ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2009
ÎNSCRIS: 17.09.09
JUL-2009
DURATA: 11 zile nopți

O vacanta reusita

Am fost acolo in luna iulie 2009, la hotelul Grand Temizel, situat pe plaja Sarimsakli. Statiunea este superba, plaja este imensa, nisip fin, intrarea in apa fara pietre si lina, ca la Mamaia. Conditiile excelente ca pt. un hotel de 5 stele. Nu avem nimic de reprosat. Mancarea f. buna si variata, piscina f. mare si curata. Gradinile f. ingrijite, plaja privata f. curatasi f. mare. Sectiune pt copii cu tobogan de apa separat. Intr-un cuvant a fost excelent. fost acolo in luna iulie 2009, la hotelul Grand Temizel, situat pe plaja Sarimsakli. Statiunea este superba, plaja este imensa, nisip fin, intrarea in apa fara pietre si lina, ca la Mamaia. Conditiile excelente ca pt. un hotel de 5 stele. Nu avem nimic de reprosat. Mancarea f. buna si variata, piscina f. mare si curata. Gradinile f. ingrijite, plaja privata f. curatasi f. mare. Sectiune pt copii cu tobogan de apa separat. Intr-un cuvant a fost excelent.

Drumul a fost f. bun, avand in vedere ca am calatorit cu auto propriu, pe la Hamazabeily, in total 12 ore.

Mentionez ca de 14 ani imi fac vacantele numai in Turcia si am fost in toate statiunile lor.

Intr-adevar Ayvalik nu este o statiune promovata in circuitul international si de aceea nu prea stiu limbi straine. Singurii straini pe care i-am vazut acolo a fost un grup de japonezi, care era cazat chiar la hotelul nostru, in rest erau cei veniti in croaziera cu iahtul si care stationau in miniport, doar pentru alimentare.

E primul an cand vin aici si sunt convinsa ca voi veni numai aici, de acum incolo. Este mult mai aproape decat alte statiuni, acest hotel este f bun, iar statiunea este superba.

Desi in statiune sunt 3 supermarket. nu am avut nevoie niciodata de nimic. Totul era deosebit de bun si indestulator.

Trimis de ancacristescu08 in 17.09.09 18:57:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Oren, Kusadasi, Marmaris, Istanbul, Antalia

VIZUALIZĂRI: 2818 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ancacristescu08); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Gradina hotelului Grand Temizel

webmasterXY*
[17.09.09 19:16:48]

Anca, inteleg ca tu ai fost la hotel Grand Temizel, corect? In acest caz, trebuie ca impresiile tale sa stea la loc de cinste intr-un review "special" pentru acest hotel [acum sunt la HOTEL MARE, din aceeasi regiune AYVALIK].

Aceste rigori nu sunt chiar fixuri ale noastre, incercam sa "arhivam" cat mai bine impresiile tuturor astfel incat cine are nevoie de ele sa stie unde le gaseste.

Ce zici? Incerci sa creezi singura hotelul?? Nu as vrea sa ma intelegi gresit, il pot crea pentru tine, dar as vrea sa intelegi/inveti pentru... data viitoare, nu? Sunt prin zona pentru o mana de ajutor.

Cum procedezi?: dai click pe AYVALIK in bara albastra de sus [asta inseamna ca ai ajuns in localitatea/zona in care se afla hotelul depsre care urmeaza sa scrii], apoi mergi undeva la mijlocul paginii si dai al doilea click pe adauga hotel, iar de aici ar tb sa fie doar treaba de...atentie.

[17.09.09 23:28:48]

creat rubrica noua ptr hotel Grand Temizel si mutat aici impresiile

turkn
[18.09.09 12:56:31]

Am citit ce ai scris si pare, intradevar, o destinatie demna de luat in seama pt anul viitor. De aceea vreau sa mai aflu niste detalii:

1. unde ai facut rezervarea?

2. toate camerele au vedere spre mare?

3. se plateste parcarea pt masina?

4. pe plaja sezlongurile sunt gratuite?

5. detalii despre sistemul lor all-inclusive?

Sper ca iti vei face timp sa-mi raspunzi si mie, lucru pt care iti multumesc de pe acum.

[21.09.09 09:06:32]

Rezervarea ne-a facut-o un amic turc din Istanbul, dar se poate face si prin internet pe adresa info@temizel. com. tr

Majoritatea camerelor au vedere spre mare, parcarea nu se plateste si au si locuri acoperite, totul pe plaja este gratuit, iar sistemul AI este ca peste tot in Turcia.

Am sa va trimit fotografii. Deocamdata nu am avut timp sa le selectez.

turkn
[21.09.09 11:52:26]

Multumesc pentru informatii. Acum astept si pozele...

mira_j
[24.11.09 22:24:12]

Ati putea detalia sistemul lor all inclusive?

Cum este mancarea? Noi suntem mai multe familii cu copii ... mofturosi.

Exista minibar gratuit? Ce contine?

Care sunt preturile?

Va multumesc si astept raspuns.

[02.12.09 13:30:59]

Raspuns pt. Mira J

Sistemul AI este f. bogat si variat. Mancare pt toate gusturile, dar fara carne de porc. Totul este gratuit si barurile contin sucuri, bauturi alcoolice, apa, cafea, ceai, lapte, dulciuri, gustari intre mesele principale.

Se plateste doar ce se foloseste in apa (diverse ambarcatiuni).

[07.02.10 22:40:26]

Intentionam sa mergem 4 familii cu copii la acest hotel. Ne intereseaza daca mesele sunt diversificate, daca exista fructe si prajituri, bauturi alcoolice (bere, vin etc), sucuri cu acid si fara, inghetata, daca sunt prosoape pentru plaja si cum se schimba acestea, daca aerul conditionat este centralizat si daca are program de functionare.

La ce distanta se afla de statiune si cu ce se poate ajunge?

Va multumesc, astept raspunsul dumneavoastra.

[08.02.10 16:21:37]

Mesele sunt diversificate, exista multe fructe si dulciuri, bauturi alcoolice, sucuri acidulate si neacidulate. Aerul conditionat nu este centralizat.

Exista doua centre ale statiunii, ca sa zic asa. Unul este mai aproape, cam la 2 km, cu bazar, parc de distractii pt copii, terase si tot felul de atractii sezoniere, iar celalalt ,care este de fapt centrul localitatii , cam la 5 km, cu banci, magazine, posta, restaurante, miniport,etc.

Din cate stiu nu se poate ajunge decat cu transport propriu. Drumul dureaza aproxim.12 ore.

[28.02.10 12:21:51]

De trei săptămîni încercăm să obtinem o rezervare la acest hotel, chiar şi pe info@temizel.com.tr am trimis trei solicitări, dar nu am reuşit, nu am primit niciun răspuns.

Ne puteţi ajuta în sensul de a ne face legătură cu agenţia turcă prin care aţi făcut dumneavoastră rezervările? Suntem o familie cu 2 copii de 10 respectiv 13 ani împliniţi.

Vă mulţumim!!!!

[01.03.10 10:13:28]

Rezervarea ne-a facut-o un cetatean turc din Istanbul, direct la hotel. Incercati la Agentia **** din Bucuresti. Ei au relatii cu hotelurile din Ayvalik.

[01.03.10 11:11:39]

ancacristescu08: nu ai cont de mult pe site, asa ca beneficiezi de circumstante atenuante.

Te rog insa ca pe viitor sa nu faci abstractie de textul scris cu rosu mai jos si sa NU mai faci referire la agentii. Poti trimite aceste referiri folosind prin mesaj personal.

[01.03.10 11:23:20]

Scuze, nu mi-am dat seama.

[01.03.10 12:24:50]

Cata, poti sa cauti pe net cu numele statiunii si ai sa gasesti cel putin doua agentii in Bucuresti.

[17.04.10 09:26:38]

Buna! Din fericire ma numar printre cei care am reusit sa obtin un sejur la Temizel, cu greu ce-i drept, insa am marea satisfactie ca in iunie voi fi acolo. Preturile la agentiile din Buc. difera mult si nu inteleg de ce intre ele sunt diferente si de 200-300 euro.

Ancacristescu, imi poti spune ce traseu ati ales pt a ajunge la hotel? Cate ore ati facut pana acolo? Merci anticipat pt raspuns!

[21.04.10 09:40:14]

Salut lilacrocodila,

Drumul dureaza 12 ore din bucuresti si pana la hotel. Intrarea in Turcia pe la vama Hamzabeily. Ruta o gasesti pe net. Dupa Burhanye, la aprox 30 min. se face dr... exista doua intrari in statiune. Hotelul este mai aproape de a doua intrare, dar daca intri pe prima vezi toata localitatea si insula Cunda. Cand treci de centrul statiunii intrebi de plaja Sarimsakli si la un moment dat o iei la stanga.

[21.04.10 13:18:17]

Multumesc pentru raspuns! Esti o draguta, insa mai ai cumva poze cu Temizel???

[21.04.10 19:18:17]

Am citit pe o poază postată la Hotel Mare din Ayvalik, cum că apa marii, în luna august era foarte rece. Mă mir!

Puteți să-mi spuneti dacă în perioada în care ați fost dumneavoastră apa mării era rece sau caldă, comparativ cu cea din Kusadasi?

Mulțumesc!!!

[22.04.10 08:37:29]

24cata72, ati platit sejurul la Temizel?

[22.04.10 17:14:38]

Salut lilacrocodila,

Am plătit un avans.

Noi mergem în luna august, 3 familii.

Oricum asteptam impresii de la tine avînd în vedere faptul că mergi la acest hotel înaintea noastră.

[22.04.10 17:20:02]

Pai, noi mergem in iunie si sper sa am numai lucruri bune de spus despre hotel! Si noi tot 3 familii suntem, cu cat mai multi... Cat te va costa sejurul, poti sa imi spui? Esti din Buc?

[22.04.10 17:21:10]

Nu, esti din Brasov !

[22.04.10 17:43:23]

Te rog dămi acceptul să comunicăm în privat deoarece nu ai bifat acea obtiune sau contactează-mă tu pe mine.

[26.04.10 09:02:54]

Salut Cata, eu am fost in mijlocul lunii iulie si a fost fff cald, apa deasemenea. Niciodata nu ma voi mai duce in iulie sau august. Imi pare rau ca nu am scris despre temperaturi de la inceput.

24cata72, ancacristescu08, lilacrocodila, mira_j, turkn
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Temizel: