ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
AUG-2013

Către satisfăcător

Pretul corect

Buna tuturor!

Revin cu drag la vecinii nostri bulgari, pt al saptelea an consecutiv (anul acesta chiar de doua ori, dupa vacanta de 1 mai, petrecuta la Rogachevo).

Am ales hotelul Lion din cauza bugetului redus, pentru ca nu mai vroiam all inclusive, pentru ca au parcare pazita si datorita faptului ca impresiile pentru acest hotel sunt bunicele.

Am fost cu masina proprie si, incurajat de utilizatorul Victoras (cu multumiri pt indicatii si amabilitate), am ales un traseu putin atipic, in sendul ca nu am mai luat-o prin Varna, ci dupa o bucata de autostrada de vreo 30 de km, am facut dreapta catre Provadia. Traeul, in mare, ar fi: Brasov, Ploiesti, centura groaznica a Bucurestiului, Giurgiu, Ruse, Provadia, Dolni Chiflik, Byala, Sunny Beach. Drumul prin Provadia trece prin localitati dar se circula foarte bine. Daca voi mai merge in acea zona, voi alege acelasi traseu. La bulgari drumuri foarte bune, destul de libere si aceleasi drumuri de cosmar la noi, pe centura Bucurestiului si pe Valea Prahovei, pana la Brasov. Mi-am reconfirmat ca suntem singurii din Europa care nu evoluam, mai ales la acest aspect. Vigneta am cumparat-o de la OMV-ul din Ruse, unde am platit cu cardul.

Prima impresie asupra hotelului a fost destul de proasta, deoarece inainte de plecare am scris doua emailuri catre hotel si nu mi s-a raspuns. Este primul hotel din Bulgaria care nu imi raspunde inainte de plecare. Un mare minus pentru serviciile lor.

In speranta ca impresiile postate de mine vor fi utile, voi incerca sa ating principalele aspecte legate de acest hotel.

Aspect exterior - hotelul arata destul de bine, asta si prin comparatie cu hotelurile invecinate. Este compus din doua corpuri, placate cu un soi de lemn, intre care se afla una dintre cele doua piscine. Aceasta nu e mare, dar suficinet cat sa dai de cateva ori din brate in ea. Intre cele doua piscine se afla un podet de lemn, foarte dragut. A doua piscina, mai mica, se afla in vecinatatea pool bar-ului. Atentie ca sub pod apa este cam adanca, undeva pe la 2m. In rest adancimea este pe la 1,60m. Locuri pe sezlonguri se gasesc la ambele piscine, fara probleme. Eu am stat aici doar dupa ora 14:00, cand se facea cam cald la plaja si veneam sa ne racorim putin. Nu am avut probleme in a gasi sezlonguri libere. La pranz puteai sa bei ceva la pool bar sau sa mananci ce iti alegeai din menu. In plus, legat de mancare, intre cele doua piscine, pe parcursul zilei, se afla o mica taraba, de unde iti poti lua felii de pizza si durum. Nu sunt stralucite, dar nici rele. Iti potolesti foamea cu ele. Am mancat si pizza de la pool bar si aceasta a fost forte buna. Parca era 9 leva. Berea era 2,50 Kamenita draught, iar un cocktail 6 leva. Peste drum de hotel se afla un market cu preturi foarte bune. Il recomand pentru preturi. Am fost si la hipermarketul Zora, iar langa hotel preturile erau mai mici.

Camera - este mare. Pentru un hotel aflat pe litoral, camera, ca si marime, este mult peste medie. Si curatica. Noi am nimerit cumva pe colt, dar cred ca special ne-au dat acea camera, pt ca are vedere catre parcare iar noi venisem cu masina. A fost foarte bine, pt ca puteam vedea cu ochii mei masina. Am avut doua paturi twin unite, dar imense. televizor mic, cu vreo 10 posturi bulgaresti. Nu prea l-am deschis, oricum. Televizorul se afla pe un birou maricel, ce avea un scaun si oglinda si minibarul cu plata incorporat. Curatenie se facea in fiecare zi, iar in ziua in care i-am lasat 5 leva pe pat, am mai gasit niste aranjamente pe pat, facute din prosoape.

O baie suficient de mare, ce are cada si in care am gasit la sosire geluri de dus, sampoane, casca de baie si betisoare de urechi, inscriptionate cu hotel Lion. Nu stiu daca se inlocuiesc zilnic, pt ca nu le-am folosit, ci doar le-am luat acasa in ultima zi, ca amintire. Parea curat dar, ca masura de precautie, am mai dezinfectat si noi cu niste solutii aduse de acasa.

Balconul era cam micut dar am observat ca acest lucru se intampla doar la camerele dinspre parcare, in rest balcoanele pareau maricele. Cel putin la ultimul etaj erau niste terase imense, dar este posibil ca acolo sa fie apartamente.

Restaurantul si mancarea - fiecare corp de hotel are restaurantul propriu. Eu am stat cazat in corpul numarul 2, cel fara receptie. Banuiesc ca mancarea e la fel in ambele, nu am verificat. Ca si marime, restaurantul este mediu, avand si o terasa frumoasa. Am avut probleme in a gasi masa pe terasa mereu, dar gaseam in restaurant si reuseam sa mancam, fara probleme.

Mancarea este cea mai slaba pe care am avut-o pana acuma in Bulgaria, dar gaseai ce sa mananci. La micul dejun aveai oua omleta si fierte, 3-4 feluri de branzeturi, cremvusti, costita prajita, un fel de sunca, fasole si carnati, salalte, gemuri, unt, cafea si suc. La cina nu gaseai gratare, ci doar mancare gatiata, pui cu sosuri, tocanite cu legume, peste merluciu, paste in diverse feluri si vreo 4 feluri de salate foarte bune. Plus fructe, budinca si ceva prajituri, pe care eu nu le-am gustat.

Ca si o comparatie, in acelasi concediu cu noi, a fost si un alt cuplu, ce a fost cazat la hotel Sun City, care de afla igard in gard cu hotel Lion (asta pt ca nu am mai gasit camera si pt ei la Hotel Lion). La hotelul lor am fost la o cina, sa vad cum e mancarea si tin sa va spun ca erau mult mai multe feluri si arata mult mai bine, desi Sun City e hotel de 3 stele, iar Lion de 4.

Tacamuri nu gaseai mereu la masa, dar eu invatasem unde era dulapiorul cu tacamuri si mergeam sa imi iau, pt ca ospatarii nu prea se oboseau sa aduca.

Plaja si marea - am facut plaja in apropiere de hotel Evrika si de Casino. Este plaja pe care o stiu de ani de zile, foarte lata si cu un nisip fin si pe care se face curatenie tot timpul. Doar ca mai aglomerata si mai multi romani, fata de cum era ani in urma.

Marea a fost foarte agitata, asa cum nu am mai prins-o vreodata in Bulgaria, cu alge si meduze aduse de marea agitata, dar nu am cum sa scad din nota pentru asta, deoarece chestiile astea nu le poti controla. Bulgarii fac multe eforturi pentru a-si mentine plajea si marea curate, in comparatie cu noi.

Imprejurimile - hotelul se afla in al 3 -lea rand de hoteluri de la plaja, dupa bulevardul principal. Distanta fata de plaja este cam de 5-10 minute, in functie de cat de tare te grabesti. Mai greu de spus cati metri, deoarece nu poti merge in linie dreapta. Cu siguranta sunt mai mult de 250 de metri, asa cum prezinta majoritatea siteurilor. Dar e o plimbare placuta si nu foarte lunga.

In apropierea hotelului se afla marketul de care va spuneam, case de schimb, disco Orange si statia de autobuz, de unde puteti lua autobuzul si sa mergeti in vechil Nessebar, un loc minunat, in care eu am mers a 5-a oara si tot mi-a placut forte mult.

Distanta pana in centru Sunny Beach nu e mare, sunt vreo 2-3 statii, dar noi am mers vreo 4 seri pe faleza dus-intors si a fost minunat. Este adevarat ca ne opream sa mai mancam cate ceva, sa mai bem, sa ne distram si totul dura cateva ore. Faleza si centrul statiunii sunt pline de viata si distractia e maxima. O multime de terase, restaurante si locuri de distractie, cu tot felul de oferte. De altfel, de la bun inceput am vrut sa aleg pentru acest concediu un hotel in Sunny Beach.

In concluzie, un hotel decent, la care am mers si datorita pretului, dar nu cred ca m-as mai intoarce la el. Bani mai multi nu merita, cu siguranta.

Cu acest concediu, s-a mai pus o caramida la zidul dintre mine si litoralul romanesc, cu atat mai mult cu cat cu doua saptamai inainte de a pleca la hotel Lion, am stat 5 zile la hotel Europa, din Eforie Nord, in interes de servici. Inebunesc sa vad ca se circula de 10 ori mai bine la ei, ca se constuieste pe litoral mai mult si mai bine si sa vad mai multe lanturi hoteliere renumite.

Daca aveti intrebari, va raspund cu mare drag!

Toate bune si concedii faine!

Trimis de mihaiu77 in 22.08.13 15:05:06
Validat / Publicat: 22.08.13 17:50:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny Beach, Nisipurile de Aur, Elenite, Nessebar, Balcic, Kranevo

VIZUALIZĂRI: 3316 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera vazuta dinspre baie

[22.08.13 18:05:43]

As vrea sa intreb un webmaster cum as putem sa scriu ingrosat anumite cuvinte, cum ar cuvintele-titlu pentru subcapitole (ex: imprejurimile, restaurantul si mancarea, etc), pt ca astfel ar fi mai usor de urmarit ecoul.

Multumesc

[22.08.13 18:16:52]

@mihaiu77: În josul paginii după ecoul scris de dumneavoastră, este o frază scrisă cu roşu":SCRIE UN ECOU la acest review... "şi o NOTĂ în care se explică cum se formatează un cuvânt, o frază sau propoziţie - cu exemple practice.

[22.08.13 18:25:28]

@webmaster14: O sa incerc folosirea acestor specificatii de la ecoul urmator, deoarece vad ca pe acesta nu mai pot sa il editez, desi as fi vrut. Desi am citit instructiunile, inca nu imi dau seama cum se face, dar ii dau de capat .

Multumesc mult pt raspuns!

[23.08.13 03:44:11]

@mihaiu77: Pentru orice cuvant doresti sa apara ingrosat (bolduit) va trebui sa utilizezi incadrarea ce foloseste litera b , afisarea rezultata fiind vizibila in exemplul disponibil mai jos.

Ca sugestie, ai putea exersa formatarea textului scriind impresiile de la hotel Europa (poti folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI").

[23.08.13 17:37:00]

@webmaster79: Am sa incerc in ecoul de fata sa vad daca imi iese bolduirea. Cat despre impresiile la hotel Europa, le voi posta daca tu crezi ca sunt utile, doar ca iti cer putin timp pentru a cauta prin pozele din telefoane, pentru ca am fost la acest hotel de vreo 3-4 ori, pe parcursul anilor si nu prea am facut poze speciale pentru amfostacolo, ca la alte review-uri. Si vreau sa le pun pe cele in care apare doar camera si hotelul.

MANDACHE
    [08.01.14 14:05:19]

Eu cu sotia si fiica am fost in 2 ani la rand in acest hotel, in 2011 (vezi impresii) si 2012, ca anul trecut nu am mai gasit oferte disponibile la early booking. Ma bucur ca nu s-a schimbat nimic, anul trecut, pentru ca anul acesta vom merge din nou, pentru ca stiu pe ce dam banii. Nu vreau sa incercam hoteluri noi ca s-au vazut destule tepe. Aici totul e constant, si ok. Nu mai zic de pret... Comparativ cu ce gasesti la noi, sunt cu mult peste, la pretul acesta (mancare inclusa cat doreste burtica ta, piscine, 4 stele spre 3, liniste, curatenie, parcare etc.)

Bianca Dragomir
    [29.07.14 11:42:16]

Buna ziua, as dori sa va intreb daca traseul facut de dvs, respectiv Giurgiu, Ruse, Provadia, Dolni Chiflik, Byala, Sunny Beach, a fost ok din punct de vedere al carosabilului, indicatoarelor si controalelor rutiere (politie), intrucat in luna august a acestui an intentionez sa-l urmez si eu impreuna cu familia mea in drumul nostru catre Sunny Beach din BG, unde ne vom petrece concediul. Avand in vedere ca avem si un copil cu noi, va rog, daca aveti amabilitatea, sa-mi furnizati informatii legate de acest traseu si eventual alte date utile legate de taxe drum etc care mia-r putea fii de folos. Va multumesc anticipat si va doresc o zi excelenta si drumuri bune fara evenimente oriunde a-ti calatori.

Bianca Dragomir, MANDACHE, mihaiu77
    Alte impresii din această RUBRICĂLion Hotel: