ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2013
ÎNSCRIS: 27.08.09
JUN-2013

Relaxant... si cam atat

Ma straduiesc de ceva timp sa postez acest review legat de concediu. sper sa fie ceva util.

In primul rand vreau sa le multumesc lui Cristi si Cornel de la AmFostAcolo Travel pentru sprijinul acordat la planificarea si realizarea acestui concediu, mi-au raspuns prompt la fiecare intrebare adresata fie prin telefon sau email.

Trecand la partea efectiva a concediului, am prins celebra perioada a revoltelor din piata Taksim, si recunosc ca pentru o vreme m-am temut de repetarea scenelor din Egipt, dar pana la urma s-a dovedit a fi mult zgomot pentru nimic. in toata zona Antaliei in care am calatorit nu se observa nimic legat de revolte.

Transportul a fost asigurat de compania nationala binecunoscuta, cu o intarziere de vreo 45 de minute. oricum tinand cont de zborul oricum fusese mutat mai devreme am avut timp sa prindem soare si plaja din prima zi. dupa schema clasica, transbordarea de la aeroport la hotel cu acelasi microbuz al baietilor cu camasi galbene, si aici am avut prima mica dezamagire, parea ca ghidul era in prima lui zi de practica, sau poate noi toti din microbuz stiam ce urma sau cunosteam locurile si excursiile de planificat?

Cazarea in hotel s-a facut extrem de rapid, aici recunosc ca am urmat sfaturile altor turisti strecurand celebra atentie in pasaport. acum cand privesc in urma parca nu ar fi fost necesar, dar e posibil sa fi contribuit cumva la bunele servicii legate de camera si amabilitate. personalul de la receptie cu dificultati in limba universala, mai mult spre germana, si rusa evident.

spre norocul nostru mare parte din turistii prezenti proveneau din vest, nemti, cehi, elvetieni, ceva britanici, si doar un sfert erau rusi, si acestia in mare parte familisti.

Camera ok, nu foarte mare, dar nici minuscula, dotata cu toate cele necesare, inclusiv fierbator pentru apa, minibarul a fost umplut zilnic cu sucuri, apa, bere si alune. pana la urma vii la mare ca sa stai pe plaja nu in interior. curatenie zilnic, e drept fara celebrele prosoape in forma de lebada, elefant sau mai stiu eu ce anume. totul a functionat fara gres, comparat cu prima tura in Turcia cand s-a stricat aerul conditionat. privelistea relaxanta de la balcon, am stat la etajul 6, merita dimineata sau la apus. excelent pentru ales sezlongul dimineata.

Piscina OK, nu foarte adanca, parca 140- 160 cm, suficient pentru ture de relaxare, plu zona pentru copii, cu tobogane, jet de apa si alte chestii. fata de alte hoteluri despre care am citit, aici aveai sanse pe la ora 9 sa mai prinzi locuri libere, cred ca multi preferau zona plajei, excelenta ideea cu umbrelute si sezlonguri printre palmieri, nu mai era nevoie sa te ascunzi dupa masa de soare.

Spectacole la piscina nu am avut, in fapt erau ceva animatori dar pareau dedicati celor de varsta a treia, deci nu va asteptati la jocuri in apa, cel putin nu la Selin, in zona Kamelya cred ca se practicau mai mult. nici muzica zgomotoasa, in fapt am avut o discutie cu fata de la Guest relations o singura data, si am trait cu impresia ca isi exersa cunostintele de engleza, franceza si cam atat.

Turistii civilizati, fara balenele clasice care se arunca in piscina in ciuda semnelor prezent e peste tot, fara sovietici alcoolici, unerori te gandesti ca ar fi un loc perfect de retras la varsta pensionarii.

Acum ajung la partea care deranjeaza cel mai mult romanul, anume alimentatia: aici e clara diferenta de valoare, dupa cum spunea cineva pe Tripadvisor, dintre un Chef si un bucatar. nu veti gasi celebrele sculpturi din pepeni, ananasi, amenajari de fructe si in orice caz nu am vazut pe nimeni sa-si faca fotografii in zona cu mancare. in genral mi s-a parut ceva conceput pentru un hotel sau locatie ce gazduieste team-buildinguri si nicidecum ceva UAI, deja cam in a treia zi stiai exact ce vei gasi la masa, ok multe sortimente de branza, fructe, pui si peste gatita cam la fel, un singur loc e gratar si un aragaz unde se cam facea coada la omlete si clatite, plus mirosul de prajeala ce se cam raspandea in sala de mese, suficient de mare. pentru copii nu stiu ce sa zic, multe cereale de supermarket, dulciuri, nu prea multe supe. in final am preferat sa mancam la Dragon bar, era aproape de plaja, multe salate, si preparat de gratar plus o placinta execlenta, ca sa nu mai zic de berea efes blonda sau bruna. servirea ok pe plaja, nu la fel in restaurantul principal. am avut o seara in care ne-am asezat efectiv langa masa chelnerilor. 30 de minute nu ne-a intrebat nimeni daca dorim apa, sau orice altceva, in final am sfarsit prin a ma servi singur cu cele necesare. nu as putea vorbi despre a la carte, nu le-am frecventat, dar am observat ca erau destul de pline seara, din nou la Dragon excelent seara, daca esti fan anii 80, muzica live, bere si vin, ca la gradina de vara.

Coktailuri doar dupa ora 18, iar cu privire al UAI, m-am straduit din greu sa gasesc justificarea, dar nu am gasit-o, nu bauturi straine, serviciile la spa se cam plateau exceptand piscina, baia turceasa si sauna, comparand cu 2008 cand am avut doar AI, mi sa parut f slab, din nou doar ca idee nu sunt gurmand, ci doar imi place mancarea de calitate si in special bucataria turceasca, care nu prea s-a regasit prin meniu. cel putin in aceea perioada, poate erau inca in extrasezon? si ma gandesc ca toti spuneau ca restaurantul de la Selin e cel mai bun din complex...

Plaja, aici da aproape de perfectiune, lunga, lata, amenajata, nisip, intrare lina in apa, fara alge, care de fapta marcau limitele teritoriului complexului, multe sezlonguri, pana la urma sunt 3 hoteluri acolo, barurile destul de aproape, noi am folosit mai mult dupa amiaza pana la apus, cand se cam golea, dupa 16:00. ca sa fiu carcotas mai zareai chistoace pe alocuri si erau doar 2 omuleti care se ingrijeau de intrega zona, asa ca... ; un concept bun acela cu pavilioane pe plaja cu servire personalizata daca vroiai sa fii mai intim, dar din nou, pentru UAI sa fiu nevoit sa platesc suplimentar pentru ele mi s-a parut ciudat. te poti plimba pe plaja in toate directiile, este interzis sa intri in hoteluri doar dincolo de promenada, amenda fiind de vreo 150 Euro parca, promenada ok pentru seara pentru cei cu copii, asaflt, palmieri, flori, destul de linistia. paza si securitate prezente permanent. Cel mai bine pentru intrarea in mare mi s-a partu zona Hotel Commodore, extrem de lina si linistita.

Am mai umblat si prin celelalte zone din complex ca sa imi fac o idee, foarte frumos zona de vile de la Kamelia, multa vegetatie, piscina pentru copii ok, cam inghesuita, Fulya nu m-a impresionat forte mult, ceva magazine si Nazat Bar unde poti experimenta bautura si snacksuri pana dimineata daca e sa cred advertisingul din hotel.

Una peste alta un concediu placut, odihnitor, fara excese, dar din categoria la pomul laudat... revin traiesc cu ideea ca preturile din Turcia au cam explodat fata de anii anteriori, in timp ce serviciile nu stiu, pana la urma e greu sa gasesti oameni priceputi in domeniu.

Pentru o vacanta cu copii si soacra se recomanda in mod clar, daca vreti doar distractie si mancare cam dificil.

Trimis de sebastian36 in 18.08.13 13:36:20
Validat / Publicat: 18.08.13 16:41:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Long Beach Resort

VIZUALIZĂRI: 2866 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sebastian36); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 pe plaja
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 61.24 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂKamelya Sentido Selin Hotel [Evrenseki]: