ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2013
ÎNSCRIS: 29.01.12
MAY-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Cele mai frumoase cinci sate din lume

E Pulcenella

Hotarati fiind sa vedem cele mai frumoase sate din lume, in luna mai 2011 am decis sa plecam catre Pisa (vezi impresii), iar de acolo catre Cinque Terre. Zborul din Bucuresti pina in Pisa dureaza 2 ore, iar din aeroportul Pisa pana in Gara Centrala din Pisa se fac 5 minute. De aici aveti destule trenuri catre La Spezia. Va sfatuiesc sa va opriti in La Spezia deoarece puteti gasi o camera la preturi mai avantajoase. Din Gara Centrala La Spezia puteti cumpara un card de intrare in Parcul National care include si folosirea trenului in orice moment (24 de ore - 10 euro, 48 de ore - 19 euro). Tot de aici puteti lua si un pliant cu orarul trenurilor din La Spezia in Cinqe Terre sau invers. Trenurile catre cele 5 sate vin cam la 7,10 minute. Exista si perioade mai mari. De asta este bine sa stiti clar cand vine trenul ca sa nu pierdeti vremea in gari. Gara orasului La Spezia este destul de aglomerata datorita legaturii pe care o face cu minunatele sate din Parcul National Cinque Terre. Este o gara medie, destul de curata si cu puncte de informare pentru turisti. Din gara La Spezia se poate ajunge in 10 minute in Riomaggiore, in 12 minute in Manarola, in 15 minute in Corniglia, in 20 de minute in Vernazza si in 30 de minute in Monterosso al Mare. Nu uitati ca biletele de tren procurate din garile italiene trebuiesc validate inainte de intrarea pe peron.

Dupa ce ne-am aruncat bagajele in camera rezervata in La Spezia (vezi impresii) am luat primul tren catre Cinque Terre si am coborat in ultimul (sau primul) sat, Monterosso al Mare. Vazusem cate o particica din celelalte sate din garile in care oprisem dar atunci cand cobori pe plaja din Monterosso si te uiti catre tarm ti se pare uluitor de frumos. Aici este cea mai buna plaja din tot parcul, plaja pe care nu mi-am permis sa lenevesc in prima zi deoarece aveam de facut un drum lung, pe jos, pe cararile muntilor, pina in Riomaggiore. Nu ne-am incumetat insa sa pornim la drum inainte de a cumpara o crema de soare deoarece se anunta o zi foarte senina, iar caldura deja se instalase.

In Monterosso o sa gasiti, ca de altfel oriunde in Cinque Terre, multe restaurant si terase care servesc preparate delicioase. Celor cu buget redus (Cinque Terre nu este o destinatie chiar ieftina), le recomand sa cumpere o pizza pe care o pot savura pe o banca privind marea (marea majoritate a turistilor fac asta in oricare dintre cele 5 sate). O astfel de pizza costa 5 euro. O bere de la market este 1,8 euro. Dar desigur si sa stai pe o terasa sa papi ce e mai bun face parte din vacanta. Numai ca stand jos risti sa dai 11 euro pe o bere (mi s-a intamplat des in Italia). O astefel de masa, la terasa, te duce in jur de 30/40 de euro.

Passeggiata este promenada din satul Monterosso al Mare, promenade ce mi-a oferit ocazia sa ma bucur de plaja, de magazinele de souveniruri si de o bere buna. Eu va recomand sa intrati si pe stradutele ce dau in Passeggiata pentru ca sunt foarte pitoresti si acolo o sa gasiti si alte magazine de unde sa cumparati un cadou pentru cei de acasa.

Nu am reusit sa ne familiarizam cu acest sat din prima dar am adunat aceste informatii in a doua zi in care ne-am intors cu placere in Monterosso de Mare. Dupa ce ne-am cumparat crema de soare, sticle de apa si ne-am pus palariile, am plecat si noi, alaturi de sute de alti turisti, pe cararea ce duce catre Vernazza. O idee nu foarte buna dar se spune ca numai asa poti sa te bucuri pe deplin de aceste locuri. Este un traseu destul de greu. Mie imi place muntele foarte mult. Dar nu va sfatuiesc sa pierdeti timpul pe dealuri. Privelistea este relativ frumoasa. Este cea mai grea portiune a traseului montan deoarece Monterosso se afla si la cea mai mica altitudine, iar urcusul catre Vernazza va va face sa soateti limba. Nu uitati bocancii pentru ca vorbim aici chiar de un traseu montan. Dar puteti sa mergeti in fiecare sat, sa faceti cativa pasi pe carare ca sa urcati putin, iar de acolo o sa surprindeti cadrele cele mai minunate cu aparatele voastre foto.

Nu pot spune care anume sat din Cinque Terre mi-a placut mai mult. Fiecare are frumusetea sa, locurile sale deosebite, golfurile sau plajele sale. Vernazza este un golf natural si mie mi s-a parut cel mai cautat sat din cele 5. Am ajuns destul de obosit si insetat, dupa ce am strabatut cei 3 km dintre Monterosso si Vernazza in 1.45 ore. Daca acest drum este o incantare este numai pentru ca el iti ofera posibilitatea de a privi de la inaltime Vernazza. Acolo am facut si eu cele mai multe fotografii. Intrand in satuc am fost impresionati de stradutele inguste, casele cu 2/3 etaje frumos colorate. Apoi am iesit intr-o piateta de unde se putea merge in micul golf in care am facut o baie si m-am bucurat de o ora meritata de relaxare. Prietenii mei au ales sa ia masa pe una dintre terase insa eu, speriat ca nu o sa am timp sa ma bucur indeajuns de acest loc, am luat la picior (de mai multe ori) micutul sat.

Din Vernazza nu ne-am mai aventurat pe carari de munte socotind ca este suficient cat ne-am catarat in acea zi. Asa ca ne-am suit in primul tren si in cateva minute am ajuns in gara din Corniglia, poate cea mai neospitaliera dintre cele 5 gari. Asta pentru ca satucul nu se afla situat jos, linga mare, ci undeva sus, printre munti. Odata coborat din tren m-am uitat in stanga si in dreapta si nu stiam incotro sa o apuc. Evident ca exista o gramada de panouri care te indruma catre poteca montana sau catre scarile ce urca spre frumosul sat insa aceste scari sunt atat de lungi incat nu prea imi vedea sa ma indrept catre ele. Totusi, din gara exista un microbuz gratuit (pentru cei care au card Cinque Terre) cu care ne-am cataract pina sus, in sat, evitand astfel drumul cu scari (multe, multe) pe care am preferat doar sa le coboram. Corniglia este un sat mic ce ofera mai multe atractii. Pe linga o belvedere de exceptie catre munte si mare, aici se afla si Basilica San Pietro, o cladire cu o vechime considerabila. In jurul ei se afla construit parca tot satul. Este o atractie foarte fotografiata cu toate ca multi nu ii stiu istoria (printre ei m-am numarat si eu). Tot ce am aflat a fost ca este o constructie genoveza construita in anul 1334. Oricine ajunge in Corniglia va vedea acesta frumoasa bisericuta deoarece se afla la intersectia celor cateva stradute ce strabat satul.

Cei care vor sa ajunga pe jos din Vernazza in Manarola vor trebui sa strabata 4 km pe carari de munte (cu trenul se ajunge in 5 minute). Insa atunci cand am fost noi traseul era inchis datorita unor surpari de teren. Nici un motiv de ingrijorare pentru ca noi oricum alesesem variant cu trenul.

Manarola este si el foarte foarte pitoresc si se mananca o pizza extraordinara. Este un sat parca pictat de un atrist. Casele sunt inghesuite pe o stanca, iar culorile cu care au fost vopsite ii dau acel “ceva”. Marea majoritate a fotografiilor pe care o sa le gasiti in pliantele turistice ce vor sa va atraga in Parcul National Cinque Terre sunt facute in Manarola.

Gara din Manarola este spectaculoasa ca si pozitionare, iar cu trenul se fac 3 minute din Corniglia si tot 3 minute din Riomaggiore. Nu va lasati pacaliti de centrul satului. In afara de acest centru exista si iesirea la mare. Va indreptati catre mare si din micul golf porneste o alee amenajata, cu balustrada, ce va duce pe o plaja. Va sfatuiesc sa ajungeti pe plaja la apus pentru a va intoarce cu cele mai frumoase poze.

Tot la apus, in micul golf se aduna toti cei care se afla in sat. Cu un pahar de vin in mina sau cu o sticla de sampanie, toata lumea priveste apusul. Este o experienta inedita, traita intr-o alta forma si in Oia, Santorini.

Riomagiore este pe departe, din punctual meu de vedere, cel mai frumos dintre toate. Din tunelul ce va duce de la gara in centru sa nu ratati sa mergeti si catre mare. In prima zi eu am mers catre centru si in 5 minute terminasem de vazut tot. Frumusetea este insa langa mare. Se poate merge si pe plaja. De aici exista un drum de 25 de minute (program 10/18) care duce pa marginea muntelui, pana la un punct de belvedere (gratuit pentru posesorii de card Cinque Terre).

Candidand cu succes la prima pozitie intre cele cinci sate, Riomaggiore a fost capatul de drum al primei mele zile petrecute in Cinque Terre. Atunci, un pic obosit, exaltat de toata frumusetea locurilor, nu am mai avut puterea de a lua satul de la un capat la altul ci am preferat sa il privesc dintr-un loc si sa ma bucur ca am avut ocazia sa traiesc o astfel de zi.

Abia a doua zi, cu bateriile incarcate, am ajuns pe Via del Amore, o alee ce leaga satele Riomaggiore si Manarola, o strada a indragostitilor ce ajung aici pentru a prinde un lacatel prin care isi pecetluiesc iubirea. Cei care au card pentru Cinque Terre nu platesc taxa pentru intrarea pe Strada Dragostei. Este un drum relativ scurt (cred ca 1 sau 1,5 km) si placut. M-am bucurat foarte mult de privelistile oferite, de tunel, de vegetatie... chiar daca in acesta excursie am fost insotit doar de amici si nu de iubita. Noroc ca drumul doar se taxeaza si nu exista obligatia de a intra cu cineva de mana. Am cumparat si eu un lacatel din Cinque Terre pe care il port agatat de valiza mea, in orice excursie pe care o fac.

Apoi, in timpul ramas am bananait in cele 5 sate, am stal la soare, pe plaja din Monterosso, m-am plimbat pe stradutele din Vernazza, am descoperit mai bine Riomagiore si am mai urcat inca odata pina in Corniglia pentru a ma bucura de panorama.

Au fost clipe minunate pentru care le multumesc si prietenilor care m-au insotit, iar voua va recomand sa incepeti deja cautarile pentru a va organiza o vacant in cele mai frumoase cinci sate din lume!

Trimis de vlado2 in 18.08.13 13:12:17
    Validat / Publicat: 18.08.13 15:23:25
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 8194 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vlado2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P06 Pentru asemenea belvedere merita orice efort

nicole33
    [18.08.13 18:46:04]

@vlado2:

Felicitări!

Pozele tale absolut superbe m-au vrăjit și m-au făcut să-mi fie și mai dor de mare, de o mare albastră.

[18.08.13 20:06:31]

vlado2AUTOR REVIEW
    [18.08.13 22:14:06]

@nicole33: Timpul vacantelor nu a trecut pentru anul asta. Sper sa si ai parte de o balaceala intr-o mare albastra

[18.08.13 22:15:31]

Apropos de P17: nu mă gândeam că și aici 'talienii au important din Florența ideea celebrelor "lucchetti d'amore", adică a lăcățelelor dragostei. Dar Homo Sapiens cât trăiește se... cultivă, astfel încât îți mulțumesc pentru pontul oferit.

Legenda originală spune că dacă un bărbat și a sa iubită încuie împreună un lacăt pe orice parte a celebrului Ponte Vecchio florentin (de preferat un cadru din metal, în timpurile moderne) și apoi aruncă cheia în râul Arno... iubirea lor va dăinui pentru totdeauna. În zilele noastre, din cauza abundenței acestor lăcățele, prezente în număr excesiv de mare (deh, oamenii sunt in love!) ar exista chipurile o amendă pentru cei prinși că atașează astfel de obiecte pe suprafața podului. Bineînțeles, că subsemnatul și a sa Milady nu au rezistat tentației și nici nu au pregetat să efectueze o astfel de operațiune riscantă... am aruncat cheia repede, pe înserat, apoi am fugit ca doi nebuni frumoși pierzându-ne urma în noapte, nevăzuți de posibilii ochi ageri ai poliției florentine.

Și în Verona, la casa celebrei Giulietta, se află un maare gard plin cu astfel de lăcățele... o idee de un romantism covârșitor de altfel, în orașul magnificilor îndrăgostiți shakespearieni.

P. S. Felicitări pentru rew si... foto P22 este la crème de la crème!!!

vlado2AUTOR REVIEW
    [18.08.13 22:19:00]

@le_maitre: sa te vad si cind o sa vrei sa recuperezi cheita aia cum o mai gasesti. Da, vazusem cu o zi sau doua inainte aceiasi idee in Florenta.

[18.08.13 22:33:58]

Aoleo! Așa îmi urezi? Să mă fac scafandru ca să scap de Milady??? Neah, ce-i făcut e bun făcut, acum dacă vin oamenii legii cu flexul să le taie pe toate... nu-i vina mea

ariciu
    [18.08.13 23:09:13]

@vlado2, @le_maitre: Legenda nu spune nimic despre găsirea cheiţei sau tăierea lacătelor sau... sau... ca să traduc, soluţii pe care voi, bărbaţii, le căutaţi întru "scăpare de sub jugul asupritor". Aşa că "Vine poliţia... Îmi ia toată marfa... " tot degeaba. Dacă aţi apucat să închideţi şi să aruncaţi cheiţa nici Ariel sau Ursula nu vă mai salvează darămite nişte prăpădiţi de gabori macronari care taie nişte lăcăţele. Legenda spune doar de rezistenţa celebrului Ponte Vecchio. ))

Şi totuşi, aveţi o portiţă: dinamitaţi Ponte Vecchio şi atunci... poate scăpaţi. De fapt, scăpaţi sigur, că luaţi ceva ani de mititica.

Şi ca să fiu totuşi şi on-topic, mie Manarola mi-a adus aminte de Positano numai că la scară redusă. Este aşa sau nu este?

[18.08.13 23:30:51]

Mda, deoarece Milady a sosit acasă, a sosit vremea să mă retrag, conform spuselor bancului, eu fiind aci Maria:

"La Congresul Internațional de Emancipare a Femeii ia cuvântul reprezentanta Ugandei, Mbuka:

- Cum mă săturasem să gătesc numai eu, într-o zi i-am spus bărbatului meu să mai facă și el de mâncare! În prima zi n-am văzut nimic, în a doua nici atât, dar în a treia zi am văzut o farfurie murdară...

Reprezentanta Franței, Isabelle:

- Eu m-am săturat să fiu singura care spală rufe în casă! Într-o zi am încetat să o mai fac... În prima zi nu am văzut nimic, nici în a doua, însă a treia zi am văzut un maieu la uscat...

Reprezentanta României, Maria:

- Într-o zi, i-am zis lu' Ion al meu că io m-am săturat de atâta lucru și i-am zis să mai meargă și el cu vacile la păscut, să mai măture prin casă și să mai aibă el grijă de plozi! În prima zi n-am văzut nimic, nici în a doua... abia în a treia zi am început parcă să văd ca prin ceață cu ochiul stâng!

P. S. De acord la faza cu Positano, "văd" că este asemănător.

[19.08.13 07:23:50]

tache
    [17.10.13 09:42:00]

@vlado2: Intamplarea face ca si eu sa fi fost "acolo" in 2011, dar la sfarsitul lui august. Cinque Terre raman pentru mine un loc la care ma gandesc intotdeauna cu bucurie, alaturi de privelistea de pe Monte Baldo spre Malcesine sI Lago di Garda sau Barcelona. La Positano doar visez, inca.

ariciu, le_maitre, nicole33, tache, vlado2
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Cinque Terre: