ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.08.2013
ÎNSCRIS: 05.01.10
MAY-2011

La pas prin Londra

The Kinks - Waterloo Sunset

N-am sa va descriu un traseu de parcurs per pedes in capitala Angliei si asta pentru ca nu am descoperit unul anume. Pur si simplu am tot strabatut orasul de la un obiectiv la altul pe jos. Unul din motive a fost costul exorbitant al transportului local, iar pe de alta parte nu am vrut sa luam metroul de la un obiectiv la altul, pentru ca majoritatea sunt in centru si ar fi fost chiar pacat sa ne deplasam pe sub pamant, cand centrul Londrei este atat de frumos!

Am stat undeva la periferie, chiar am scris un review despre Peckham Lodge, asa ca luam dimineata autobuzul pana in centru, pe unde mergeam cat ne tineau picioarele, iar seara reveneam la hotel tot cu autobuzul. In mai 2011, un bilet de autobuz costa 2,2 lire de persoana, asa ca inmultind cu doua persoane si doua drumuri, plateam zilnic pe transport 8,8 lire, o suma care mie mi se pare mare si acum, cu toate ca bugetul mi s-a marit comparativ cu acum 2 ani. Stiu ca exista si posibilitatea achizitionarii de Oyster carduri pe o saptamana, dar avand in vedere ca noi am stat in Londra doar 4 zile, am facut niste socoteli si am constatat ca este mai convenabil sa nu le cumparam.

Londra este orasul meu de suflet si este superba. De mult mi-am dorit sa ajung acolo, iar acum 2 ani am hotarat sa nu mai visez, ci sa actionez, asa ca am facut singura rezervarile la avion si hotel si am proiectat un program de vizita. Evident, este greu sa te tii perfect de program, iar daca vrei sa te bucuri cat de cat de ceea ce vezi, nu doar sa te lauzi ca ai fost acolo, nu prea poti ‘bifa’ mai mult de doua obiective turistice pe zi.

Am tot intentionat sa relatez impresii din acest sejur, dar n-am gasit timpul necesar. Intr-un fel poate ca e mai bine ca a trecut ceva timp, chiar daca amintirile se mai estompeaza, ramane in minte ce e mai important.

Westminster Abbey

Nu a fost primul obiectiv vizitat de noi in Londra, dar este preferatul meu. De ce? Pentru emotia pe care a reusit sa mi-o insufle. Catedrala este magnifica, arhitectura grandioasa, dar acestea nu m-au coplesit atat cat a facut-o vizitarea atator morminte ale unor ilustre personaje istorice. Trecand de la un loc de odihna la altul, de la regi si regine – printre Elisabeta I sau Maria Stuart – la marii poeti englezi am incercat o senzatie de nedescris. Era la scurta vreme dupa celebra nunta regala a printului William – in onoarea careia era si o expozitie foto in muzeul catedralei – si m-am gandit care o fi fost senzatia lui Kate Middleton, o persoana ‘obisnuita’, ca mine si ca atatea altele, cand pasea inspre altar in calitate de mireasa si viitoare regina a Marii Britanii. Printre atatea morminte de regi si regine, cum s-o fi simtit efectiv in acele momente in care intra practic in istoria tarii sale? Pare un pic apasator.

Mi-a placut organizarea fara repros. Am primit la intrare un audioghid foarte usor de folosit, iar pentru explicatii suplimentare, personalul usor de identificat datorita sacourilor purtate, era gata imediat sa iti sara in ajutor cu orice informatie. Partea mai putin placuta era aglomeratia, ca la orice obiectiv turistic.

Turnul Londrei si Tower Bridge

Acolo a fost cea mai scumpa intrare. Daca la Westminster Abbey am dat vreo 16-17 lire pe bilet (of, asta e dezavantajul impresiilor intarziate, uit detalii ca pretul exact al biletelor) si am primit si audioghid, la Turn era vreo 18 lire biletul, la care se adauga inca o donatie de vreo 2 lire (pe care am platit-o de jena, ca m-a intrebat casiera daca dau si donatie, iar in spatele meu stateau oameni la rand care auzeau conversatia), iar audioghidul se platea separat.

Adevarul este ca si ai ce vedea. Iti trebuie cel putin o jumatate de zi ca sa il vezi pe indelete. Una dintre atractiile principale o constituie bijuteriile coroanei, unde am putut vedea coroane purtate de diversi regi si regine la ceremoniile de incoronare si chiar coroana pe care Regina Elisabeta a II-a o poarta la deschiderea sesiunii parlamentare. Daca in alte parti se pot face fotografii, din motive se securitate, bijuteriile nu pot fi fotografiate, paznicii fiind foarte vigilenti.

Un monument aflat in curte marcheaza locul executiei lui Anne Boleyn. A fost ridicat de catre Regina Victoria, impresionata de tragedia tinerei sotii a lui Henric al VIII-lea.

Bineinteles, am vazut si celebrii corbi care pazesc Turnul, plimbandu-se nestingheriti pe gazon. Legenda spune ca atata vreme cat vor exista corbi in Turnul Londrei va dainui si monarhia britanica. In timpul vizitei noastre, corbii au omorat o turturica, pe care s-au napustit mai multi. La vederea grozaviei, o fetita a inceput sa planga, iar tatal ei i-a spus zambind sarcastic: ‘Draga mea, locul asta a vazut lucruri mult mai rele’. Adevarat, nu?

British Museum

Zilele trecute am vazut la stiri ca mai multe muzee din Egipt au fost vandalizate si ma gandeam ca lumea ar trebui sa le fie recunoscatoare britanicilor pentru ca au scos atatea bogatii din Egipt. Poate ca unii considera ca le-au furat, dar eu cred ca este mai bine ca un obiect de pret sa ajunga in mainile cuiva care stie sa il aprecieze si sa il puna in valoare.

British Museum este o adevarata bijuterie! Este imens, iar noi am avut la dispozitie doar o jumatate de zi ca sa-l exploram. Mi-a placut ca si aici totul era foarte bine organizat si compartimentat: antichitatea greaca, egiptologie, cultura japoneza, expeditiile polare etc. Am amintit galeriile care pe noi ne-au impresionat cel mai tare. Tot aici am vazut celebra piatra Roseta, cheia descifrarii hieroglifelor de catre Champollion.

Palatul Buckingham

Aici a fost de fapt prima noastra oprire in Londra. Autobuzul ne-a adus de la Luton pana la Statia Victoria, iar de acolo am ajuns repede la Palatul Buckingham, ca sa prindem schimbarea garzii. Regina era la Palat, pentru ca steagul care ii marca prezenta era ridicat, dar n-am intalnit-o.  Am avut ocazia, in schimb, sa vedem defilarea garzilor. Cea mai spectaculoasa prezenta a fost in opinia mea cea a garzilor scotiene.

Trafalgar Square si National Gallery

Daca la Buckingham am vazut mult rosu si negru (culoarea uniformelor garzilor regale), Piata Trafalgar era plina de rosu si albastru. Era weekendul in care Barcelona si Manchester United si-au disputat cupa Ligii Campionilor. Peste tot am intalnit fani ai Barcelonei, imbracati in rosu si albastru, iar Trafalgar parea punctul lor de intalnire.

La National Gallery intrarea era libera la expozitiile permanente si am profitat. Nu am reusit sa vedem totul, dar siteul galeriei este foarte bine pus la punct, iar daca planuiti o vizita este bine sa studiati siteul si puteti vedea unde gasiti tablourile care va intereseaza mai mult.

De la Soho si China Town la Covent Garden si The Globe Theatre

Soho si Globe Theatre sunt destul de indepartate unul de celalalt, dar, cu capul in nori fiind si neuitandu-ma atenta pe harta, am facut o confuzie si am tot cautat The Globe prin Soho. Evident, nu l-am gasit ca n-aveam cum, am gasit, in schimb, China Town. Plimbarea a fost placuta, totusi. Este o zona cu multe teatre, noi fiind mari amatori de teatru. Sper ca intr-o viitoare vizita la Londra sa ajungem si la teatru. Indraznesc chiar sa visez la o piesa cu Kevin Spacey la The Old Vic. Poate chiar Richard III. Sunt chiar prea visatoare?

Tot plimbandu-ne am ajuns la The Covent Garden. Ne-am uitat la afise, dupa care am intrat intr-un pub din zona. La The Globe am ajuns intr-o alta zi, seara, si l-am vazut doar din afara pentru ca era inchis. 

Parcurile Londrei, Greenwich si o raita prin Belgravia

Ce imi place mult in Londra este ca ai voie sa calci pe iarba in parc. Toata lumea se plimba pe iarba, sta pe ea, iar copiii se joaca in iarba. Si iarba ramane verde, deasa si frumoasa. O fi Londra un oras ultraaglomerat, dar gasesti si locuri linistite in frumoasele ei parcuri. Am fost in St James, in Hyde Park si in Greenwich. Unul mai frumos decat celalalt! Sunt pline de pasari si de veverite. Parcurile sunt inca un motiv pentru care regret ca nu m-am nascut in Anglia si ca nu locuiesc in Londra. Oamenii par mai relaxati, mai linistiti. Si noi am fost relaxati si linistiti cand eram in parc. Sigur, eram oameni in vacanta veti spune, probabil, dar eu chiar cred ca viata pare mai frumoasa cand esti intr-un parc londonez.

Iesind din Hyde Park am dat o tura prin Belgravia, poate cel mai elegant cartier al Londrei. Frumos, curat si scandalos de scump, desigur! Acolo sunt cele mai ridicate preturi pe piata imobiliara, din cate stiu eu. Am intrat si la Harrods, care, in schimb, nu mi s-a parut un magazin exagerat de scump, raportat, desigur, la preturile din Londra in general.

Regrete

Nu am ajuns la Catedrala St. Paul. Eu m-as fi dus chiar daca ma dureau picioarele (si vai, ce ma dureau de tare), dar in cuplu trebuie sa tii seama si de celalalt, asa ca am luat o pauza intr-un pub interesant despre care am scris aici. Alte locuri in care nu am ajuns si unde chiar imi doresc sa merg candva sunt Regent’s Park si Gradina Zoologica. Si data viitoare cred ca ma voi da si in roata London Eye. Si voi vedea o piesa la The Globe. Si pe Kevin Spacey jucand Richard III. Why not?

trilulilu.ro/muzica-rock/ ... terloo-sunset-1

Trimis de corinka in 20.08.13 18:42:00
Validat / Publicat: 20.08.13 20:45:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAREA BRITANIE

VIZUALIZĂRI: 4046 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinka); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Defilarea garzii scotiene la Buckingham Palace
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)

[20.08.13 20:45:47]

sunflower
[21.08.13 15:58:47]

P08 este dementiala... mari diferentele ))) !!

corinkaAUTOR REVIEW
[21.08.13 16:37:01]

@sunflower:

Diferentele, nu foarte mari, sunt totusi vizibile: culoarea acelei pene sau ce o fi in cap si dispunerea nasturilor pe tunica.

Am uitat sa mai scriu ceva in review, ceva ce mi-a placut mult mult tot la Westminster Abbey. Ghidul nostru a fost nimeni altul decat Jeremy Irons!

Varianta engleza a audioghidului continea vocea lui. A fost foarte placut sa ma plimb prin catedrala ascultandu-i vocea si sa imi imaginez ca e chiar langa noi...

corinka, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Londra: