ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.08.2013
ÎNSCRIS: 03.02.11
JUL-2013

Frumos, recomand fără AI

Traseu București-Metsovo Grecia 900 km, 12 ore, cazare Metsovo. A doua zi Metsovo-Killini (ferry) 340 km, 4 ore, ferry o oră și un sfert. Am ajuns la hotel în jurul orei 15.30. Am mers doar ziua, bine am plecat din București cu noaptea în cap, drum neașteptat de bun. Taxe dus, Pod Giurgiu 267 lei, Bulgaria 5 euro Vignette 7 zile (asta nu am mai luat-o și nu m-a întrebat nimeni de ea, nici la dus, nici la întors trebuia sa iau două), Autostrada Grecia 1,20 euro, 2,40 euro, 2,40 euro, Podul de la Rio 13,20 euro, Ferry auto 38 euro, adult 8 euro, copil 4 euro, același tarif și la întoarcere doar că podul de la Giurgiu este 2 euro. Întoarcerea a fost cu staționare în Tessaloniky. Opririle intermediare consider că au fost alese bine ca si distanțe pentru a nu bântui noaptea pe drumuri.

Hotelul Galaxy beach 3* face parte din Best Western, este situat direct pe plaja din Laganas, în apropierea străzii principale, unde toata noaptea este balamuc, bine întreținut, curat, cu personal prietenos (unul dintre recepționeri cunoaște bine România), nu se fac diferențe între turiști, am observat doar că la englezilor băuți încearcă să nu li se mai servească așa mult alcool.

Camera este măricică pentru 3*, dar baia foarte mică, problemele le-am avut cu cabina de duș (mică), se schimbă prosoape zilnic, doar cosmetice de baie nu se mai aduc (3* nu 5*), adică trebuie sa ai de acasă tot ce este necesar pentru duș și spălat pe mâini. Camera dispune de A/C gratuit, WiFi doar în Lobby și nu este gratuit, la TV doar România Internațional.

Mâncarea la AI, cred că a fost o greșeală pentru că la câte erau de văzut pe insulă cea de la prânz ne cam sărea. La micul dejun timp de 7 zile am avut același meniu, care m-a scos din minți, Prânzul și cina erau diversificate, cel mai bun meniu fiind la cină când nu trebuia să mai mâncăm :). Băuturile locale bune, doar servite în pahare mici, iar răcoritoarele no name de la dozator.

Majoritatea personalului este formată din emigranți albanezi, care au mai învățat și română, la barul de la piscină a fost super.

Resortul fiind mic nu era înghesuială la nimic, nici la masa, nici la barul de la piscină, nici la barul de pe acoperiș, nici la șezlonguri. Șezlongurile de pe plaja erau tot ale hotelului si pentru două plus umbrela și masă vroiau 8 euro, în schimb la toate terasele din jur erau 6 euro cu WiFi gratuit și o băutură.

Mai sunt șanse să fie scandal noaptea când se bat englezii pe câte o fată.

Cine nu vine cu mașina cam trebuie să închirieze una pentru a vizita insula (mănăstiri, măslinul de 2000 de ani, golfuri splendide unde se poate face și baie, fabrici unde se produce uleiul de măsline, tavernele sunt mai ieftine decât în stațiune) toate drumurile sunt prin livezi de măslini. Excursia la plaja Navagio să se facă cu un vapor mai mic, că am observat că durează peste o ora sa coboare toata lumea de pe vaporul mare care face turul insulei.

Pentru Caretta-Caretta, daca sunt mai multe persoane merită închiriata barcă cu motor 40 ora până la 9 persoane. Seara veneau la mal pe plaja din Laganas, puteai sa stai lângă ele în apa sau chiar sa calci pe cate una. Nisipul de pe plaja este extra fin și curat, apa ca în Marea Ionică –ireală (culoare și claritate).

Într-un cuvânt RECOMAND

zhg.gr/index.php

Trimis de Suffisant in 16.08.13 10:48:07
Validat / Publicat: 16.08.13 12:19:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Suffisant); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P38 Biserica Sf. Dionisie din Zakynthos

• Alte impresii din această RUBRICĂGalaxy Beach Hotel [Laganas]: