ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.08.2013
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 11.06.10
JUL-2013

Skiathos - paradisul din Marea Egee

Parios Yannis - Horepsete (nisiotika)

Daca nu ati fost niciodata in Skiathos, va recomand sa lasati balta planurile de vacanta deja facute (gen Bulgaria, Turcia, Mamaia :))) si sa va luati un bilet spre aceasta insula fermecatoare.

Va asigur ca va veti indragosti imediat. Eu am fost la a doua mea vizita si cu siguranta nu si ultima.

Ca scurta istorie, Skiathosul este a doua insula ca marime din arhipeleagul Sporadelor. Cea mai mare insula din acest arhipeleag este Skopelos, considerata si cea mai verde insula a Greciei. Cu toate acestea, Skiathosul este rasfatata turistilor si a celebritatilor din intreaga lume. Skiathosul a avut o istorie zbuciumata, plina de conflicte atat cu turcii cat si cu germanii, care in cel de-al doilea razboi mondial au incendiat insula. Tot in Skiathos a luat nastere steagul Greciei, steag care pentru prima oara a fost sfintit in Romania, la Iasi. Pe teritoriul Greciei a fost sfintit pe insula Skiathos la manastirea Evanghelista.

In Skiathos puteti ajunge fie cu feribotul din Volos - dureaza 2 ore si costa in jur de 20 euro de persoana sau mai mult daca sunteti cu masina - fie cu avionul. Daca nu aveti rezervare facuta la unul din numeroasele hoteluri, stati fara grija. In port gasiti numerosi particulari care inchiriaza camere. :)

Exista un singur oras pe insula, si anume Skiatos Town. Aici se desfasoara intreaga activitate a insulei - hoteluri, taverne, cluburi, magazine, etc. Multi turisti isi rezerva hotelul in interiorul insulei, mai aproape de plajele populare, insa eu prefer hotelurile din oras. Poate nu sunt la fel de luxoase, insa nu trebuie sa ma deplasez prea mult. Skiathosul are peste 40 de plaje, unele accesibile pe uscat, unele numai pe mare. Din oras puteti inchiria de la biciclete pana la jeep-uri (bicicleta costa 5 euro/zi, iar masinile de la 25 euro pana la 66 euro) pentru a merge la cele mai populare plaje sau pentru drumetii, sau puteti lua autobuzul - are 26 de statii, opreste la cele mai populare plaje si costa cam 2 euro. Prima statie este langa Scoala primara - in oras, iar ultima statie este la plaja Koukounaries, cea mai celebra plaja a insulei. Aici este si un hotel de 5 stele, unde obisnuia sa vina regretata Lady Diana.

Ca tot am adus vorba de plaje, Skiathosul are de toate pentru toti: plaje pentru familisti, plaje pentru cei care cauta distractie, plaje pentru nudisti, plaje retrase. Eu personal, prefer plaja Xanemos. Se afla chiar la sfarsitul pistei de aeroport, este super linistita (cei cativa turisti de pe plaja iti dau senzatia ca te afli pe o plaja privata), are un bar cu muzica chill, iar apa este de un albastru ireal. Sunt 3 km din oras pana la Xanemos, iar pe drum ai ocazia sa vezi casele grecilor si modul in care isi duc ei traiul.

Ca hoteluri, nu va dau nici o recomandare, deoarece sunt foarte multe si cu diverse clasificari, incat ai de unde alege. Eu am stat la hotel Alkyon, un hotel micut de 3 stele. Nu este nici pe departe luxos, dar l-am ales pentru privelistea incredibila pe care o ai asupra portului, atunci cand te afli la restaurant. Hotelul are problemele lui, insa este curat, iar personalul chiar se straduieste sa iti realizeze un sejur placut.

Cand vine vorba de mancare, lucrurile se schimba radical. Am mancat la diverse taverne din oras, insa nici una nu se compara cu "Crazy Spoon". Are cea buna mancare greceasca, cel mai traznit bucatar, cele mai bune preparate din peste si alte creaturi marine, si mai presus de toate, este detinut de Maria - o ardeleanca get beget. Am cunoscut-o personal, si va spun ca mi-a schimbat radical vacanta si mi-a imbogatit experienta traita in Grecia. Cu astfel de romani ar trebui sa ne mandrim in strainatate. Taverna o gasiti chiar vis-a-vis de port si nu o puteti rata datorita steagului romanesc. Si daca am reusit sa va conving sa mergeti aici, va rog incercati musaca, giuvetsi si caracatita (nu este zilnic in meniu, doar cand s-a pescuit). Adevarate delicatese.

Sa va spun si ce puteti face in Skiathos, daca va saturati de plaja:

- mergeti la cinema-ul in aer liber si vizionati Mamma Mia - filmul care a marcat aceasta insula. S-a filmat in 2008 in Skiathos si Skopelos si ii are in distributie pe Pierce Brosnan si Meryl Streep. Este un musical dragut, de vara.

- donati bani sau mancare pentru pisicile comunitare. :)) Exista o asociatie care se ocupa de aceste animalute, pe care le veti intalni la tot pasul.

- mergeti si urmariti spectacolul aviatic de la aeroport. Cele mai aglomerate zile sunt miercurea si vinerea, iar programul decolarilor si aterizarilor il puteti urmari pe internet. Skiathos are cea mai scurta pista din Europa, si numai aici puteti vedea cat de spectaculoase sunt aterizarile si decolarile. Aveti ocazia sa vedeti un avion la numai 3 metri deasupra dvs si sa fiti zburati de suflul motoarelor la decolare. Este un adevarat show. Daca dati peste cei de la Olympic Airlines, veti avea ocazia sa va faca cu mana pilotul avionului. Sunt cei mai fun. :)))

- mergeti pe plaja Xanemos si in timp ce stati la plaja, veti vedea cum trec avioanele pe deasupra dvs. :))

- inchiriati o bicicleta sau un jeep si explorati insula

- mergeti la manastirea Evanghelista ca sa vedeti primul steag al Greciei

- faceti turul insulei si vizitati neaparat plaja Lalaria - este extrem de spectaculoasa, iar apa este albastru azur. Plaja are numai pietricele (lalaria inseamna pietricele) si se ajunge numai pe mare, in zile calme. In portul vechi gasiti vase ce fac astfel de excursii.

- vizitati Skopelos si Alonissos. Poate aveti ocazia sa vedeti delfinii si focile. Da, foci. Nici eu nu stiam ca exista in Egee si Mediterana. Langa Alonissos este cea mai mare populatie de delfini. Tot in portul vechi gasiti nave care fac excursii tematice.

- mergeti pe urmele actorilor din Mamma Mia si rezervati o excursie tematica din portul vechi. O sa fie fun sa navigati pe ritmurile Abba.

- casatoriti-va la Agios Ioannis - biserica din filmul Mamma Mia. Este o priveliste cu adevarat spectaculoasa.

- mergeti la 4:30 dimineata in piata de peste din portul vechi si urmariti spectacolul :)

- stati la o taverna si urmariti forfota din port.

Sper ca v-am convins, iar Skiathos o sa fie destinatia dvs viitoare. :)

Trimis de alexzander80 in 17.08.13 10:28:12
Validat / Publicat: 17.08.13 13:25:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Paralia, Olimpic Beach, Salonic, Metamorfosis, Nikitis

VIZUALIZĂRI: 8504 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alexzander80); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Agios Ioanis

webmaster [17.08.13 13:25:33] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie. Câteva poze de pe-acolo ar prinde bine pentru o ilestrație măcar minimală a articolului.

webmaster13 [18.08.13 01:49:14] »

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [18.08.13 08:09:44] »

Superb... dar pozele?

alexzander80 [18.08.13 19:17:00] »

@ionescunic: voi reveni curand si cu poze

alexzander80 [18.08.13 19:25:57] »

@webmaster13: Multumesc. Frunoasa ilustratia. Voi reveni si cu poze ca sa fie mai complet

diana-s [22.08.13 16:42:35] »

si eu care ma gandeam ca ma duc si ma relaxez o saptamana, uite cum mi-am schimbat brusc programul multumesc de recomandari

tobilica [23.02.14 10:51:10] »

Frumos ghid... multumim.

Feribotul este atat de scump? Am gasit pe acest site un tarif pentru 4 persoane + masina la 23 eur... ceva nu e in regula. link

Poate ma ajutati

Numai bine

alexzander80 [26.02.14 14:16:24] »

@tobilica: Ferry costa 23 de eur de persoana pe sens la economy cu Hellenic Seaways. Sunt si optiuni mai scumpe cu Flying Cat sau putin mai ieftine - cred ca 19 EUR - cu INES.

Daca urcati si masina pe ferry, preturile pornesc de la 50 EUR pe masina. Cred ca se aploca in functie de tipul masinii.

alexzander80 [26.02.14 19:43:55] »

@tobilica: Scuze, al doilea ferry e ANES nu INES. M-am grabit cand am scris

mircea rpd [15.09.14 09:56:30] »

Pe mine m-ai convins, chiar eram reticent, nu stiam daca se merita, dar datorita povestirii tale, anul viitor Skiatos!

multumim!

diana-s, mircea rpd, tobilica