ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.08.2013
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
AUG-2013

5* binemeritate!

Am facut rezervare la acest hotel atrasa de pretul foarte bun pe care l-am gasit pe booking. Nu am stat la un hotel de 5* in Romania pana acum, doar la 4* (New Montana, Ramada, Crowne Plaza, Atlantic Oradea etc.) dar pot sa spun ca Double Tree Oradea isi merita stelele pe deplin. Dupa parerea mea diferenta este clara intre acesta si hotelurile de 4* mentionate.

Pe scurt este ireprosabil.

Hotelul este amplasat aproape de centrul orasului, pe malul Crisului Repede, cu o panorama frumoasa asupra zonei.

Are o parcare exterioara in fata hotelului care este gratuita dar in care nu ai intotdeauna norocul sa gasesti si loc, o alta tot in exterior, cu bariera, dar care este cu plata (20 ron/ 24h) si una subterana (35 ron/24h). Per total sunt suficiente locuri si pe toate gusturile.

Cladirea are o arhitectura moderna si un design interior foarte elegant.

Am fost intampinati la receptie cu multa ambilitate si cazarea s-a facut rapid. Am fost serviti de bun venit cu niste fursecuri cu nuca si ciocolata, calde si delicioase. Receptionerul ne-a explicat facilitatile de care beneficiem gratuit (acces la piscina, la spa, jacuzzi, centru fitness), si ne-a indicat unde sunt acestea precum si restaurantul cu specific mediteranean, Laurus.

De asemenea, am intrebat la receptie daca gasim vreun ATM in apropiere si am avut surpriza sa aflam ca se afla unul la subsolul hotelului.

Accesul la etajele superioare ale hotelului se face cu ajutorul unui lift cu pereti din sticla, lift care ofera o priveliste deosebita asupra Crisului si spre oras.

Am stat in camera 302, o camera king, spatioasa, eleganta si de o curatenie ireprosabila. Dotarile ca de 5*: internet de viteza mare (wireless si cablu), televizor LCD HD, radio-mp3 cu ceas, telefon pe birou, telefon pe noptiera, masa si fier de calcat, seif, halat de baie si papuci, cafetiera, minibar super aprovizionat. Patul este spatios, cu o saltea extrem de comoda.

Baia este moderna, curata si dotata cu toate cele necesare: gel de dus, sampon, lotiune de corp, sapun de fata, servetele si oglinda cosmetica, feon etc.

Micul dejun, bufet suedez, se serveste in sala Laurus si este foarte variat iar alimentele sunt de calitate si proaspete.

Ar mai fi de mentionat pentru cei interesati ca, din cate am intele de pe site-ul hotelului, este permis accesul cu animale de companie.

De asemenea, pentru fumatori este permis fumatul in Cris Cafe, in lobby bar si lounge.

Business Center-ul nu vi-l pot descrie, pentru ca nu l-am vazut, dar banuiesc ca este la acelasi standard cu restul hotelului.

In concluzie este de departe cel mai bun hotel la care am stat pana acum in Romania, un hotel care ofera servicii la nivelul celor 5* afisate si un hotel pe care il recomand 100%.

Trimis de mirmicu in 21.08.13 21:24:50
Validat / Publicat: 21.08.13 22:31:31

VIZUALIZĂRI: 2472 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 priveliste de la fereastra camerei 302
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 63.97 EUR pe cameră

sunflower
    [22.08.13 19:38:52]

Chiar ca arata bine! Oradenii nu se dezmint.

mirmicuAUTOR REVIEW
    [22.08.13 19:55:56]

@sunflower: Arata bine si la pretul prins pe booking de 219 ron cu mic dejun/camera dubla pot spune ca a fost "afacere".

Mihai18
    [14.08.15 14:36:34]

@mirmicu - De necrezut. 219 ron/noapte la 5 stele. Am intrat repede pe situl hotelului și am verificat. Rezultatul a fost de 245 ron/1 noapte. Este un tarif iarăși de necrezut. Doamne, acesta este un preț „de faliment” Fără îndoială este un tarif rar întâlnit. Așa da recomandare pentru alegerea unui hotel. Felicitări doamnă pentru caliatea informației. Cât de diferite sunt tarifele de la un hotel la altul și de la o țară la alta. De exemplu, în Brussels, la NH Atlanta - 4 stele am plătit 128 euro /1 noapte. In concluzie, fraților haideți în orașul Lucieioradea pentru că orașul este frumos, cazarea foarte bună și tarife atractive. Firesc, am citit reviewul dv. am văzut pozele, pe unele le-am votat fără să fac abuz, mi-a plăcut prezentarea și am notat hotelul „pro memoria” pentru o viitoare vizită. Vă mulțumesc și pentru vizita anterioară la reviewul meu despre Dresda.

mirmicuAUTOR REVIEW
    [14.08.15 14:56:54]

@Mihai18: Da, este un preț extrem de bun. Am prins oferte ok, până la maxim 225 ron, și am stat de vreo 3 ori. Condițiile sunt excepționale. Alte dăți, pentru că ne-am cazat de nenumărate ori în Oradea, ne-am orientat după preț și pentru că aici nu aveau o ofertă tentantă, am optat pentru Ramada, Astoria sau Atlantic (această este și ordinea preferințelor).

Vă sfătuiesc ca, atunci când doriți o cazare în Oradea, să verificați și ofertele pe booking ale acestui hotel și, cu puțin noroc, poate prindeți un preț bun.

Soțul meu este client Genius pe booking și primim deseori un preț mai bun.

Aici am servit cel mai bogat și apetisant mic dejun iar servirea/personalul a fost peste orice alt hotel la care am mai stat (și soțul meu, prin prisma jobului, a fost în multe hoteluri cu ștaif de la noi).

Mihai18
    [15.08.15 07:40:27]

@mirmicu - Va mulțumesc pentru sfaturi în alegerea unei cazări bune în acest oraș. Până acum, pentru noi Oradea a fost numai un oraș de tranzit spre Vest, ne-a plăcut ca oraș și nu este departe ziua când vom veni acolo ca să-l cumoaștem. In prealabil voi accesa pe acest sit pe Luciaoradea și Danoradea, cărora le mulțumesc pentru toate vizitele și voturile acordate mie. Cu bine.

Mihai18, mirmicu, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂDouble Tree by Hilton Hotel: