ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
ÎNSCRIS: 17.08.09
AUG-2013
2 AD. + 2 COPII -- v: 14 / 11

Cu totul altceva...

Si noi am plecat spre acest hotel cu inima stransa pentru ca aveam rezervare pentru hotelul Vistamar si cu cateva zile inainte de plecare am fost anuntati ca vom fi relocati la Metropol. Drept compensatie pentru acest lucru am negociat si am obtinut urmatoarele conditii suplimentare de sejur: Apartament in loc de Junior suite; Parcare gratuita; Internet gratuit in camera; Drept de acces la masa / baruri la oricare hotel din grupul Grifid (Metropol, Vistamar, Bolero) si pastrarea gratuitatii pentru accesul pe plaja.

Mentionez ca pretul de 1760 Euro reprezenta rezervare in conditii UAI pentru 2 adulti + 2 copii mari (14 ani + 11 ani / peste 12 ani = adult) in Junior suite cu Seaview la Vistamar; fara parcare. Pretul parcarii este de 20 leva/zi si noi am beneficiat de gratuitate datorita negocierii conditiilor de relocare.

Ce trebuie obligatoriu sa stiti:

1. Hotelul este renovat anul asta si arata excelent. Camerele sunt extrem de spatioase (si cele Junior suite si Apartamentele) si dotate cu mobilier si aparatura de ultima generatie. Vederea spre mare este superba - din apartamentul in care am fost cazati. Este foarte curat si serviciile de curatenie in camera le consider ireprosabile. Bauturile din minibar se inlocuiesc zilnic (gratuit).

2. Amabilitatea personalului este deosebita de tot ceea ce am vazut pana acum in Bulgaria. Toti sunt numai un zambet si incearca sa te simti cat mai bine. Exista usoare probleme de comunicare (mai corect de intelegere a limbii engleze) insa nu pot fi categorisite ca rautacioase sau nepoliticoase.

3. Hotelul se doreste a fi destinat exclusiv adultilor. Se pare ca din 2014 chiar asa va fi si nu vor vinde sejururi decat persoanelor peste 16 ani. Nu am vazut niciun spatiu de joaca pentru copii, iar piscina nu poate fi folosita de prichindei. Adancimea apei: 1,40m.

4. Exista 3 restaurante: cel principal de la parter, cel italian de la etajul 2 unde exista si piscina si cel special "Fusion". La toate restaurantele servirea se face la masa. Nu exista sistemul cantina-restaurant din celelalte hoteluri UAI din Bulgaria. Exista meniuri din care fiecare poate alege. Portiile de mancare sunt gen MasterChef excelent prezentate, dar micute. Micul dejun (pana in ora 10) se poate lua doar la restaurantul principal unde este un bufet suedez insa se pot comanda si alte mancaruri la masa (omleta, mic-dejun englezesc, clatite, croissante).

Dupa ora 10 se poate servi ceva la restaurantul italian (nu pot spune exact ce pentru ca nu am fost). Masa de pranz se poate lua ori la restaurantul principal ori la cel italian. Depinde ce vrei sa mananci si cat: daca vrei ceva mai apropiat de uzual poti manca la restaurantul italian salate, pizza, paste, supa zilei, cartofi cu cascaval si sunculita la cuptor, felul principal (piept de pui, file de porc sau file de somon) + desert (mascarpone cu capsuni, tiramisu, inghetata, fructe). La parter se pot manca aperitive, salate, paste, rizotto + alte feluri de mancare a la MasterChef (rata, somon, miel, vita, porc cu tot felul de legume - ciuperci, dovlecei, ceapa, cartofi, rosii cherry si mirodenii) + desert. Sunt multe tipuri insa portiile sunt micute si daca comanzi doar 2-3 feluri te poti ridica de la masa nu foarte satul. Oricum, "nu se face foame" cum am citit in alte recenzii. Presupunand prin absurd ca nu ti-a placut ce ai gasit la restaurantul principal pana la ora 5 te poti duce la cel italian unde cu siguranta vei gasi ceva cu care sa-ti astamperi foamea.

Cina se poate lua in restaurantul principal sau la cel special "Fusion" unde trebuie sa te programezi cu cateva zile inainte. La fel ca la pranz trebuie sa alegi din vreo 7-8 feluri de mancare. Servirea la masa este destul de prompta, insa pot exista mici incurcaturi datorita erorilor de intelegere a celor comandate. Daca apar astfel de cazuri, imediat isi cer scuze si remediaza situatia. Chelnerii sunt excesivi de ospitalieri si incearca sa-si faca treaba cat mai bine.

Pentru ca vreau sa inchei acest capitol, va spun ca am plecat in Bulgaria cu o strangere de inima la acest capitol si tocmai de aceea am cerut sa avem acces si la celelalte restaurante din celelalte hoteluri.

Pentru ca am stat 10 zile am fost si la restaurantul din Vistamar - unde se utilizeaza sistemul clasic UAI cu autoservire. Faptul ca 9 din 10 mese le-am servit la Metropol spune multe. Nu am gasit nimic din ceea ce au reclamat alti turisti. Nu a fost nicio problema sa cerem 2 sucuri la masa sau sa nu avem ce manca. Conditiile de curatenie din Metropol par impecabile si foarte rar au fost mancaruri care nu ne-au placut.

5. Baruri: servire ireprosabila + calitate deosebita a bauturilor (mult, foarte mult peste ceea ce am vazut in Bulgaria in ultimii 7 ani)

6. Piscina: mica, cu vreo 50 de sezlonguri din care marea majoritate se afla la umbra dupa pranz. Tot din acelasi motiv apa din piscina este destul de rece. Chiar si in conditii destul de greu de gasit loc pe sezlonguri. In zona insorita trebuia sa rezervi de dimineata si sa stai in permanenta la piscina (sau sa lasi prosopul pe sezlong pentru un timp). Acest lucru era interzis insa nu am vazut pe nimeni din stafful hotelului ridicand de pe sezlong prosoapele parasite.

7. Plaja si marea sub ceea ce gasesti la Albena sau in alte zone din Nisipuri. Plaja ingusta (doar 4-5 randuri de sezlonguri), nu foarte curata, cu umbrelute vechi. Sezlongurile sunt OK, la fel si saltelele pentru sezlonguri. Marea a fost curata, intrarea in mare nu este foarte abrupta insa nu se compara cu ce gasesti la Mamaia sau la Albena. Nu sunt pietre pe fundul marii si nici foarte multe alge. Pretul unui set de 2 sezloange + 2 saltele + umbrela era de 30 de leva la care beneficiai de 30% reducere. In cazul nostru, a fost gratuit. Plaja era mai mereu aproape plina insa nu am intalnit cazuri in care nu am avut unde sa ne asezam.

8. Parcare. Practic este o improvizatie pe trotuar. Sunt putine locuri de parcare si costul lor este semnificativ, 20 leva/zi. Noi nu am avut probleme cu zgarierea masinilor.

In final, pot spune ca recomand sejurul la acest hotel cuplurilor fara copii sau cuplurilor cu copii mari - daca li se va mai permite accesul si in 2014. Este o locatie de lux, mult peste tot ceea ce am intalnit in Bulgaria la categoria de 4 stele. Pentru ca am trecut si prin celelalte 2 hoteluri Grifid invecinate cu Metropol (Vistamar si Bolero) le recomand si pe ele turistilor romani. Arata bine, sunt curate si clientii lor pareau multumiti.

Trimis de razvand in 15.08.13 16:37:52
Validat / Publicat: 15.08.13 18:18:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena - Kaliakra; Ralitsa (ambele); Oasis; Nisipuri - Excelsior

VIZUALIZĂRI: 2073 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (razvand); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Mare, nori si raze de soare in zori

• Alte impresii din această RUBRICĂGrifid Metropol Hotel: