ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
ÎNSCRIS: 03.05.11
MAY-2009

Descopera Salonicul

Stelios Dionisiou - Thessaloniki Katerina

Nu poti intra in Grecia fara sa te opresti in frumosul oras Salonic. A nu-l vizita, este o pierdere pentru cei care ajung pe partea continentala a Greciei. Marginit de apele golfului cu acelasi nume, orasul impresioneaza prin frumusete si grandoare, la care se adauga bogata sa istorie antica. Prima mea intalnire cu acest oras s-a petrecut in 2003, la sfarsitul unei lungi calatorii cu autocarul, apoi in 2007 si 2009 cand l-am vizitat pret de o zi, in timpul sejurului meu in Halkidiki si astept urmatoarea revedere.

Salonicul este capitala Macedoniei si cel de-al doilea oras ca marime din Grecia. A fost construit de regele Kassandros in anul 315 i. Hr. in onoarea sotiei sale Thessaloniki, fiica lui Filip al II-lea si sora vitrega a lui Alexandru cel Mare. Aceasta carte de vizita este suficienta pentru a incepe vacanta in Grecia cu acest oras. Punctul de reper si de pornire in descoperirea orasului este TURNUL ALB. Aici opresc autocarele cu turisti si este locul de intalnire a acestora la intoarcere. Turnul Alb, care la inceput a facut parte din zidurile de aparare, acum este Muzeu Bizantin. Din pacate, nu l-am putut vizita inauntru, de fiecare data gasindu-l in renovare. De la el, de-a lungul golfului se intinde un bulevard lung, Bd. Nikitis. Promenada, pe malurile golfului, este intesata de cafenele si taverne. Este o placere sa stai la una din terase, sa te pierzi cu privirea inspre apele albastre ale golfului, sa simti ca pentru moment faci si tu parte din acele locuri. Dar reveria nu tine mult, pentru ca se stie, calatorului ii sta bine cu drumul. Urmatorul popas este in Piata Aristotelis, piata centrala a orasului. Nu poti rata o sesiune de shopping sau macar o vizita intr-unul din multele magazine elegante. Cofetariile te imbie cu aromele prajiturilor traditionale si te trezesti zapacit, nestiind ce sa cumperi, la ce sa rezisti.

Biserica Sf. Dumitru este un alt punct important pe harta turistica a orasului. Sf. Dumitru, ale carui moaste se gasesc aici, este patronul si ocrotitorul orasului.

Mi-a placut Piata acoperita, un bazar unde gasesi de la peste proaspat si fructe, la ulei de masline si mirodenii, multe si unele rare pentru noi. Comerciantii te imbie sa gusti, insista chiar, iar daca nu cumperi, nu e nicio suparare.

Am trecut pe sub Arcul lui Galeriu, ridicat in anul 304 i. Hr. in amintirea victoriei impotriva persilor.

Am vizitat si un hamam, baia turceasca, acum ce-a mai ramas din ea, dar totusi bine conservata, pentru ca Salonicul a cunoscut pe langa stapanirea romana si pe cea otomana, pret de cateva secole.

Siturile arheologice sunt bine puse in evidenta, ele aflandu-se in zona centrala a orasului. La Muzeul Arheologic, se gaseste mormantul lui Filip al II-lea, tatal lui Alexandru cel Mare.

Strazile in Salonic sunt dispuse radiant, toate ducand spre golf. Multe sunt inguste si in panta, cum sunt mai ales cele din partea de sus a orasului. Traficul este intens si se circula foarte mult cu scuterul. Am vazut mai multe scutere circuland decat masini. Sigur, o adaptare la configuratia strazilor, inguste, neregulate, abrupte.

Pentru a vizita Salonicul este suficient o zi, pe fuga se poate si in 2 ore, dar, simti ca e "ceva neterminat" si trebuie sa revii, mai ales ca de la prima intalnire te cucereste, asa cum o face intreaga Grecie, iar Salonicul este poarta de intrare in frumoasa si fascinanta Elada.

Trimis de Rodel in 17.08.13 21:27:22
Validat / Publicat: 17.08.13 23:57:36

VIZUALIZĂRI: 2669 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Biserica Sf. Dumitru, treptele ce duc spre intrare.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[18.08.13 00:10:25]

Nimeni până acum nu a specificat că cele mai frumoase grecoaice sunt cele din Salonic!!!

RodelAUTOR REVIEW
[18.08.13 10:35:15]

Multumesc pentru ilustratia muzicala si pentru informatia oferita. Cred ca am vazut si eu ceva frumuseti, dar m-am gandit ca sunt... de import.

Diaura*
[18.08.13 12:13:33]

@Rodel:

Au avut ragazul sa te uiti pe Arcul lui Galeriu sa vezi dacii? Imparatul Galeriu era fiu de dac, (mai exact mama sa era daca) si era normal ca in trupele sale sa fie si daci. Se vad pe ambele parti ale arcului, randuri cu soldati daci, usor de recunoscut dupa steagul in forma de sarpe cu cap de lup, prin care vantul suiera intr-un fel inconfundabil.

Imparatul a foat toata viata sa mandru de originea sa daca si a avut cateva idei prin care dorea sa razbune cucerirea dacilor de catre Traian. La batranete s-a retras in Dacia, in satul unde se nascuse si caruia i-a schimbat numele, in amintirea mamei sale. Atunci se numea Romulianum (de la Romula), iar acum se numeste Resca (jud. Olt).

RodelAUTOR REVIEW
[19.08.13 14:49:15]

@Diaura: Multumesc pentru completare. Am uitat acest aspect.

Diaura*, RelyaV, Rodel
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Salonicul și împrejurimile: