ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2013
DIN: Roman [NT]
ÎNSCRIS: 11.07.10
JUL-2013

Cetatea Rasnov: umbre medievale

În 1937, după o vizită în cetatea Râşnovului, scriitorul brasovean Octav Şuluţiu lăsa posterităţii o frumoasă descriere dar şi un înţelept îndemn: “Ar fi păcat să se distrugă această mărturie istorică. O reconstituire a ei s-ar impune. Dar nu o renovare care să o falsifice, să introducă elemente noi. Să se întărească tot ce există şi atâta”.

Acest indemn caracterizeaza poate cel mai bine primul impact lasat de vizita la cetatea taraneasca de la Rasnov, in periplu nostru din Ardeal.

Nu stiam prea multe despre aceasta fortificatie medievala, de aceea nu am ratat deloc oportunitatea de a-i face o vizita, pentru ca ajunsi acasa sa cautam mai multe informatii despre istoria si legendele acestor locuri!

Se pare ca vechile ruine dateaza din timpul dacilor, primii autohtoni si stapanitori ai acestor meleaguri !

Informatii autentice din sec XIII fac referire si la cavalerii teutoni adusi in tara Barsei de catre regalitatea maghiara, avand un pregnant rol militar , in perioada 1211- 1225; dupa care au fost alungati de regele maghiar Andrei al II-lea , intrand in conflict cu acesta , datorita ambitiilor de stapanire asupra zonei exercitate de ambele parti .

Frumusetea feudala a cetatii este deosebit de puternica, amprenta acelor timpuri mentinandu-se pregnant ca un val misterios asupra intregii fortificatii. Prima imagine o descoperi de cum ti se infatiseaza din departare, maiestoasa si zvelta, si de cum ii pasesti portile realizezi unicitatea acestui loc. Ne-am pierdut printre ziduri si ruine, am strabatut pantele pietruite, am admirat privelistea superba ce se infatiseaza calatorului de la inaltimea cetatii asupra intregii zone!

Nu avem pretentia ca am vizitat toate cetatile romanesti, dar Rasnovul ne-a adus in memorie aerul acelor timpuri impregnate de filmele cavaleresti (in special cele englezesti- tip Ivanhoe, Braveheart sau Robin Hood), dominate de cavaleri ratacitori si drepti, printese nesupuse si stapani cruzi peste cetate si supusi... !!

Agale pe cararile ce serpuiesc, se derulau imagini cu oamenii din acele timpuri, tarani ce-si aduceau merindele la targ, negutatori sireti in pragul pravaliilor, mestesugari -fauritori de arme in aburul atelierelor, domnite urmate de cate un paj plictisit, ... hoti, banditi uitati in unghere intunecate... !! E adevarat, avem imaginatie bogata, dar doar asa reusim sa retraim si sa intelegem orice loc istoric pe care pasim si sa nu-l uitam!

Din pacate sau din fericire cetatea este abia la inceputul unui amplu proces de renovare (din fonduri europene, se pare) care va necesita mult timp si finantare serioasa, dar e bine sa se faca pe baza unor studii istorice, arheologice, de fezabilitate corecte, fara graba si intr-un stil romanesc arhicunoscut! Nu-i nici o problema daca refacerea va dura mai mult timp, important este rezultatul si ce va ramane posteritatii!

O mica zona a cetatii a fost refacuta pastrandu-se amprenta timpurilor trecute, carora le dau viata si o serie de mici pravalioare cu suveniruri, o trupa de tineri cu arme si tinute cavaleresti (pe care le poti proba si fotografia in schimbul unei sume modice), iar toate acestea ne-au incantat!

Am inteles ca intre zidurile acestei cetatui s-au realizat o serie de filme celebre istorice care ne-au strabatut adolescenta: Nemuritorii, Columna, Dacii!... un cadru perfect pentru aceste capodopere cinematografice!

Multumim Rasnov pentru imaginea pe care ne-ai lasat-o (vezi si pensiunea Tudor), iar la cetate vrem sa revenim atunci cand va fi gata... pana atunci mai avem si alte bijuterii romanesti de vizitat!

Trimis de danette in 19.08.13 10:13:34
Validat / Publicat: 19.08.13 14:23:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 1282 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danette); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 semeata cetate!

webmaster [19.08.13 13:34:22] »

Mutat la rubrica "Ceatatea Râșnov ș-alte locuri musai de văzut în zonă" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor

danette
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Râșnov: