ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.08.2013
ÎNSCRIS: 10.07.13
MAY-2013
single

Un hotel cu mult peste aşteptări

Am stat la acest hotel 5 zile la începutul lunii mai a anului curent. Hotelul, fiind cotat la 4 stele, este situat în apropiere de Mangalia, mai exact în staţiunea Venus. Locaţia în care este amplasat acest hotel este de vis, înconjurat fiind de verdeaţă şi multe flori, aproape de malul mării. Eu l-aş numi un hotel de lux având în vedere toate facilităţile puse la dispoziţie turiştilor.

Am ajuns la recepţie şi am fost preluaţi de o doamnă, foarte amabilă care ne-a dat camera: o cameră dublă, foarte spaţioasă, curată. Ajunşi în cameră, am fost foarte plăcut surprinşi: un pat dublu (format practic din două paturi alăturate), aer condiţionat (funcţional), televizor plat, o masă modernă şi nouă pe care stătea televizorul şi un minibar aflat sub aceasta. Mai erau în cameră, de asemenea, două fotolii foarte frumoase şi o altă masă rotundă, un suport pentru pantofi, şifonierul care pe una din uşi avea o mare şi curată oglindă).

Pe pereţii curaţi şi parcă proaspăt zugraviţi se aflau un tablou şi spoturi care chiar funcţionau. Prima impresie a fost una foarte plăcută, nu mai fusesem de ceva vreme într-un hotel de la noi de pe litoral şi am fost extrem de încântaţi să constatăm că totuşi, cu puţină bunăvoinţă, „se poate şi la noi”!

Balconul era de asemenea spaţios, cu o masă de sticlă şi doua scaune, cu balustradă metalică. Geamul termopan aflat între cameră şi balcon asigura o izolare termică perfectă. Şi camera şi balconul erau „asortate”, cel puţin în camera noastră predomina culoarea albastru, o culoare liniştitoare şi plăcută.

Am remarcat că era foarte curat şi pe balcon, aşa cum ar trebui de fapt să fie într-un hotel care se vrea a fi de 4 stele, nu?

Baia, prevăzută cu o oglindă mare pe unul din pereţi, avea o cabină de duş modernă, curată şi funcţională în totalitate. Toaleta foarte curată, prosoapele la fel. A fost apă caldă la orice oră din zi şi din noapte, şi am găsit şi cele necesare: gel de duş, săpun, etc.

Prima impresie (cu care de altfel am plecat de acolo) a fost excelentă. Dar nu numai camerele erau dotate cu mobilier nou şi curat, acesta era aspectul predominant în tot hotelul. Holul de la recepţie era decorat cu flori „exotice” care dădeau un aer deosebit încăperii. Tot acolo se aflau canapele şi fotolii din piele, de culoare deschisă dar foarte curate şi bine întreţinute. În faţa acestora se aflau măsuţe rotunde (asemănătoare celei din cameră) pe care erau aranjamente florale minunate. Între acestea erau scrumiere mari, metalice, pentru fumători, tot timpul curate.

Peste tot în hotel se aflau ghivece mari cu flori diverse, foarte frumoase, o adevărată încântare pentru ochiul nostru.

În jurul hotelului era amenajată o minunată grădină, cu flori diverse, colorate, în ghivece direct pe pământ sau atârnate, strajuiau printre ele nişte felinare care seara dădeau locului un aer aparte, intim, plăcut, minunat!

Hotelul este dotat şi cu o terasă în aer liber, mesele şi scaunele albe şi curate, huse comode aranjate pe scaune, umbrele enorme care protejau de soare. De jur împrejurul terasei erau, de asemenea, aranjamente florale minunate.

Hotelul are şi o piscină, nu foarte mare dar curată, în jurul căreia sunt şezlonguri (cu huse pe ele) şi umbrele. Binenţeles că există şi locuri de parcare gratuite, conexiune la internet (pe care sincer nu am folosit-o şi nu ştiu să vă spun dacă şi cât de bine merge).

Restaurantul a fost o altă surpriză plăcută, foarte curat, mâncare diversificată, pentru toate gusturile, proaspătă şi bună. Când am fost noi, o sală era pregătită şi aranjată pentru o nuntă cred, foarte frumos aranjament!

Zilele petrecute la acest hotel au fost foarte plăcute, aproape că nu am simţit lipsă de nimic, personalul era foarte amabil şi serviabil, atmosfera fiind degajată şi liniştitoare.

Vreau să vă spun că nu mă aşteptam să găsim acolo ce am găsit, la urma urmei când am făcut rezervarea (cu puţin timp înainte de a ne duce, contrar obieceiului meu de a rezerva din timp) am plătit un preţ foarte acceptabil, motiv pentru care pot afirma că este un raport calitate-preţ foarte bun.

E adevărat, nu am fost în plin sezon, nu ştiu cum stau lucrurile atunci ca preţ şi personal, dar sunt convins că şi atunci confortul este acelaşi pe care l-am găsit şi de care ne-am bucurat noi. Să nu mai lungesc vorba, las pozele să vă arate ce am găsit noi la acest hotel Afrodita din Venus, la care am fost prima oară în mini-vacanţa de 1 mai anul acesta şi la care aş vrea să mai ajungem dacă se mai iveşte ocazia.

Este un hotel pe care îl recomandăm cu drag!

Trimis de iccata in 15.08.13 08:19:46
Validat / Publicat: 15.08.13 09:23:08

VIZUALIZĂRI: 1528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (iccata); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camera care ne-a fost repartizată

[15.08.13 08:52:54]

Te rugăm să acorzi o notă şi pentru CAZARE, eventual în cazul în care consideri că este necesar, poate chiar şi pentru PLAJA si MAREA. Mulţumim.

iccataAUTOR REVIEW
[15.08.13 09:02:19]

@webmaster: am dat notă şi pentru cazare. La plajă şi mare mă abţin, nu am făcut plajă la hotel, nici nu am intrat în apă acolo şi nu ar fi corect să acord notă în necunoştinţă de cauză.

Mulţumesc mult!

• Alte impresii din această RUBRICĂAfrodita Hotel: