ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
ÎNSCRIS: 17.08.13
AUG-2013

Norocul incepatorului :)

Dupa ce am citit zeci (sute?) de articole AFA, consider ca a sosit timpul sa contribui si eu cu cit pot. ("i" din "i"? da, stiu... nu ma certati, asa-mi place).

Nu ma entuziasmez din orice, nu sint nici vesnic circotas, exista mici detalii care sa ma incinte, sau altele si mai mici care-mi pot strica ziua... pe scurt, am toane :)

Alegerea complexului, desi nu se regaseste in lista celor de pe AFA, a fost totusi ajutata de articolele referitoare la "rudele" apropiate ale acestuia: Paradise Dreams si Magic Dreams (multumiri autorilor si AFA). Fiind prima vizita pe litoralul bulgar, alegerea a fost si grea.

Criteriile alegerii (e bine sa le expun din start, alegerea fiind pina la urma o chestiune de gusturi personale):

- pret in jur de 200 RON / noapte

- specific "family" (de ex. Sunny Beach se exclude din start conform acestui criteriu)

- camere non-smoking

- FARA all-inclusive - prefer sa maninc ce vreau, unde vreau, cind vreau, si sa vad pentru ce platesc

- piscina cit mai mare

- zona din care sa am acces usor la alte obiective turistice

Si asa am ajuns la Sveti Vlas, Apartcomplex Panorama Dreams.

dreamville-bg.com/complex.php?id=42

Pozele oficiale (ca sa nu va mai chinuiti cu ale mele):

dreamville-bg.com/complex ... 2&viewalbum=272

Am nimerit din prima, estimind distantele pe o harta fara prea multe detalii. Odata ajuns, mi s-a lungit fata pina spre buric: in stinga era un santier, se construia inca un complex "Dreams" intre cele 4 deja existente, in dreapta maidan, in fata maidan apoi marea, in spate un complex abia terminat.

Am oftat (avind fata lunga, si oftatul a fost lung), m-am dus la receptionera, mi-a pus in brate o cheie si mi-a zis ca pot plati intr-o ora.

Trecind pe linga cele 3 piscine - 1.55m adulti, 1.10m copii, 0.7m copilasi - barbia a inceput sa revina la o forma normala, in schimb a inceput sa-mi atirne limba. Bagajele fiind relativ multe (asa ne deplasam noi: eu cu o sacosa de bagaje proprii, sotia si copilul cu doua sifoniere), nu i-a pasat nimanui de limba mea, chiar daca motivele erau altele.

Acum speram sa am vedere spre piscina, nu spre stinga sau dreapta.

N-a fost sa fie. Am primit un apartament deasupra barului, cu vedere la mare (peste maidanul din fata, la 100m), si cu locul de joaca in stinga. De pe balcon se vedea si o mica parte din santierul din stinga. Acesta fiind inchis in timpul sezonului, nu mi-au ramas de admirat decit marea de dupa maidan, apoi Nessebar si Sunny Beach dupa mare.

Am coborit repede catre mare, prin stinga hotelului Sea Wind (sper sa pot atasa poza); spun "coborit" pentru ca plaja e la vreo 6-8 metri sub nivelul terenului pe care sint construite hotelurile.

Plaja e ingusta fata de cea din Sunny Beach / Mamaia / centrul Sveti Vlas, o mica portiune din dreptul hotelului e impracticabila datorita stincilor si algelor, dar restul e ok: alge putine spre deloc, lipsa mirosuri urite, chistoace mai putine decit pe plajele amintite mai sus. Iar plaja din Sunny Beach e la doar 30 de minute de mers pe malul marii cu un copil mic bombanind ca vrea scoici. Atentie, totusi, la "Nudi beach" de pe traseu :)

Dupa inspectia plajei am revenit in camera (pardon, apartament; aveau si studio-uri, dar erau pentru doua persoane, iar noi eram trei), am ascultat raportul sotiei referitor la obiectivul "apartament", am inspectat si eu balconul si privelistea, apoi ne-am dus sa platim si sa mincam. Pe drum, evident, am dat raportul "plaja".

Eram inca putin dezorientati.

Cu stomacele pline si putin mai optimisti, ne-am intors in apartament. Pe site-ul lor scrie ca ar avea 71.11 m2, dar sincer nu i-as fi dat mai mult de 71 cu tot cu balcon.

Baia era mare, am folosit-o cu placere apoi am navalit in piscina pentru adulti.

De obicei pozele se fac din pozitii avantajoase, astfel incit piscina sa para mai mare. Ei, bine, pozele piscinelor de aici nu sint pe masura realitatii, aveau mai multa apa decit puteam noi inota. In plus, n-au fost niciodata aglomerate, desi eram in virf de sezon.

Racoriti si obositi, ne-am intors... fetele s-au ales cu dormitorul cu pat dublu, eu cu sufrageria-cu-chicineta-in-coada si cu canapeaua.

La inceput m-a durut. M-am prins apoi ca trebuie sa dorm pe diagonala si ca fundul trebuie sa fie in jumatatea de sus.

Cind ne-am trezit am facut inventarul: bucataria bine utilata, cuptor + plita electrica, mobila simpla ca design, dar foarte grea si parea si rezistenta, patul dublu super, canapeaua unealta de tortura, un fotoliu (cred ca extensibil), doua tv-uri pe care le-am scos din priza din prima zi, balcon cu doua scaune si masuta. A, si un AC pe care nu l-am folosit, temperatura fiind placuta pe intreaga durata a sejurului.

Vacanta era planificata pentru 9 zile, dar dupa doua am supus la vot si am decis cu unanimitate de voturi ca ar trebui sa mai stam inca 3, chiar daca ar fi sa primim o camera cu vedere la santier. Am primit aceeasi camera, asa ca ne-am ales cu 12 zile :)

Nota: se pare ca nu numai ca as recomanda aceasta destinatie unui cunoscut, dar mi-am recomandat-o chiar si mie. E clar un punct in plus.

Barul din piscina nu l-am folosit, dupa cum nu l-am folosit nici pe cel de sub noi. Terenul de fotbal/volei nici atit, si nici mesele de biliard sau pingpong. Abonament la internet nu mi-am facut, in schimb mi-am facut la fitness, unde am avut placerea sa cunosc pensionare mai puternice decit mine. Desi sala era micuta, acoperea necesarul - n-au fost niciodata mai mult de 5 persoane in acelasi timp.

Fiind firi sociabile, am gasit rapid alte familii cu aceleasi obiective - fitness, balaceala la piscina, copii de supravegheat - si astfel am inceput sa invatam bulgara, rusa, mima. Polonezii si suedezii pe care i-am cunoscut vorbeau engleza, asa ca n-au fost probleme de comunicare cu ei. Chiar si irlandezii si englezii vorbeau engleza :)

Restaurantul e ok (personal, timp de servire, gust mincare, preturi), dar menu-ul are cam putine optiuni. Nu ca noi am fi gatit mai multe :)

Supermarket-ul din complex are preturile ceva mai mari decit cele din imprejurimi.

In cele 12 zile am avut timp suficient sa colindam toata zona - Nessebar si Sunny Beach pe jos, Elenite cu rata (ca autobuz nu-i pot spune, autobuzele fiind inventate cu 20 de ani dupa vehiculul respectiv). Intoarcerea din Nessebar a fost cu un vaporas, eram destul de obositi.

Conform criteriilor noastre, din zona respectiva as alege pentru un sejur viitor tot Sveti Vlas, dar as largi aria de hoteluri-candidat.

Dar e foarte probabil sa ne indreptam spre o alta zona, pentru ca ne place sa vizitam locuri noi.

Trimis de F2A1C in 17.08.13 23:17:10
Validat / Publicat: 18.08.13 00:57:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Veliko Tirnovo, imprejurimile Ruse (toate dupa recomandari AFA)

VIZUALIZĂRI: 2207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (F2A1C); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Poza de la balcon - spre stinga.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

[18.08.13 00:56:27]

Excelent, foarte plăcut, chiar savuros review de debut

@F2A1C: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

F2A1CAUTOR REVIEW
[18.08.13 01:27:45]

@webmaster: Multumesc pentru intimpinare.

Desigur ca o sa revin, de preferat cu impresii despre locuri care nu au mai fost prezentate aici. Nici nu va imaginati cit de folositoare mi-au fost articolele AFA in vacantele precedente. Si nici eu nu-mi imaginez ce-as putea prezenta ca noutate fata de ceea ce s-a spus deja

tumisfabu
[18.08.13 08:32:04]

E duminica dimineata, ora 8.30, m-ai binedispus pentru intreaga zi!

Zoazore
[18.08.13 21:31:11]

@F2A1C: Superb! Abia astept sa mai mergi si-n alte parti (sau tot aici!), ca esti deja in urmarire! Vacante frumoase in continuare!

F2A1CAUTOR REVIEW
[19.08.13 00:16:03]

@tumisfabu, @Zoazore:

Multumesc tuturor pentru primirea calduroasa.

De vizitat am mai vizitat, dar n-am scris pentru ca m-am inspirat de pe AFA si totul a mers snur.

EDIT: am sters restul mesajului dupa ce am citit regulile referitoare la ecouri. Am luat-o pe aratura cu vacanta urmatoare (sau mai exact, cu problemele ei).

F2A1C, tumisfabu, Zoazore

• pagină generată în 0.0379319190979 sec