ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.09.2009
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09
    JUL-2005

Primul concediu in Grecia - super reusit

Primul concediu in Grecia impreuna cu familia a fost in 2005, la Platamonas, la poalele Muntelui Olimp. Am luat biletele de la Agentia Hellen din Bucuresti, convenabile la pret, in jur de 240 euro de persoana, transport cu autocarul, cazare 7 nopti cu demipensiune, la hotelul Sun Beach. Toate bune si frumoase pe drum de noapte, autocar modern, soferi profesionisti, insotitor de grup satisfacator.

Ce vreau sa subliniez aici este locatia si anume, hotelul. Este un hotel la capatul statiunii Platamonas, spre Nei Pori. Este hotel de 3*. Nu am facut poze la camere, pt ca la vremea aceea nu prea stiam ce si cum. Am facut poze in schimb cu exteriorul si le voi posta alaturi de comentariu. Ce mai tura-vura, hotelul este de nota 10+.

Camere mari, spatioase, cu tot confortul, paturi mari, dulap de haine f. incapator, AC, chiar si frigider normal. Si tv. Baia este mare. Hotelul era curat si se vedea ca este ingrijit in fiecare zi, se facea curatenie, prosoapele se schimbau zilnic si se ducea gunoiul. Se schimba chiar si punga din cos, chiar daca nu aveai nimic in interior. Camera avea si un balcon destul de mare, cu 2 scaune si o masa din plastic. Hotelul era inconjurat de palmieri si leandrii, care mai de care mai frumosi. Ti-era mai mare dragul sa-i privesti. Si liniste multa, cu toate ca hotelul era full de turisti. Este amplasat undeva retras de la strada si intrarea este la capatul unei alei, mai departe de hotelul propriu-zis.

Masa a fost in regim de DP, cu bufet suedez f. bogat, atat dimineata cat si seara, cu multe feluri de mezeluri, produse de patiserie, salate, carne, prajituri si fructe. Stiti si voi cum au grecii in majoritatea locatiilor care se respecta si care respecta, in primul rand pe turist. La pranz puteai lua masa pe terasa, cu alte feluri de mancaruri, cu specific grecesc sau altfel.

Ce ne-a placut in mod cu totul deosebit a fost amplasarea hotelului: pe plaja lata si cu nisip fin. Ieseam din hotel pe terasa restaurantului, apoi era piscina mare, incapatoare si cu hidromasaj pe toate laturile, mai era si o piscina pt. copii. De jur imprejur erau sezlonguri cu umbrelute. Apoi venea o peluza cu iarba tunsa la mm, cu copaci care faceau o umbra de toti banii dupa-amiaza, cand se lasa caldura mare; “cadeai” apoi pe nisipul fin, pe plaja lata si curata si in final te scufundai in marea racoroasa dar mult mai calda decat a noastra si cu siguranta, mult, mult mai curata si limpede.

Fiind prima noastra iesire la greci, am fost foarte placut impresionati sa le avem pe toate la picioarele noastre... In concluzie, hotelul “Sun Beach” din Platamonas este o locatie unde-ti poti petrece un concediu foarte reusit. Ca sa fie “de vis”, trebuie sa mai contribuim si noi, turistii, cu felul nostru de a fi!!! Sa cautam si sa beneficiem intotdeauna de partile bune dintr-un concediu, pt. ca ele exista peste tot si mai ales sa vedem si sa savuram din plin partea plina a paharului, dar fara sa ne imbatam cu apa rece!... De aceea poate ca de cate ori ajung pe meleagurile elene, ma simt ca la mine acasa... So, for ever Greece, in all my holidays!...

Trimis de ileanaxperta* in 21.09.09 12:39:43

VIZUALIZĂRI: 5827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea la hotel se face pe o alee departe de strada principala

geni
    [22.01.10 22:57:50]

Buna seara Ileana,

Am tot citit si recitit impresiile tale despre Grecia.

Nu am ajuns deocamdata acolo dar am o propunere pentru tine (nu ai activat optiunea pentru a primi mesaje, deci alta varianta nu am) : ma ofer voluntar ca la intalnirea amfostacolo sa fiu baby sitter sau ce vrei tu pt copiii tai (stiu ca sunt mari... cu atat mai bine), iar in schimb tu sa incerci sa-mi convingi sotul sa mearga in vacanta in Grecia! Te rog! (asta bineinteles in limita unei pauze... pe care poate o sa fii de acord sa o faci! ). Sa nu ma intrebi de ce nu vrea: nici macar eu nu stiu!

WB, te rog nu puncta ecoul, nu are legatura cu postul!

[23.01.10 00:25:05]

nu sunt de acord (sa nu-l punctez) -- e in interesul vacantelor si-al Greciei

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [06.02.10 12:33:57]

Web, please, si acest video-clip ce prezinta hotelul:

Multumesc!

[06.02.10 12:40:35]

rezolvat Ileana , userul nostru , stapanul nostru

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [06.02.10 12:45:18]

geni , mai stim cativa pe aici care ar putea sa o ajute pe Ileana poate nu atat de carismatici ca ea insa mai sunt si alte metode , un Ouzo , un Sirtaki , etc!

ileanaxperta*AUTOR REVIEW
    [06.02.10 18:37:10]

geni, poate-l pui sa citeasca ceva impresii de aici despre Grecia, de oriunde... sau seara, la culcare, da-i somniferul "made'n Greece", sau cate o picatura (nu chinezeasca ci greceasca) in fiecare seara, pan'la vara, pe un fond muzical grecesc, tu-i citesti linistit, cu voce calda si calma sau ii povestesti din ce-ai citit pe-aici, il mai dezmierzi si tu, hai, ca stii, si sotiorul adoarme cu grecoaica lui (adica tu) alaturi, undeva pe o plaja abia racorita de aburul inca fierbinte al unei zile toride, foarte aproape de valul marii, care vine usor si il atinge pe par (mana ta, intelegi? ! ) ; si-i murmura soapte, pst, secret... la ureche si tu-i zici mai departe de Grecia si el viseaza frumos, frumos, frumos... Iar a doua zi dis-de-dimineata te trezesti ca-ti spune: "Hai, draga, sper c-ai facut bagajele, haide repede ca iar se aglomereaza plaja din... (Grecia) si n-apuc nici azi un loc la VIP-uri!...

cristian, haide ca-l luam pe sotul lui geni si-l "prelucram" noi de n-o sa-l mai recunoasca... grec il facem...

CristianSRI
    [07.02.10 20:31:52]

Ma bag si eu la chestia cu Grecia, mi-a placut foarte mult, am fost de 2 ori si anu trecut am fost in Bulgaria si imi venea de acolo sa fug un pic si in Grecia caci nu se compara. Din pacate si eu ma lupt cu anumite persoane care nu vor sa auda decat de litoralul nostru drag, e greu cu ei sa-i convingi. Anu asta 2010 cred ca merg la Sun Beach, sa vad unde gasesc bilete. Vacanta placuta, "grecilor" :-) .

geni
    [07.02.10 21:44:27]

Multumesc tuturor pt bunele intentii!

Sper sa nu uitati ))

Oricum merg pe principiul ca speranta moare ultima si poate cine stie....la toamna voi posta despre Grecia!

CristianSRI, geni, ileanaxperta*
    Alte impresii din această RUBRICĂSun Beach Hotel [Platamonas]: