ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.08.2013
ÎNSCRIS: 23.12.11
JUL-2013
3 AD. + 2 COPII -- v: 15&7 ani

Din nou la Eric

Anul acesta am fost din nou la Eric şi nu mai vroiam să scriu ceva sau sa adaug foto pentru ca am mai facut-o odată, dar am citit un comentariu cu prosoape şi mopuri. prosoapele imi erau schimbate la trei zile ca si lenjeria, chiar nu am remarcat nimic care sa nu imi placa.

Despre cadita de la baie este într-adevăr vorba de cada de dus pentru ca au duşuri si chiar sunt curios care este camera în care nu era apa mereu, am întrebat de piscină de ce nu este deschisa seara şi am primit un raspuns de bun simt, acela ca puteam face galagie care sa ii deranjeze pe ceilalti şi am acceptat. despre preţurile de la bar nu mă pronunt deoarece daca imi convin platesc dacă nu iau din altă parte.

Niciodata în cele 11 zile cat am stat acolo nu am văzut masini din afara vilei care sa parcheze pe locurile noastre chiar daca erau goale, cei care au fost acolo stiu ca cei care vin la piscina parcheaza în lateralul vilei pe strada alăturată. despre mop şi lighean probabil faceau parte din inventarul camerei.

Daca merge cineva in Tasos sa nu isi consume timpul pană la Teologos pentru ca nu ai ce vedea si nici unde parca şi în Skala Potamia sa evite taverna To Steki deoarece preturile sunt mari pentru ceea ce ţi se oferă şi ceea ce scrie în meniu în română nu prea are legătură cu ceea ce ţi se aduce. Mergeţi liniştiţi la Korali şi în Potamia va recomand Elena, care are în spate parcarea unei scoli, unde mâncarea a fost excepţională.

în rest încercaţi mierea de mană din Tasos care este extraordinară şi rahatul cu trandafiri.

Trimis de nicknick in 14.08.13 20:38:34
Validat / Publicat: 14.08.13 21:49:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Tasos, Salonic, Peloponez

VIZUALIZĂRI: 3658 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicknick); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 rodie pe plajă, zona tavernelor

[16.08.13 11:26:20]

referitor la cele scrise mai sus, aş vrea să adaug câteva date despre traseu şi despre Tasos:

cum intraţi în Bulgaria luati vignietă de la benzinăriile mari în Ruse şi nu imediat după pod pentru că vă jupoaie bulgarii.

la benzinării este ideal să plătiţi cu cardul ca să nu vă încărcaţi cu leva iar cursul leva /leu este foarte bun.

ideal este să faceţi plinul la Svilengrad la ieşirea din Bulgaria pentru că în Grecia benzina este 1,72 euro/litru. În Svilengrad sunt două benzinării cînd faci dreapta spre Grecia şi ambele acceptă carduri. Vă recomand ca traseu drumul prin Nova Zagora şi nu prin Stara Zagora care trece prin pasul Şipca, este aglomerat, întortochiat şi cu poliţie.

în Grecia preţurile sunt cam aceleaşi, mâncarea nu este scumpă dacă nu vrei specialităţi de peşte şi peste tot este foarte bună. În Skala Potamia s-a deschis lângă plajă un Carrefour Expres cu preţuri acceptabile. În rest vă recomand să vizitaţi Potamia, când vii de la feribot localitatea dinainte de Skala Potamia, mai ales noaptea şi zona izvoarelor din oraş, unde se aud urlete de lup.

De vizitat, chiar dacă nu sunteţi credincioşi vă recomand vechea biserică creştină de la Aliki şi Mănăstirea Arhanghelului Mihail iar mai sus de Potos nu are rost să consumaţi benzina că nu se merită, la fel ca la Teologos unde nu e mare lucru iar la taverne preţurile sunt mai mari ca pe plajă. În rest numai de bine.

Gabriel
[12.05.14 20:27:47]

salut,

vrem sa mergem si noi anul acesta la vila asta

am eu impresia sau este undeva pe deal situata vila si trebuie urcat si coborat de fiecare data cand trebuie mers la plaja. Asa e?

cam cat este distanta pana la plaja?

multumesc!

motaneata
[13.05.14 21:34:13]

@nicknick:

în rest încercaţi... rahatul cu trandafiri.

Aaa, nu! În nici un caz! Cum să merg pentru aşa ceva în Thassos, când în scumpa noastră ţară ni se serveşte... "rahat cu trandafiri" în fiecare zi?!!

fisherman
[15.07.14 21:43:55]

@Gabriel: distanta reala este de aprox. 600m. Da, drumul pana la plaja coboara pe o portiune, asa ca zilnic vei face jumatate drum drept, jumatate coborat/urcat.

[15.07.14 22:32:23]

@fisherman:

detalii ?!! review?

[30.11.14 21:25:50]

Din nou la Eric'

Am intrat din nou să vă spun de noul punct de graniță Nimfeea Makaza. Drumul este același până la Haskovo dar nu se mai merge spre Svilengrad ci se intră în oraș și se urmărește indicatorul de Makaza. Drumul este bun, nou grecii, ca de obice, i au făcut tunele. se iese repede la autostradă și nu mai este mult până la feribot.

Probleme am avut la întoarcere la vamă pentru că am sta circa două ore să intrăm în Bulgaria dar nu îmi dau seama unde a fost problema, pentru că punctul de graniță e comun. Oricm drumul este mult mai scurt pe aici și mai bun.

Despre concediul în sine... aceleași prețuri, poate chiar mai mici, aceeași oameni, păcat că am nimerit în aceeași perioadă cu o familie de sârbi care mi-a lovit de trei ori portierele și copii se culcau undeva pe la două noaptea, după ce aruncau tot din cameră de la balcon.

Aceleași condiții, dacă nu mă voi mai duce la anul acolo va fi doar pentru că am fost deja de trei ori.

liza
[11.06.16 00:07:13]

Cat ati platit pentru o camera? Cum este plaja?

[13.08.17 16:34:07]

@liza: Plajă este cunoscută ca Golden Beach, foarte bună, apa creste usor in adâncime, ceva cam la Mamaia.

Preturile la cazare au mai crescut peste tot. Oricum sunt mai mici ca la Mamaia, mai ales daca rezervi cel târziu in martie.

fisherman, Gabriel, liza, motaneata, nicknick
Alte impresii din această RUBRICĂEric's Apartments & Studios: