot al proprietarilor (suplimentară faţă de cele obişnuite, referitoare la votarea multiplă, de exemplu)

De ce să nu poată vota şi proprietarii (în condiţiile în care îşi declină public calitatea de "operator" / administrator al unei unităţi de cazare) ? Este un utilizator cu drepturi egale ca şi ceilalţi.

Aştept eventuale argumente sau propuneri de schimbare - pe privat, însă, pentru a nu încărca firul de discuție cu offtopic - vă asigur că le voi citi, lua în considerare. Într-un final, voi face publică o eventuală schimbare a Regulamentului în această privinţă.

Eugenia55*
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Delta Miraj: