ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
ÎNSCRIS: 02.09.12
AUG-2013

Foarte nemulțumit

Cazare decentă, marea plină de alge, plaja neingrijită

Anul acesta voiam să mergem tot în Grecia, dar s-a apropiat ziua mea (27 iulie) şi soţia mi-a propus să mergem câteva zile "din scurt" la noi (găsise ea pe internet, întâmplător, oferta hotelului Cometa din Jupiter).

Ideea ei era ca, în locul unei petreceri la restaurant, să mergem 2 zile la mare, urmând ca, atunci cand voi termina eu website-urile la care lucram, să mergem şi în Grecia. Cele 2 zile s-au făcut mai multe (am ajuns în 31.07 şi am plecat în 4.08.2013).

La fel cum fac de obicei cand vreau sa merg undeva în vacanţă, am verificat pe amfostacolo.ro părerile celor care au mai fost acolo şi, în general, oamenii vorbeau de bine de hotel.

Am cerut şi o ofertă de la amfostacolo.ro, dar până la urmă m-am grăbit şi am luat direct la hotel.

Stiam ca nu este un hotel super lux, nici nu ne interesa asa ceva, voiam ceva decent unde sa ne spălăm, sa punem bagajele şi să dormim câteva ore.

Am mers cu microbusul din Bucuresti, apoi din Mangalia cu altul (care făcea turul staţiunilor), ne-a lăsat în faţa hotelului.

Cazarea a fost fără probleme, doamnele erau extrem de amabile, nu m-a deranjat nimeni la hotel in tot acest concediu (spre deosebire de alt hotel de 4 stele din Mamaia, unde am stat acum circa 4... 5 ani).

Am plătit online de acasa (din Bucureşti) un avans, iar restul am plătit cu cardul la hotel. Hotelul avea internet wirelless decent.

Am primit camera solicitată, la parter (sotia mea are un mic handicap locomotor). Oricum, hotelul are lifturi.

Mobilierul nu era nou, dar era curat, se facea curat in camere, hotelului nu am ce sa-i reprosez. Instalatiile sanitare erau funcţionale, era un mic frigider şi un televizor.

Poate ca aspectul camerei nu era asa ca la hotelul de 4 stele de care am amintit anterior (calitatea finisajelor, poate), dar nu era departe, era decent.

Nici statiunii nu am ce să-i reproşez (oricum, nu ma asteptam sa fie Coasta de Azur, voiam sa ma odihnesc doar cateva zile, iar lui Andrei, cel mic, voiam sa-i intăreasca aerul mării sănătatea).

Nu mă interesau discoteci sau plimbări lungi, venisem cu familia sa stăm căteva zile la plajă şi să mâncăm la terasele din staţiune.

In concluzie: hotelul era decent, personalul extrem de amabil si (asa cum ne dorim toţi în vacanţă) nu îl prea vedeai, dar treaba era făcută (curat, etc.).

Nu am mâncat în hotel, am mers la câteva terase, totul a fost OK (cu exceptia primei zile, când am avut ghinionul să dăm de o terasă foarte scumpă, iar mâncarea era sub orice critică). Sincer, nu mai stiu cum se numea, ca o prezentam aici.

Singura mea mare dezamăgire a fost plaja (plină de mizerii, cioburi de scoici, nearanjată, chiar dacă erau şezlonguri peste tot, contra cost, 20 sau 30 lei, iar chitanţă...). şi marea (nu puteai să intri în mare de covorul gros de alge moarte adus de mare).

Cand am fost la greci am văzut că la 2 şezlonguri era o măsuţă, iar la baza umbreluţei era un vas (un simplu ghiveci de flori din lut, gol), unde să pui mizeriile pănă ajungi la coşul de gunoi.

Apa la greci era curată (puteai să vezi fundul apei, chiar dacă apa era mai adâncă).

Poate nu mă credeţi, dar cât am stat la mare nu am intrat decat o singura dată în mare, pe mal, până am dat de algele în care mi-am înfundat piciorul.

Este o senzatie extrem de neplăcută.

Degeaba mâncarea la terase era bună, degeaba cazarea era decentă, preturile erau decente, etc., mizeria din mare şi de pe plajă anulează tot.

Păcat, la unele chestii poate că-i putem concura pe greci (de exemplu, hotelierii au fost, cel putin cu noi, mult mai amabili decât unii greci, curăţenia se face, etc.).

Mai au grecii un lucru care mi-a plăcut: ţin halbele goale în congelator, iar când toarnă berea în ele este o plăcere să o bei.

Mi-e dor de berea Mithos, dar poate ajung anul ăsta şi în Grecia câteva zile. ;)

Un alt lucru care mi-a plăcut: am fost cu microbusul , am comandat telefonic biletele dus-întors şi le-am primit acasă (singura mică problemă a fost transbordarea în Constanţa, lucru neamintit pe website si neprecizat de personalul lor la telefon). Poate pentru o persoană sănătoasă nu era o problemă, cele 2 autovehicule au parcat unul lângă altul, dar pentru soţia mea a fost putin deranjant, datorită problemei la picior.

Sincer, nu stiu dacă mai o să vizitez litoralul nostru în viitorul apropiat.

Poate când marea nu o să mai fie plină de alge, iar plaja mai curată...

Trimis de farcasgelu.eu in 22.08.13 19:04:57
Validat / Publicat: 22.08.13 20:08:07

VIZUALIZĂRI: 2391 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (farcasgelu.eu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 O lebădă care şi-a găsit cazare în zonă;)

[22.08.13 19:31:46]

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

[22.08.13 19:37:27]

Îmi cer scuze pentru că am precizat firma de transport, nu am fost suficient de atent şi nu mi-am dat seama, mă gândeam doar la agenţii (nu a fost cazul nostru, am mers pe cont propriu).

[22.08.13 19:55:49]

Rog acordă o notă şi la cazare, mulţumesc.

[22.08.13 20:10:47]

Aşa este bine? Bifasem şi asta, dar nu şiu ce s-a întămplat, scuze.

Dacă nu erau algele, poate acum vă scriam de pe litoralul românesc...

Un lucru bun, pe care eu am uitat să-l menţionez: hotelul este practic pe plajă, aşa cum au spus unii dintre ceilalţi clienţi.

Nu am avut aer condiţionat, dar nu a fost cazul.

- -

BY WM: Este ok acum, mulţumim.

danamandache
    [22.08.13 20:17:10]

La multi ani cu multa sanatate si vacante placute!

[22.08.13 20:26:10]

@danamandache: Mulţumesc. Vă doresc şi dumneavoastră toate cele bune, vacanţe plăcute şi fără probleme.

Vacanţe plăcute tuturor celor din comunitatea amfostacolo.ro, unde mă simt ca între prieteni.

Multumesc webmasterului pentru efortul făcut pentru ca această comunitate să existe.

ionescunic
    [25.08.13 08:46:36]

@farcasgelu. eu: ma gandesc ca ati facut plaja in dreptul hotelului din cauza problemei sotiei, dar de cand lumea se stie ca plaja acolo nu exista si nu se face, plaja adevarata este cea dintre Neptun si Jupiter, in alta parte nu ai ce cauta si nu exista plaja decenta pana inspre iesirea din Venus.

Deci pe viitor ar trebui sa cauti alt hotel, in alta statiune si ceea ce vi se potriveste voua, adica hotel pe plaja, poti gasi doar in Mamaia si Saturn, poate si un pic prin Eforii.

PS. Exista ceva intre cele doua eforii, care arata dragut, insa apa e cu intrare mai abrupta in apa.

[25.08.13 10:15:27]

@ionescunic: Multumesc, stiam de acea plaja, acum mai multi ani (cand sotia se putea deplasa mai mult, am fost acolo).

Cu toate acestea, cred ca algele s-ar fi putut curata si pe plaja pe care am fost noi, pacat de hotel.

Nu-mi dau seama, in celelalte statiuni nu a fost aceeasi problema cu algele? As vrea sa mai ma duc inca o data la mare, faptul ca am propria afacere ma face sa nu depind de un concediu?

Aveti mai multa experienta in domeniu decat mine, va rog sa-mi spuneti ce hotel (hoteluri) decent (decente) imi recomandati?

calatorul
    [25.11.16 19:42:04]

@farcasgelu. eu: Aveti dreptate din pacate, aceeasi situatie am gasit/o si eu pe litoralul romanesc, pe care l/am revazut vara asta dupa cativa ani de pauza. Am plecat din acelasi motiv si anume aniversarea noastra comuna, in altadata faimoasa statiune Olimp, unde am gasit hoteluri abandonate, chiar parasite si semidemolate.

Si peste amintirea frumoaselor veri de altadata de la Marea Neagra s/a suprapus imaginea dezolanta a unui litoral abandonat, sau a unei statiuni bolnave, cum vad eu Mamaia, superaglomerata, plina de oameni ciudati, galagiosi, needucati etc. O mica bucurie a fost sa constat ca exista si hoteluri care se renoveaza prin statiuni, dar nu peste tot si inca insuficient. In fine, nu mai repet ce am scris deja pe AFA, va felicit pentru frumoasa idee de a va petrece serbarea la mare, pentru mine este cea mai frumoasa aniversare.

calatorul, danamandache, farcasgelu.eu
    Alte impresii din această RUBRICĂCometa Hotel [Jupiter]: