ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 22.08.13
AUG-2013

Surpriza si dezamagire

Turcia... un loc pitoresc pentru o vacanta reusita. O destinatie de vacanta destul de scumpa, dar cu servicii ireprosabile.

Acestea au fost gandurile care mi-au dat ghes sa fac o rezervare la un hotel din Turcia.

WHITE CITY RESORT & SPA este un hotel nou, care a fost dat in folosinta in cursul anului 2013. Oferta gasita la diverse agentii, tentanta. Deci nu mi-a ramas altceva de facut decat o rezervare spre o destinatie demult ravnita.

Avand un copil de un an, am lansat si o serie de intrebari legate de aceasta situatie. (patut, lapte, acces la bucatarie etc.) Raspunsurile au fost prompte si mi-au dat linistea necesara.

In 12 august am pornit spre Turcia din Bucuresti, cu un charter Turkish Airline. Am beneficiat de carucior pana la imbarcare. Acolo a fost preluat de personalul avionului si depus la cala. La coborare din avion caruciorul ne astepta la scara avionului.

Am fost imediat preluati de reprezentatii tour operatorului, ghidati catre autocare sau microbuze, dupa caz.

Dupa 1 ora si 30 minute, autocarul a parcat in fata hotelului. Am descarcat bagajele si, plini de emotie si bucurie, ne-am indreptat spre receptie.

Aici... stupoare. Ni s-a comunicat ca nu figuram in sistem, ca nu aveam rezervare si ca hotelul era oricum plin. In prima faza, am fost atat de surprinsi ca am ramas fara cuvinte. Eram 12 adulti si 3 copii (veniti din zone diferite ale tarii si prin agentii diferite). Ghidul venit cu noi ne-a linistit si ne-a spus ca problema se va rezolva. Dupa 2 ore de asteptare eram tot la receptia hotelului, cu nervii intinsi la maximum, obositi, cu copii plangand de foame si extenuare. Am solicitat la receptie sa ni se permita sa dam ceva de mancare copiilor (se servea cina in restaurant), care nu pricepeau de ce nu mergem la camere. Nu am primit acordul. Ni s-a spus ca hotelul este plin si nu isi permit sa hraneasca persoane in plus. Asta desi sistemul era AI. Stim desigur ca acest lucru nu inseamna mancare la portie, deci am fost din nou socati de atitudinea celor de la hotel.

Faptul ca treceam de la soc la soc nu ne-a ajutat prea tare. Dupa vreo trei ore de asteptare ghidul ne-a informat ca nu vom sta la acest hotel si ca ne-a gasit camere in alta parte. Discutiile care au urmat au fost destul de aprinse, dar satui de atata asteptare, cu copiii adormiti in brate, ne-am urcat din nou in autocar si am pornit spre o alta destinatinatie.

Atentionez pe toti cei care vor fi tentati pe viitor sa faca rezervare la acest hotel sa se gandeasca de doua ori. Altfel s-ar putea sa vi se potriveasca zicala: "Cine face ca noi, ca noi sa pateasca! "

Trimis de gabriela13 in 22.08.13 17:52:50
Validat / Publicat: 30.08.13 12:22:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6113 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabriela13); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[22.08.13 23:04:00]

Înainte de publicare, spune-mi te rog de la care agenție și de la care tour-operator a fos achiționat sejurul?

În funcție de vinovat, fie vom include hotelul pe Lista Neagră AmFostAcolo, fie agenția va fi cea care va fi listată pe o viitoare listă a agențiilor de evitat.

[23.08.13 10:08:55]

@Admin: Agentia prin care am mers noi a fost [... - editat ulterior] din Bucuresti. Ceilalti turisti care au patit la fel au venit fiecare prin alta agentie.

Tour operatorul a fost [... - editat ulterior], insa dumnealor s-au ingrijit sa primim conditii de cazare si masa superioare celor contractate si eu sunt de parere ca nu a fost nici vina dansilor.

O parere personala (nu am dovezi): Hotelul s-a deschis anul acesta. Cred ca initial au contractat la preturi mici in Romania (asa se explica oferta), iar apoi au vandut la preturi mai mari in tari ca Germania, Suedia etc. Hotelul parea plin de tuiristi straini, care, cred ca au platit un alt pret.

[24.08.13 16:38:15]

@gabriela13: Cineva poartă totuși o vină MARE în acest caz. Fie hotelul, fie tour-operatorul.

Dacă tour-operatorul (sau agenția de incoming, partenera lor din Antalya) nu a virat, de exemplu, banii către hotel, acesta (hotelul) nu are nicio vină.

In cazul în care banii au fost virați, hotelul va fi inclus pe Lista Neagră AFA.

Punctele lor de vedere -- atât din partea tour-operatorului, cât și al hotelului - sunt absolut necesare.

O să-i contactez pe ambii, luni

[24.08.13 22:56:52]

Ok.

Si eu sunt curioasa sa aflu a cui e vina.

[30.08.13 12:10:53]

Din verificările efectuate rezultă că tour-operatorul (şi agenţia revânzătoare) sunt exonerate de orice răspundere (şi-au onorat toate obligaţiile, inclusiv faţă de hotel - în cazul tour-operatorului), culpa pentru situaţia creată revenind exclusiv unităţii de cazare - overbooking.

Hotelul va fi astfel inclus pe Lista Neagră AmFostAcolo (unităţi de cazare care nu respectă rezervările) pentru o perioadă de 6 luni

[30.08.13 12:23:10]

Articolul a fost publicat FĂRĂ NOTE, cf. Regulamentului - nu aţi fost cazat(ă) efectiv la această unitate.

Arya
    [30.08.13 13:45:48]

@gabriela13:

O situatie extrem de neplăcută.

Îmi poți spune numele hotelului la care ați fost relocați?

[30.08.13 19:13:39]

@Arya: Multumita tour operatorului si in urma unor discutii destul de aprinse am fost relocati la hotel KUMKOY BEACH RESORT & SPA 5*din SIDE. Un loc deosebit, unde ne-am simtit rasfatati.

O meritam din plin, dupa ce am pierdut prima zi de sejur si ne-am stresat ceva la aflarea "minunatei"vesti.

[30.08.13 19:17:15]

@Admin: Se pare ca am intuit corect.

[30.08.13 20:10:54]

@gabriela13: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de la Kumkoy Beach scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

bimby
    [31.08.13 00:53:18]

Ma-ti pus pe ganduri! Tocmai gasisem o oferta de nerefuzat:

"Servicii incluse:

- transport avion dus-intors din Bucuresti

- taxe aeroport

- transfer aeroport-hotel-aeroport

- 7 nopti cazare

- all inclusive

- asistenta turistica

- 1 bagaj de cala / pers

- 1 bagaj de mana / pers "

la urmatoarele preturi:

09.09 = 450 EURO / PERSOANA

16.09 = 450 EURO / PERSOANA

23.09 = 450 EURO / PERSOANA

30.09 = 450 EURO / PERSOANA

WHITE CITY RESORT 5* ALANYA - ALL"

Asa ca, sincer, nu stiu ce sa fac. As risca si as achizitiona un sejur aici, gandindu-ma ca spre sfarsitul lui septembrie nu ar fi asa aglomeratie.

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [31.08.13 10:00:14]

@bimby: sper ca stii ca WHITE CITY RESORT nu are plaja. Eu zic sa te orientezi spre altceva.

[31.08.13 10:17:21]

@bimby: Nu pot sa iti spun sa nu o faci. Ce trebuie sa stii este faptul ca White City nu este un resort, este un hotel. Ce-i drept, nou. Au o singura piscina exterioara, nu foarte mare si o piscina pentru copii, cred. Au un singur restaurant principal.

Restul n-am apucat sa-l vedem, din pacate.

Nu stiu daca ai mai fost in Turcia. Ei au preturi bune (White City), dar la un 620-650 E gasesti un resort cu mult mai multe facilitati.

Noi nu mai fusesem in Turcia si n-am stiut la ce sa ne uitam. Acum am aflat. Citeste si rewiev-ul meu de la Kumkoy Beach Resort &Spa vezi impresii. Ai sa vezi diferenta.

Daca tot te duci pana acolo, eu te sfatuiesc sa alegi ceva putin mai scump, dar unde sa te simti rasfatat.

Daca e Turcia si 5 stele, atunci 5 stele sa fie!

Succes in alegerea ta si o vacanta de vis!

bimby
    [31.08.13 13:42:16]

Multumesc pentru raspunsuri. Stiam ca in Turcia nu te duci la 3*, esti foarte circumspect cand vine vorba de 4*, dar vad ca trebuie atentie si la alegerea unuia de 5*! Asa ca am sa merg pe un Last minutes, "frumoasa si devreme acasa"! Mai ales ca data de plecare este minim 15 sept.

Numai bine!

[31.08.13 15:34:23]

@Andox: Dumnezeule mare, dupa pozele vazute trebuie sa recunosc un lucru: ma bucur ca nu mai aveau locuri.

fandika11
    [30.07.14 16:47:31]

In primul rînd imi pare rău pt ce vi s-a intîmplat, in schimb nu sunt de acord cu părerile negative despre acest hotel. Anul trecut in august am fost şi noi la acest hotel, totul era superb superb, hotelul fiind nou era frumos, curat, decorat cu bun simţ, totul era fff bine, dat fiind fatul că la preţul ăsta nu prea găseşti hoteluri de 5 stele. Intr-adevăr anul trecut nu avea plajă propriu-zisă, aveau un ponton de unde se intra in apă, dar anul acesta au amenajat şi o plajă. Noi şi anul ăsta tot acolo o să mergem. Merită

[30.07.14 17:04:46]

@fandika11: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[31.07.14 22:35:06]

@fandika11: Comentariile mele au vizat faptul ca, din pacate, managerul sau proprietarul hotelului (probabil din dorinta de a avea hotelul plin) au acceptat rezervari peste capacitatea de primire a hotelului.

Nu mi s-a parut normal sa ajungem acolo si sa fim tinuti la usa ca ultimii oameni, din vina lor, pe care culmea nu si-o recunosteau.

Mai mult decat atat am solicitat sa primim ceva de mancare pentru copii (baietelul meu avea 1an si 6 luni) si am fost refuzati categoric. (Sa nu uitam ca ne-am petrecut la receptie vreo 3-4 ore)

Poate ca hotelul este grozav, pe mine nu ma mai poti convinge.

Comportamentul celor de la hotel a fost mizerabil, iar aspectul hotelului nu mai avea nicio importanta.

Dar, iti urez distractie placuta si sper sa nu o "incalti" si tu... sa vezi atunci, daca te mai duci si la anu'...

bimby, fandika11, gabriela13
    Alte impresii din această RUBRICĂWhite City Resort & Spa Hotel [Avsallar]: