ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.08.2013
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUN-2013

Cetatea Alba Carolina - OBLIGATORIU de vizitat!!!

Pentru ca trec aproape zilnic pe langa ea, pe langa cetate, nici nu m-am gandit pana acum sa scriu cateva impresii, dar nu voi scrie ce am vazut va voi da cateva motive pentru a vizita un loc superb:

-daca doriti sa vedeti un oras care nu si-a acceptat statutul de orasel modest de provincie

-daca doriti sa vedeti o cetate unica in Europa.

-daca doriti sa vedeti Catedrala Incoronarii sau Catedrala Romano-Catolica a carei constructie a incepul in jurul anului 1000 si unde se afla mormantul lui Iancu de Hunedoara.

-sau poate vreti sa vedeti Batthyaneum-ul care gazduieste o parte a celebrului Codex Aureus.

-poate doriti sa vedeti statuia lui Mihai Viteazu si sa ne amintim ca aici s-a infaptuit prima unire a Transilvaniei cu Romania.

-veniti sa vedeti Obeliscul lui Horia, Closca si Crisan si sa ne amintim ca jertfa lor a fost pentru viitorul acestei tari, pentru noi!

-daca doriti sa vedeti sala unde s-a nascut actul Marii Noastre Uniri de la 1918 -Sala Unirii-

-sau Palatele APOR, Episcopal sau Princiar

-sau sa vedeti spectacolul schimbarii garzii care are loc zilnic

... atunci veniti la Alba Iulia si vizitati capitala de suflet a Romanilor si imprejurimile ei. Haideti sa vedeti cum arata o cetate superba, plimbati-va putin, respirati aerul istoriei si veti fi mandri ca sunteti romani!

Dupa mine este o vizita obligatorie pentru orice copil care a parcurs istoria romanilor-cred ca se preda in clasa a 4-a- si spun obligatorie, pentru ca este de datoria noastra a parintilor sa le insuflam dragostea de tara si mandria de a fi roman copiilor nostri.

Sau poate sa va faceti propria parere vis a vis de proiectul Rosia Montana si sa vedeti galeriile romane sau celebrele tablite cerate din perioada ocupatiei romane -mergeti 75 km spre Abrud/Campeni.

Atunci vizitati Alba Iulia! Veti descoperi multe alte locuri si lucruri superbe!

Cred ca sunt motive suficiente pentru a vizita un loc atat de drag romanilor si a vedea cum a renascut o cetate sub mana unor romani gospodari!

Sper ca este sau va fi un exemplu si pentru alti alesi care au in “ograda”lor monumente lasate in paragina-asa cum a fost si cetatea Alba Carolina pana acum aproximativ 7-8 ani.

pentru alte detalii despre cazari, restaurante, sfaturi de calatorie legate de aceasta zona, va raspund cu drag.

Trimis de padureanu in 22.08.13 11:38:43
Validat / Publicat: 22.08.13 13:56:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 2854 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (padureanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ceremonia de schimbare a garzii.

sunflower
[22.08.13 14:17:59]

Un vot cat o mie din partea mea, cu mii de multumiri pentru cuvintele frumoase la adresa oraselului in care locuiesc! Alba Iulia, poate fi cu succes o destinatie de weekend extraordinara.

"Daca doriti sa vedeti (in replica) cele mai vechi scrieri din lume-mai vechi decat scrierile sumeriene-tablitele de la Tartaria mergeti 20 km spre Deva. "

Fire invizibile ma leaga de acest loc, aici am copilarit, Tartaria cu tablitele ei neolitice este cunoscuta in lumea intreaga, o simpla cautare pe net poate dovedi veridicitatea vorbelor mele, insa este prea putin cunoscuta si deloc promovata la noi in tara. In momentul de fata, da, la 20 de km pe DN Sebes Deva exista un monument pe fata caruia se pot admira replici ale celebrelor tablite. Originalele pot fi vizitate pana in luna octombrie la Muzeul din Cluj Napoca.

Trebuie sa adaug ca vizitarea Bibliotecii Batthyaneum care gazduieste faimosul Codex Aureus, se poate face doar pe baza unei cereri aprobate de catre conducerea Bibliotecii Nationale a Romaniei.

padureanuAUTOR REVIEW
[22.08.13 21:07:16]

@sunflower: multumesc!

am scris ceea ce am simtit. avem multe locuri sau obiective extraordinare care din pacate sunt aproape necunoscute!

baby eyes
[25.08.13 16:32:17]

articolul tău mi-a amintit un cântec învăţat cu ceva vreme în urmă (în Alba Iulia, pe vremea liceului):

Adrian Paunescu - Clopotul reintregirii

"Veniți romani, veniți la Mecca noastră

Veniți la Alba Iulia-n Ardeal"

Alesana29
[03.06.14 22:46:40]

frumos oras Alba Iulia, frumosi si ardelenii, abia astept sa revad cetatea in septembrie!

Dabator
[04.06.14 07:19:06]

@ardeleanu: Mulțumesc pentru articol. Spre rușinea mea n-am fost la Alba Iulia până acum. Acesta este motivul pentru care în acest week-end mi-am propus să ajung o zi și la Alba-Iulia (voi sta în Sibiu). Așa că postarea ta îmi cade tocmai bine.

Sții cumva dacă de Rusalii se organizează vreo manifestare specială.

@sunflower: dacă mă poți și tu ajuta cu ceva, te rog nu ezita.

sunflower
[04.06.14 14:31:27]

Nu stiu sa se organizeze nimic special de Rusalii, tocmai s-au incheiat Zilele Orasului, dar in fiecare weekend e ceva, oricum, Cetatea in sine e un spectacol. Sambata la ora 12 e defilarea, apoi se trag salvele de tun.

Alesana29, baby eyes, padureanu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Alba Iulia: